Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розділ 4. Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

517.

3 • 2 = 6

2 • 3 = 6

3 • 2 = 2 • З

518.

4 • 9 = 9 • 4 = 36

3 • 7 = 7 • 3 = 21

5 • 9 = 9 • 5 = 45

519.

4 • 6 + 12 : 4 = 24 + 3 = 27

9 • 2 • 3 • 6 = 18 • 18 = 0

3 • 8 – 16 : 2 = 24 – 8 = 16

4 • 7 – 2 • 9 = 28 – 18 = 10

36 : 9 + 5 • 9 = 4 + 45 = 49

7 • 9 – 6 • 6 = 63 – 36 = 27

520.

3 • 7 = 21

3 • 4 = 12

3 • 9 = 27

4 • 7 = 28

4 • 5 = 20

8 • 4 = 32

521. Задача.

1) 70 – 50 = 20 (р.) – на 20 років пугач живе довше.

Задача.

1) 16 : 9 = 2 (рази) – у 2 рази менше назбирав Петрусь.

Задача.

1) 3 • 4 = 12 (тур.)

2) 5 • 6 = 30 (тур.)

3) 30 – 12 = 18 (тур.)

Відповідь: на 18 туристів більше у великих човнах.

Задача.

В одній клітці

Кількість кліток

Загальна кількість птахів

Папуги – 2 пт.

3 кл.

?

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Канарки – 3 пт.

4 кл.

?

Розв’язання.

1) 2 • 3 = 6 (пт.) – папуги;

2) 3 • 4 = 12 (пт.) – канарки;

3) 12 – 6 = 6 (пт.)

Вираз: 3 • 4 – 2 • 3 = 12 – 6 = 6 (пт.).

Відповідь: на 6 канарок більше, ніж папуг.

522. Було – 62 мал.

Намалював – 7 папок по 8 мал.

Залишилось – ?

Розв’язання.

1) 8 • 7 = 56 (мал.) – уже намалював;

2) 62 – 56 = 6 (мал.) – залишилось замалювали;

Вираз: 62 – 8 • 7 = 62 – 56 = 6 (мал.).

Відповідь:

6 малюнків залишилось намалювати.

523.

4 • 8 = 32

2 • 9 = 18

5 • 10 = 50

3 • 13 = 13 • З = 13 + 13 + 13 = 39

524.

На одній тарілці

Кількість тарілок

Загальна кількість вареників

Гриби – 8 в.

3 тар.

?

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Вишні – 2 в.

4 тар.

?

Розв’язання.

1) 8 • 3 = 24 (в.) – вареники з грибами;

2) 2 • 4 = 8 (в.) – вареники з вишнями.

3) 24 : 8 = 3 (рази)

Вираз: (8 • 3) : (2 • 4) = З (рази).

Відповідь: у 3 рази вареників з вишнями менше, ніж вареників з грибами.

526.

9 • 4 • 2 = 9 • (4 • 2) = 9 • 8 = 72

8 • 3 • 2 = 8 • (3 • 2) = 8 • 6 = 48

6 • 2 • 3 = 6 • (2 • 3) = 6 • 6 = 36

3 • 3 • 8 = (3 • 3) • 8 = 9 • 8 = 72

527.

320 – х = 170

Х = 320 – 170

Х = 150

320 – 150 = 170

170 = 170

Х • 6 = 54

Х = 54 : 6

Х = 9

9 • 6 = 54

54 = 54

Х : 4 = 8

Х = 8 • 4

Х = 32

32 : 4 = 8

8 = 8

O Щоб знайти невідомий від’ємник, треба від зменшуваного відняти різниці?

O Щоб знайти невідомий множник, треба добуток розділити на відомий множник.

O Щоб знайти невідоме ділене, треба частку помножити на дільник.

528.

Х • 4 = 32

Х = 32 : 4

Х = 8

8 • 4 = 32

32 = 32

529. Було – х кн.

Продали – 112 кн

Залишилось – 618 кн.

Розв’язання.

Х – 112 = 618

Х = 618 + 112

Х = 730

730 – 112 = 618

618 = 618

Відповідь: 730 книг було.

530.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 4 • 8 = 32 (кг) – вага всіх посилок по 4 кг;

2) 53 – 32 = 21 (кг) – вага всіх посилок по 7 кг;

3) 21 : 7 = 3 (посилки)

Вираз: (53 – 4 • 8) : 7 = 3 (посилки).

Відповідь: 3 посилки по 7 кг.

531. Добуток 6 • с зменшиться у 2 рази, якщо число с зменшити у 2 рази.

С = 4, 6 • 4 = 24, 4 : 2 = 2, х = 2, 6 • 2 = 12

12 менше 24 у 2 рази

С = 2, 6 • 2 = 12.

2 : 1 = 1, с = 1, 6 • 1 = 6

12 : 6 = 2 (рази)

532.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання, а • 2 – а = а

533.

7 • 5 • 2 = 7 • (5 • 2) = 7 • 10 = 70

3 • 3 • 7 = (3 • 3) • 7 = 9 • 7 = 63

2 • 4 • 8 = (2 • 4) • 8 = 8 • 8 = 64

5 • 2 • 6 = (5 • 2) • 6 = 10 • 6 = 60

534.

2 • х = 16

X = 16 : 2

Х = 8

2 • 8 = 16

16 = 16

Відповідь: купили 8 банок фарби.

535.

4 • 2 • 3 = 24

16 : 8 • 2 = 4

28 : 7 • 4 = 16

28 : 7 : 4 = 1

4 : 2 • 3 = 6

16 : (8 • 2) = 1

537.

3 • 8 • 3 = (3 • 3) • 8 = 9 • 8 = 72

2 • 7 • 4 = (2 • 4) • 7 = 8 • 7 = 56

2 • 6 • 5 = (5 • 2) • 6 = 10 • 6 = 60

3 • 8 • 2 = (3 • 2) • 8 = 6 • 8 = 48

539.

1) 4 • 5 = 20 (грн.) – вартість;

1) 21 : 3 = 7 (грн.) – ціна;

1) 36 : 6 = 6 (кг) – кількість;

1) 8 • 8 = 64 (грн.) – вартість;

1) 63 : 9 = 7 (грн.) – ціна.

Ціна

Кількість

Вартість

4 грн.

5 кг

20 грн.

7 грн.

3 кг

21 грн.

6 грн.

6 кг

36 грн.

8 грн.

8 шт.

64 грн.

7 грн.

9 шт.

63 грн.

540.

Ціна

Кількість

Вартість

Ручки

8 грн.

3 шт.

?

Однакова

Зошити

6 грн.

?

?

1) 8 • 3 = 24 (грн.) – вартість усіх ручок;

2) 24 : 6 = 4 (шт.) – кількість зошитів.

Вираз: 8 • 3 : 6 = 24 : 6 = 4 (шт.).

Відповідь: 4 зошити можна купити.

541.

Скільки в 1 ящику

Кількість ящиків

Загальна маса

?

9 ящ.

72 кг

Розв’язання

1) 72 : 9 = 8 (кг)

Відповідь: в 1 ящику 8 кг.

Обернена задача № 1.

Завезли 9 ящиків яблук по 8 кг в 1 ящику. Яка загальна маса всіх ящиків?

1) 8 • 9 = 72 (кг)

Обернена задача № 2.

Завезли 72 кг яблук в однакових ящиках по 8 кг в кожному.

Скільки ящиків?

1) 72 : 8 = 9 (ящ.)

Відповідь: 72 кг загальна маса, 9 ящиків з яблуками.

542.

7 + 8 = 15

7 • 8 = 56

543.

2 • 9 • 3 = (2 • 3) • 9 = 6 • 9 = 54

3 • 7 • 3 = (3 • 3) • 7 = 9 • 7 = 63

5 • 5 • 2 = (5 • 2) • 5 = 10 • 5 = 50

2 • 8 • 5 = (2 • 5) • 8 = 10 • 8 = 80

544.

Ціна

Кількість

Вартість

?

4 накл.

28 грн.

Розв’язання.

1) 28 : 4 = 7 (грн.)

Відповідь: 7 грн. ціна наклейки.

Обернена задача № 1.

Ціна

Кількість

Вартість

7 грн.

?

28 грн.

Розв’язання.

1) 28 : 7 = 4 (накл.)

Відповідь: 4 наклейки купили.

545.

6 • 3 = 18

18 : 2 = 9

9 • 3 = 27

27 : 9 = 3

3 • 2 = 6

547.

8 • 1 = 8

12 : 1 = 12

7 : 1 = 7

1 • 2 = 2

1 • 9 = 9

1 • 7=7

(8 + 1) : 1 = 9 : 1 = 9

61 + 15 = 6 + 15 = 21

8 + 1 : 1 = 8 + 1 = 9

20 : 5 • 1 = 4 • 1=4

1 • 48 : 6 = 48 : 6 = 8

1 • (49 : 7) = 1 • 7 = 7

548.

Х • 8 = 56

Х = 56 : 8

Х = 7

7 • 8 = 56

56 = 56

56 : х = 8

Х = 56 : 8

Х = 7

56 : 7 = 8

8 = 8

549.

Скільки в 1 ящику

Кількість ящиків

Загальна маса

Лимони – 8 кг

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

48 кг

Мандарини – 5 кг

45 кг

Розв’язання.

1) 48 : 8 = 6 (ящ.) – з лимонами;

2) 45 : 5 = 9 (ящ.) – з мандаринами;

3) 6 + 9 = 15 (ящ.) – усього з лимонами і мандаринами.

Вираз: 48 : 8 + 45 : 5 = 6 + 9 = 15 (ящ.).

Відповідь: усього 15 ящиків з лимонами і мандаринами.

550.

Липень

Серпень

Спідниці – 115 піт.

На 20 шт. більше

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Жилетки – 178 шт.

На 32 шт. менше

1) Скільки спідниць пошили у серпні?

115 + 20 = 135 (шт.)

2) Скільки жилеток пошили у серпні?

178 – 32 = 146 (шт.)

3) На скільки більше жилеток, ніж спідниць?

146 – 135 = 11 (шт.)

Відповідь: на 11 жилеток пошили в серпні більше, ніж спідниць.

551.

AB = CD = 4 см

AC = BD = 3 см

P = ?, P = (a + b) • 2

(4 + 3) • 2 = 7 • 2 = 14 (см)

P = 14 cм

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Відповідь: 14 см – периметр прямокутника.

552. Треба помножити числа І рядка і І стовпчика. Результат множення (добуток) відповідає букві на перехресті множників.

1 • 2 =

2

І

4 • 2 =

8

В

5 • 2 =

10

А

7 • 2 =

14

О

1 • 3 =

3

Р

4 • 3 =

12

С

5 • 3 =

15

Ж

1 • 8 =

8

В

4 • 8 =

32

И

5 • 8 =

40

3

1 • 9 =

9

Д

4 • 9 =

36

М

5 • 9 =

45

Н

Після цього підставляємо букву, яка відповідає числу в прислів’ї.

12

2

36

3

10

40

2

8

8

2

9

36

2

3

С

І

М

Р

А

3

І

В

В

І

Д

М

І

Р

14

9

32

45

3

10

40

8

2

9

3

2

15

0

Д

И

Н

Р

А

3

В

І

Д

Р

І

Ж

553.

5 : 1 + 16 = 5 + 16 = 21

7 • 1 + 24 = 7 + 24 = 31

(10 – 1) : 1 = 9 : 1 = 9

35 : 7 • 1 = 5 • 1 = 5

554.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Якщо розлили в однакові банки, то треба виконати дію ділення. Тобто:

1) 18 : 3 = 6 (б.) – банок білої фарби;

2) 12 : 2 = 6 (б.) – банок блакитної фарби;

3) 6 + 6 = 12 (б.) – усього банок фарби.

Вираз: 18 : 3 + 12 : 2 = 6 + 6 = 12 (б.).

Відповідь: 12 банок фарби одержали.

555.

27 : 3 : 3 = 3

81 : 9 • 3 = 27

48 : 6 • 4 = 32

81 : 9 : 3 = З

27 : 3 • 3 = 27

48 : 6 : 4 = 2

556.

6 + 0 = 6

8 • 1 + 5 = 8 + 5 = 13

0 • 4 + 1 • 4 = 0 + 4 = 4

6 • 0 = 0

7 + 1• 8 = 7 + 8 = 15

0 • 20 + 40 = 0 + 40 = 40

0 • 6 = 0

7 • 0 + 9 = 0 + 9 = 9

(20 – 12) • 0 = 0

557.

0 : 4 = 0

0 : 5 + 17 = 0 + 17 = 17

0 : 7 = 0

135 – 0 : 6 = 135 – 0 = 135

0 : (72 + 19) = 0

0 : 3 • 5 = 0

0 : (90 – 73) = 0

6 • 0 : 2 = 0

558.

Печива в 1 коробці

Кількість коробок

Загальна маса

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

4 кор.

8 кг

2 кор.

12 кг

Розв’язання

1) Скільки печива в 1 коробці?

8 : 4 = 2 (кг)

2) Скільки пряників в 1 коробці?

12 : 2 = 6 (кг)

3) У скільки разів маса 1 коробки печива менша?

6 : 2 = 3 (рази)

Вираз: (12 : 2) : (8 : 4) = 6 : 2 = 3 (рази).

Відповідь: у 3 рази маса пряників в 1 коробці більша.

559. Батькові 32 роки, син молодший за батька на 24 роки. У скільки разів син молодший за батька?

Розв’язання

1) 32 – 24 = 8 (років) – синові;

2) 32 : 8 = 4 (рази)

Вираз: 32 : (32 – 24) = 32 : 8 = 4 (рази).

Відповідь: у 4 рази батько старший за сина.

560.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) 35 : 5 = 7 – друге число:

2) 35 – 7 = 28

Вираз: 35 – 35 : 5 = 35 – 7 = 28.

Відповідь: на 28 перше число більше, ніж друге.

561.

9 • 0 : 4 = 0

15 : 3 • 0 = 0

(59 – 39) • 0 = 0

97 • (39 – 38) = 97 • 1 = 97

64 : (8 : 8) = 64 : 1 = 64

0 : (13 – 7) = 0

562.

Ціна

Кількість

Загальна вартість

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

4 шт.

20 грн.

3 шт.

30 грн.

Розв’язання

1) 20 : 4 = 5 (грн.) – ціна альбому;

2) 30 : 3 = 10 (грн.) – ціна набору фарб;

3) 10 : 5 = 2 (рази).

Вираз: (30 : 3) : (20 : 4) = 10 : 5 = 2 (рази).

Відповідь: у 2 рази один набір фарб дорожчий за один альбом.

563.

6 • 0 = 0

5 • 8 = 40

0 • 7 = 0

0 + 25 = 25

40 – 40 = 0

25 : 5 = 5

0 : 8 = 0

564.

48 : 8 = 18 : 3

54 : 9 = 3 • 2

95 – 90 = 45 : 9

0 : 6 = 0 • 5

565.

7 • 4 – 13 = 28 – 13 = 15

15 : 3 + 25 = 5 + 25 = 30

30 : 6 • 8 = 5 • 8 = 40

40 : 5 • 3 = 8 • 3 = 24

24 + 3 • 7 = 24 + 21 = 45

45 : 5 = 9

9 • 4 – 29 = 36 – 29 = 7

566.

3 : 3 = 1

8 : 8 + 8 • 1 – 1 + 8 = 9

(60 – 40) : 20 = 20 : 20 = 1

7 : 7 = 1

0 • 3 + 7 • 0=0

8 • 8 – 8 : 8 = 64 – 1 = 63

325 : 325 = 1

9 : 9 + 5 : 5 = 1 + 1 = 2

0 : 5 + 5 : 5 = 0 + 1 = 1

567.

Фруктів на 1 тарілці

Кількість тарілок

Загальна кількість

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

3 шт.

24 шт.

8 шт.

16 шт.

Розв’язання.

1) 24 : 3 = 8 (груш) – на 1 тарілці;

2) 16 : 8 = 2 (ябл.) – на 1 тарілці;

3) 8 – 2 = 6 (груш)

Вираз: 24 : 3 – 16 : 8 = 8 – 2 = 6 (груш).

Відповідь: на 6 груш на одній тарілці більше, ніж яблук,

568. Якщо взяти задачу № 567, питання може бути таким “У скільки разів груш більше, ніж яблук?”.

Розв’язання.

1) 24 : 3 = 8 (груш) – на 1 великій тарілці;

2) 16 : 8 = 2 (ябл.) – на 1 маленький тарілці;

3) 8 : 2 = 4 (рази) – у скільки разів більше груш, ніж яблук.

Вираз: (24 : 3) : (16 : 8) = 8 : 2 = 4 (рази).

Відповідь: у 4 рази більше груш, ніж яблук.

569. За 7 кг огірків заплатили 21 грн., а за 1 кг помідорів у 2 рази дорожче. На скільки 1 кг огірків дешевший за 1 кг помідорів?

Розв’язання.

Ціна

Кількість

Загальна вартість

Огірки – ?

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

7 кг

21 грн.

Помідори – ? у 2 рази дорожчі

1) 21 : 7 = 3 (грн.) – ціна огірків;

2) 3 • 2 = 6 (грн.) – ціна помідорів;

3) 6 – 3 = 3 (грн.)

Відповідь: на 3 грн. 1 кг огірків дешевший, ніж 1 кг помідорів.

O Щоб знайти невідомий дільник, треба ділене розділити на частку.

O Щоб знайти невідоме ділене, треба дільник помножити на частку.

O Щоб знайти невідомий множник, треба добуток розділити на відомий множник.

570.

9 : х = 9

Х = 9 : 9

Х = 1

9 : 1 = 9

9 = 9

Х : 45 = 1

Х = 45 • 1

Х = 45

45 : 45 = 1

1 = 1

Х • 120 = 120

Х = 120 : 120

Х = 1

1 • 120 = 120

120 = 120

571.

В 1 наметі

Кількість наметів

Загальна кількість туристів

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

4 нам.

12 тур.

3 нам.

18 тур.

Розв’язання.

1) 12 : 4 = 3 (тур.) – в 1 малому наметі;

2) 18 : 3 = 6 (тур.) – в 1 великому наметі;

3) 6 – 3 = 3 (тур.)

Вираз: 18 : 3 – 12 : 4 = 6 – 3 = 3 (тур.).

Відповідь: на 3 туристи в 1 великому наметі більше, ніж у малому.

572.

(18 – 9) • 5 = 45

81 : (81 – 72) = 9

6 • (10 – 6) = 24

(85 – 40) : 5 = 9

573. 1 • 25 > 25 • 0, тому що 21 • 1 = 25, 25 • 0 = 0

49 • 0 = 0 • 49

67 • 1 = 1 • 67

(16 + 4) • 0 = 0 • (16 – 4)

574.

2 • 10 = 20

40 : 10 = 4

10 • 4 = 40

7 • 4 • 10 = 28 • 10 = 280

800 : 10 = 80

6 • 5 : 10 = 30 : 10 = 3

(6 + 4) : 10 = 10 : 10 = 1

(32 + 38) : 10 = 70 : 10 = 7

(135 + 15) : 10 = 150 : 10 = 15

575.

48 : 6 = 8

40 : 5 = 8

72 : 9 = 8

56 : 7 = 8

32 : 4 = 8

576. 24 = 3 • 8 > 8 > 3 на 5, 8 – 3 = 5

577. І. 7 гусок – 35 кг

1 гуска – ?

Розв’язання.

1) 35 : 7 = 5 (кг) – важить 1 гуска.

Відповідь: 5 кг важить 1 гуска.

II. 1 гуска – 5 кг

5 гусок – ? кг

Розв’язання.

1) 5 • 5 = 25 (кг) – важать 5 гусок.

Відповідь: маса 5 гусок – 25 кг.

III. 7 гусок – 35 кг

5 гусок – ?

Розв’язання,

1) 35 : 7 = 5 (кг) – маса 1 гуски;

2) 5 • 5 = 5 (кг) – маса 5 гусок.

Відповідь: 25 кг маса 5 гусок.

578.

На 1 торт малинок

Кількість тортів

Загальна кількість малинок

?

Однакова

4 шт.

32 мал.

?

? шт.

56 мал.

Розв’язання.

1) Скільки малинок буде на 1 торті?

32 : 4 = 8 (мал.)

2) На скільки тортів вистачить 56 малинок?

56 : 8 = 7 (тортів)

Відповідь: на 7 тортів вистачить 56 ягідок.

579. а (довжина) – ?

B (ширина) – 4 см

Р (периметр) – 18 см

Р = (а + b) • 2

1) Знайдемо суму 1 довжини і 1 ширини (половину периметра).

18 : 2 = 9 (см)

2) 9 – 4 = 5 (см) – довжина.

Відповідь: довжина прямокутника 5 см.

580. Пояснення див. до № 570.

10 • х= 120

Х = 120 : 10

Х = 12

10 • 12 = 120

120 = 120

Х : 6 = 10

Х = 6 • 10

Х = 60

60 : 6 = 10

10 = 10

Х : 10 = 5

Х = 5 – 10

Х = 50

50 : 10 = 5

5 = 5

581. 6 буд. – 24 під’їзди

10 буд. – ? під’їздів

Або

Скільки під’їздів в 1 будинку

Кількість будинків

Загальна кількість під’їздів

?

Однакова

6 буд.

24 п.

?

10 буд.

? п.

Розв’язання.

1) Скільки під’їздів в 1 будинку?

24 : 6 = 4 (п.)

2) Скільки під’їздів у 10 будинках?

4 • 10 = 40 (п.)

Вираз: 24 : 6 • 10 = 4 • 10 = 40 (п.).

Відповідь: 40 під’їздів у 10 будинках.

582.

Ділене

63

72

4

0

0

70

100

160

Дільник

9

8

4

14

0

10

10

10

Частка

7

9

1

0

0

7

10

16

583.

7 • 10 = 70

8 • 10 + 0 = 80 + 0 = 80

10 • 9 = 90

7 : 7 – 1 = 1 – 1 = 0

180 : 10 = 18

16 : 16 •10 = 110 = 10

6 : 6 = 1

9 • (34 – 33) = 9 • 1 = 9

98 • 1 = 98

0 • (43 – 6) = 0

10 • 0 = 0

10 • 14 – 60 = 140 – 60 = 80

584. Розв’язання.

1) 5 • 2 = 10 (грн.) – заплатив за щітки;

2) 10 • 4 = 40 (грн.) – заплатив за фарбу;

3) 40 : 10 = 4 (раз)

Відповідь: у 4 рази більше заплатили за фарбу, ніж за щітки.

585. І. Купили 2 щітки і 4 банки фарби по 10 грн. За фарбу заплатили у 4 рази більше, ніж за 2 щітки. Скільки коштує 1 щітка?

Розв’язання.

1) 49 + 4 = 40 (грн.) – коштують 4 банки з фарбою.

Якщо фарба дорожча, то щітки дешевші. Отже, треба розділити.

2) 40 : 4 = 10 (грн.) – коштують 2 щітки.

3) 10 : 2 = 5 (грн.) – коштує 1 щітка.

Відповідь: 5 грн, коштує 1 щітка.

II. Купили 2 щітки по 5 грн. і 4 банки фарби. За фарбу заплатили у 4 рази більше, ніж за щітки. Скільки коштує 1 щітка?

Розв’язання.

1) 5 • 2 = 10 (грн.) – заплатили за 2 щітки;

2) 10 • 4 = 40 (грн.) – заплатили за 4 фарби;

3) 40 : 4 = 10 (грн.) – ціна банки з фарбою.

Відповідь: банка з фарбою коштує 10 грн.

III. Купили щітки по 5 грн. і 4 банки фарби по 10 грн. Уся фарба коштує в 4 рази більше, ніж щітки. Скільки коштує 1 щітка?

Розв’язання.

1) 10 • 4 = 40 (грн.) – вартість фарби;

2) 40 : 4 = 10 (грн.) – вартість щіток;

3) 10 : 5 = 2 (шт.) – кількість щіток.

Відповідь: 2 щітки купили

IV. Купили 2 щітки по 5 грн. і кілька банок фарби по 10 грн. За всю фарбу заплатили у 4 рази більше, ніж за щітки. Скільки банок фарби купили?

Розв’язання.

1) 5 • 2 = 10 (грн.) – вартість щіток;

2) 10 • 4 = 40 (грн.) – вартість фарби;

3) 40 : 10 = 4 (шт.) – кількість банок фарби.

Відповідь: 4 банки з фарбою купили.

586. Периметр квадрата збільшиться на 40 см, тому що (а + 10) – 4 = Р.

Тобто а • 4 + 10 • 4 =Рквадрата • а • 4 + 40 = Ркв.

Кожна сторона збільшиться на 10 см. Таких сторін 4. Тобто 10 повторити 4 рази. Це буде 40 см. Периметр квадрата збільшиться на 40 см.

587.

10 мм = 1 см

А = b = 1 см

Р = а 4, Ркв =1 • 4 = 4 (см)

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

588.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 5 • 2 = 10 (динь) – усього зібрали динь;

2) 10 • 6 = 60 (кавунів) – усього зібрали кавунів;

3) 60 : 10 = 6 (разів) – у скільки разів більше.

Вираз: (10 • 6) : (5 • 2) = 60 : 10 = 6 (раз.).

Обернена задача.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 10 • 6 = 60 (кавунів) – усього кавунів.

Якщо кавунів більше, то динь менше, тому треба ділити.

2) 60 : 6 = 10 (динь) – усього динь:

3) 10 : 5 = 2 (ящ.) – кількість ящиків з динями.

