Сучасні екологічні проблеми. Об’єкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

РОЗД ІЛ ІІ МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ

Тема 2. ПІВДЕННА АМЕРИКА

& 22. Сучасні екологічні проблеми. Об’єкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

Пригадай або здогадайся

1. Які екологічні проблеми характерні для материків Африки та Австралії?

2. Яке значення для людства має занесення до Списку світової спадщини ЮНЕСКО об’єктів природи та культури?

Сучасні екологічні проблеми

Що відбувається з легенями планети? На території Південної Америки, як і на інших материках, існує ряд екологічних проблем. Навіть великі простори

амазонських лісів, де є місця, куди ще не ступала нога людини, зазнали відчутного тиску цивілізації. Басейн Амазонки називають “легенями нашої планети”, оскільки ці ліси продукують значну кількість кисню на Землі. Однак через цінні породи деревини їх вирубують (мал.2.88), а особливо інтенсивно – після прокладання Трансамазонського шосе. Вирубки здійснюють також для збільшення площ плантацій, на яких потім можна вирощувати каву, банани, рис, бавовник, цитрусові та інші культурні рослини.

 Сучасні екологічні проблеми. Обєкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

Мал. 2.88. Вирубка – це ніби рана на тілі вічнозеленого амазонського лісу

Інші

екологічні проблеми. Такі ж проблеми характерні й для саван, де за останні роки значно збільшилися площі, відведені для пасовищ та посівів різних культур. Діяльність людини порушує природну рівновагу, зокрема змінюється водний режим річок, боліт, що, в свою чергу, призводить до зникнення окремих видів рослин та тварин. Значна частина природного середовища забруднюється внаслідок викидів у атмосферу хімічних речовин та потрапляння їх у поверхневі води. Прокладання шляхів, будівництво, кар’єри видобутку корисних копалин змінюють природу корінним чином, і на цих місцях відновити її дуже складно.

Уряди більшості держав материка проводять політику максимального збереження природи в первісному вигляді. Для цього створюються заповідні території.

 Сучасні екологічні проблеми. Обєкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

Мал. 2.89. Деревина Амазонії транспортується річками та Трансамазонським шосе

Об’єкти, занесені до Списку світової спадщини ЮНЕСКО

Унікальні природні об’єкти. Однією з найвідоміших заповідних територій є комплекс заповідників центральної Амазонії, де охороняються значні території тропічних дощових лісів.

 Сучасні екологічні проблеми. Обєкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

Мал. 2.90. Пантанал. Вигляд з висоти

На території Бразилії розташована найбільша у світі область боліт, плоскорівнинний ландшафт з численними річками та мілкими озерами – Пантанал (португальське слово pantano означає “болото”), що має площу приблизно 150 тис. км2 (мал. 2.90). Він затоплюється впродовж сезону дощів, водою вкривається понад 80 % його території. Біологічне різноманіття Пантаналу надзвичайно багате. Тут ростуть майже всі рослини, що характерні для амазонського лісу. Серед плазунів водяться каймани, багато видів змій, наприклад, гігантська анаконда. Із ссавців поширені річкова видра, тапір, яіуар, гігантський дикобраз, капібара, велике різноманіття мавп, сотні видів птахів, зокрема й ті, що прилітають сюди зимувати з Північної Америки. Окремі види тварин перебувають під загрозою вимирання. Наприклад, гіацинтовий ара – найбільший з південноамериканських папуг (мал. 2.91). Любителі кліткових птахів ладні платити за них будь-яку ціну, тому браконьєри не перестають на нього полювати. Сумнівно, що цей птах зможе надалі зберегтися. Іншими загрозами для Пантаналу є зміни рівня води внаслідок прокладення нафтопроводів, каналів та розширення сільськогосподарських земель.

Національні парки Талампая та Ісчігуаласто в Аргентині, розташовані на північному заході країни в напівпустелі на висоті 1 300 м над рівнем моря. Одна з місцевостей відома як Місячна долина через незвичайний для Землі вигляд (мал. 2.92). Там було знайдено найстаріші відомі залишки динозаврів, скам’янілі дерева, що є свідками колишньої багатої рослинності мезозойської ери.

 Сучасні екологічні проблеми. Обєкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

Мал. 2.91. Гіацинтові ара

Чи відомо тобі?

Галапагоська, гігантська або слонова черепаха – найбільша сучасна сухопутна черепаха. Дорослі особини можуть важити понад 300 кілограмів і мати розмір до 1,2 метра завдовжки.

 Сучасні екологічні проблеми. Обєкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

 Сучасні екологічні проблеми. Обєкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

Мал. 2.92 Місячна долина

Галапагоські острови (мал. 2.93) розташовані за 965 км на захід від материка в районі екватора. Складаються із 13 вулканічних островів та 107 скель. їхню унікальну природу вивчав Чарлз Дарвін. Там охороняються унікальні види тварин. Серед них – галапагоська сухопутна ігуана, гігантська черепаха, галапагоський пінгвін, морський лев, із птахів – великий фрегат, в’юрки, галапагоський альбатрос та інші. Велику загрозу для островів становлять завезені рослини і тварини, які в процесі життя відтісняють місцеві види, несанкціонований вилов риби, аварії нафтових танкерів.

 Сучасні екологічні проблеми. Обєкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

Мал. 2.93. Група Галапагоських островів

Опрацювавши параграф, спробуй відповісти

1. Які екологічні проблеми характерні для материка?

2. У чому унікальність природних об’єктів, занесених до Списку світової спадщини ЮНЕСКО?

Застосуй знання, дізнайся більше

1. У яких природних зонах заповідних територій більше, а в яких – менше? Чому?

2. Дізнайся з Інтернету про інші об’єкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО Південної Америки.

Назви зображені об’єкти чи явища

 Сучасні екологічні проблеми. Обєкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО

Дослідження

Знайди у засобах масової інформації і систематизуй відомості про унікальні території та представників органічного світу материка. Відомості про території та географічні об’єкти згрупуй за таким планом: географічне розташування (частина материка, країна, висота над рівнем моря, кліматичний пояс), геологічне походження та вік, особливості клімату, природні компоненти та їх взаємозв’язки, проблеми та стан збереження об’єкта. Представників рослинного та тваринного світу схарактеризуй за такими пунктами: назва виду, територія та умови існування, залежність від клімату та особливі пристосування до навколишнього середовища, проблеми збереження виду чи середовища існування.

Обов’язково зазнач, у чому полягають унікальність об’єкта чи представника живого світу, спробуй знайти риси подібності з унікумами інших материків.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сучасні екологічні проблеми. Об’єкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО - Географія


Сучасні екологічні проблеми. Об’єкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО