Урок розвитку мовлення. Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про дієслово. Загальне понятгя про дієслово як частину мови. Вправи 261-264

Тема. Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про дієслово. Загальне поняття про дієслово як частину мови. Вправи 261-264.

Мета. Актуалізувати і поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова; формувати вміння розпізнавати дієслова серед інших частин мови; вчити доцільно і правильно вживати слова у мовленні.

Обладнання: таблиця “Словничок”, мовний матеріал, уривок з повісті В. Нестойка ” Тореадори з Васюківки”.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Аналіз контрольної роботи.

Оголошення результатів

виконаної роботи.

Вчитель відзначає учнів, які не зробили жодної помилки в роботі, і пропонує їм індивідуальні завдання (картки) для самостійної роботи.

Усі інші діти під керівництвом учителя аналізують і виконують роботу над помилками.

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

Вправа “Інтерв’ю”.

– З чого складається наше мовлення? (З речень.)

– Наведіть приклади.

– З чого складаються речення? (Зі слів.)

– На скільки частин мови поділяються всі слова української мови? (10 частин мови.)

– Пригадайте, які частини мови ви вже вивчили у 4 класі. (Іменник, прикметник,

числівник, займенник, прийменник, сполучник.)

– Сьогодні ми розпочинаємо вивчення великої теми “Дієслово”. Пригадайте, що ви знаєте про дієслово. Наведіть свої приклади.

Цікаво знати. За частотою вживання дієслово займає друге місце після іменника і має вдвічі менше, ніж іменник, слів.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Вправа “Попрацюймо разом!” (вправа 261).

А) Розпізнавання споріднених слів у поданих словосполученнях.

Б) Визначення, якими частинами мови виражені споріднені слова. Виділення серед них дієслів.

В) Виписування словосполучень із дієсловами.

2. Словникова робота з використанням таблиці “Словничок”.

Сигнал, телефон – іменники (перша колонка).

– Яка орфограма є у словах сигнал, телефон?

3. Каліграфічна хвилинка.

Си си иг игн гна ал сигнал сигнал

– Відшукайте у вправі 261 словосполучення зі словом сигнал, складіть речення з цим словосполученням і запам’ятайте правопис слова сигнал.

4. Розвиток мовлення (за вправою 262).

А) Усний опис малюнка, с. 133.

Грізне небо, сильний вітер, разюча блискавка, неспокійне море.

Б) Зіставлення малюнки зі змістом вірша Тараса Шевченка.

В) Виписування з вірша словосполучення дієслово + іменник за зразком підручника.

Криє (що?) небо. Криє (що?) сонце.

Стогне (що?) море. Виє (що?) море.

Фізкультхвилинка.

Виконуйте рухи і запам’ятовуйте дієслова з фізкультхвилинки-вірша.

Руки в сторону та вгору –

На носочки піднялись.

Підніміть голівки вгору

Й на долоньки подивіться.

Руки в сторони розводим,

Опускаєм плавно вниз,

Присідати ми почнемо,

Добре ноги розімнемо.

Раз присіли – руки прямо.

Встали. Знову все так само.

Вправу дружно почали.

Нахил вліво – раз, два, три!

Повертаємося вправо.

Все виконуємо гарно.

Вліво, вправо повернулись.

Ось розминці вже кінець,

Хто старався – молодець!

5. Опрацювання правила про дієслово та ного роль в реченні (с. 134).

6. Вправа-конкурс “Хто більше”.

– Хто запише більше дієслів протягом 1-ї хвилини, той – переможець конкурсу.

Конкурсанти, які зголосились зачитати свої приклади, повинні довести, що записали саме дієслова.

7. Робота з текстом (вправа 263).

А) Читання тексту, з’ясовування значень невідомих слів.

Б) Рубрика “Слово про слово”.

Шано? ба – шана.

В) Словникова робота з використанням таблиці “Словничок”.

Дисципліна. 1. Обов’язкове для всіх членів даного колективу підкорення твердо встановленим порядкам, правилам.

2. Самостійна галузь будь-якої науки.

В латинській мові disciplina – вивчення, виховання, розпорядок.

Синоніми. 1. Дисципліна, порядок, поведінка.

2. Дисципліна, предмет, наука.

– На яке питання відповідає слово дисципліна? Яка це частина мови? (Перша колонка таблиці – іменник.)

Г) Добір заголовка.

Г) Виписування дієслів.

– З якими частинами мови дієслова зв’язані в тексті?

– Ще раз прочитайте текст і спробуйте переказати його, закривши підручник.

8. Правило-висновок про зв’язок дієслів з іншими частинами мови в реченні (с. 135).

V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

2. Гра “Запереч мені”.

– Я зачитую речення, а ви з допомогою не складаєте речення-заперечення і записуєте його каліграфічно скорописом.

Наприклад. Читаю: Василько поспішав до школи.

Записуєте: Василько не поспішав до школи.

Речення для гри: Я вивчив уроки. Ми поїдемо на екскурсію. Ромчик грає на скрипці. Дівчинка читає казку.

– Прочитайте записані речення.

– Як ви написали не з дієсловами?

– Про яку дівчинку йдеться в останньому реченні (запитання дня пробудження уяви)?

– Зробіть висновок, яке правило ви повторили під час цієї гри.

3. Вибірковий диктант.

– Випишіть дієслова з вірша Тараса Шевченка. Доведіть свій вибір.

Сонце заходить, гори чорніють,

Пташечка тихне, поле німіє.

Радіють люди, що одпочинуть,

А я дивлюся… І серцем лину

В темний садочок на Україну.

Лину я, лину, думу гадаю,

І ніби серце одпочиває.

Чорніє поле, і гай, і гори,

На синє небо виходить зоря.

Т. Шевченко

– З якою частиною мови тут зв’язані дієслова? Чи співпадає це з опрацьованим правилом (с. 135)?

VI. Підсумок уроку.

Вправа “Послухай і запам’ятай”.

– Яку частину мови ви почали вивчати?

– Яка частина мови називається дієсловом?

– Впізнайте і назвіть дієслова у тексті, який я вам зачитаю.

Ява – це мій найкращий друзяка і напарник. Ява Рень.

Мабуть, вам дивно, що то за ім’я таке Ява? То він сам себе так назвав, коли йому лише років півтора було. Чи то воно, пискля мале, хотіло сказати: “Я Ваня”, а вийшло “Ява”, чи то “Іван” у нього так прозвучало (бо насправді його Іваном звати), але причепилось оте “Ява” до нього, як реп’ях до собачого хвоста. Навіть міліціонер товариш Валігура, що живе у нашому селі, так його зве.

У них взагалі вся сім’я інтересна.

Батько на скрипці грає. Корова – Контрибуція називається.

В. Нестайко. “Тореадори з Васюківки”

– Назвіть дієслова, які ви впізнали у тексті.

– Чи сподобався вам цей уривок? Ви ще не раз на уроках української мови зустрінетесь з пригодами двох друзів Яви і Павлуші з мальовничого села Васюківки.

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 134, 135 – правила, с. 135 – вправа 264.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Урок розвитку мовлення. Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про дієслово. Загальне понятгя про дієслово як частину мови. Вправи 261-264 - Плани-конспекти уроків по українській мові


Урок розвитку мовлення. Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про дієслово. Загальне понятгя про дієслово як частину мови. Вправи 261-264