Вираз: (10 • 6) : 6 : 5 = 60 : 6 : 5 = 10 : 5 = 2 (ящ.).

Відповідь: 2 ящика з динями було.

589.

20 – 15 = 20 : 4

35 – 8 = 9 • З

591.

5 • 100 = 500

9 • 100 – 260 = 900 – 260 = 640

7 • 100 = 700

40 : 10 + 167 = 4 + 167 = 171

9 • 100 = 900

40 • 10 + 130 = 400 + 130 = 530

10 • 8 = 80

100 • 4 = 400

100 • 6 = 600

592. 6 + а + 180, якщо а = 10, 6 • 10 + 180 = 60 + 180 = 240

А = 100, 6 • 100 + 180 = 600 + 180 = 780

O Щоб знайти невідомий дільник, треба ділене розділити на частку.

593.

40 : х = 10

Х = 40 : 10

Х = 4

40 : 4 = 10

10 = 10

Відповідь: число 40 зменшили в 4 рази.

O Щоб знайти невідоме ділене, треба частку помножити на дільник.

594.

Х : 100 = 8

Х = 8 • 100

Х = 800

800 : 100 = 8

8 = 8

596.

Ціна

Кількість

Вартість

?

3 риб.

30 грн.

?

Однакова

?

40 грн.

?

3 риб.

? грн.

Розв’язання.

1) 30 : 3 = 10 (грн.) – ціна 1 рибки.

2) 40 : 10 = 4 (рибки) – можна купити на 40 грн.

3) 10 • 8 = 80 (грн.) – коштують 8 рибок.

Відповідь: на 40 грн. можна купити 4 рибки, 8 рибок коштують 80 грн.

597.

Х : 100 = 5

Х = 5 • 100

Х = 500

500 : 100 = 5

5 = 5

O Щоб знайти невідомий від’ємник, треба від зменшуваного відняти різницю.

598. Було – 360 л

Взяли – ?

Залишилось – 274 л

Розв’язання.

360 – х = 274

Х = 360 – 274

Х = 86

360 – 86 = 274

274 = 274

Відповідь: 86 л бензину взяли.

599.

9 • 5 = 45

400 : 5 = 80

45 • 10 = 450

30 + 1 = 81

450 : 1 = 450

81 + 0 = 81

450 – 50 = 400

600.

5 • 7 = 35

35 : 5 = 7

35 : 7 = 5

8 • 4 = 32

32 : 8 = 4

32 : 4 = 8

2 • 10 = 20

20 : 2 = 10

20 : 10 = 2

602.

4 • 100 = 400

400 : 100 = 4

9 • 100 = 900

900 : 100 = 9

100 • 3 = 300

300 : 100 = 3

603.

10 : 10 + 70 : 10 = 1 + 7 = 8

90 : 10 – 50 : 10 = 9 – 5 = 4

100 : 100 • 0 = 0

100 : 10 + 600 : 100 = 10 + 6 = 16

800 : 10 – 200 : 100 = 80 – 2 = 78

90 : 10 • 8 = 9 • 8 = 72

604. 300 : (171 – 71) = 300 : 100 = 3

605. Розв’язання.

1) 18 : б = 3 (л) – соку в одній банді;

2) 12 : 3 = 4 (б.) – кількість банок.

Відповідь: 4 банки треба для 12 л соку.

Розв’язання.

1) 36 : 4 • 8 = 72 (кг)

Відповідь: 72 кг цукерок.

606. 2 дні – 16 ящ.

7 днів – ? ящ.

Розв’язання.

1) 16 : 2 = 8 (ящ.) – морозива продає за один день;

2) 8 • 7 = 56 (ящ.) – продають за тиждень.

Вираз: 16 : 2 • 7 = 8 • 7 = 56 (ящ.).

Відповідь: 56 ящиків морозива продадуть за тиждень.

607.

700 : 100 + 34 = 7 + 34 = 41

(54 + 46) : 100 = 100 : 100 = 1

5 • 100 : 10 = 500 : 10 = 50

80 : 10 • 100 = 8 • 100 = 800

(320 – 120) : 100 = 200 : 100 = 2

(160 + 340) : 100 = 500 : 100 = 5

608. 5 кг – 45 грн

8 кг – ? грн.

Розв’язання.

1) 45 : 5 = 9 (грн.) – ціна 1 кг печива;

2) 9 • 8 = 72 (грн.) – вартість 8 кг печива.

Вираз: 45 : 5 • 8 = 9 • 8 = 72 (грн.).

Відповідь: 72 грн. вартість 8 кг печива

609. 10 кор. – 80 солд.

? кор. – 56 солд.

Розв’язання.

1) 56 : (80 : 10) = 56 : 8 = 7 (кор.)

Відповідь: 7 коробок треба.

611.

5 • 10 = 50

50 : 5 = 10

50 : 10 = 5

7 • 10 = 70

70 : 7 = 10

70 : 10 = 7

3 • 100 = 300

300 : 3 = 100

300 : 100 = 3

8 • 100 = 800

800 : 8 = 100

800 : 100 = 8

612.

15 • 10 = 150

60 : 10 = 6

15 • 10 = 150

600 : 100 = 6

480 : 10 + 100 = 48 + 100 = 148

(340 + 600) : 10 = 940 : 10 = 94

613. I. Хибні: 348 = 384 – хибна, 348 ? 384.

550 = 500 – хибна, 550 ? 500.

II. Істинні: 550 > 500

III. 370 : І0 = 100 – 63, оскільки 37 = 37

20 – 3 > 15, оскільки 17 > 15

500 : 10 > 4, оскільки 50 > 4

4 • 100 = 220 + 180, оскільки 400 = 400

IV. 340 + 160 > 400, оскільки 500 > 400

410 – 80 < 430, оскільки 330 < 430

230 : 10 • 100 > 230

614.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

Спочатку переводимо всі числа в одну міру виміру.

3 м = 300 см

3 м 30 см = 330 см

1) 300 – 28 = 272 (см) – довжина II стрибка;

2) 300 + 272 = 572 (см) – перший і другий разом;

3) 572 – 330 = 242 (см) – третій стрибок;

4) 300 + 272 + 242 = 814 (см) = 8 см 14 см – відстань, яку подолав спортсмен за 3 стрибки.

Відповідь: 8 м 14 см подолав спортсмен за 3 стрибки.

616.

80 + 40 = 160 – 40, оскільки 160 – 40 = 120,

20 • 7 + 280 = 420, оскільки 420 – 280 = 140, 140 : 7 = 20

16 + 3 < 2 • 10, оскільки 2 • 10 = 20, 16 + 3 = 19, 19 < 20

3 • 10 < 10 • 4, оскільки 30 < 40

617.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 380 + 9 = 470 (кг) – вишень;

2) 90 + 470 = 560 (кг) – вишень і смородини разом;

3) 560 – 420 = 140 (кг) – малини.

Відповідь: 140 кг малини відвезли у місто.

644.

12 : 3 = 4

36 : 6 = 6

24 : 8 = 3

14 : 3 = 4 (ост. 2)

37 : 6 = 6 (ост. 1)

29 : 9 = 3 (ост. 5)

42 : 7 = 6

40 : 5 = 8

45 : 7 = 6 (ост.3)

44 : 5 = 8 (ост. 4)

645.

Скільки дерев в 1 ряду

Кількість рядів

Загальна кількість дерев

Тополі – ?

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

4 р.

24 дер.

Клени – ?

5р;

35 дер.

Розв’язання.

1) 24 : 4 = 6 (дер.) – тополь в одному ряду;

2) 35 : 5 = 7 (дер.) – кленів в одному ряду;

3) 7 – 6 = 1 (дер.) – на скільки більше кленів.

Вираз: 35 : 5 – 24 : 4 = 7 – 6 = 1 (дер.).

Відповідь: на 1 клен у ряду більше.

646. Купили за 60 грн. двоє санчат і за 80 грн. дві пари лиж На скільки менше коштують 1 санчата, ніж 1 пара лиж? Розв’язання.

1) 60 : 2 = 30 (грн.) – ціна санчат;

2) 80 : 2 = 40 (грн.) – ціна лиж;

3) 40 – 30 = 10 (грн.) – на скільки більше.

Вираз: 80 : 2 – 60 : 2 = 40 – 30 = 10 (грн.).

Відповідь: на 10 грн. санчата дешевші, ніж лижі.

647.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 14 – 6 = 8 (л ) – повинно горіти у І люстрі;

2) 8 – 2 = 6 (л.) – горить у І люстрі.

Вираз: (14 – 6) – 2 = 8 – 2 = 6 (л.).

Відповідь: у І люстрі горить 6 ламп.

648.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

649.

20 : 6 = 3 (ост. 2)

31 : 5 = 6 (ост. 1)

44 : 7 = 6 (ост. 2)

65 : 9 = 7 (ост. 2)

18 : 4 = 4 (ост. 2)

27 : 5 = 5 (ост. 2)

650.

Витратили на 1 предмет

Кількість предметів

Загальна кількість тканини

Сукні – ?

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

4 сукні

12 м

Сорочки – ?

2 сорочки

4 м

Або

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 12 : 4 = З (м) – використали на 1 сукню;

2) 4 : 2 = 2 (м) – використали на 1 сорочку;

3) 3 – 2 = 1 (м) – різниця.

Відповідь: на 1 сукню використали 1 м тканини більше.

651.

38 : 4 = 9 (ост. 2)

33 : 5 = 6 (ост. 3)

41 : 8 = 5 (ост. 1)

19 : 6 = 3 (ост. 1)

28 : 5 = 5 (ост. 3)

27 : 6 = 4 (ост. 3)

652.

12 : 4 = 3

13 : 4 = 3 (ост. 1)

14 : 4 = 3 (ост. 2)

15 : 4 = 3 (ост. 3)

16 : 4 = 4

17 : 4 = 4 (ост. 1)

18 : 4 = 4 (ост. 2)

19 : 4 = 4 (ост. 3)

20 : 4 = 5

21 : 4 = 5 (ост. 1)

22 : 4 = 5 (ост. 2)

23 : 4 = 5 (ост. 3)

Остача від ділення на 4: 1, 2, 3.

Остача менша від дільника. Дільник – 4, а найбільше остача – 3.

653.

3 : 3 = 1

4 : 3 = 1 (ост. 1)

5 : 3 = 1 (ост. 2)

6 : 3 = 2

7 : 3 = 2 (ост. 1)

8 : 3 = 2 (ост. 2)

9 : 3 = 3

10 : 3 = 3 (ост. 1)

11 : 3 = 3 (ост. 2)

12 : 3 = 4

13 : 3 = 4 (ост. 1)

14 : 3 = 4 (ост. 2)

15 : 3 = 5

16 : 3 = 5 (ост. 1)

17 : 3 = 5 (ост. 2)

654.

Кількість в 1 ящику

Кількість ящиків

Загальна кількість фруктів

Агрус

?

6 ящ.

48 кг

Алича

? на 2 кг менше

?

48 кг

Розв’язання.

1) 48 : 6 = 8 (кг) – агрусу в 1 ящику;

2) 8 – 2 = 6 (кг) – аличі в 1 ящику;

3) 48 : 6 = 8 (ящ.) – кількість ящиків.

Відповідь: 8 ящиків потрібно для 48 кг аличі.

655. Розв’язання.

1) 18 : 3 = 6 (понч.) – кількість пончиків з вишнями;

2) 6 + 3 = 9 (понч.) – кількість пончиків з джемом;

3) 36 : 9 = 4 (грн.) – ціна пончика з джемом.

Відповідь: 4 грн. коштує 1 пончик з джемом.

656. Частини рівні

12 : 6 = 2 (см)

8 : 4=2 (см)

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

657. Миколка – Василько

Миколка – Борис

Василько – Борис

Усього зіграли 3 партії, і кожен грав по 2 рази.

658.

18 : 5 = 3 (ост. 3)

23 : 3 = 7 (ост. 2)

37 : 9 = 4 (ост. 1)

68 : 8 = 8 (ост. 4)

50 : 8 = 6 (ост. 2)

34 : 10 = 3 (ост. 4)

28 : 3 = 9 (ост. )

17 : 2 = 8 (ост. 1)

59 : 8 = 7 (ост. 3)

52 : 7 = 7 (ост. 3)

659.

Ціна

Кількість

Вартість

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

9 пач.

45 грн.

?

32 грн.

Розв’язання.

1) 45 : 9 = 5 (грн.) – ціна 1 пачка печива;

2) 5 – 1 = 4 (грн.) – ціна 1 пачка вафель;

3) 32 : 4 = 8 (пач.) – кількість вафель.

Відповідь: 8 пачок вафель купили.

660. При діленні на 7 в остачі можуть бути: 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7 і 8 не можуть бути, тому що остача завжди менша від дільника.

При діленні на 9 остача може бути від 1 до 8.

При діленні на 10 остача може бути від 1 до 9.

661.

31 : 6 = 5 (ост. 1)

44 : 7 = 6 (ост. 2)

32 : 6 = 5 (ост. 2)

65 : 8 = 8 (ост. 1)

50 : 7 = 7 (ост. 1)

66 : 8 = 8 (ост. 2)

663.

14 : 4 = 3 (ост. 2)

21 : 4 = 5 (ост. 1)

32 : 6 = 5 (ост. 2)

3 • 4 + 2 = 14

5 • 4 + 1 = 21

5 • 6 + 2 = 32

41 : 5 = 8 (ост. 1)

57 : 6 = 9 (ост. 3)

16 : 5 = 3 (ост. 1)

8 • 5 + 1 = 41

9 • 6 + 3 = 57

3 • 5 + 1 = 16

25 : 3 = 8 (ост. 1)

8 • 3 + 1 = 25

664. Розв’язання.

1) 4 • 2 = 8 (кг) – усього лимонів;

2) 8 • 6 = 48 (кг) – усього апельсинів;

3) 48 : 8 = 6 (разів)

Вираз: (8 • 6) : (4 • 2) = 48 : 8 = 6 (раз.).

Відповідь: у 6 разів більше завезли апельсинів, ніж лимонів.

665. (3 • 4) : (3 • 2) = 12 : 6 = 2 (рази)

Відповідь: у 2 рази менше.

666. І задача. Купили 3 кошики по 4 яблука і 2 кошики по З груші. У скільки разів яблук купили більше?

Розв’язання.

1) 4 • 3 = 12 (яблук)

2) 3 • 2 = 6 (груш)

3) 12 : 6 = 2 (рази)

Вираз: (4 • 3) : (3 • 2) = 12 : 6 = 2 (рази).

Відповідь: у 2 рази більше яблук, ніж груш.

II задача. Купили 3 кошики по 4 яблука і 2 кошики по 3 груші. На скільки яблук менше?

Розв’язання.

1) 4 • 3 = 12 (яблук)

2) 3 • 2 = 6 (груші)

3) 12 – 6 = 6 (яблук)

Вираз: 4 • 3 – 3 • 2 = 12 – 6 = 6 (ябл.).

Відповідь: на 6 яблук більше купили.

667.

15 + 30 : 6 = 15 + 5 = 20 6 • 8 + 63 : 7 = 48 + 9 = 57

49 : 7 + 12 = 7 + 12 = 19 56 : (78 – 70) = 56 : 8 = 7

3 • 8 : 4 = 24 : 4 = 6 (100 – 28) : 9 = 72 : 9 = 8

48 : (15 – 7) = 48 : 8 = 6

668.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання. .

1) 4 • 2 = 8 (кг) – цибулі;

2) 8 • 5 = 40 (кг) – капусти;

3) 40 : 8 = 5 (разів)

Вираз: (8 • 5) : (4 • 2) = 40 : 8 = 5 (разів).

Відповідь: у 5 разів маса цибулі менша, ніж маса капусти.

669. При діленні на 2 остача може бути тільки 1.

При діленні на 5 остача може бути 1; 2; 3; 4.

При діленні на 6 остача може бути 1; 2; 3; 4; 5.

При діленні на 8 остача може бути 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7.

671.

(4 + 7) • 5 = 4 • 5 + 7 • 5 = 20 + 35 = 55

(8 + 5) • 6 = 8 • 6 + 5 • 6 = 48 + 30 = 78

(10 + 8) • 3 = 10 • 3 + 8 • 3 = 30 + 24 = 54

(8 + 7) • 3 = 8 • 3 + 7 • 3 = 24 + 21 = 45

672.

63 : 8 • 7 = 7 • 7 = 49

40 + (100 – 40) = 40 + 60 = 100

12 + 24 : 6 = 12 + 4 = 16

7 • (27 : 3) = 7 • 9 = 63

100 – 56 : 8 = 100 – 7 = 93

32 : (12 – 4) = 32 : 8 = 4

673. Розв’язання.

1) На скільки коровай вийшов більший?

5 – 3 = 2 (кг)

2) Яка ціна 1 кг короваю?

8 : 2 = 4 (грн.)

3) 4 • 5 = 20 (грн.) – коштує коровай масою 5 кг.

Відповідь: 20 грн. коштує спечений коровай.

674. а • 4 < 36, якщо а = 0;. 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8.

675. а = 9 см

B = 6 см

Р = ?

Рпр. = (а + b) • 2

Розв’язання.

1) (9 + 6) • 2 = 9 • 2 + 6 • 2 = 18 + 12 = 30 (см)

Відповідь: 30 см – периметр прямокутника.

676.

(6 + 5) • 7 = 6 • 7 + 5 • 7 = 42 + 35 = 77

(10 + 3) > 5 = 10 • 5 + 3 • 5 = 50 + 15 = 65

(9 + 4) • 7 = 9 • 7 + 4 • 7 = 63 + 28 = 91

(3 + 8) • 3 = 3 • 3 + 8 • 3 = 9 + 24 = 33

(8 + 7) • 4 = 8 • 4 + 7 • 4 = 32 + 28 = 60

(4 + 9) • 6 = 4 • 6 + 9 • 6 = 24 + 54 = 78

677. 1) 40 : 5 – 36 : 9 = 8 – 4 = 4 (ряди)

Відповідь: на 4 ряди більше в першій залі, ніж у другій.

678.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

(8 + 12) : 4 – 2 = 20 : 4 – 2 = 5 – 2 = 3

8 + 12 : (4 – 2) = 8 + 12 : 2 = 8 + 6 = 14

8 + (12 : 4 – 2) = 8 + (3 – 2) = 8 + 1 = 9

9 + 6 : (3 – 2) = 9 + 6 : 1 = 9 + 6 = 15

(9 + 6) : 3 – 2 = 15 : 3 – 2 = 5 – 2 = 3

9 + (6 : 3 – 2) = 9 + (2 – 2) = 9 + 0 = 9

680.

15 • 3 = (10 + 5) • 3 = 10 • 3 + 5 • 3 = 30 + 15 = 45

25 • 5 = (20 + 5) • 3 = 20 • 3 + 5 • 3 = 60 + 15 = 75

34 • 4 = (30 + 4) • 4 = 30 • 4 + 4 • 4 = 120 + 16 = 136

18 • 6 = (10 + 8) • 6 = 10 • 6 + 8 • 6 = 60 + 48 = 108

23 • 5 = (20 + 3) • 5 = 20 • 5 + 3 • 5 = 100 + 15 = 115

26 • 4 = (20 + 6) • 4 = 20 • 4 + 6 • 4 = 80 + 24 = 104

37 • 2 = (30 + 7) • 2 = 30 • 2 + 7 • 2 = 60 + 14 = 74

13 • 7 = (10 + 3) • 7 = 10 • 7 + 3 • 7 = 70 + 21 = 91

681. Розв’язання.

