Тропічні пустелі й напівпустелі. Твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники

Розділ ІІ. Материки тропічних широт

Тема 1. Африка

& 16. Тропічні пустелі й напівпустелі. Твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники

Пригадайте: 1. Які погодні умови характерні для тропічного й субтропічного кліматичних поясів? 2. Як впливає холодна морська течія на клімат узбережжя? Чому виникають берегові пустелі? 3. Що таке фізичне вивітрювання?

Тропічні пустелі й напівпустелі. Там, де сухий період триває іноді цілий рік, а короткочасні дощі випадають нерегулярно, розташована природна зона тропічних пустель і напівпустель.

Найбільші площі в Африці вона займає в Північній півкулі. Від Атлантичного океану до Червоного моря на 5000 км широкою смугою із заходу на схід простяглася пустеля Сахара. У південній частині Африки пустелі займають значно менші площі: вузькою смугою вздовж берега Атлантичного океану тягнеться сувора пустеля Наміб, трохи далі в глиб материка розташована напівпустеля Калахарі.

Сахара – найбільша за площею пустеля світу. У її внутрішніх районах роками, а то й десятиліттями не буває дощу. Часто дощ навіть не потрапляє на поверхню землі: випаровується в повітрі від високої температури. Велика спека

вдень змінюється пронизливим холодом уночі, а піщані й пилові бурі змітають на своєму шляху все живе. Удень поверхня скель нагрівається до +70 °С, а вночі температура стрімко падає на 20-30 °С. Таких різких перепадів не витримує навіть каміння. Іноді опівдні, у саму спеку, можна почути гучний тріск. Це тріскається й розлітається на друзки каміння, що перегрілося.

Унаслідок різного ступеня руйнування поверхні в Сахарі сформувалися три типи пустель: кам’янисті, піщані та глинисті. Кам’янисті пустелі (гамади) поширені на нагір’ях, плато й підвищених рівнинах, утворених твердими гірськими породами. Піщані пустелі (ерги) займають здебільшого низовинні рівнини й улоговини (мал. 30). Вони вражають безкраїм “морем” барханів і дюн, які перевіює вітер. Глинисті пустелі (серіри) трапляються рідше.

Незначна кількість опадів призвела до того, що в пустелі немає постійних водотоків (крім річки Ніл), а зберігаються сухі річища – ваді. Вони ненадовго заповнюються водою тільки під час дощу. Сонце швидко випаровує воду, і за кілька годин річка зникає.

Оскільки рослинність у пустелі небагата, у грунті мало органічних решток. Тут сформувалися пустельні тропічні грунти.

Вони бідні на поживні речовини й утворюють дуже тонкий шар. Лише в глинистих пустелях у грунті затримується більше води та є мінеральні солі, необхідні рослинам.

Усе життя в Сахарі зосереджене в оазисах. Вони виникають там, де підземні води підходять близько до земної поверхні(мал. 31). Тут є колодязі чи джерела, тимчасові озера в улоговинах. В оазисах ростуть акації, водяться качки, горлиці, голуби, рябчики, пустельний жайворонок, бігунки, соколи. Гостинною господинею пустельних оазисів є фінікова пальма, яка дає людям затінок і смачні плоди. З надрізу на стовбурі витікає прохолодний сік. З листя дерева плетуть корзини та взуття.

– Поясніть, чому площі зони тропічних пустель і напівпустель неоднакові в північній і південній частинах Африки.

– Поясніть, чому відбувається руйнування каміння в пустелі. Пригадайте, як називається цей процес.

 Тропічні пустелі й напівпустелі. Твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники

Мал. 30. Піщана пустеля в Сахарі

 Тропічні пустелі й напівпустелі. Твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники

Мал. 31. Схема утворення оазису в пустелі

Проте такі краєвиди трапляються вкрай рідко. На величезних просторах Сахари майже немає рослинності. До суворого клімату пустелі пристосувались ефемери – рослини з коротким періодом активного існування. Прошумить дощ – і на них одразу з’являються листки та квіти. Ефемери дозрівають, відцвітають і в’януть так швидко, що їх насіння достигає вже до наступного дощу й тільки чекає на воду, аби швидко прорости.

Завдяки довгій кореневій системі одержує вологу з підземних вод верблюжа колючка. Її листки видозмінені в короткі голки, що зменшує випаровування води.

У пустелі виживають тварини, здатні швидко перебігати від одного оазису до іншого (антилопи), накопичувати воду у своєму тілі (верблюди) або деякі види хижаків, які майже не п’ють воду, одержуючи її з кров’ю своїх жертв (лисиця фенек) (мал. 32). Найкраще пристосовані до життя в пустелі плазуни: змії, ящірки, черепахи. Вони мають суху лускату шкіру, яка випаровує мало води. Від сонця ці тварини ховаються в піску або щілинах, а живляться комахами.

У південній частині Африки розташована берегова пустеля Наміб. Клімат тут украй суворий, про що свідчить назва – “Те, що оминають”. Дощі тут бувають досить рідко, тому більша частина пустелі позбавлена рослинності. Лише скелі, каміння, пісок і сіль. Високі піщані дюни, не закріплені корінням рослин, переміщуються в напрямку панівного вітру.

Тільки вздовж річок ростуть акації й тамарикс. Найдивовижніша рослина пустелі Наміб – вельвічія (мал. 33). Це дерево має короткий (10-15 см) і товстий (діаметром до 1 м) стовбур, від якого відходять два шкірясті листки завдовжки до 3 м. Листки вельвічії вбирають вологу з туману. Живе рослина до 2 тис. років і ніколи не скидає листки, які весь час ростуть і стеляться по землі.

 Тропічні пустелі й напівпустелі. Твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники

Мал. 32. Лисиця фенек

 Тропічні пустелі й напівпустелі. Твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники

Мал. 33. Вельвічія

 Тропічні пустелі й напівпустелі. Твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники

Мал. 34. Напівпустеля Калахарі

Найсуворіша природа океанічного узбережжя пустелі. Недаремно цю місцевість назвали Берегом скелетів. Від спраги тут часто гинули шукачі алмазів і пасажири кораблів, що зазнали аварії.

Напівпустеля Калахарі вкрита величезними піщаними дюнами, що забарвлені в рожевий, червоний і темно-червоний, майже коричневий, кольори, бо грунт містить багато заліза (мал. 34).

Опадів тут буває більше, ніж у пустелі Наміб, тому в Калахарі є рослинний покрив. Місцями пустеля нагадує степ. На верхівках дюн росте жорстка трава, яка зеленіє під час дощів і блякне в посуху. На схилах дюн можуть рости й низькі чагарники, укриті колючками. У Калахарі трапляються молочаї, алое й інші рослини, що накопичують вологу в стеблах, листках і стовбурах. Калахарі – батьківщина кавунів. Дикі кавуни й досі замінюють людям і тваринам воду.

Тваринний світ пустель і напівпустель на півдні Африки – це ящірки, змії та черепахи. Трапляються леви, гепарди й шакали. Рятуючись від браконьєрів, у пустелю Наміб іноді заходять навіть слони. Тут багато комах: різноманітні жуки, саранові, скорпіони тощо.

Населення пустельної зони Африки займається кочовим тваринництвом, в оазисах – землеробством. З’являються промислові поселення для добування корисних копалин. Прокладена транссахарська автомобільна дорога, між оазисами збереглися караванні шляхи.

Господарська діяльність людини призводить до розширення пустель за рахунок напівпустель і саван.

Зона вічнозелених твердолистяних лісів і чагарників. Ця зона розташована на крайніх півночі та півдні Африки. Узимку вона перебуває під впливом циклонів, що приносять прохолоду й вологу. Улітку циклони витісняє сухе й жарке повітря тропіків. Тут типовий середземноморський клімат: достатньо опадів для розвитку рослин (майже 500 мм) і водночас не так багато, щоб вимити поживні речовини з грунту. Тому коричневі грунти, які сформувались у цій зоні, досить родючі, бо містять багато гумусу.

Рослини мають невелике, жорстке, з жовтою шкіркою листя, завдяки чому легко витримують спеку. Тому ці ліси називають твердолистяними. Хвойним деревам – ліванському кедру, сосні, кипарису – сухе повітря влітку також не завдає шкоди.

– Поміркуйте, які основні галузі господарства характерні для пустельної зони Африки. Назвіть райони їх поширення.

У Південній Африці субтропічні ліси й чагарники займають невелику територію. Тут ростуть лавролиста олива, південний бук, чорне дерево, молочаї, верес, нарциси, тюльпани, гладіолуси.

Великі території зони вічнозелених твердолистяних лісів і чагарників освоєні людиною: тут вирощують цитрусові, виноград, оливи тощо.

Коротко про головне!

– Пустелі й напівпустелі Африки розташовані в областях сухого та жаркого тропічного клімату. Найбільша пустеля світу – Сахара – займає більшу частину Північної Африки. У південній частині материка сформувалися берегова пустеля Наміб і напівпустеля Калахарі.

– Тропічні пустельні грунти малородючі. Рослинний покрив дуже бідний. З тварин поширені ящірки, змії, черепахи, комахи.

– Вічнозелені твердолистяні ліси й чагарники розташовані на півночі й півдні Африки, в областях субтропічного клімату. На родючих коричневих грунтах тут ростуть ліванський кедр, сосна, кипарис, олива, південний бук та інші вічнозелені дерева й чагарники.

1. Назвіть і покажіть на карті найбільші за площею пустелі й напівпустелі Африки.

2. Розкажіть, як рослини й тварини тропічних пустель пристосовані до суворих умов існування.

3. Що таке оазиси? У яких місцях і чому вони утворюються?

4. Порівняйте природні умови саван і тропічних пустель. Чим вони подібні, у чому їх суттєва відмінність?

5. Чому в Африці є різні типи пустель: кам’янисті, піщані, глинисті?

6. Які природні зони Африки найкраще освоєні людиною? Поясніть, чому.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Тропічні пустелі й напівпустелі. Твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники - Географія


Тропічні пустелі й напівпустелі. Твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники