ТЕЧІЇ

РОЗДІЛ III ОБОЛОНКИ ЗЕМЛІ

Тема 3 ГІДРОСФЕРА

§44. ТЕЧІЇ

· Пригадайте, яка температура поверхневого шару води у Світовому океані.

· Що означає слово дрейф?

ЯК УТВОРЮЮТЬСЯ “РІЧКИ” В ОКЕАНІ. Різновидом рухів води у Світовому океані є течії. Це горизонтальні переміщен­ня води у вигляді потужних потоків. Хоча океанічні течії й не мають берегів, їх часто порівнюють з річками.

Головна причина їх утворення – постійні вітри. Одна з найпотужніших течій так і називається – течія Західних Вітрів. Вона утворює коло навколо всієї

планети завдовжки 30 000 км. Ширина течії – 1000 км, швидкість – 3 км/год. Зіставте з найбільшою річкою України – Дніпром, загальна довжина якого лише 2201 км, а ширина у межах Києва – до 600 м. У наш час маршрути течій в океанах такі самі, що й за часівХристофора Колумба. Тоді мореплавець вправно їх ви­користав, щоб на вітрильниках досягти берегів Нового світу.

ТЕПЛІ Й ХОЛОДНІ ТЕЧІЇ. Температуру води течії визна­чають відносно навколишніх вод. Тепла течія має темпера­туру на кілька градусів вищу, ніж довколишня океанська вода. Холодна течія – навпаки. Теплі течії зазвичай пряму­ють із широт з теплішим

кліматом у широти з холоднішим, холодні – навпаки.

Океанічні течії через маси повітря, що над ними форму­ються, впливають на клімат. Узбережжя, що їх омивають теплі течії, мають тепліший і м’якший клімат, ніж внутрішні райони, розташовані на тих самих широтах. Теплі течії підвищують температуру повітря на 3-5 °С і сприяють утворенню опадів.

Позначення течій на карті

 ТЕЧІЇ

 ТЕЧІЇ

Мал. 203. Головні поверхневі течії у Світовому океані

Нагріте й зволожене вія. теплих течій повітря піднімається вгору. Воно стає перенасиченим, утворюються хмари й випадають опади.

Найбільша тепла течія – Гольфстрім. Вона тече в Атлантичному океані й прямує уздовж східних берегів Північної Америки. Її довжина – 3000 км, ширина – 100 км, швидкість течії – до 10 км/год. Поблизу45° пн. ш. Гольфстрім переходить у Північноатлантичну течію, яка прямую до берегів Європи. Ця течія обігріває узбережжя Скандинавського півострова, яке без неї перетворилося б на крижану пустелю. Тому на півострові ростуть хвойнійлистяні ліси, і Баренцове море взимку не замерзає. Натомість більша частина острова Гренландія, що лежить приблизно на тих самих широтах, але за межами течії, цілий рік покрита льодом. Неви­падково теплі течії називають “водяним опаленням” планети. Повітря над теплою Північноатлантичною течією нагрівається, насичується вологою і приносить рясні опади в Європу.

Холодні течії, навпаки, охолоджують нижні шари повітря, яке, як відомо, стає щільнішим і важчим. Воно не піднімаєть­ся вгору і не утворює хмар та опадів. Тому узбережжя, що їх омивають холодні течії, мають холодніший і сухіший клімат. У Тихому океані поблизу берегів Південної Америки тече холодна Перуанська течія. Тому на узбережжі по кілька років не буває дощів. Через те там утворилася пустеля Атакама.

Течії впливають на погодні умови в усьому світі. Вони разом з хвилями перемішують воду в океанах і розподіляють тепло по всій планеті, формуючи погоду і клімат.

ЯК ВИВЧАЮТЬ ТЕЧІЇ. Пляшкова пошта – давня морська традиція. Протягом тисячоліть люди кладуть папірці з повідомленнями у пляшки й кидають їх у море. Навіщо? Мета різна – романтична забава, повідомлення про корабельну аварію, сигнал SOS – прохання про порятунок. За допомогою переміщення пляшок ще давньогрецькі вчені вивчали течії у морі. Використовуючи тисячолітній метод, так робили ще до недавнього часу й сучасні на­уковці. Тепер течії досліджують за допомогою спеціальних поплавків, буїв, радарів, наукових суден, супутників.

Царський подарунок

Теплий і комфортний клімат США і Західної Європи на 90 % обумовлений Гольфстрімом, який несе 50 млн м3 теплої води за секунду. Така “теплова добавка” і на 3-10°С підвищує температуру повітря на прилеглих територіях. Країни економлять величезну кількість палива й електроенергії, будівельних матеріалів і утеплювачів.

Подорож у слово

Назва Гольфстрім в перекладі з англій­ської дослівно озна­чає течія із затоки.

 ТЕЧІЇ

Автоматичні буї для вивчення течій

Пляшкова пошта

У 1350 р. біля берегів Іспанії в за­смоленій діжці знайшли послання X. Колумба іспанській королеві, відправлене з острова Гаїті за 353 років до того. Так само мандрують Світовим океаном айсберги, ко­косові горіхи з далеких островів, уламки розбитих суден, закупо­рені пляшки із записками моряків. Така “плавуча пошта”, принесена водами океанів, “розповідає” про свої шляхи – океанічні течії.

Нині у Світовому океані дрейфують тисячі автоматичних буїв. їх обладнано приладами, які вимірюють швидкість течії, висоту і довжину хвиль, температуру і солоність поверхневих вод. Усі дані передаються через супутники, які відстежують їх переміщення. Є пірнаючі буї. З їх допомогою проводять ви­мірювання до глибини 2000 м. Так, учені дослідили, що теплі течії, які переносили тепло на північ Атлантики і впливали на клімат Європи, за останні 10 років ослабли на третину.

Новітніми “підводними дослідниками” океанічних течій стали спеціальні роботи розміром із футбольний м’яч. Вони здатні фіксувати властивості та рухи води на різних глибинах. Завдячуючи сучасним технологіям та Інтернету, океани стануть досяжними з кожної школи в кожному куточку світу.

Дослідження течій потрібні для більш достовірних про­гнозів змін погоди і клімату внаслідок взаємодії Світового океану і атмосфери.

 ТЕЧІЇ

Підводні роботи

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

· Океанічні течії – це горизонтальні переміщення води, головною причиною утворення яких є постійні вітри.

· Розрізняють теплі та холодні течії, воші помітно впливають на клімат узбереж.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Чим відрізняється рух води в течіях від руху води у хвилях?

2. Поясніть, чому Перуанську течію з температурою води +22 °С називають холодною, а Північноатлантичну з температурою +2 °С – теплою.

3. Чому Гольфстрім і Північноатлантичну течію називають “обігрівачами” Європи?

4. Яким був би клімат на західному узбережжі Європи, якби Північноатлантична течія була не теплою, а холодною?

5. Поміркуйте, яке з тверджень більш точне і правильне: “Вітер – ось що рухає води у Світовому океані” чи “Сонце – ось що рухає води у Світовому океані”.

ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ

За фізичною картою світу простежте й опишіть маршрути:

Група 1 – пляшки з посланням, яку кинули з човна в протоці Дрейка (60° пд. ш., 60° зх. д.) і яку потім знайшли на узбережжі одного з островів Нової Зеландії(42° пд. ш., 170° сх. д );

Група 2 – плоту “Кон-Тікі”, на якому відомий норвезький мандрівник Тур Хейєрдап здійснив плавання під вітрилами від берегів Південної Мі єрики (12° пд. ш., 77° зх. д.) до островів Туамоту (21° пд. ш,135° зх. д ).

Що визначало такий рух пляшки та плоту?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ТЕЧІЇ - Географія


ТЕЧІЇ