УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ

РОЗДІЛ 5. ЖАНРОВЕ РІЗНОМАНІТТЯ В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ

24. УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ

Національний костюм – яскраве і самобутнє культурне явище. У народному костюмі відбилися спільність походження й історичної долі, взаємовплив культур сусідніх народів. Зберігаючи ознаки різних епох, костюм є джерелом вивчення історії.

Жіночий одяг складався з вишитої сорочки і поясного одягу – поневи. Понева – загальнослов’янський елемент традиційного одягу, що прикриває тіло жінки ззаду і кріпиться на талії. В українок поневу почали

називати дерга і запаска (повcякдеyний одяг), плахта (святковий, розшитий одяг). З XIX ст. стали носити зшиті спідниці. У прохолодну погоду носили безрукавки (корсетки, кептарі тощо). Сорочка була зазвичай прикрашена вишитим або тканим орнаментом по коміру, подолу, на рукавах. Орнамент виконував не тільки естетичну, а й оберегову функцію, захищаючи господарку одягу від злих духів, хвороб та ін. Основним верхнім одягом жінок була свитка з білого сукна.

Дівчата заплітали волосся у коси, укладали їх навколо голови і прикрашали стрічками, квітами, живими або з вощеного паперу. Жінки обов’язково носили

різні очіпки, рушникоподібні головні убори (намітки), пізніше – хустки.

 УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ

Жіноче святкове вбрання (XIX ст.)

 УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ

Жіночі прикраси

Українські дівчата й жінки носили багато прикрас. Різноманітний матеріал для намиста давала навколишня природа – використовувалися зерна, кісточки ягід, овочеві коробочки. Дуже цінувалося намисто з різнокольорового скла, бурштину, перлів, найбільшою ж цінністю вважалися коралі. Особливе місце серед шийних прикрас належить дукачам – різноманітним ювелірним виробам на основі монет.

Велику популярність у жінок мали вироби з бісеру, різноманітні сережки та каблучки.

Чоботи носили чорні або червоні. Святковим взуттям у теплу погоду були черевички, а повсякдень носили взуття із сиром’ятної шкіри – постоли і личаки.

Чоловічий костюм складався із заправленої у штани сорочки, безрукавки і пояса. Пояс взагалі був обов’язковим елементом одягу. На поясах носили предмети повсякденного вжитку, вони були яскравою прикрасою одягу і показником достатку. Тільки маленькі діти могли не носити пояса.

Чоловіки стригли волосся на голові “під горщик” (“під макітру”). Молоді й середніх літ чоловіки голилися, залишаючи лише вуса. У XV-XVII ст. голили й голову, залишаючи оселедець. Бороди носили тільки старі чоловіки. Улітку головним убором був солом’яний капелюх (бриль), в інший час – повстяна або каракулева шапка. На ноги бідні селяни взували постоли – стягнуті шматки сиром’ятної шкіри або личаки, заможні ж носили чоботи.

 УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ

Дівочий одяг (XIX ст.)

 УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ

Чоловічий костюм

Восени та взимку і чоловіки, і жінки носили опанчу (довгий дорожній одяг з капюшоном, прикрашений кольоровими шнурами), кобеняки (прообраз плаща), кожухи. Усі ці види одягу відомі ще із часів Київської Русі.

Характерною рисою традиційного українського одягу була його декоративність, яка досягалася багатими вишивками, аплікаціями, різноманітними дорогими прикрасами. В одязі відображалися особливості регіонів України. За вишивкою на сорочці, по тому, як її було скроєно, за головним убором (особливо це стосується жінок) можна було точно визначити, з якого регіону України людина. За костюмом можна було робити висновок про те, хто перед тобою – ремісник, землевласник, козацький старшина, рядовий козак, селянин, міщанин чи торговець.

 УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ

Кептар (Гуцульщина, кінець XIX ст.)

 УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ

О. Сало. Колекція жіночого одягу за мотивами покутського народного вбрання

1. Які традиційні українські прикраси актуальні й сьогодні?

2. Які характерні частини народного костюма носили в Україні? Назвіть їх.

Спробуйте створити ескіз сучасного жіночого й чоловічого одягу з елементами народної традиції. Вирішіть, святковий чи повсякденний одяг ви проектуватимете.

Інструменти та матеріали: аркуш паперу, акварельні фарби, олівець, гумка, пензлі, фломастери, кольорові олівці.

План роботи:

– На аркуші паперу скомпонуйте (знайдіть відповідне місце) зображення.

– Згадайте свої знання з побудови тіла людини.

– Олівцем легко позначте обриси одягу, щоб мати змогу витерти невдалі лінії, не завдаючи шкоди паперу.

– Виправте невдалі, на ваш погляд, обриси.

– Продумайте та вирішіть, якими зробити деталі одягу: які орнаменти прикрашатимуть тканину, чи буде вона однотонна, чим буде оздоблено одяг.

– Контрастні чи стримані кольори переважатимуть

– Чи буде в одязі на чомусь акцентуватись увага.

– Яке взуття, головні убори та прикраси доповнюватимуть одяг, щоб створити повноцінний ансамбль, костюм.

Які елементи народного одягу є в вашій родині? Чи й досі вони в ужитку?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ - Мистецтво


УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