СЛОВНИЧОК ТЕРМІНІВ

СЛОВНИЧОК ТЕРМІНІВ

Бавовна (з англ. cotton) – текстильне волокно рослинного походження, що виробляється з волокон на насінинах бавовнику -кущоподібної рослини, яка займає одне з провідних місць серед технічних сільськогосподарських культур.

Бавовник-сирець – зібране волокно бавовни з невідділеним насінням; у багатьох сортів насіння буває вкрите ще й підпушком. При ручному зборі отримується найменш забруднена домішками бавовна-сирець.

Батист – тонка, м’яка, вибілена бавовняна тканина полотняного переплетення з друкованим

малюнком, вироблена з пряжі високого гатунку.

Батик – це техніка розпису по тканині за допомогою воску та барвників.

Бортовка – невибілена льняна тканина полотняного переплетення, яка використовується в пошитті верхнього одягу для прокладки в борти, коміри.

Бояри – нежонаті хлопці, які підтримують молодого, а старший боярин разом із сватами розпоряджається на весіллі – скеровує хід усього обрядового дійства.

Брунатний – коричневий; темно-жовтий.

Бязь – густа, грубша та важча, порівняно з ситцем, бавовняна тканина полотняного переплетення, виготовлена з пряжі нижчого

гатунку.

Вибійка – тканина з візерунком, який наносили вручну за допомогою різьбленої або набірної дерев’яної дошки. Дерев’яну форму покривали рідкою фарбою і притискали до тканини – на тканині залишався відбиток візерунків.

Відлога – частина верхнього одягу для захисту голови в негоду; коли немає потреби, її відкидають за спину; каптур.

Вохристий – жовтий або червоно-брунатний.

Гаптування – вишивання золотими та срібними нитками, для виготовлення яких тоненьким металевим дротиком обвивали жовту нитку під “золото”, а білу під “срібло”. Також – вишита золотими або срібними нитками річ.

Декоративний – призначений для оздоблення, прикрашання; живописний, мальовничий.

Дівер – брат чоловіка.

Дружки – це перші помічниці нареченої на весіллі. Вони з самого ранку приходять до хати нареченої, допомагають їй одягнути сукню, прикрашають стрічками і квітами кортеж нареченої і т. ін.

Запаска – жіночий одяг у вигляді куска тканини певного розміру, що використовується замість спідниці для обгортання стану поверх сорочки.

Кінематика (від. гр. kinema – рух) – розділ механіки, у якому вивчається механічний рух.

Кінематична схема – це спрощене зображення механізмів, у яких здійснюється передача руху від однієї деталі до іншої.

Коряк – кругла посудина з однією чи з двома ручками для зачерпування води, молока тощо.

Лавсан – синтетичне волокно, яке за своїм зовнішнім виглядом подібне до вовни. Воно надає натуральній тканині міцності та зносостійкості.

Луг – загальна назва сильних водорозчинних основ. Луги – безбарвні кристалічні речовини.

Маніжки – вишитий ворот і вишите погруддя, які не мають розрізу для застібки посередині, а “розрізані” і застібуються збоку; аналог вишитої традиційної російської косоворотки.

Мікрофібра – тканина, виготовлена з дуже тонких синтетичних волокон. Використовується для прибирання: добре поглинає вологу, не залишає слідів та плям.

Намітка (перемітка) – різновид жіночого головного убору у вигляді тонкого прозорого відрізку тканини завдовжки до 5 м, завширшки близько 50 см. Виготовлялася переважно з дуже тонкого льону (серпанку).

Обсипальність, або сипкість – це випадання ниток з тканини по обрізних краях.

Повсть – нетканий текстиль. Цупкий матеріал, виготовлений способом валяння.

Погрудки – дві вертикальні симетрично вишиті лінії на погруддях уздовж розрізу пазушки на вишитій сорочці.

Полики – верхня частина рукава вишитої традиційної сорочки. В жіночій сорочці вишивали полики, підопліччя, чохли, поділ. Вишивка на жіночих сорочках розташовувалась на рукавах двома рядами. Верхній ряд – полик – мав ширину 10-15 см.

Рамі – субтропічна рослина родини кропивових з довгим і міцним волокном, що використовується для виготовлення тканин, зокрема брезенту.

Священик – служитель культу православної церкви, який відправляє церковну службу та обслуговує віруючих.

Сировина – речовини та матеріали, з яких виробляється продукція.

Ситець – тонка бавовняна тканина полотняного переплетення з друкованим малюнком.

Скань – техніка виготовлення ажурного або напаяного на металевий фон візерунка з тонкого золотого, срібного або мідного скрученого дроту.

Фастфуд (з англ. fast food) – поняття, яке включає в себе вживання страв швидкого приготування, зазвичай пропонованих спеціалізованими закладами. Терміном “фастфуд” також позначають їжу, яку можна швидко приготувати, а клієнту – зручно і швидко з’їсти.

Шов “ролевий” – шов, який використовується для обметування дуже тонких тканин, наприклад шифону. Під час обробки край тканини скручується і обметується тонким швом, переважно на оверлоку. Особливістю цього шва є те, що між стібками фактично не залишається вільного простору.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


СЛОВНИЧОК ТЕРМІНІВ - Праця


СЛОВНИЧОК ТЕРМІНІВ