Технічні культури – РОСЛИННИЦТВО

МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА

Розділ 4
ГАЛУЗІ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ

4.10. РОСЛИННИЦТВО 4.10.2. Технічні культури
Важливою сільськогосподарською культурою е картопля, яка вживається людиною в їжу, це також чудовий корм для худоби і цінна сировина для технічної переробки.
Батьківщиною картоплі є Південна Америка, нині це територія Перу, Еквадору і Болівії. Звідти картопля поширилася по всій земній кулі і до Європи була завезена у XVI ст. У Росії поширилася у XVIII ст. за часів Петра І з плантацій на Охтирщині. Російське населення не бажало вирощувати

нову культуру, виникали “картопляні бунти” (1834, 1840-1844 pp.), які були придушені військами.
Значними світовими виробниками картоплі вважаються Росія, Польща, Китай.
Середня врожайність картоплі становить 200-300 ц/га.
Цукор людство навчилося виробляти в основному з двох культур – цукрової тростини і цукрового буряку. Також виробляють його з винограду, солодкої кукурудзи тощо.
Цукрову тростину вирощують у тропічному і субтропічному поясах здебільшого країни, що розвиваються (Бразилія, Маврикій, держави Карибського басейну, Австралія, Індія). Батьківщиною культури є Південно-Східна Азія,
де її вирощують уже кілька тисячоліть. У регіон Карибського моря іспанці завезли тростину у XVI ст. З цієї культури людство нині одержує понад половину потрібного йому цукру. Стеблини містять до 20 % цукру, налічується до 10 видів тростини. Цукрову тростину використовують також для салату, виробництва паперу і спирту, як корм худоби.
Основну масу цукрового буряку вирощують в економічно розвинених країнах (США, Великобританія, Центральна та Східна Європа). Переважна кількість цукру, виробленого з цукрового буряку, споживається у країнах – виробниках. Міжнародна торгівля цукром – це насамперед торгівля цукром – сирцем з тростини. Закуплений цукор – сирець рафінують, потім він надходить у торгівлю для задоволення потреб кінцевого споживача. Вміст цукру у цукровому буряку досягає 20 %. Вирощування цукрового буряку в Європі почалося наприкінці XVIII – на початку XIX ст., після встановлення Великобританією континентальної блокади.
Нині врожайність цукрового буряку становить 250-500 ц/га.
Батьківщиною чаю вважається Індія, кофе – Ефіопія, какао – Мексика.
Чай і нині в основному вирощують в Азії в умовах дощового клімату та кислих і напівкислих грунтів. Найбільшими його виробниками є Індія, Китай, Шрі-Ланка. Третину світового обсягу чаю імпортує Великобританія.
Каву як напій вперше вжили єменські араби. Нині налічується близько 50 видів кофе. Зустрічається до 40 видів кофейного дерева, з них 4 – культурні. Основні плантації кофе розташовані в Латинській Америці, на другому місці Африка, на третьому – Азія.
80 відсотків світового збору какао забезпечують країни Африки (Гана, Нігерія, Кот-Д’Івуар) і Америки приблизно в однаковій кількості, решту какао збирають в Азії.
Серед непродовольчих культур передусім слід згадати бавовник. Основним регіоном його поширення є Азія, зокрема Індія, Китай, Пакистан, Таїланд, Туреччина, вирощують бавовник і в інших регіонах. На світовий ринок бавовник поставляють США, Узбекистан, Китай, Пакистан, Індія, Австралія, Парагвай, деякі африканські країни. На бавовник припадає половина світового виробництв волокна. Вирізняють коротко – і довговолокнистий бавовник.
Імпортують бавовник здебільшого країни розвиненої ринкової економіки.
Виробництво натурального каучуку зосереджено у Південно-Східній і Південній Азії (Малайзія, Індонезія, Таїланд, Індія, Шрі-Ланка, Філіппіни). Добувають цей каучук з гевеї, значні плантації якої є також у Ліберії.
Батьківщина тютюну – тропіки Америки. Найбільшим у світі вирощувачем тютюну є Китай (за іншими даними – США), інші призові місця займають Індія, Бразилія, деякі з країн СНД. Тютюнові плантації є також в Італії, Греції, Індонезії, Болгарії, Туреччини, Японії, на Кубі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Технічні культури – РОСЛИННИЦТВО - Довідник з економіки


Технічні культури – РОСЛИННИЦТВО