Служби Інтернету

Розділ 5 Комп’ютерні мережі

28. Служби Інтернету

ТИ ДІЗНАЄШСЯ:

 Служби Інтернету

Вивчаємо

Що називають Всесвітнім павутинням?

Кількість користувачів Інтернету стрімко зростає, оскільки збільшується кількість інформаційних ресурсів і послуг, які стають доступними для кожного.

Інформаційні ресурси Інтернету представлені документами, які зберігаються на серверах глобальної мережі. Ці ресурси можуть бути відкритими або закритими. Відкриті ресурси – тексти, зображення, звукові й відеозаписи тощо, якими

можна користуватися вільно. Для отримання доступу до закритих інформаційних ресурсів, згідно із Законом про авторське право, користувач має отримати відповідні права доступу до них або звернутись до їх власників за дозволом на використання.

Інформаційні ресурси розміщуються в Інтернеті на різних комп’ютерах мережі. Наприклад, під час перегляду сторінки енциклопедії, яка зберігається в Інтернеті, текст може надходити з одних джерел, звук і музика – з інших, графіка – з третіх, а примітки – з четвертих. Таким чином, документи, що зберігаються в Інтернеті, пов’язані між собою гнучкою системою

посилань, яку створюють їх автори. Сукупність електронних документів, зв’язаних між собою посиланнями в Інтернеті, назвали Всесвітнім павутинням. У такий спосіб формується інформаційний простір ресурсів Інтернету – веб-простір.

Термін Веб походить від англ. World Wide Web – Всесвітнє павутиння; застосовується також позначення WWW.

Всесвітнє павутиння – це сукупність пов’язаних між собою електронних документів, що містяться на комп’ютерах, розташованих у всьому світі.

Увійти до веб-простору можна з будь-якого електронного документа, що належить WWW, а далі переміщуватися між документами слід за допомогою гіперпосилань (мал. 164).

Гіперпосилання – фрагмент документа (команда, текст, заголовок, зображення, примітка), що посилається на інший елемент у самому документі або на інший об’єкт, який розміщено на окремому комп’ютері чи в комп’ютерній мережі.

 Служби Інтернету

Мал. 164

Зазвичай гіперпосилання мае вигляд підкресленого слова (або фрази), яке може бути виділене іншим кольором. При наведенні вказівника миші на посилання він набуває вигляду руки з вказівним пальцем  Служби Інтернету або стрілки. Гіперпосиланням може бути не лише текст, ай зображення або інші об’єкти. Знайти такі гіперпосилання можна, спостерігаючи за вказівником миші при наведенні на відповідний об’єкт.

Що таке веб-сторінка та веб-сайт?

Документи, розміщені у веб-просторі, можуть складатися з однієї чи кількох веб-сторінок (мал. 165).

 Служби Інтернету

Мал. 165

Веб-сторінка – це документ в Інтернеті, який може містити текст, зображення, гіперпосилання, звук, відео, анімацію тощо.

Таким чином, переглядаючи веб-сторінки, користувач може, використовуючи гіперпосилання, здійснювати навігацію в Інтернеті, тобто переходити від однієї веб-сторінки до іншої.

Для перегляду веб-сторінок потрібна спеціальна програма

Як правило, веб-сторінки об’єднують за темами або за призначенням у веб-сайти.

Веб-сайт – це група веб-сторінок, що пов’язані гіперпосиланнями, мають спільну тематику і належать певному власнику.

Свої сайти є в різних організацій та осіб: телевізійних каналів, музеїв, університетів, шкіл, магазинів, банків, співаків, учителів чи кіноакторів. Сайти можуть створюватися за різними темами і призначатися для різних завдань: на одних ти можеш користуватися матеріалами для навчання, на інших – переглядати відео тощо.

Які служби існують в Інтернеті?

Говорячи про Інтернет, більшість людей мають на увазі Веб. Хоча в Інтернеті існує чимало інших служб – інколи говорять про сервіси або послуги.

 Служби Інтернету

Най популярнішою службою в Інтернеті є Веб, що надає доступ до документів, розміщених у мережі. Крім того, деякі соціальні сервіси також реалізовані на основі Веб. Соціальні сервіси призначені для роботи та спілкування груп користувачів Інтернету.

Завдяки електронній пошті люди, які мешкають у різних куточках світу, мають змогу надсилати одне одному електронні повідомлення.

Електронна пошта – це служба Інтернету, що признач єна для передавання листів з електронної поштової скриньки відправника до поштової скриньки адресата.

На відміну від звичайних листів, електронні повідомлення надходять дуже швидко і можуть містити не лише текст, але й зображення, аудіозаписи тощо. До них можна приєднувати різні файли.

Дуже популярним сервісом сьогодні є інтерактивне спілкування. Користувач, наприклад, може отримувати повідомлення й відразу ж на них реагувати – відповідати, тобто вести розмову в режимі реального часу так, як це буває віч-на-віч. Такий інформаційний обмін повідомленнями називають режимом он-лайн (on-line) – постійно на зв’язку. Спілкування може відбуватися за допомогою текстових повідомлень, що вводяться з клавіатури, голосової розмови чи відео, які можна зробити приватними або доступними іншим людям, транслювати в режимі реального часу та зберігати для повторного перегляду. Однією з найпопулярніших програм миттєвого передавання повідомлень можна назвати Skype  Служби Інтернету

Служби інтерактивного спілкування – це програми, що призначені для миттєвого передавання текстових, звукових, відеоповідомлень між користувачами Інтернету.

До сучасних сервісів Інтернету, які дуже стрімко розвиваються, належать соціальні мережі. Наприклад, популярні соціальні мережі:

 Служби Інтернету існують за рахунок наповнення сторінок різними людьми через Інтернет. Соціальні мережі сьогодні вважають одними із потужних засобів масової інформації, які починають витісняти друковані видання, телевізійні новини та передачі.

Чи завжди робота в Інтернеті є безпечною?

За допомогою послуг Інтернету можна навчатися; відшуковувати дані про людей, товари; читати й замовляти погрібні книжки, відео, фото, музику; листуватися з друзями і колегами; брати участь у відеоконференціях чи здійснювати віртуальні тури по музеях та країнах світу; купувати різні товари тощо.

Служби Інтернету створюють нові можливості для навчання і спілкування, але, на жаль, вони можуть зашкодити твоєму здоров’ю, і навіть загрожувати життю. Використовуй сучасні технології для свого розвитку, спілкуйся з професіоналами тих галузей наук, що найбільше тебе приваблюють, але будь обережним. Злочинці та шахраї, що блукають вулицями, успішно можуть “блукати” й просторами Інтернету.

Так, загальнодоступність і поширення Інтернету призвели до появи певної категорії людей, яких називають хакерами, Хакери без дозволу власника комп’ютера використовують або знищують дані чи програми.

Мотиви їх діяльності можуть бути різними: помста, винагорода, самовираження (дехто робить це задля розваги, інші – щоб показати свої вміння). Тому виникла проблема захисту під’єднаних до Інтернету комп’ютерних систем. Адже зі збільшенням кількості користувачів Інтернету збільшилася й кількість різних зламів, так званих атак.

Прояви агресії, ворожого ставлення, ненависті при спілкуванні з іншими мають спонукати тебе припинити таке спілкування, не відповідати на подібні публікації або коментарі.

Запам’ятай важливі правила безпечної поведінки в мережі Інтернет.

– Розповідай батькам про свої захоплення, знайомства спілкування в мережі Інтернет.

– Критично оцінюй будь-які відомості в Інтернеті.

– Не повідомляй своєї адреси, номера телефону або інші персональні дані, включаючи й дані про те, у яку школу ти ходиш або де проводиш вільний час.

– Висловлюй свої думки вільно, обговорюй, коментуй, виявляючи повагу до інших, дотримуючись мережного етикету.

– Скажи НІ, якщо: тебе примушують до дій, від яких ти відчуваєш дискомфорт, нервуєш; онлайн-приятелі пропонують зустрітись наяву.

– Уникай шкідливих та небезпечних відомостей, які можуть негативно вплинути на твій морально-психологічний стан, фізичне та психічне здоров’я.

Діємо

Вправа 1 Навігація між веб-документами за допомогою текстових посилань.

Завдання. Відкрий файл Український прав опис him із папки Мережа та переглянь запропоновані веб-сторінки, використовуючи гіперпосилання.

1. Відкрий файл Український правопис, htm із папки Мережа, що збеpiгається на Робочому столі.

2. Наведи вказівник миші на посилання Географічні назви та клацни лівою кнопкою миші на ньому.

За наявності з’єднання з Інтернетом буде відображена веб-сторінка відповідного сайта з потрібними відомостями.

3. Закрий усі вікна.

Вправа 2. Навігація між веб-документа ми за допомогою гіперпосилань у вигляді зображень.

Завдання. Відкрий файл Херсонес Таврійський 7 чудес України. htm із папки Мережа та, використовуючи гіперпосилання, переглянь запропоновані веб-сторінки.

1. Відкрий файл Херсонес Таврійський 7 чудес України. htm із папки Meрежа, що зберігається на Робочому столі.

2. Наведи вказівник миші на зображення 7 чудес України історико-архітектурних клацни лівою кнопкою миші на ньому.

За наявності з’єднання з Інтерн етом буде відображена веб-сторінка відповідного сайта зі списком історико-архітектуриих об’єктів, які увійшли до першої сімки цієї категорії. З’ясуй, які з них розташовані на території області, дети проживаєш.

3. Перейди за потрібним гіперпосиланням та встанови, у якому році було відкрито Музей історії запорозького козацтва на острові Хортиця.

4. Закрий усі вікна.

Вправа 3. Словничок.

Завдання. Склади схему для пояснення взаємозв’язку основних термінів уроку зі словничка: Всесвітнє павутиння, веб-сторінка, веб-сайт, гіперпосилання. Схему можна створити в середовищі текстового процесора, використовуючи рисунки з колекції SmartArt, у середовищі графічного редактора або зобразити на папері.

Обговорюємо

1. Чому Веб називають Всесвітнім павутинням? Поясни на прикладі.

2. Чи подібні веб-сайт, що складається з кількох веб-сторінок, і книга, наприклад, підручник з інформатики? Знайди спільне та відмінне.

3. Якими послугами Інтернету найчастіше користуються твої батьки? Поясни, які завдання вони вирішують.

4. Поясни, як ти розумієш поняття”веб-сервіс”. Чи можна вважати слова “послуга” і “сервіс” синонімами?

5. Як здійснюють навігацію між веб-сторінками? Поясни, чим вона відрізняється від навігації локальною мережею в середовищі операційної системи.

6. Яких правил безпечної роботи необхідно дотримуватися під час роботи в Інтернеті?

Досліджуємо

Вправа 4. Правила мережного етикету.

Завдання. За матеріалами файла Абетка з петикету. htm із папки Мережа створи в середовищі Скретч проект Мережyий етикет.

1. Відкрий файл Абетка з нетикету htrn із папки Мережа, що зберігається на Робочому столі.

2. Переглянь мате ріали, розміщені націй веб-сторінці: текст, зображення, відео.

3. У середовищі Скретч створи проект із назвою Мережний етикет.

4. Розмісти проекту папці на своєму комп’ютері, до якої надано спільний доступ для користувачів локальної мережі (назву і місце розташування папки вкаже вчитель).

Працюємо в парах

По черзі ставте одне одному запитання про послуги Інтернету, на які можна дати відповідь “так” або “ні”. Виграє той, хто поставить запитання останнім.

2. Проведіть опитування серед однокласників, батьків і вчителів вашої школи та з’ясуйте кількість осіб, які користуються Інтернетом. Уточніть, яким послугам Інтернету вони надають перевагу. Бажано опитати однакову кількість учнів, учителів і батьків. Результати опитування обговоріть у парах. Зробіть висновки.

3. Пофантазуйте, які малюнки можна було б намалювати у графічному редакторі для того, щоб позначити веб-сайти, що підтримують різні сервіси Інтернету. Наприклад, для електронної пошти можна запропонувати такий значок, як на малюнку 166.

4. Виділіть п’ять позитивних ознак появи Інтернету в житті людини. Обговоріть список у парах. Визначте одну ознаку, яку ви вважаєте найважливішою. Обговоріть виділену ознаку з іншою парою.

5. Виділіть п1ять можливих негативних наслідків, що можуть виникнути при необдуманому користуванні Інтернетом. Запропонуйте шляхи уникнення даної небезпеки. Обговоріть пропозиції у парах.

 Служби Інтернету

Мал. 166

Повторюємо

Розглянь схему та розкажи, як пов’язані її складові.

 Служби Інтернету

Оціни свої знання та вміння

– Я можу описати призначення мережі Інтернет.

– Я можу описати поняття веб-сайт, веб-сторінка, гіперпосилання.

– Я можу пояснити, що таке Всесвітнє павутиння.

– Я вмію використовувати гіперпосилання для навігації веб-сторінками.

– Я можу назвати основні служби Інтернету та пояснити призначення кожної з них.

– Я знаю правила безпечної роботи в Інтернеті та розумію важливість їх дотримання.

Словничок

Всесвітнє павутиння, веб-сторінка, веб-сайт, гіперпосилання, електронна пошта служби інтерактивного спілкування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Служби Інтернету - Інформатика


Служби Інтернету