Шкідливі звички

ОБЖ

Шкідливі звички

Шкідливі звички – закріплені в особистості способи поведінки, агресивні по відношенню до самої особистості або до суспільства. До шкідливих звичок належать паління, пияцтво, вживання наркотиків, токсикоманія. Перелічені явища являють собою різні форми відхилення від здорового способу життя.
Паління тютюну – одна з найпоширеніших шкідливих звичок.
Тютюновий дим містить нікотин, чадний газ, аміак, синильну кислоту, ціанистий водень, ацетон і значну кількість речовин, які спричиняють утворення злоякісних

пухлин.
Людина, яка не палить, перебуваючи в приміщенні із курцем протягом лише однієї години, по суті, кожного разу спалює по половині сигарети. У неї спостерігаються негативні зміни у діяльності нервової системи, порушується склад крові, сечі. Пасивні курці ризикують мати злоякісні новоутворення не лише в легенях, але й в інших органах. Особливо небезпечне пасивне паління для дітей.
У наш час у багатьох країнах зловживання алкоголем стало не лише медичною, але й серйозною соціальною проблемою. У результаті непомірного вживання спиртних напоїв скоюється багато злочинів, трапляються промислові
аварії та катастрофи, нещасні випадки на виробництві і в побуті. Під впливом алкоголю людина втрачає здатність реально оцінювати ситуацію або подію і приймати адекватне рішення, ігноруються моральні та етичні норми.
Алкоголь дуже добре розчиняється у крові і розноситься по всьому організму, виявляючи руйнівну дію на всі тканини і органи.
Особливо шкідливо впливає етиловий спирт на печінку. У випадку, коли кількість спирту дуже велика, печінкові клітини гинуть. Загибла клітина печінки заміщується іншою тканиною, яка виконує лише з’єднувальну функцію. Коли кількість загиблих клітин печінки перевищує кількість тих, що залишилися, захисна функція цього органа повністю порушується і розвивається цироз.
Систематичне вживання алкоголю призводить до пришвидшення біологічного старіння. Тривалість життя алкоголіка на 15 років менша за середньостатистичну.
Наркоманія і токсикоманія розвиваються у процесі регулярного вживання наркотичних речовин. Потрапляючи у внутрішнє середовище організму, вони перш за все дуже впливають на головний мозок. Із часом у людини з’являються, наростають і закріплюються три основні ознаки наркоманії та токсикоманії:
– психічна залежність;
– фізична залежність, вираженням якої є абстинентний синдром;
– зміна чутливості до наркотика (толерантність).
Розвиток психічної залежності від наркотика або будь-якої токсичної речовини визначається впливом на зони заохочення. Уживання наркотику стає найголовнішим стимулом в одержанні позитивних емоційних переживань, а його відсутність викликає у наркомана психічний дискомфорт, який супроводжується поганим настроєм, пригніченістю, апатією, роздратованістю без будь-яких причин.
Розвиток фізичної залежності пов’язаний зі зменшенням концентрації речовини у крові через декілька годин після останнього прийому. Виникає важкий, болісний стан страждання, який називається “ламанням”. Хворий відчуває дуже тяжкі страждання: фізичне нездужання, біль і судоми в усьому тілі, головний біль, біль у суглобах і внутрішніх органах. Втрачаються сон і апетит, змінюється хода і координація рухів. Можуть бути судомні напади із втратою свідомості. Страждання можуть тривати декілька днів, вимотуючи людину до крайнощів.
У процесі розвитку хвороби відбувається поступове звикання до наркотику. Він уже не викликає того стану, який був на початку. Це пояснюється тим, що змінюється чутливість організму до вживаної речовини в бік підвищення стійкості до нього, “терпимості”. Це фізіологічне явище називається толерантністю. За своєю сутністю – це захисна реакція організму. Людині доводиться збільшувати дозу і робити це неодноразово, що врешті-решт найчастіше за все призводить до отруєння і навіть до загибелі від передозування.
Людина худне, її шкіра набуває жовтуватого відтінку, з’являється крихкість нігтів і волосся. Повністю втрачаються попередні почуття й інтереси, єдиною турботою стає добування наркотику будь-якою ціною. Настає остаточна моральна та інтелектуальна деградація – повний розпад особистості. Рабська залежність від наркотиків обов’язково втягне новачка у кримінальне середовище. Шахрайство й вимагання, крадіжка й проституція – єдині доступні для більшості способи придбання наркотику.
Лікування наркоманії та токсикоманії проводиться комплексно в установах наркологічної служби. У процесі лікування багато залежить від волі та рішучості хворого.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Шкідливі звички - Довідник з ОБЖ


Шкідливі звички