Сузір’я

ВСЕСВІТ І СОНЯЧНА СИСТЕМА

&10. Сузір’я

Пригадай! Що називають зорею? Які зорі ти знаєш?

Напевно, тебе, як і будь-яку людину, зачаровує краса зоряного неба, приваблює таємниче сяйво зір. Кожна зоря – це велетенське розжарене газове тіло кулястої форми, яке випромінює світло і тепло. Тобі відомо, що Сонце – найближча до Землі зоря, яка видається найбільшою серед інших зір на небі. Однак у Всесвіті є зорі набагато більші за Сонце, а є й менші.

Зорі знаходяться дуже далеко від Землі, тому й нагадують маленькі мерехтливі вогники.

На перший погляд, вони розташовані на однаковій відстані від нашої планети, але це не так. Як і всі небесні тіла, зорі постійно рухаються.

Спостерігаючи за зорями, ти можеш помітити, що одні світять яскравіше, а інші – тьмяніше. Учені встановили, що колір зір залежить від температури їхньої поверхні. Найбільш гарячі зорі мають білий або блідо-голубий колір. Менш гарячі, як наше Сонце, -жовтого або оранжевого кольору. Червоні зорі – найхолодніші.

Милуючись зоряним небом, люди звернули увагу на ділянки, де групи найбільш яскравих зір утворювали обриси різних предметів або істот. Такі ділянки

назвали сузір’ями. Більшість сузір’їв ще в давнину отримали назви на честь міфічних героїв (Андромеда, Персей) або тварин (Лев, Лебідь, Риби, Велика Ведмедиця).

Сузір’я Велика Ведмедиця, або як його ще називають в Україні – Великий Ківш, чи Великий Віз – відоме людям з давніх-давен. У ньому багато зір, але сім найяскравіших утворюють на небі фігуру, схожу на обриси великого ведмедя або на ківш із ручкою. Недалеко від нього можна побачити ще одне сузір’я з подібними обрисами, але менших розмірів – Малу Ведмедицю, або Малий Ківш, чи Малий Віз. Найбільш яскраву зорю, з якої розпочинається “ручка” Малого Ковша, називають Полярною зорею. Вона розташована над Північним полюсом і здавна слугувала людям як орієнтир на північ.

 Сузіря

Мал. 21. Сузір’я Великий Віз і Малий Віз

По міркуйте! Чим Полярна зоря подібна до Сонця? Який із цих об’єктів природи розташований ближче до Землі?

Обговоріть! Чи можна вважати Сонце найбільшою і найгарячішою зорею Всесвіту?

Зоря, сузір’я, Полярна зоря.

Перевір свої знання

1. Що таке зоря?

2. Чим зорі відрізняються одна від одної?

3. Що таке сузір’я? Наведи приклади сузір’їв.

4. Знайди зайве слово в наведеному Дмитриком переліку: Сонце, Місяць, Полярна зоря. Поясни свій вибір.

Підсумуємо разом

Зорі – це велетенські розжарені газуваті космічні тіла кулястої форми, які випромінюють світло та тепло. Ділянки зоряного неба з певним розташуванням груп яскравих зір називають сузір’ями. Найвідоміші сузір’я – Великий і Малий Віз. Полярна зоря – одна з яскравих зір сузір’я Малий Віз; вона вказує на північ.

Разом з дорослими ввечері в ясну погоду розглянь зоряне небо. Знайди сузір’я Великий і Малий Віз та Полярну зорю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Сузір’я - Натурологія


Сузір’я