США: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇНИ

Розділ 2. Регіони і країни світу.

Тема 3. Країни Північної Америки

§ 41. США: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇНИ

Загальні відомості про країну. Офіційна назва держави – Сполучені Штати Америки. Площа США становить 9,4 млн км2; населення – 306,8 млн осіб. Столиця держави – Вашингтон. США – це батьківщина першої у світі Конституції, яка була прийнята ще 17 вересня 1787 р. За формою державного правління США є президентською республікою, за державним устроєм – федеративною державою. Вищою посадовою особою держави є президент, який уособлює

у собі й виконавчу владу. Вищим законодавчим органом влади є Конгрес США (мал. 119), який складається з двох палат. Влада і авторитет президента в США дуже великі. Він може накладати вето на закони парламенту, призначати членів Верховного суду. В той же час його влада контролюється як парламентом, так і Верховним судом, який може відмінити будь-яке рішення інших гілок влади, якщо воно суперечить Конституції. Така система взаємного контролю гілок влади не дозволяє їм безмежно застосовувати свої владні повноваження.

Територія США поділена на 50 штатів (включаючи Аляску і Гаваї) і федеральний (столичний)

округ Колумбію. Держава має й відокремлені

 США: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇНИ

Мал. 119. Капітолій – місце перебування Конгресу США на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні

Територіальні володіння. Серед них Віргінські острови, Самоа, Гуам, Пуерто-Рико, острови Уейк, Джонстон, Мідуей та ін. Об’єднавшись у федерацію, штати за Конституцією відмовилися від частини своїх суверенних прав на користь федеративних інтересів, у тому числі від права на вихід із федерації. Офіційно встановленої державної мови у США немає, однак найпоширенішою мовою спілкування в країні є англійська. Грошовою одиницею є американський долар.

Географічне положення. Країна розташована на більшій, переважно центральній частині материка Північна Америка. Протяжність країни з півночі на південь понад 2570 км, а із заходу на схід – від Атлантичного узбережжя до Гавайських островів у Тихому океані – становить понад 4500 км. США розміщені у восьми часових поясах. Територія країни омивається водами двох океанів – Атлантичного і Тихого, протяжність материкової берегової лінії становить 8035 км. На півночі США межують з Канадою, її південною сусідкою є Мексика, на північному заході має морські кордони з Росією. Загалом географічне положення країни зручне.

Природні умови і ресурси США різноманітні, що зумовлено великими розмірами країни, значною протяжністю її території не тільки із заходу на схід, а й з півночі на південь. Дві великі гірські системи височать на заході і сході країни. Між ними простягаються великі за розмірами рівнини, якими течуть Міссісіпі з Міссурі та Огайо. Ці річки каналами з’єднані з системою Великих озер і річкою Св. Лаврентія, яка є судноплавною. Для потреб східних прибережних районів США використовується низка коротких річок Атлантичного узбережжя. На крайньому заході джерелами питної води, зрошування та гідроенергії стали річки Колумбія і Колорадо (мал. 120), які до того ж є цікавими всесвітньо відомими туристичними об’єктами.

 США: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇНИ

Мал. 120. Річка Колорадо

Кліматичні умови на півночі і півдні країни відрізняються насамперед умовами зволоження, що найбільше впливає на освоєння і сільськогосподарську спеціалізацію окремих районів. Велика частина опадів випадає на узбережжі Атлантичного океану, де формується помірний морський тип клімату під дією мусонів. У центральних штатах клімат помірно континентальний, а на Тихоокеанському узбережжі перехідний – від океанічного до континентального. У південних штатах панують субтропічні типи клімату: на південному сході – вологий, а на південному заході – сухий, що зумовило формування тут пустель. Ландшафти країни різноманітні – від лісових на півночі до лісостепових, степових і пустельних відповідно у центрі і на півдні.

США забезпечені різноманітними мінерально-сировинними ресурсами, серед яких особливе значення мають вугілля, нафта і природний газ, залізна руда, руди кольорових металів (мідні, свинцеві, цинкові), а також золото, срібло, платина, уран, сірка і фосфорити. Поясніть особливості розміщення населення США. Назвіть райони з найбільшою і найменшою густотою.

 США: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇНИ

Мал. 121. Індіанці – корінні мешканці США

Народонаселення і культура. З перших днів існування США характеризуються стійким припливом іммігрантів. Тому нині країна відрізняється багатонаціональним і строкатим расовим складом населення. Найчисленніші за расовим складом є американці європейського походження (майже 70 %). Представники інших рас, зокрема афроамериканці та американці азійського походження, становлять близько 30 %. Найменш численною є група корінного населення – індіанці, яких залишилося менше 1 % (мал. 121).

Жорстокі, жадібні до землі європейці до кінця XVIII ст. вигнали більшу частину корінних жителів з їхніх земель уздовж Атлантичного узбережжя і Мексиканської затоки на не освоєний тоді захід. Такими були вигнання східних народів чірокі, чіка – сау, чоктау, крік, семіноле. Попри те що Конгрес США неодноразово проголошував гарантії захисту корінних жителів, білі поселенці нехтували ними. Півстолітня війна залишила рештки від перших народів, як їх нині називають у США, на 4 % території країни. З часом корінні американці перетворилися у сотні народів з різними мовами і культурою.

Населення США розміщене по території країни нерівномірно. Це зумовлено історією заселення території європейцями і природними умовами. Нині міграції всередині країни спостерігаються переважно у південному та західному напрямках (у бік так званого Сонячного поясу).

Історична довідка

Перші поселенці. Існують свідчення, що перші люди на континенті з’явилися понад 13 тис. років тому. Вони були переселенцями з Азії і потрапили в Америку через Аляску, а можливо, й через Тихий океан. Цих перших американців європейці назвали індіанцями і віднесли до корінних мешканців, хоча вони були історично споріднені з народами Східної і Північно-Східної Азії, а не Індії.

Прогноз

На думку експертів, переважаючими напрямками міграцій до США найближчими роками залишатимуться потоки з Латинської Америки і Східної Азії, які відповідно будуть спрямовані до південного кордону країни та в міські райони Тихоокеанського узбережжя. Натомість кількість мігрантів з Європи значно скоротиться. У внутрішніх міграціях триватиме зворотний процес переміщення темношкірого населення з середніми доходами з міської Півночі до сільського Півдня США.

У США переважає міське населення. Міста розвиваються у країні понад 200 років, проте значний їх розквіт припадає на другу половину XIX ст. і сучасну епоху супутників, електроніки, реактивних двигунів. Особлива роль нині відводиться глобально орієнтованим містам, які розташовані вздовж Атлантичного і Тихоокеанського узбережжя США. їх часто називають світовими містами, міжнародними воротами. У результаті зростання мегалополісів розширилася периферія великих міст. Найважливішими у цьому процесі є мегалополіси Атлантичного узбережжя, що тягнуться на 1000 км. Серед них Бостон (мал. 122, 1), Нью-Йорк, Філадельфія (мал. 122, 2), Балтимор, Вашингтон. Окрім них, важливими мегалополісами країни є Нижні Великі озера (Чикаго – Детройт-Клівленд-Піттсбург), Підмонт (Атланта-Шарлотт-Ролі-Дарем), Флорида (Джексонвілл-Тампа-Орландо-Маямі), Техас (Х’юстон – Даллас-Форт-Верт-Сан-Антоніо), Каліфорнія (Сан-Дієго-Лос-Анджелес- Сан-Франциско).

 США: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇНИ

Мал.122. Бастон (1), Філадельфія (2)

Переважна більшість американців розмовляють англійською мовою, проте у 1/8 населення країни головна мова якась інша. Відмінності у використанні англійської мови дуже помітні на регіональному рівні між Сходом і Заходом, Північчю і Півднем, де існують свої діалекти.

Панівною релігією у США є християнство, однак воно також має значні просторові відмінності. Так, римокатолики найбільше зосереджені у мегалополісах на сході країни та у прикордонних районах з Мексикою. Лютерани сконцентровані переважно на півночі Великих рівнин. Мормони компактно проживають у штаті Юта. Найбільше іудеїв зосереджено у містах і передмістях Південної Кароліни, Південної Флориди та Південної Каліфорнії.

Представники різних етносів намагаються зберегти свою мову, культуру, традиції, віросповідання. Проте у США сформувалася єдина американська культура, яка за походженням є “гібридною”, але об’єднана спільними цілями американського народу.

Особливості народів і націй

На думку спеціалістів, американська культура виникла на основі сукупності таких ціннісних орієнтирів, як любов до новизни, індивідуалізм, свобода пересування, наполегливість у досягненні мети, непохитне усвідомлення долі, бажання бути ближче до природи, схвалення суспільством, доступ у наступний вищий прошарок суспільства. Ці риси добре проявляються у поведінці американців. Для більшості американців важливим є багатство і цілковите задоволення.

Проблем А

Нині у США відбувається значне розшарування населення і формування окремих груп, як за прибутками, расою чи етнічністю, релігією, так і за віком, професією та способом життя. Кількість груп, у яких люди бажають спілкуватися точно з такими, як вони самі, швидко зростає. На думку експертів, це загрожує збереженню цінностей демократії, що переважали упродовж усього періоду становлення американського суспільства. Поміркуйте, чи можуть ці процеси зруйнувати демократичне американське суспільство. Як можна уникнути цього?

Для США характерна гнучкість ринку праці – кожний американець змінює роботу у середньому кожні п’ять років, тобто економічно активне населення має високу мобільність. У країні працює багато висококваліфікованих спеціалістів – як своїх, так і з інших країн світу. Високим рівнем відрізняється американський менеджмент, зокрема, щодо швидкого прийняття рішень. Докризовий рівень безробіття у США пересічно становив 4,0-4,5 %.

Реалії сьогодення

Наслідки кризи. У першому кварталі 2009 р. кількість робочих місць скоротилася у США на 5,1 млн, а рівень безробіття зріс до 13,1 млн осіб, або на 8,5 %, і є найвищим рівнем за останні 25 років. Кількість людей, що отримують допомогу з безробіття, досягла 5,84 млн осіб, що також є найвищим показником з 1967 p., коли стали вести статистичний облік цього показника. А кількість людей, що користуються продовольчими талонами, зросла до 32,2 млн. Цей показник є також найвищим показником за всю історію.

УЗАГАЛЬНЕННЯ

Сполучені Штати Америки – це президентська республіка, федеративна держава, що розмістилася на площі 9,4 млн км2, з населенням 306,8 млн осіб.

Територія США поділена на 50 штатів і федеральний (столичний) округ Колумбію; держава має й відокремлені територіальні володіння.

США розташовані переважно в центральній частині материка Північна Америка, мають зручне географічне положення і різноманітні природні ресурси: водні, лісові, земельні, мінерально-сировинні.

Країна відрізняється багатонаціональним і строкатим расовим складом населення, що сформувалося унаслідок зовнішніх міграцій, переважанням городян, високим рівнем урбанізації.

США сформувався мобільний ринок праці, на якому працюють як американці, так й іноземці з різних країн світу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


США: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇНИ - Географія


США: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇНИ