Що таке грунт?

СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ

УРОК 21 Що таке грунт?

Тема. Що таке грунт?

Мета: дати учням уявлення про грунт, його склад; застосовуючи методи дослідницької діяльності, продемонструвати властивості грунту; розвивати загально – навчальні вміння учнів; виховувати пошану до землі.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

– Відгадайте загадку.

– Один ллє, другий п’є, третій росте. (Дощ, грунт, рослина)

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, чим земля відрізняється від грунту.

III.

Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 48-51)

– Розгляньте малюнок на с. 48.

– Що ви бачите на малюнку?

– Пригадайте: які умови необхідні рослинам для життя? (Повітря, тепло, поживні речовини, світло)

– Роздивіться малюнок на с. 49 угорі.

– Де на малюнку зображена земля?

– З чого вона складається?

– Грунт – верхній пухкий шар землі. Саме на ньому ростуть рослини. Грунт забезпечує рослини поживними речовинами, теплом, повітрям і водою.

Робота в групах

– Поміркуйте: де на малюнку зображений грунт? Якого він кольору?

– Якими

умовами грунт забезпечує рослини?

– Що входить до складу грунту?

Демонстрація дослідів про склад грунту

– Що ще є у грунті? Щоб відповісти на це запитання, проведемо досліди.

– Розгляньте малюнки на с. 50 угорі.

Дослід 1

Всипимо грунт у склянку з водою, збовтаємо і дамо відстоятися. Що ви бачите? (На дні склянки утворився шар піску і шар глини.)

– Отже, у грунті є пісок і глина, є також каміння і перегній.

– Запам’ятайте нове слово! Перегній – це перегнилі рештки рослин і тварин.

Перегній утворюється внаслідок гниття опалого листя, відмерлих рослин і тварин. У перегної містяться різні поживні речовини, необхідні рослинам.

– Розгляньте малюнок на с. 50 унизу.

– Що на ньому зображено?

– Якого кольору грунт?

– Чорного забарвлення грунту надає перегній. Чим більше в грунті перегною, тим вищий урожай.

Дослід 2

Візьмемо грунт. Нагріємо на спиртівці. Над грунтом потримаємо лупу.

– Що ви помітили? Чому це відбувається?

– Який можна зробити висновок? (У грунті міститься вода.)

– Як потрапляє вода у грунт? (Вода у грунт надходить під час випадання дощу чи снігу.)

– Для чого потрібна вода у грунті? (Вода потрібна для життя рослин. З водою корені всмоктують з грунту необхідні речовини.)

Дослід З

У склянку з водою опустимо грудочку грунту. Що ви бачите? (З неї виходять бульбашки.)

– Отже, до складу грунту входить повітря.

– Для чого потрібне повітря у грунті? (Повітря потрібне для дихання коренів. Щоб у грунті було більше повітря, його розпушують.)

Робота у парах

– Розгляньте фото на с. 51 угорі.

– Які живі організми живуть у грунті?

– У грунті живуть дощові хробаки, личинки комах, миші, кроти, хом’яки, ховрашки.

2. Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Продовження роботи за підручником (с. 51)

Робота з прислів’ями

– Поясніть і запам’ятайте прислів’я!

– Без перегною, не буде врожай горою.

– На чорній землі білий хліб родить.

– Поміркуйте: Земля, земля, грунт…

– Що називає кожне з цих трьох слів?

2. Завдання для друга природи

– Порівняйте, чим відрізняються земля та грунт. Чи можна грунт називати землею? Як ви вважаєте, чому нашу планету назвали Землею?

– Прочитайте поетичні рядочки про землю на с. 136.

– Як ви їх розумієте?

V. Підсумок уроку

– Що таке грунт?

– Що входить до складу грунту?

– Яке значення має грунт у житті природи?

– Для яких тварин грунт є домівкою?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Що таке грунт? - Плани-конспекти уроків по натурології


Що таке грунт?