Транспорт і його роль у розвитку господарства країни

Розділ 3 ГОСПОДАРСТВО

Тема 14. ТРАНСПОРТ

Прагнення переміститися в просторі або перевезти ношу якомога швидше і зручніше людству притаманне споконвіку. Для цього спочатку залучали свійських і диких тварин, а пізніше винайшли різноманітні технічні засоби переміщення, які постійно вдосконалювали. І тепер для переміщення в просторі людей і вантажів існує залізничний, автомобільний, авіаційний, морський, трубопровідний тощо. Усі види транспорту разом утворюють транспортну систему країни. Наскільки ж якісно працює транспортна система

України? Хто визначає успішну діяльність транспорту і що гальмує його роботу? Спробуємо розібратися в цьому, переміщуючись шляхами транспортної системи України.

§31. Транспорт і його роль у розвитку господарства країни

Географічна розминка

Пригадайте, до якої сфери господарства – виробничої чи невиробничої належить транспорт.

Назвіть основні види сучасного транспорту.

Роль транспорту. Нині, коли час нерідко вирішує все, роль транспорту незрівнянно зросла. Хоча ця галузь господарства не створює ніяких матеріальних цінностей, її розвиток розглядають як одне зі стратегічних завдань

у будь-якій розвинутій державі. Адже саме транспорт забезпечує вкрай важливі зв’язки між окремими підприємствами, галузями або регіонами, він є необхідною умовою функціонування господарства. Не випадково транспортну систему країни називають “кровоносною системою економіки”.

Транспорт дуже впливає на географію населення і господарства країни. Населені пункти зазвичай розміщують неподалік від транспортних шляхів. Завдяки цьому люди можуть суттєво економити свій робочий і вільний час. Так само переміщення вантажів тими чи іншими шляхами сполучення змінює їхню вартість.

Транспортна галузь України налічує нині шість залізниць, 30 діючих аеропортів, 22 морські порти, 11 річкових портів, понад 36 авіа – та 150 судноплавних компаній різних форм власності (мал. 111).

Види транспорту. Основним призначенням транспорту є перевезення людей і вантажів. З огляду на це, транспорт можна поділити передусім на дві великі групи – пасажирський і вантажний. Водночас залежно від засобів, якими транспорт здійснює перевезення, виокремлюють різні види транспорту. Серед них розрізняють наземні види транспорту, наприклад: автомобільний, залізничний, трубопровідний, електронний; водний – морський і річковий; повітряний, або авіаційний транспорт. Крім того, у складі наземного транспорту виокремлюють також міський транспорт, зокрема тролейбусний, трамвайний, метро.

Найпоширеніший нині вид транспорту – це автомобільний, роботу якого забезпечують різноманітні автозасоби пересування. Для пасажирів – це автобуси, всюдисущі “маршрутки” і легкові таксі. Для вантажів призначені спеціально обладнані машини. Автомобільний транспорт дуже маневрений і забезпечує те, що не може зробити будь-який інший вид транспорту – довезти від “дверей до дверей”. Тому він є незамінним для перевезення на короткі відстані – у кілька кілометрів.

Особлива роль належить автобусам – багатомісним пасажирським автомобілям, які вміщують понад 10 пасажирів. Ці транспортні засоби використовують як у багатьох містах України, так і для міжміських і міжнародних перевезень. Підвищення останніми роками комфортності пасажирських автобусів дає їм змогу успішно конкурувати із залізничним транспортом і в перевезеннях на великі відстані.

Історична довідка

Зародки автомобільного транспорту України. На початку XX ст. перший автомобіль з’явився в Одесі, а потім і в Києві. Вже 1902 р. Київська міська дума прийняла обов’язкову постанову про “Порядок пасажирського і вантажного руху містом Києвом на автомобілях”. Перше автобусне сполучення з’явилося 1906 р. за маршрутом Київ-Житомир. З 1910 р. запрацювали автобусні маршрути Київ-Рівне, Кам’янець-Подільський-Проскурів (тепер Хмельницький), Київ-Чернігів, а 1911 р. – маршрути по шосе Київ-Брест.

Попри численні переваги автомобільний транспорт має суттєві недоліки. Легкові автомобілі – наймарнотратніший транспорт порівняно

З іншими видами транспорту щодо витрат на переміщення одного пасажира. Автомобільні перевезення приблизно в 15 разів дорожчі від морських і в 10 разів – від залізничних.

Проблема

Автомобільний транспорт – основний забруднювач атмосфери, що особливо відчувається у великих населених пунктах. Як ви вважаєте, чи є можливості зменшити викид небезпечних речовин унаслідок експлуатації автомобілів?

Залізничний транспорт виник на початку XIX ст., а вже в середині століття посів у розвинутих промислових країнах найважливіше місце.

 Транспорт і його роль у розвитку господарства країни

Перші українські залізниці. Найперша залізниця (завдовжки майже 100 км) у межах сучасної території України була побудована 1861 р. і з’єднала Львів і нині польське місто Перемишль. Так за часів, коли західноукраїнські землі входили до складу Австрійської імперії, розпочалась історія Львівської залізниці. У 1865 р. спорудили залізницю від Одеси до Балти, що завдовжки сягала 213 км. А 1870 р. відкрився рух на залізниці Київ-Балта. Так було започатковано роботу Південно-Західної залізниці.

У другій половині XX ст. залізниці почали втрачати своє значення. Адже щодо вантажних перевезень вони не витримували конкуренції з автомобільним транспортом, а щодо пасажирських – з авіаційним (на великих відстанях) і легковим автомобілем (на коротких відстанях). Проте сучасні залізниці мають чимало переваг – високу вантажопідйомність, надійність, порівняно високу швидкість.

Спеціалізовану легку залізницю, яку застосовують як міський пасажирський транспорт, називають трамваєм. Розвиток трамваю почався

З кінця XIX ст. Нині трамвай разом з тролейбусом і метрополітеном часто об’єднують в особливу групу – міський транспорт.

У великих містах трамвай подекуди починають замінювати на тролейбус. Перший тролейбусний рух відкрився 1935 р. у Києві, а згодом – у Харкові, Донецьку і Чернівцях. У 1959 р. відкрився рух на єдиній у світі міжміській гірській трасі Сімферополь-Алушта (мал. 112). Нині за обсягами перевезень тролейбус випереджає трамвай.

Метрополітен. Назва цього виду транспорту походить від назви компанії “Метрополітен” (у перекладі – “столичний”), що першою взялася будувати невидиму трасу.

Перша ділянка сучасного метрополітену протяжністю 5,2 км почала працювати 1960 р. у Києві. Нині Київський метрополітен має три лінії завдовжки 58,8 км.

До послуг пасажирів 46 станцій з трьома вузлами для пересадки в центрі Києва. Щорічно Київський метрополітен перевозить понад 0,5 млрд пасажирів.

Харківське метро (з 1975) налічує 28 станцій на трьох лініях. їхня загальна довжина становить приблизно 35,5 км. За рік цей метрополітен перевозить близько 300 млн пасажирів. Дніпропетровський метрополітен (1995) налічує шість станцій, що розташовані на одній лінії. Це найкоротший метрополітен у світі – завдовжки 7,8 км, упродовж дня ним користуються 0,2 млн пасажирів.

Повітряний транспорт спеціалізується на перевезеннях пасажирів на відстань понад 1 тис. км. Водночас повітряним транспортом послуговуються і для інших корисних цілей – аерофотозйомок, хімічної обробки посівів, боротьби з лісовими пожежами, санітарних перевезень.

 Транспорт і його роль у розвитку господарства країни

Мал. 112. Тролейбус на міжміській трасі

 Транспорт і його роль у розвитку господарства країни

Мал. 113. Перевезення пасажирів за видами транспорту, 2007р.

Авіаційний транспорт є наймолодшим і найшвидкіснішим, проте і найдорожчим і залежним від погод – них умов. Тому українським авіатранспортом щорічно користуються лише 4-5 млн пасажирів, а вантажів перевозиться близько 100 тис. тонн. Це менше порівняно з будь-яким іншим видом транспорту.

Трубопровідний транспорт нині відомий кожному з вас. Пригадайте звичайний водопровід. Однак основне його призначення – це транспортування газу, рідкого палива, хімічних продуктів. Трубопровідний транспорт є найбільш економічним й ефективним та не залежить від погодних умов. Його розвиток в Україні зумовлений розвитком газової, нафтової і нафтопереробної промисловості.

Виокремлюють також електронний транспорт, представлений лініями електропередач (ЛЕП), за допомогою яких електроенергію транспортують від виробника до споживача. В Україні експлуатують близько 25 тис. км ЛЕП напругою 35-800 кВт, а загальна довжина електромереж України перевищила 1 млн км. Прикладом ЛЕП є Донбас-Вінниця-Угорщина, Хмельницька АЕС-Польща, Південноукраїнська АЕС-Болгарія тощо. З метою підвищення надійності та безпеки систем електропостачання на деяких ділянках замість ЛЕП під землею прокладають спеціальний високовольтний кабель.

Пасажирообіг і вантажообіг. Роботу транспорту оцінюють, зокрема, за кількістю пасажирів та обсягами вантажів, перевезених певним його видом. Так, 2007 р. транспортом України було перевезено 8,8 млрд пасажирів, тобто більше ніж кількість населення нашої планети. При цьому перевага надавалась автомобільному транспорту, на який припадає 47 % пасажирських перевезень (мал.113).

Практичне завдання

За матеріалами Додатка 15 визначте, яку частину населення України перевозять упродовж року різні види транспорту.

Водночас транспортом України було перевезено майже 903 млн тонн вантажу. Головна роль при цьому належала залізничному транспорту, який перевіз 57% загальної кількості вантажу. Серед лідерів вантажоперевізників трубопровідний транспорт (близько 22 %) і автомобільний транспорт (майже 19 %). За цим показником їм значно поступаються водний транспорт (3 %) і авіація, на яку припадає лише 0,01 % загальної кількості перевезеного вантажу.

 Транспорт і його роль у розвитку господарства країни

Мал. 114. Пасажирообіг за видами транспорту, 2007р.

Проте кількість пасажирів і обсяги вантажу не є вичерпними показниками роботи транспорту. Адже залишаються невідомими ані відстань, на яку здійснювали перевезення, ані ступінь завантаженості транспортного засобу тощо. З огляду на це, основними показниками роботи транспорту, що відображають його економічну ефективність, є пасажирообіг і вантажообіг.

Пасажирообіг – це кількість пасажирів, перевезених на певну відстань за певний час. Цей показник, що вимірюється в пасажиро-кілометрах (пас.-км), засвідчує лідерство в пасажирських перевезеннях саме автомобільного транспорту (мал. 114), а залізничний транспорт посідає друге місце. Разом автомобільний і залізничний транспорт за цим показником набагато випереджають решту видів транспорту.

Дещо інша ситуація склалася з вантажообігом. Вантажообіг – це кількість вантажу, перевезеного на певну відстань за певний час.

Для його визначення використовують такий показник, як тонно-кілометр (ткм). Статистичні дані засвідчують, що за вантажообігом очевидну першість утримує залізничний транспорт (мал. 115). Він помітно випереджає своїх найближчих переслідувачів – трубопровідний і автомобільний транспорт.

 Транспорт і його роль у розвитку господарства країни

Мал. 115. Вантажообіг за видами транспорту, 2007 р.

УЗАГАЛЬНЕННЯ

Основними показниками економічної ефективності роботи транспорту є пасажирообіг і вантажообіг.

Пасажирообіг – це кількість пасажирів, перевезених на певну відстань за певний час, вимірюється в пасажиро-кілометрах (пас.-км).

Вантажообіг – це кількість вантажу, перевезеного на певну відстань за певний час, вимірюється в тонно-кілометрах (ткм).

За пасажирообігом перше місце посідає автотранспорт, за вантажообігом – залізничний транспорт.

Ключові терміни і поняття

Транспортна система види транспорту пасажирообіг вантажообіг

Самоперевірка

Поясніть причини розвитку різних видів транспорту у вашій місцевості. Визначте провідний транспорт у вашому населеному її пункті.

Поясніть, як можна визначити ефективність роботи транспорту.

Визначте вид транспорту, який доцільніше використовувати для транспортування на великі відстані: а) квітів; б) дизельного палива; в) пасажирів; г) електроенергії; д) руд металів. Відповідь обгрунтуйте. Назвіть основні види транспорту.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Транспорт і його роль у розвитку господарства країни - Географія


Транспорт і його роль у розвитку господарства країни