ТИ – ВЕЛОСИПЕДИСТ

РОЗДІЛ 4. СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Глава 2. Безпека в побуті і навколишньому середовищі

§ 30. ТИ – ВЕЛОСИПЕДИСТ

У цьому параграфі ти:

· митимешся підбирати велосипед за розміром;

· перевіряти його справність і оснащення;

· дізнаєшся, як краще вдягнутися на велосипедну прогулянку, та деякі інші застереження для власників велосипедів.

З історії велосипеда

У Європі першим винахідником велосипеда був німецький лісник Дрез. У 1813 році він приробив до самоката руль.

Наступним винахідником став робітник Дальзель.

У результаті тривалих пошуків він винайшов педалі.

У 1865 році французи Мішо та Лальман сконструювали перший металевий велосипед. Він був удвічі важчим за сучасний, але найбільшим його недоліком було те, що велосипед трусило на вибоїнах. Через це він отримав назву “кісткотряс”. І коли ветеринар із Шотландії – Данлоп – здогадався прикріпити навколо колеса гумовий садовий шланг, їздити стало набагато зручніше.

Спочатку з велосипедистів сміялися. Був час, коли поліція намагалася заборонити велосипеди, вважаючи, що вони заважають дорожньому рухові. Нині цей легкий, маневрений і порівняно

дешевий та екологічний вид транспорту набуває дедалі більшої популярності в усьому світі.

– А що ви думаєте про цей вид транспорту? Об’єднайтесь у 2 групи і назвіть якомога більше переваг і недоліків велосипеда.

Якщо дорослі вирішили придбати тобі велосипед, передусім слід подбати, щоб на ньому було зручно їздити, тобто щоб він підходив тобі за розміром.

Для цього виміряй довжину своєї ноги від п’ятки до тазостегнового суглоба. Розмір велосипеда визначають відстанню від центра каретки до верхнього краю підсідельної труби. За допомогою табл. 9 визнач, який розмір велосипеда підходить для тебе.

Таблиця 9

Визначення типорозміру велосипеда

 ТИ   ВЕЛОСИПЕДИСТ

Де краще купувати велосипед

Відповідь проста: в магазині. Тут він може коштувати дорожче, ніж на ринку, однак гарантію якості дають тільки в магазині. Поза магазином ризикуєш придбати дешеву підробку, і повернути неякісний товар неможливо. Не забудь зберегти касовий чек і гарантійний талон. Це документи, які дають право на гарантійний ремонт та на повернення товару в магазин.

Перш ніж сісти за кермо велосипеда

Отже, велосипед придбано. Та не поспішай сідати за кермо. Спочатку ознайомся з інструкцією. Особливо уважно прочитай розділи, в яких ідеться про безпеку дорожнього руху, а також ті, що починаються словами: “Увага!” та “Обережно!”. Разом з батьком чи кимось із дорослих огляньте велосипед, перевірте кріплення деталей, роботу всіх вузлів, напомпуйте шини.

Елементи конструкції, що впливають на безпеку руху

Ось як повинен бути оснащений твій велосипед, щоб поїздка на ньому була приємною і безпечною (мал. 69).

 ТИ   ВЕЛОСИПЕДИСТ

Мал. 69. Оснащення велосипеда

А тепер сядь на свій новий велосипед, випробуй його на рівній ділянці, невеликому підйомі та спуску. Тобі зручно? Чи добре слухається кермо? Чи надійно працюють гальма? Якщо все гаразд, катайся на здоров’я!

– Не розганяйся, особливо на спусках, до такої швидкості, коли ти не встигаєш обертати педалі. Спускаючись, слід відхилитися назад і користуватися заднім і переднім гальмами.

Небезпечно їздити на велосипеді вночі, у сутінках, в ожеледицю, в туман, дощ або сильний вітер.

Одяг для велосипедиста

Неабияку роль у безпеці дорожнього руху відіграє колір одягу велосипедиста. Яскравий одяг допоможе водіям на дорозі вчасно помітити сигнали і маневри велосипедиста.

Мал. 70. Одяг для велосипедної прогулянки

 ТИ   ВЕЛОСИПЕДИСТ

Щоб стати вправним велосипедистом

Велосипедист повинен розвивати увагу, швидку реакцію. Перевір себе на наведених нижче тестах.

Тест на увагу № 1 Якомога швидше знайди очима в цій таблиці числа у порядку від 1 до 25. Людині з хорошою увагою знадобиться на цю вправу не більш як 30 секунд.

 ТИ   ВЕЛОСИПЕДИСТ

 ТИ   ВЕЛОСИПЕДИСТ

Тест на, увагу № 2 Цей тест виконай інакше. Спочатку знайди чорну одиницю, потім червону, далі чорну двійку і червону двійку і так далі. Впораєшся за 40 секунд – у тебе хороша увага, якщо більш як за 50 секунд – недостатня, її необхідно тренувати.

Ти їдеш на велосипеді. Раптом на дорогу вибігає кіт чи викочується м’яч. У таких ситуаціях багато залежить від твоєї реакції – чи встигнеш загальмувати або повернути вбік (мал. 71). Для водія дуже важливою є швидка реакція на зміну дорожньої ситуації. Розвинути її допоможе така цікава гра.

Для неї знадобиться лінійка завдовжки 25 – 30 см. Грають удвох. Попроси друга тримати лінійку за кінець великим і вказівним пальцями. Несподівано для тебе він має відпустити лінійку, а ти зловити її великим та вказівним пальцями (мал. 72). Якщо лінійка пролетіла більш як 13 см, твоя реакція недостатня, щоб сідати за кермо велосипеда.

 ТИ   ВЕЛОСИПЕДИСТ

Мал. 71.

 ТИ   ВЕЛОСИПЕДИСТ

Мал. 72. Тест для перевірки швидкості реакції

На канікулах потренуйся їздити на велосипеді. Та не забувай, що до 14 років тобі заборонено виїжджати на дорогу, де рухається транспорт. А от на подвір’ї, полі, галявинах, лісових і степових дорогах, стадіонах катайся досхочу.

Уміння їздити на велосипеді – це насамперед правильна посадка і уміння долати, не сходячи з велосипеда, різні перешкоди: нешироку, але глибоку вибоїну, дошку чи бровку тротуару, крутий спуск, струмок тощо. Найкраще тренуватися там, де ніхто не заважатиме.

Іноді під час прогулянки доводиться робити незначний ремонт велосипеда. Найчастіше трапляються проколи камер і поломки спиць. Не можна їхати на спущеній шині, тому що порвеш камеру і погнеш колесо. Замінити поламану спицю треба одразу. Не зробивши цього, матимеш мороку з іншими спицями і колесом.

– Як можна запобігти крадіжкам велосипедів?

Підсумки

Велосипед – легкий, маневрений, відносно дешевий та екологічний вид транспорту.

Найкраще купувати велосипед у магазині. Обирай той, що підходить тобі за розміром та оснащений усіма необхідними елементами (гальмами, світловідбивачами тощо).

Велосипедисту необхідно розвивати увагу і мати швидку реакцію.

Дітям до 14 років їздити на велосипедах дорогою заборонено.

Крадіжки велосипедів – поширений злочин. Не дозволяй кататися на своєму велосипеді незнайомим або малознайомим людям.

Залишаючи велосипед без нагляду, прикріпи його до дерева або огорожі спеціальним замком.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ТИ – ВЕЛОСИПЕДИСТ - Валеологія


ТИ – ВЕЛОСИПЕДИСТ