СКЕЛЕТ – СИСТЕМА ОПОРИ ТА РУХУ – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

СИСТЕМА ОПОРИ ТА РУХУ

СКЕЛЕТ

Кістковий скелет надає нашому тілу опори, забезпечує збереження його форми, захищає внутрішні органи від ушкоджень. Кістки відрізняються за формою, розмірами і займають певне положення у скелеті. Частина кісток з’єднана між собою рухливими суглобами. Вони здатні до руху завдяки прикріпленим до них м’язам.

Скелет голови – череп складається з двох відділів: мозкового і лицьового. Основні кістки мозкового відділу (лобова, дві скроневі, дві тім’яні

і потилична) міцно з’єднані між собою і надійно захищають мозок. Потилична кістка має великий отвір, крізь який проходить спинний мозок. Найбільші кістки лицьового відділу черепа – це верхньощелепна (нерухома) і нижньощелепна (рухома); на цих кістках знаходяться зуби. Через безліч дрібних отворів у кістках проходять нерви і кровоносні судини. Череп з’єднується з хребтом, який є основою скелета тулуба.

Скелет тулуба складається з хребта, грудної клітки, плечового пояса і верхніх кінцівок, тазового пояса і нижніх кінцівок. Хребет утворюють 33-34 хребці (7 шийних, 12 грудних, 5 поперекових, 5

зрослих між собою крижових і 4-5 куприкових хребців). Кожен хребець складається з тіла, дуги та декількох відростків, до яких прикріплюються м’язи. Сусідні хребці відокремлені один від одного товстими дисками з еластичної хрящової тканини, завдяки яким забезпечується гнучкість хребта. Всередині хребта міститься хребетний канал, у якому знаходиться спинний мозок.

Грудна клітка утворена грудними хребцями, 12 парами ребер та плоскою грудною кісткою (грудиною). Ребра – це плоскі, вигнуті дугою кістки, задні кінці яких рухомо з’єднані з грудними хребцями, а передні кінці 10 верхніх ребер з’єднані з грудною кісткою за допомогою гнучких хрящів. Це забезпечує рухливість грудної клітки під час дихання.

Скелет пояса верхніх кінцівок складається з 4 кісток (2 лопатки та 2 ключиці). Лопатки знаходяться на задній поверхні грудної клітки і з’єднані з ребрами та хребтом лише за допомогою м’язів. Ключиці одним кінцем з’єднані з лопаткою, а іншим – з грудною кісткою.

Скелет вільних верхніх кінцівок складається з плеча, передпліччя і кисті. Плече має лише одну плечову кістку. Передпліччя утворене двома кістками: ліктьовою та променевою. У кисті розрізняють зап’ясток, п’ясток і пальці. Скелет зап’ястка складається з дрібних кісток. П’ять довгих кісток п’ястка будують скелет долоні і забезпечують опору кісток пальців.

Скелет тазового пояса утворений двома нерухомими плоскими тазовими кістками та крижовим відділом хребта. У кожній тазовій кістці є куляста западина, до якої входить головка стегнової кістки.

Скелет вільних нижніх кінцівок утворений стегновою кісткою, гомілкою та стопою. Гомілка складається з великої та малої гомілкових кісток. Стегнова і велика гомілкова кістки разом з невеликим кістковим утвором – колінною чашечкою утворюють дуже рухливий колінний суглоб. Стопа також рухлива і складається з коротких кісток плесна, серед яких особливо виділяється своєю масивністю п’яткова кістка, п’ятьох довгих кісток плесна і кісток пальців.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


СКЕЛЕТ – СИСТЕМА ОПОРИ ТА РУХУ – ЛЮДИНА - Довідник з біології


СКЕЛЕТ – СИСТЕМА ОПОРИ ТА РУХУ – ЛЮДИНА