Тема. Слова порівняння у текстах-описах. (Вправи 100-104)
Мета. Ознайомити зі словами-порівняннями, їх роллю у тексті.
Формувати уміння вживати слова-порівняння у своєму мовленні. Розвивати творчі здібності.
Обладнання: твори-описи, репродукція картини художника М. Глущенка “Осінь в Києві”, підручник, зошит.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
– Прочитайте, як
– Які слова можна вжити в переносному значенні? Наведіть приклад.
– Прочитайте дібрані вами споріднені слова, які можна вжити в переносному значенні.
– До яких частин мови вони належать?
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми уроку.
– Тема сьогоднішнього уроку трохи незвичайна. Ми будемо збагачувати наш активний словник порівняннями, вчитись вживати їх у своєму мовленні.
Пригадайте, чи зустрічались ви з такими словами на уроках літературного читання, у різних текстах-описах?
– Наведіть приклади.
2. Виконання вправи 100.
–
– Якою в ньому зображено білочку?
– Опишіть її, використовуючи слова тексту.
– З ким, на вашу думку, можна порівняти білочку, описану у віршику Марії Пономаренко?
3. Каліграфічна хвилинка (за вправою 101).
– Порівняйте написання літер д і б.
– Чим вони схожі та чим відрізняються?
– Запишіть каліграфічно букви і слова з цими літерами.
4. Колективне виконання вправи 102.
– Продовжуємо спостерігати за роллю порівнянь у тексті. Що ж таке порівняння? (Порівняння – це художній засіб, який допомагає нам уявити описану картину.)
– Спочатку прочитайте текст вправи.
– Придумайте заголовок до тексту.
– Прочитайте, як описано Рудика.
– Які порівняння вжито в описі білченяти?
– Які іменники з переносним значенням, на вашу думку, особливо виразні, влучні? Чому ви так думаєте?
– Спишіть пісеньку. Вкажіть над словами, до яких частин мови вони належать.
– Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.
IV. Фізкультхвилинка.
– Уявіть, що ви білочки, і виконайте вправи.
Білочки
Раз, два! Пострибали!
Три, чотири! Назад стали.
Лапки вліво, лапки вправо.
Лапки вгору підняли.
Всі тихесенько присіли.
Потім знову підвелись.
І кружились, веселились,
Усміхнулись
Й за науку знов взялись.
В. Гришкіна
V. Закріплення вивченого матеріалу: побудова власних висловлювань з використанням порівнянь.
1. Завдання високого рівня: вправа 103.
Із поданих слів, словосполучень, незакінчених речень учні створюють свій текст-опис, добирають до нього заголовок.
3. Завдання достатнього рівня: робота в зошиті.
VI. Підсумок уроку.
– З якими частинами мови ви зустрічались на уроці?
– Які з них вживались у переносному значенні?
– Зверніть увагу на епіграф: “Вивірка, білка, білочка”. Поясніть значення слова вивірка. Запишіть його в словничок.
– Які порівняння, вжиті на уроці, вам запам’ятались?
– Чи згодні ви з таким висновком: в порівняннях вживаються слова, які мають переносне значення?
– Доведіть свою думку за допомогою прикладів із тексту вправи 102.
– Відгадайте загадку:
Ой, яка ж вона гарненька,
Пишнохвоста і руденька,
Не звірятко – просто диво, s
Невгамовне, пустотливе.
Вгору – вниз, на гілку з гілки.
Хто ж це буде, дітки?
– Опишіть цю тварину, використовуючи образні вирази тексту.
VII. Домашнє завдання.
1. Вправа 104 (виписати слова, вжиті в переносному значенні).
2. Для тих, хто хоче знати більше: вправа 104.3.
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?