ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 1. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ПО 1 ВИДУ 4 + 1 + 1; 9

ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10

Урок 50. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 1. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ.

ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ПО 1 ВИДУ 4 + 1 + 1; 9 – 1 – 1

Мета: на основі практичних вправ і знань про послідовність чисел у натуральному ряді розкрити прийоми додавання і віднімання 1; звернути увагу учнів на те, що при додаванні 1 одержимо наступне число, а при відніманні 1 – попереднє; розкрити принцип складання таблиць додавання і віднімання 1; удосконалювати обчислювальні навички;

виховувати старанність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Веселі задачі

– Горобець і три синиці

Он летять до годівниці.

Скільки пташок, підкажіть.

Будуть вдячні за обід?

– Як ви рахували?

– Як називаються числа при додаванні?

– Були у нашому дворі

Два горобці, три снігурі.

Хто може скласти лік птахам,

Всім горобцям і снігурам?

– Три ворони посварились,

Бо зернят не поділили.

На їх шум ще три примчало.

Скільки пташок разом стало?

2. Робота з числовим рядом

8; 10; 6; 4; 3; 2; 1; 5; 7; 9.

Назвіть числа від найменшого до найбільшого.

– Назвіть будь-яке число, потім – наступне до нього; попереднє.

– Я задумала число, збільшила його на 1, одержала 6. Яке число я задумала?

– Назвіть попереднє число до числа 4.

– Назвіть “сусідів” числа 5.

– Доповніть 6 до 10.

3. Гра “Допоможи Незнайкові”

3 + 2 = 6

2 + 0 = 2

4 – 1 = 1

5 + 0 = 6

9 – 1 = 7

8 + 1 = 9

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.

РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 57)

– Розгляньте таблицю додавання числа 1.

– Що ви помітили? (Перший доданок збільшується на 1, другий залишається без зміни, результат дії – сума – теж збільшується на 1.)

– Прочитайте всі приклади. Яке число додавали в кожному прикладі? (1)

– Тому таблиця й називається “Додати 1”.

– Порівняйте перший доданок і суму в кожному прикладі. Що можна про них сказати? (Перший доданок – попереднє число, а сума – наступне.)

Висновок. Якщо до числа додати 1, то одержимо наступне число.

– Розгляньте таблицю віднімання числа 1.

– Прочитайте кожний приклад. Порівняйте відповідь із числом, від якого віднімали 1.

– Яке число одержували? (Попереднє)

– Яке число віднімали в кожному прикладі? (1)

– Тому таблиця й називається “Відняти 1”.

Висновок. Якщо від числа відняти 1, то одержимо попереднє число.

Завдання 1

– Розгляньте числовий промінь. Від якого числа летіло сонечко? На якому числі сіло спочатку? потім?

– Прочитайте приклад. Яка відповідь прикладу?

– Скільки всього додали? Скільки всього відняли?

Завдання 2

Учитель уводить алгоритм розв’язування даного прикладу, навчаючи дітей складати пам’ятку:

– Що треба зробити? (Треба розв’язати приклад 2 + 1 + 1)

– Що зробити спочатку? (До 2 додати 1)

– Що зробимо потім? (Потім додамо ще 1)

– Обчисліть. (До 2 додати 1, одержимо число, наступне до 2 – це 3; до 3 додати 1, одержимо наступне число 4.)

– Прочитайте відповідь. (2 + 1 + 1 = 4)

Паралельно вчитель виставляє картки з опорними словами, поступово складається пам’ятка до розв’язання прикладу:

Треба:

Спочатку, потім:

Обчислюю:

Читаю відповідь.

Розв’язування прикладів з опорою на пам’ятку

6 + 1 + 1 =

5 – 1 – 1 =

8 – 1 – 1 =

– Порівняйте приклади у кожному стовпчику. Як додали 2? Як відняли 2?

Завдання 3

– Скільки паперових літачків зробив Ігор? Скільки паперових літачків зробив Вадим? Скільки літачків зробили хлопчики разом?

Завдання 4

– Скільки тістечок було у Лісовичка? Скількома тістечками він пригостив Галявинку? А Поляночку? Скільки тістечок у нього залишилося?

Фізкультхвилинка

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ (див. Додаток до уроку)

Робота за таблицями додавання і віднімання числа 1

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

– Прочитайте відповіді таблиць “Додати 1”, “Відняти 1”.

– З яких частин складається задача?

ДОДАТОК ДО УРОКУ 50

– Прочитайте тільки відповіді кожного стовпчика. (У першій таблиці відповіді становлять ряд чисел від 2 до 10, а в другій – від 1 до 9.)

– Затуліть лінійкою відповіді першого стовпчика.

– Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.

– Затуліть лінійкою відповіді другого стовпчика.

– Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.

– Знайдіть приклади з відповідями 4; 6; 9.

– Яке число стоїть між 7 і 9?

– Прочитайте приклад з такою відповіддю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 1. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ПО 1 ВИДУ 4 + 1 + 1; 9 - Плани-конспекти уроків по математиці


ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 1. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ПО 1 ВИДУ 4 + 1 + 1; 9