Сталінградська битва, її наслідки та значення

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§ 3 Окупаційний режим у поневолених країнах. Рух Опору. Воєнні дії в 1943 р .

5.Сталінградська битва, її наслідки та значення.

Навесні 1942 р. німецьке командування розпочало наступ на півдні. Гітлеру була потрібна нафта. 23 серпня 1942 р. німецькі війська, прорвавши радянську оборону, вийшли до р. Волги. З 12 вересня бої вже велись у Сталінграді.

Погляд дослідника

3 книжки “Піднесення та падіння Третього рейху” американського журналіста У. Ширера

“Якщо я не отримаю

нафту Майкопа та Грозного, – говорив Гітлер командувачу 6-ї армії генералу Паулюсу перед початком літнього наступу, – тоді я буду змушений закінчити цю війну”. Сталін міг сказати те ж саме. І йому була потрібна кавказька нафта для продовження війни. Саме тому Сталінград мав тоді винятково важливе значення. Після його захоплення фашисти заблокували б останній маршрут постачання нафти через Каспійське море і Волгу до Центральної Росії й тим самим змогли б поставити росіян на коліна.

Сталінград обороняли частини 62-ї (командувач генерал В. Чуйков) і 64-ї (командувач генерал М. Шумилов) армій. Оборонний

період у Сталінградській битві тривав з 17 липня до 18 листопада 1942 р. Ворог не зміг захопити місто. Головна причина цього – героїзм і патріотизм радянських воїнів.

Коли велися бої за Сталінград, генштаб розпочав підготовку наступальної операції. Для її здійснення залучалися сили трьох фронтів: Південно-Західного (командувач генерал М. Ватутін), Донського (командувач генерал К. Рокоссовський), Сталінградського (командувач генерал А. Єременко). Наступальна операція радянських військ під Сталінградом тривала з 19 листопада 1942 р. по 2 лютого 1943 р. Війська Червоної армії оточили 330-тисячне угруповання ворога на чолі з генерал-фельдмаршалом Ф. фон Паулюсом. Гітлерівцям був поставлений ультиматум про здачу в полон, який вони відхилили. Спроба німецького командування організувати деблокацію військ не мала успіху. 10 січня 1943 р. радянськими військами розпочалася операція зі знищення великого угруповання ворога. Оточені частини було роз’єднано на північну й

 Сталінградська битва, її наслідки та значення

Німецькі солдати ведуть бій на підступах до Сталінграда. 1942 р.

 Сталінградська битва, її наслідки та значення

Гітлерівські окупанти здаються в полон під Сталінградом. Лютий 1943р.

Південну групи і до 2 лютого повністю ліквідовано. Генерал-фельдмаршал Паулюс здався в полон із частиною свого штабу. Велика битва на Волзі завершилася перемогою радянських військ, у лавах яких громили ворога представники всіх національностей СРСР. Нацисти в цій битві втратили 1,5 млн вояків. У Німеччині був оголошений триденний траур.

Погляд дослідника

3 книжки “Друга світова війна” англійського військового дослідника історика Б. Лідден Гартна

За три тижні радянського наступу в полон під Сталінградом потрапили 92 тис. німецьких солдатів і офіцерів, а загальні втрати німецьких військ були втричі більшими. Серед тих, хто потрапив у полон, 24 генерали. Німецькі генерали на Східному фронті мали при собі ампули з отрутою на випадок, якщо їх захоплять у полон, проте небагато їх скористалося цим засобом. Однак Сталінградська битва вплинула на німецьких вояків, ніби смертоносна отрута. Сталінград дискредитував стратегію німецького командування. У моральному значенні катастрофа, якої зазнала німецька армія під Сталінградом, мала такий ефект, від дії якого армія вже не змогла оговтатися.

Наступ під Сталінградом перейшов у загальний стратегічний наступ радянських військ, який тривав до кінця березня 1943 р. Противник був відкинутий на 600-700 км, що змусило німецьке командування перевести на радянсько-німецький фронт частини із заходу. Хоча в напруженій боротьбі радянським військам довелося знову залишити Харків і Бєлгород, повернути втрачену стратегічну ініціативу німцям уже не вдалося.

Отже, Сталінградська битва започаткувала докорінний злам у ході Другої світової війни.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сталінградська битва, її наслідки та значення - Історія


Сталінградська битва, її наслідки та значення