Твір-опис предмета в художньому і науковому стилях

ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ)

§ 70 Твір-опис предмета в художньому і науковому стилях

Запам’ятаймо!

Описувати – означає називати характерні ознаки предмета (форму, розмір, колір тощо).

Художній опис – емоційне, образне висловлювання, яке не лише передає певні відомості, а й збуджує нашу уяву, розвиває фантазію.

Наприклад: Село! І серце одпочине.

Село на нашій Україні –

Неначе писанка, село (Т. Шевченко).

Науковий опис – це точне визначення предмета (форма, колір, розмір, склад, де використовується), характеристика

явища, перелік його суттєвих ознак. У науковому описі уникають емоційних висловлювань.

Наприклад: У XIX ст. писанкарство в різних художніх варіантах побутувало на всій території України.

610 1. Прослухайте текст. До якого стилю він належить? Визначте в тексті елементи опису.

Писанка

Писанка (крашанка) – символ-вшанування могутнього бога Рода, який має здатність перевтілюватися в сокола. У предковічні часи Сокіл-Род зніс яйце, з якого народився Всесвіт.

Легенда розповідає: “Була сувора зима. Птиці не встигли вилетіти у вирій, гинули, замерзали. Люди шанували птиць, як Божі створіння,

що приносять весну та радість після холодної зими, позабирали всіх птиць, відігріли в себе й тримали в хатах цілу зиму. Стало сильно пригрівати сонце, весна наближалася. Птиці вилетіли з хат і полетіли у вирій. Звідти повернулися і всім принесли писанки та весну. З того часу й стали люди писати писанки.”

 Твір опис предмета в художньому і науковому стилях

Люди вважають, що в писанці зосереджена чарівна магічна сила, яка наділена здатністю приносити добро, щастя, любов і достаток.

Крашанка червоного кольору присвячувалася богові Сонця й означала радість життя. Жовтий колір писанки присвячувався Місяцю й зіркам, блакитний колір – небу, повітрю, тобто здоров’ю; зелений – весні, воскресінню природи (За В. Войтовичем).

2. Визначте мікротеми й основну думку тексту.

3. Підготуйте усний твір у науковому стилі за планом.

1. Сокіл-Род – творець світу.

2. Вдячні птахи.

3. Магічна сила писанки.

4. Символічні кольори писанки.

611 Із вправи 610 випишіть фрагменти опису писанки.

612 1. Прочитайте інформацію про значення символів на зображеннях

Писанки. Знайдіть ці писанкові символи.

Дерево життя

За народними віруваннями, посеред раю стоїть велике дерево – Дерево Життя. Воно покриває собою весь рай, має листя й плоди всіх дерев. Саме на ньому знаходяться три брати – Сонце, Місяць і Дощ.

Дерево життя позначає вісь Усесвіту, яка з’єднує три світи – підземний, земний і небесний, так звані казкові “три царства”. Це символ природи, що вічно оновлюється.

Дерево життя символізує також розвиток роду – батько, мати та дитина. Тому, як правило, дерево має три гілочки.

 Твір опис предмета в художньому і науковому стилях

Т. Протчева. “Дерево життя”

Хрест

Один із сонячних знаків, символ Усесвіту, чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року. Походить від схематичного зображення птаха. У давнину Сонце уявлялося птицею, що летить по небу.

Кінь

Із поклонінням Сонцю пов’язаний символ коня. За давніми переказами, Сонце їде небом на колісниці, запряженій вогняними кіньми.

Олень

Олень пов’язаний із Сонцем. За давніми віруваннями, Сонце позмінно перебуває як на небі, так і під землею, а сам олень на своїх рогах вивозить Сонце на небо. Роги оленя є символом променів Сонця, що сходить. Чудесний олень уявлявся героєм, який став помічником людей, істотою, яка пов’язується із землеробством, ремеслами та знаннями.

Сосонки, смерічки, ялинки

Уважаються символами вічної молодості, здоров’я, росту й безсмертя.

Безкінечник, або кривулька

Знак однієї з найголовніших стихій – води. Необхідна для всього живого, вода водночас могла бути злою й невблаганною під час весняної повені. Дивуючись силі та невпинності води, наші предки позначали її знаком, що символізує вічність.

2. Підготуйте усний твір-опис писанки в художньому стилі.

Це цікаво!

613 1. Прочитайте текст. Випишіть найцікавішу, на ваш погляд, інформацію.

Музей “Писанка”

У 1987 р. в м. Коломиї, що на Івано-Франківщині, відкрили перший (і єдиний у світі) музей, у якому зберігається понад 12 тисяч писанок.

 Твір опис предмета в художньому і науковому стилях

Відвідувачі музею можуть побачити три тисячі писанок із різних регіонів України – Гуцульщини, Покуття, Буковини, Закарпаття, Бойківщини, Опілля, Волині, Поділля, Полісся, Наддніпрянщини, Причорномор’я, Слобожанщини.

Експонуються писанки української діаспори з Румунії, Франції, Канади, США та Аргентини, а також з Білорусі, Польщі, Чехії, Словаччини, Данії, Швейцарії, колишньої Югославії, Алжиру, Єгипту, Шрі-Ланки, Ізраїлю, Індії, Китаю.

Музей щорічно відвідує майже 100 тисяч туристів. їм розповідають про давні традиції писанкарства. З давніх-давен писанки писали для того, щоб уберегти свій рід від немочі й наслання, аби роїлися бджоли й не хворіла худоба, щоб родючою була земля, а діти росли гарними та щасливими.

Робота над писанкою, за яку бралися мати з донькою або невісткою, була оповита аурою таємничості. Не дозволялося, аби хтось чужий при цьому дійстві заходив до хати, бо міг наврочити.

Писанками на Великдень обдаровували рідних і близьких. Писанки відігравали роль своєрідного привітання на зразок сучасних листівок і навіть залагоджували задавнені сварки між сусідами. Дарування писанки означало, що конфлікт вичерпано й віднині встановлювалася злагода.

У музеї не тільки зберігають і показують численним відвідувачам різнобарвні яєчні скарби, а й у майстер-класах навчають писанкарства (За І. Крайнім).

2. Випишіть із тексту виділені слова та їх значення (за словниками).

 Твір опис предмета в художньому і науковому стилях

 Твір опис предмета в художньому і науковому стилях

614 Порівняйте два описи фонтана. Які особливості наукового та художнього описів предмета ви виявили в поданих текстах?

Вінницький світломузичний фонтан

1. Вінницький фонтан “Рошен” – найбільший плавучий фонтан в Україні. Розташований у руслі річки Південний Буг. Його унікальність полягає в так званій “зимівній технології”, яка дає змогу опустити конструкцію під лід.

Завдяки використанню лазерного проектора з екраном, що складається з водно-повітряної суміші, на фонтан проектуються відео у форматі 3D.

Загальна вартість проекту 37 млн гривень.

Технічні параметри фонтана “Рошен”: довжина – 97 м; ширина – 10 м; висота центрального струменя – 63 м; кількість підводних ліхтарів – 560 шт.

Вінницький фонтан унікальний, бо використовує воду “живої” ріки.

Біля фонтану встановлена веб-камера, яка дає можливість транслювати шоу через мережу Інтернет. Під час трансляції вечірньої шоу-програми демонструється світломузичне водяне шоу з використанням музики відомих композиторів сучасності та класики.

Плавучий фонтан став одним із символів міста Вінниці й занесений до туристичних довідників.

2. Вінницький світломузичний фонтан – найбільший у Європі плавучий фонтан. Зворушливе феєричне шоу, магія поєднання води та світла, романтика красеня – Південного Бугу, таємничість недосяжного острова – усе це подарує вам незабутні враження про чарівне місто Вінницю.

Восени фонтан припиняє свою роботу і ніби “засинає” на зиму, сховавшись під лід. А навесні він знову прокидається й радує кольоровими водограями вінничан і гостей міста.

 Твір опис предмета в художньому і науковому стилях

615 Напишіть твір-опис предмета, з яким пов’язані легенди вашого краю. Виберіть стиль опису – науковий чи художній.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Твір-опис предмета в художньому і науковому стилях - Українська мова


Твір-опис предмета в художньому і науковому стилях