У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ?

Зустріч 62. У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ?

Мета: сформувати в учнів поняття “тіло”, “речовина”; вчити називати і розпізнавати стани речовин; розвивати пам’ять, мислення; виховувати інтерес до навколишнього світу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

– Що таке природа?

– Яка буває природа? Що до неї належить?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО

МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда з елементами розповіді

– Коли ви читаєте або чуєте слово “тіло”, що ви уявляєте?

– Тілами називають усі предмети, що оточують нас. Серед незліченних і різноманітних тіл є тіла природи, або природні тіла. А ще є тіла, зроблені людиною. їх називають штучні тіла.

– Назвіть тіла, що належать до першої групи. (Дерево, трава, камінь, хмара, метелик та ін.)

– Назвіть тіла, які належать до другої групи. (Олівець, книга, ручка, стіл, плащ та ін.)

– Як ви вважаєте, чи є Сонце, зірки, Місяць тілами? (Це тіла неживої природи.)

– Правильно, це тіла природні, а ще

їх називають небесними, або космічними тілами.

Порівняйте малюнки: гумовий м’яч, конверт, дерев’яний кубик.

Завдання 1

Знайдіть спільне.

(Усі тіла мають розмір, форму і т. ін.)

Завдання 2

– Визначте основні ознаки тіл.

М’яч – круглий, гумовий, яскравий.

Конверт – прямокутний, паперовий, білий.

Кубик – дерев’яний, великий, бежевий.

Разом з учнями робиться висновок: кожне тіло має розмір, форму, колір.

На малюнку: крапля води, цукорниця {контейнер для зберігання), молоток, хвиля (вода), глина, метал.

– Що ви бачите на малюнку? Чи всі слова дозволили точно уявити предмет?

– Слова, які точно допомагають уявити предмет, а саме, його контури, форму, називають тіла. Те, з чого зроблені {виготовлені) ці предмети, називають речовинами. Усі тіла складаються з речовин.

Розглянемо приклади тіл, які складаються з однієї речовини.

Ножиці – тіло; те, з чого вони зроблені, – речовина (залізо).

Крапля води – тіло; речовина, з якої складається крапля,- вода.

– Розглянемо тіла, які складаються з декількох речовин. Наприклад, олівець і лупа.

– З яких речовин складається олівець? (Графіт, каучук, дерево)

– З яких речовин складається лупа? (Скло, дерево, метал)

– З чого складається молоток? (Із заліза і дерева (держак).)

– З чого складаються ножі? (З речовин – заліза і дерева.)

– З чого складаються санчата? (Із заліза і дерева)

Висновок. Тіла можуть складатися з однієї речовини, а можуть з декількох.

2. Робота за підручником (с. 178-180)

Вправа “Мікрофон”

Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.

– Прочитайте розповідь козака Подорожника.

– Що називають тілами?

– Як називають тіла живої природи? Наведіть приклади.

– Які властивості вони мають?

– Наведіть приклади тіл неживої природи.

– Як називають тіла, зроблені людиною?

Робота в групах

Учні працюють за завданнями підручника.

– Від чого походить уся різноманітність речовин?

Робота в парах

Учні працюють за завданнями підручника.

– Які спільні ознаки всіх тіл, що перебувають у твердому стані?

– Пригадайте властивості води і повітря. Що відбудеться, якщо воду нагріти до +100″ або охолодити до температури -1″?

– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки і виконайте завдання, які вона пропонує.

– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу”.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ

1. Робота в групах

– Вкажіть стрілками, що з чого виготовлено.

Глина

Цеглина

Метал

Бензин

Деревина

Рукавички

Шерсть

Сукня

Бавовна

Посуд

Нафта

Ніж

Виделка

Лавка

Олівець

2. Робота над загадками

– У вогні не горить, у воді не тоне. (Лід)

– Сиві гуси все поле услали. (Туман)

– Що росте догори коренем? (Бурулька)

– Мов прозора біла хмара над каструлею летить… (пара).

– Заховав від риби світ, заморозив річку… (лід).

– Як минуть холоди, крига буде із… (води).

– Про які стани речовин ідеться в загадках?

3. Гра “П’ять речень”

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Наведіть приклади тіл, що оточують вас у класі. (Парта, стілець, книга, зошит, ручка, олівець)

– З чого складаються тіла? (Тіла складаються з речовин.)

– Що ж таке речовини? (Речовиною називають те, з чого складаються тіла.)

– У яких станах можуть перебувати речовини? (У твердому, рідкому, газоподібному) Наведіть приклади.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 178-180.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ? - Плани-конспекти уроків по натурології


У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ?