Урок 5. СЛОВА, НАЙВАЖЛИВІШІ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ
В РЕЧЕННІ, ТЕКСТІ
Мета: вчити учнів виявляти в тексті слова, які містять важливі відомості тексту, виділяти їх у тексті за допомогою інтонації; розвивати вміння оформлювати діалог на письмі; виховувати любов до природи.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 20, с. 13)
– Прочитайте списану строфу.
– Прочитайте слова, у яких букви позначають два звуки.
– Назвіть ці букви.
– До якого слова
2. Каліграфічна хвилинка
Загадка
Голі поля, мокне земля.
Дощ поливає.
Коли це буває? (Восени)
– Запишіть каліграфічно.
Вв Вв Вв во ен се восени
– Складіть прикмети. Підкресліть антоніми.
Восени багач, | То взимку морозно |
Як восени погідно, | То восени хліб у коморі. |
Як у травні дощ надворі, | А навесні прохач |
3. Фронтальне опитування
– Що таке текст?
– Як визначити тему тексту?
– Як дібрати заголовок?
4.
– Прочитайте текст.
– Чи всі речення в цьому тексті потрібні? Обгрунтуйте свою думку.
– Придумайте заголовок до тексту.
– Запишіть текст і заголовок.
День був сонячний, теплий. В Оксанки було довге волосся. На небі жодної хмаринки. Сонце пестило землю лагідним теплом. Лагідний вітерець ледь-ледь колихав верхівки дерев.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми з’ясуємо, що деякі слова відіграють важливу роль для висловлення думки в реченні, тексті; будемо вчитися виділяти їх інтонаційно та повчимося оформлювати діалог на письмі.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за роллю слів, які допомагають передати послідовність подій. Вправа 21 (с. 13-14)
Читання тексту вправи учнями, добирання заголовка
– Що цікавого дізналися з тексту?
– Прочитайте виділені слова.
– Яка їх роль у тексті? (Вони допомагають передати послідовність подій.)
– Спробуйте переказати текст з опорою на виділені слова.
Висновок. Слова в тексті можуть указувати на послідовність подій, пов’язуючи між собою речення.
– Запишіть ці слова у зошити і позначте у них префікси.
2. Колективне виконання вправи 22 (с. 74)
– Прочитайте виразно вірш Д. Павличка.
– Як ви вважаєте, які слова передають головну думку вірша?
– Ці слова слід вимовляти з більшою силою голосу.
Конкурс на кращого читця
– Прочитайте питальні речення.
– Визначте, яким за метою висловлювання буде останнє речення. Чому ви так уважаєте?
– З якою метою ми виділяємо голосом деякі слова в усному мовленні?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах. Вправа 23 (с. 74-75)
– Прочитайте вірш А. Костецького.
– Які речення за метою висловлювання вживає автор у своєму вірші?
– Скільки осіб беруть участь у розмові?
– Як називають таку розмову? (Діалог)
– Повправляйтесь у виразному читанні діалогу.
– Зверніть увагу на оформлення діалогу на письмі.
– Запишіть діалог, дотримуючи розділових знаків.
2. Гра “Кращий знавець мови”
– Прочитайте і відгадайте загадку.
ХТО ДІД?
З’їжджалися дочки у гості до діда:
Ось там Завірюха санчатами їде,
За нею Метелиця слідом мете,
Хурделиця хугу з собою веде.
А тільки-но вітер у полі завіє,
Як стануть на межі Хуртеча й Завія.
Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала
Найменша – улюблена донечка Віхола.
– Знайдіть слова-синоніми.
– Поясніть заголовок.
– Що може означати слово дід?
– Розкажіть про свого дідуся.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– У чому зазнали труднощів?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 24, с. 15.