Урок розвитку мовлення. Правопис закінчень іменників у множині. Контрольна робота: аудіювання. Г. Вієру “Найкращі квіти”. (Вправи 141-146)

Тема. Правопис закінчень іменників у множині. Контрольна робота: аудіювання. Г. Вієру “Найкращі квіти”. (Вправи 141 – 146).

Мета. Ознайомити учнів з відмінюванням іменників у множині: удосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень іменників; розвивати мислення дітей, уміння узагальнювати: виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання: мовний матеріал, малюнки звірів і птахів (до вправи 144), малюнок білки.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

– Прочитайте прислів’я.

Яке з них найбільше вам подобається? Чому?

– Поясніть правопис закінчень іменників удвох прислів’ях (на вибір).

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Робота в групах (або за варіантами).

Завдання 1.

Впізнати прислів’я за двома словами.

Записати складені прислів’я.

Завдання 2.

Записати прислів’я і визначити відмінки іменників.

Перша група

Посієш – пожнеш. Годує – марнує.

Згадай йому про роботу, а у нього голова болить. Щастя людини в праці.

Друга група

Труда – плода. Калачі – печі.

Без охоти нема роботи. Під лежачий камінь вода

не тече.

Третя група

Не одежа, а діла. Діло – сміло.

Людина славна своєю працею. Без роботи день роком стає.

– Пригадайте, як змінюються іменники. (За числами і відмінками.)

2. Гра “Ти – мені, я – тобі” (в парах).

Один учень називає іменник в однині, а інший називає форму множини і навпаки.

3. Повідомлення теми і завдань уроку.

– Сьогодні всі наші вправи будуть спрямовані на те, щоб ви навчилися відмінювати іменники у множині і виробляти навички правопису відмінкових закінчень іменників у множині.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Робота із загадками.

– Ось, малята, дуже просто,

Склав я загадку легку:

Круть направо – прошу в гості,

Круть наліво – на замку.

Є відгадка – не мовчи,

А кажи, що це… (ключі).

– Два тікає, два доганяє,

А один одного не дожене. (Колеса)

– Два брати через гору живуть,

А ніколи один до одного в гості не ходять. (Очі)

– Один “плід” ми їли.

Вчотирьох за стіл сідали,

Ледве-ледве подолали,

Півгодини смакували,

Розстебнули пояски,

Ще й залишились скибки.

Щоб не було дивини – скажи: їли… (кавуни).

– У якому числі вжито іменники-відгадки?

2. Поетична хвилинка (вправа 141).

– Прочитайте вірш, з’ясуйте значення невідомих слів.

– Доберіть до вірша заголовок.

– Які іменник вжито в однині, а які – в множині?

– Іменники, вжиті в однині, поставте у форму множини.

3. Спостереження за мовним матеріалом (вправа 142).

А) Розгляд таблиць відмінювання іменників у множині.

Б) Бесіда за матеріалом вправи.

– Як побудована таблиця?

– Порівняйте відмінкові закінчення іменників, що належать до різних груп відмінювання. Який висновок можна зробити?

– У яких відмінках закінчення іменників збігаються?

– Про що це свідчить?

– В одному чи в різних відмінках стоїть іменник дівчина в цих реченнях?

– На подвір’ї школи ми побачили дівчат.

– Біля дівчат стояли хлопчики і розмовляли з ними.

– Як ми розрізняємо родовий і знахідний відмінки іменників жіночого роду на – а (-я) у множині?

– А як розрізняємо іменники, що означають назви неістот, у називному і знахідному відмінках множини? Наприклад: Гаї шумлять. Ми проїжджали повз зелені гаї. (Форми іменників-назв неістот можна розрізняти за їх роллю в реченні.)

Фізкультхвилинка.

4. Творче списування (вправа 143).

– Прочитайте текст, з’ясуйте значення невідомих слів.

– Спишіть текст, змінивши форму однини виділених іменників і пов’язаних із ними слів на форму множини.

– Визначте у кожному реченні граматичну основу і підкресліть її.

5. Визначення особливостей форм іменників у родовому відмінку множини (за вправою 144).

Використовуються малюнки звірів і птахів.

А) Опрацювання правила (с. 75) як висновку попередньої вправи.

Б) “Обмін думками” (завдання 3).

– Розкажіть про свої враження від побаченого у зоопарку. Вживайте у розповіді іменники у родовому відмінку множини.

6. Тренувальна вправа (вправа 145).

– Спишіть текст, поставивши іменники в потрібному відмінку.

– Визначте відмінки виділених іменників. Доведіть правильність вибору.

7. Рубрика “Слово про слово”.

При? хисток – притулок, схованка.

V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

2. Творчий диктант.

– Запишіть речення, змінюючи в іменниках форму однини на форму множини та ставлячи їх у відповідний відмінок.

Скарбничка білки

В одному зі своїх (гніздо) білка робить склад. Тут вона запасає лісові (горішок, шишка).

Любить білочка ласувати й (грибочок). Вона збирає (маслюк та підберезник), насаджує їх на (гілка) і сушить. Взимку білка стрибатиме по (гілка дерево) та буде (грибочок) їсти.

– Визначте відмінки іменників у множині.

3. Вправа “Відгадай, провідміняй” (усно).

– Відгадайте загадки, а слова-відгадки провідміняйте.

– Червоні, солодкі, пахучі, ростуть низько,

До землі близько. (Суниці)

– Дві зірки весь світ бачать. (Очі)

– Що це? Що це? – всі кричать. –

Білі мухи он летять. (Сніжинки)

– Всі в блакитнім піджаку, в рожевій сорочці.

