СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

& 34. СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Яких людей можна вважати славетними?

Кого зі славетних українців ти можеш назвати?

Я хочу дізнатися про славетних українців.

Славетними називають талановитих людей. Вони працювали й зуміли розкрити свої таланти, принесли користь суспільству. Їхня праця є творчістю. Такі люди впливають на шлях розвитку людства. Серед них є яскраві герої й скромні трудівники, воїни й учені, письменники й поети, актори й спортсмени. Об’єднує їх одне – вони талановиті й дарують свій талант

людям.

В Україні багато таких людей. Вони є гордістю нашої країни, складають її славу.

Прочитай про відомих українців. Про кого ти хотів би знати більше? Знайди в класі товариша, якого теж зацікавила ця особистість. Попрацюйте разом над проектом “Славетні українці минулого” за відомим вам планом (с. 89).

Княгиня Ольга була дружиною князя Ігоря. Вона правила Руссю після його загибелі в роки неповноліття свого сина Святослава.

У Софіївському соборі в Києві на фресці відновлене портретне зображення княгині Ольги. Її обличчя має досить суворий вигляд: великі очі, трохи вигнуті брови,

прямий ніс, темно-каштанове волосся.

Двадцять років правила княгиня Ольга державою. Вона володарювала дуже мудро і зміцнювала давню Русь. Ольга не прагнула загарбувати чужі землі, а встановлювала відносини “миру й дружби” з багатьма країнами. Княгиня об’їхала всю державу, закладала нові міста, села і призначала в них правителів, керувала захистом Києва від печенігів.

Ольга першою з князів прийняла християнську віру. Під час її правління були побудовані перші храми.

 СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Пам’ятник княгині Ользі в Києві

Якою людиною була княгиня?

Богдан Хмельницький – гетьман Війська Запорізького, талановитий полководець. Очолив повстання, з якого почалася Визвольна війна українського народу. Він заснував Українську козацьку державу.

Польський історик Людвік Кубаля так писав про Богдана Хмельницького: “Була то людина з кожного погляду надзвичайних вимірів, він переростав талановитих людей настільки, що переступав межі збагненного”.

 СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Богдан Хмельницький

Якою людиною був Богдан Хмельницький?

Олекса Довбуш – один з ватажків опришків у Карпатах.

Олекса Довбуш завзято боровся за селянську правду. У народному переказі говориться так: “Зібрався собі Олекса і пішов розбивати тих панів, що хлопам кривду робили”.

Олекса був сміливим. Народ високо цінував його за лицарство й чесність.

Письменник Іван Франко так писав про народного улюбленця: “Хто був недавно князем і владикою тих гір, орлом того воздуха, оленем тих борів, паном тих панів аж ген по Дністрові води? Довбуш! Перед ким дрожали смілі і сильні, корилися горді? Перед Довбушем!”

 СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Олекса Довбуш

Леся Українка – талановита літераторка, яка писала поезію, прозу, драматичні твори (п’єси), володіла багатьма мовами. Для українців Леся Українка є поетом мужності й боротьби. Вона довела, що українська література має світове значення.

 СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Пам’ятник Лесі Українці в Києві

Іван Котляревський – письменник, поет, драматург, автор оригінального твору “Енеїда”, написаного народною мовою, яскраво, з гумором. Його перу належать п’єси “Наталка Полтавка” і “Москаль-чарівник”, з яких почався український театр.

 СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Іван Котляревський

Григорій Кочур – один з найяскравіших талантів сучасного українського письменства, поет, перекладач. Він був знавцем багатьох іноземних мов.

Його переклади охоплюють двадцять шість століть, починаючи від Архілока (давньогрецького поета), і три континенти (Європу, Америку й Азію).

Як учитель Григорій Кочур увійшов у життя своїх численних учнів доброю і світлою людиною.

 СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Григорій Кочур

Що об’єднує Лесю Українку,

Івана Котляревського та Григорія Кочура?

Соломія Крушельницька – оперна співачка, одна з найвидатніших співачок світу.

Голос Соломії захоплював силою звука, дзвінкістю, благородним тембром.

Її успіх на оперних сценах різних країн був успіхом і визнанням української музики й мистецтва. Сьогодні ім’я Соломії Крушельницької носить Львівський оперний театр.

 СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Соломія Крушельницька

Михайло Грушевський – видатний учений, організатор української науки, історик, політичний діяч.

Він створив 10-томну “Історію України-Русі” – першу повну історію України.

 СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Михайло Грушевський

Микола Амосов – талановитий лікар, учений у галузі медицини.

Усі свої сили й талант він спрямував на порятунок людей. Амосов був хірургом, але його цікавило все – від особливостей роботи людського організму до загальних проблем суспільства.

Микола Амосов так писав про себе: “Операції на стравоході, легенях, особливо на серці, робив хворим при загрозі швидкої смерті, часто в умовах, коли ніхто інший їх зробити не міг; особисто врятував тисячі життів. Працював чесно. Я навчив десятки хірургів, створив клініку, потім інститут, у яких прооперовано понад 80 тисяч тільки серцевих хворих. А до того були ще тисячі з іншими хворобами, не говорячи вже про поранених на війні. Хірургія була моїм стражданням і щастям”.

 СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Микола Амосов

Що об’єднує Соломію Крушельницьку, Михайла Грушевського, Миколу Амосова?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ - Світ


СЛАВЕТНІ УКРАЇНЦІ МИНУЛОГО. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