ТАЄМНИЦІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ

ЛЮДИНА В СУСПІЛЬСТВІ

ТАЄМНИЦІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ

Географічні назви – це своєрідний архів нашої землі. Деякі з них утворилися від назв тварин та рослин: річка чорногузка, місто Дубно.

Назви міст і сіл часто є доказом, що колись на цій території проживали майстри: Бондарі, ковалі.

На честь великих людей названо село Шевченкове (є в 16 областях України), міста Івано-Франківськ та Хмельницький.

Існує багато міст і сіл, назви яких сьогодні важко зрозуміти. Одне з них – невеличке місто Золотоноша, що на Черкащині. Збудоване воно

на річці Золотоноші, від якої, гадають, і походить назва міста.

 ТАЄМНИЦІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ

Але чому річка дістала таку назву? Звідки на Черкащині золотоносні річки? Пояснити намагаються легенди. В одній із них розповідається про те, що на дні річки лежать затонулі татарські човни, повні золота. Часом воно виблискує в погожу сонячну днину або – ще краще – місячної ночі. Та, імовірніше, річку так назвали за піщане дно, окремі піщинки якого світяться, мов щире золото.

Біля міста кривий Ріг розташоване село Недайвода. За народними переказами, назва села пішла з того часу, коли один господар із

перших переселенців вирив собі криницю. А вода в ній виявилася дуже приємною на смак, була прохолодною, знімала втому в подорожніх людей.

Перед криницею пролягав битий шлях. Господаря дратувало те, що чумаки та інші люди забруднювали воду в криниці запиленими цеберками, обвалювали її краї. Він загородив криницю парканом, поставив зруб, навісив ляду, а на ній – замок.

Криниця стала недоступною для сторонніх людей. За це прозвали господаря дід Недайвода, і ця назва закріпилася за тим невеличким поселенням.

 ТАЄМНИЦІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ

Ось бачите, як важливо дбати про своє добре ім’я. Зазначимо, що назв сіл і міст, які свідчать про гарну вдачу мешканців, набагато більше: Привітне, Мудре, Хороше, Мирне…

Цікаво, що, переселяючись в інші країни, українці називали свої поселення на згадку про рідний край. Так з’явилася в Америці Нью-Сквира, у Казахстані – Чернігівка, Полтавка.

1. Знайди слова, які “заховалися” у назвах міст: Добро – твір, Новоград, Житомир. 2. Що означають ці назви?

За словниками або іншими джерелами спробуйте розвідати назви найближчих до вас міст, сіл, озер, річок. Складіть колективну розповідь на тему “Походження географічних назв нашого краю” або “Цікаві місця нашого краю”.

ЛЮДИНА ЖИВЕ В СУСПІЛЬСТВІ

Ти живеш не один, а серед багатьох людей. Дорослі забезпечують добробут держави. Працюють шахти, заводи, школи, бібліотеки, театри, видаються книжки, газети.

Усі люди пов’язані між собою. Якщо, наприклад, хтось погано виконує свою роботу, він шкодить не лише своїм близьким, але й усьому суспільству. Адже всі ми живемо в одній країні.

Жити чесно, правдиво, по-доброму допомагають людям певні правила та звичаї. Нерідко їх виконують, не замислюючись, чому так.

Ви шануєте дорослих, ставитесь із повагою до людей похилого віку. Існують добрі старовинні звичаї, такі як приходити на могили близьких, збиратися разом за святковим столом. У звичаях живе мудрість багатьох поколінь. Без дотримання звичаїв ми стаємо гіршими.

Часто людина сама встановлює для себе життєві правила. Наприклад, один хлопчик вирішив захищати молодших школярів, якщо їх ображають; інший – узяв собі за правило допомагати в навчанні дітям, які хворіли.

 ТАЄМНИЦІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ

Але дотримуватися певних правил і звичаїв мало для того, щоб у суспільстві був порядок. Люди зрозуміли це дуже давно й придумали закони, які гарантують права людини.

За Анатолієм Нікітіним

1. Пригадай, що таке суспільство. 2. На твою думку, що допомагає людям жити чесно й правдиво?

Складіть правила, які б вам хотілося виконувати. Обговоріть їх.

НАЙГОЛОВНІШИЙ ЗАКОН

Кожній державі є один найголовніший закон. Він називається конституцією. Це основний закон, яким керуються в країні. Усі інші закони, що приймаються, не повинні суперечити йому. Ось чому кожен народ хоче мати досконалу конституцію. Адже від неї залежать щастя й доля країни та народу.

Конституція України ухвалена верховною Радою України 28 червня 1996 року. Відтоді цей день відзначається як державне свято.

У конституції України зазначено, що кожна людина має право на життя, освіту, відпочинок і дозвілля, особливий захист і допомогу держави, охорону здоров’я тощо.

Обов’язком кожного громадянина України, як і кожної людини, що проживає в нашій країні, є дотримання Конституції та законів України.

 ТАЄМНИЦІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ

Якими правами, записаними в Конституції України, користуєшся ти? У яких випадках?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


ТАЄМНИЦІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ - Світ


ТАЄМНИЦІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