В нас зимою у садку гуляють, як гості. (Снігурі)

4. Робота з прислів’ями.

– Поясніть зміст кожного прислів’я.

Батьківщину бережи від ворог… . Більше діла, менше сл… . Щастя дає друз…, нещастя їх вивіряє. Шануй своїх батьк… . Нема ріки без берег…, героя – без народу.

– Спишіть. Замість крапок допишіть закінчення.

– Визначте число, рід, відмінок цих іменників.

5. Перевірка аудіативних умінь.

Найкращі квіти

Завтра в мами день народження. Дмитро хоче подарувати їй щонайкращі квіти. Але хто знає, які з них найкращі?

– Піду-но я до бджілки, – сам собі сказав Дмитро, – адже вона всі квіти знає.

Прокинувся він рано-раненько, щоб застати бджілку вдома. А вона вже сиділа на квіточці рум’янку перед своєю хатою і вмивалася крапелькою роси.

– Ходімо шукати найкращі квіти!

Бджілка підвела очі й сердито глянула на нього. Не дуже їй сподобалося оте “ходімо”. Чому “ходімо”, а не “прошу, будь-ласка”?

Дмитро подумав, що бджілка не хоче брати його з собою, й додав: – Квіти для моєї мами!

– Гаразд! Ходімо зі мною, – коротко відповіла бджілка, бо вона звикла більше робити діло, а не балакати.

У полі бджілка сіла на велику, пишну блакитну квітку.

Дмитро сказав: – Оце найкраща квітка?

– Не знаю. Зараз побачимо, – відповіла йому бджілка, пірнаючи у чашечку квітки. Але одразу ж виринула назад: – Це не найкраща!

І вони обоє рушили далі. Дорогою їм трапилось кілька жовтих квіток. Бджілка знову пірнула всередину однієї, затрималася там трохи довше. Коли вона з’явилася, її вусики були запорошені жовтим пилком.

– Оця квітка гарна! – сказала бджілка.

– Гарна?- здивувався Дмитро. – Але ж та, голуба, була пишніша! І більша! Краса не зовні, – пояснила йому бджілка, – а всередині.

І вона пірнула в іншу квітку, таку саму жовту й таку саму маленьку.

– У цих квітках багато меду, – сказала бджілка. – Тому вони й гарні. Дмитро лизнув квітку. Вона була солодка, як мед. Хлопчик зірвав кілька жовтих квіточок, далі інших – теж гарних, на які йому вказала бджілка. Потім водила його бджілка вздовж і впоперек по діброві, всіяній квітами.

“У мене вже ноги підкошуються від утоми, – думав Дмитро. – Зате я несу мамі найкращі квіти”.

Наступного дня Дмитро простягнув мамі букет квітів і багато-багато разів поцілував її в очі, в чоло, у щоки. Радісна мама й собі цілувала його в очі, в чоло, в шоки.

– Ти приніс мені найкращі квіти, синку!

– Звідки ж ти знаєш, мамо, що вони найкращі?

– Вони найкращі, бо ти сам трудився, збирав і ніс їх здалеку, з поля.

У школі Дмитро розказав дітям, що медунка та інші польові квіти, які він зібрав для мами, – найкращі в світі. (350 слів)

Григоре Вієру

Тестові завдання

1. До якого свята готувався Дмитро?

А) До Дня матері; в) до свята весни;

Б) до дня народження своєї мами; г) до Івана Купала.

2. Що він хотів подарувати мамі?

А) Книгу; в) сувенір;

Б) найкращі квіти; г) мандрівку в гори.

3. У кого хлопчик попросив поради?

А) У батька; в) у бджілки;

Б) у дерев; г) у бабусі.

4. Які квіти бджілка вважала найкращими?

А) Пишні; в) ті, в яких багато меду;

Б) великі; г) лугові.

5. Де шукав Дмитро квіти для мами?

А) У магазині; в) у полі, діброві;

Б) на ринку; г) у вазі.

6. Чому мама сказала, що син приніс їй найкращі квіти?

А) Бо вони дорогі; в) бо син збирав їх власноруч;

Б) бо вони розкішні; г) бо їх багато.

Інформація для вчителя

Аудіювання

(слухання і розуміння прослуханого)

Перевірка аудіативних умінь здійснюється фронтально у 4 класі у кінні кожного семестру.

Перевіряються вміння:

– розуміти фактичний зміст;

– причиново-наслідкові зв’язки;

– основну думку висловлювання, образний вислів.

Для перевірки використовується незнайомий текст художнього стилю і запитання з варіантами відповідей.

Обсяги текстів у 4-му класі – 320-400 слів.

У 4-му класі пропонується 6 запитань з чотирма варіантами відповідей на кожне.

Оцінювання. У 4-му класі за кожну правильну відповідь на запитання учень одержує 2 бали (Додаток до листа Міністерства освіти і науки України від 28 січня 2014 р. № 1/9 – 74. Інструктивно-методичні матеріали щодо контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів).

VI. Підсумок уроку.

Питання-жарт.

– Як правильно: у рибів нема зубів чи у риб нема зуб?

VII. Повідомлення домашньою завдання з попереднім інструктажем.

С. 75 – правило, с. 76 – вправа 146.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Урок розвитку мовлення. Правопис закінчень іменників у множині. Контрольна робота: аудіювання. Г. Вієру “Найкращі квіти”. (Вправи 141-146) - Плани-конспекти уроків по українській мові


Урок розвитку мовлення. Правопис закінчень іменників у множині. Контрольна робота: аудіювання. Г. Вієру “Найкращі квіти”. (Вправи 141-146)