1) 24 • 2 = (20 + 4) • 2 = 20 • 2 + 4 • 2 = 40 + 9 = 48 (грн.)

Відповідь: 48 гривень заплатили за покупку.

682. Розв’язання

1) 5 • 12 = 12 • 5 = (10 + 2) • 5 = 50 + 10 = 60 (грн.)

Відповідь: 60 гривень вартість покупки.

683.

1) 8 • 4 = 32 (грн.)

2) 12 • 6 = (10 + 2) • 6 = 60 + 12 = 72 (грн.)

3) 54 : 9 = 6 (іграшок)

4) 40 : 5 = 8 (грн.) – 1 порція морозива.

684. Привезли – 1 ц = 100 кг

Мішок – 70 кг

Решта – в? пакетах по 5 кг

Розв’язання.

1) 100 – 70 = 30 (кг) – решта борошна;

2) 30 : 5 = 6 (Пак.) – кількість пакетів.

Відповідь: 6 пакетів борошна.

Обернена задача.

Привезли – 100 кг

Мішок – 70 кг

Решта – в 6 пакетах по? кг

Розв’язання.

1) 100 – 70 = 30 (кг) – решта борошна;

2) 30 : 6 = 5 (кг) – в 1 пакеті.

Відповідь: по 5 кг борошна в 1 пакеті.0

685. Аліна повинна дати продавцеві 12 купюр по 2 грн. Тобто 24 грн.

2 • 12 = 12 • 2 = (10 + 2) • 2 = 20 + 4 = 24 (грн.)

Продавець повинен віддати купюру 5 грн.

24 – 5 = 19 (грн.)

Отже, Аліна заплатила 19 грн.

686.

22 • 4 = (20 + 2) • 4 = 20 • 4 + 2 • 4 = 80 + 8 = 88

24 • 3 = (20 + 4) • 3 = 20 • 3 + 4 • 3 = 60 + 12 = 72

34 • 5 = (3 + 4) • 5 = 30 • 5 + 4 • 5 = 150 + 20 = 170

17 • 5 = (10 + 7) • 5 = 10 • 5 + 7 • 5 = 50 + 35 = 85

42 • 7 = (40 + 2) • 7 = 40 • 7 + 2 • 7 = 280 + 14 = 294

38 • 2 = (30 + 8) • 2 = 30 • 2 + 8 • 2 = 60 + 16 = 76

687.

2) 13 • 5 = (10 + 3) • 5 = 50 + 15 = 65 (грн.)

Відповідь: 65 грн. вартість покупки.

688.

18 • 7 = 7 • 18

67 • 2 = 2 • 67

28 • 4 = 4 • 28

3 • 19 = 19 • З

639. 1) 3 • 15 = 15 • 3 = (10 + 5) • 3 = 30 + 15 = 45 (к.)

Відповідь: 45 кульбабок зібрали.

Щоб помножити 15 на 3, треба 15 розкласти на доданки 10 і 5. 10 помножити на 3 і 5 помножити на 3. А добутки додати.

690.

4 • 18 = 4 • (10 + 8) = 4 • 10 + 4 • 8 = 40 + 32 = 72

7 • 12 = 7 • (10 + 12) = 7 • 10 + 7 • 2 = 70 + 14 = 84

3 • 15 = 3 • (10 + 5) = 3 • 10 + 3 • 5 = 30 + 15 = 45

3 • 32 = 3 • (30 + 2) = 3 • 30 + 3 • 2 = 90 + 6 = 96

5 • 15 = 5 • (10 + 5) = 5 • 10 + 5 • 5 = 50 + 25 = 75

2 • 27 = 2 • (20 + 7) = 2 • 20 + 2 • 7 = 40 + 14 = 54

4 • 24 = 4 • (20 + 4) = 4 • 20 + 4 • 4 = 80 + 16 = 96

3 • 28 = 3 • (20 + 8) = 3 • 20 + 3 • 8 = 60 + 24 = 84

691. 3 • k, якщо k = 25, 3 • 25 = 3 • (20 + 5) = 3 • 20 + 3 • 5 = 60 + 15 = 75

K = 37, то 3 • 37 = 3 (30 + 7) = 3 • 30 + 3 • 7 = 90 + 21 = 111

692. 5 кг – 45 грн.

1 кг – ?

1) 45 : 5 = 9 (грн.) – коштує 1 кг яблук

Відповідь: 9 грн. ціна 1 кг яблук.

693.

Ціна

Кількість

Вартість

Шарф – 18 грн.

3 шт.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Шапка – 20 грн.

3 шт.

Розв’язання.

1) 18 • 3 = (10 + 8) • 3 = 10 • 3 + 8 • 3 = 30 + 24 = 54 (грн.) – коштують шарфи;

2) 20 • 3 = 60 (грн.) – коштують шапки;

3) 54 + 60 = 114 (грн.) – вартість усієї покупки.

Відповідь: 114 гривень вартість усієї покупки.

Обернена задача № 1.

Ціна

Кількість

Вартість

Шарф – 18 грн.

?

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Шапка – 20 грн.

?

Обернена задача № 2

Ціна

Кількість

Вартість

Шарф – ?

3 шт.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Шапка – ?

3 шт.

Примітка. Діти ще не вміють ділити двоцифрові числя на двоцифрові, не знають позатабличного ділення.

694.

4 • 22 = 4 • (20 + 2) = 4 • 20 + 4 • 2 = 80 + 8 = 88

5 • 34 = 5 • (30 + 4) = 5 • 30 + 5 • 4 = 150 + 20 = 170

6 • 18 = 6 • (10 + 8) = 6 • 10 + 6 • 8 = 60 + 48 = 108

3 • 26 = 3 • (20 + 6) = 3 • 20 + 3 • 6 = 60 + 18 = 78

7 • 14 = 7 • (10 + 4) = 7 • 10 + 7 • 4 = 70 + 28 = 98

3 • 37 = 3 • (80 + 7) = 3 • 30 + 3 • 7 = 90 + 21 = 111

695.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 15 • 4 = (10 + 5) • 4 = 40 + 20 = 60 (грн.) – вартість шоколадок;

2) 16 • 3 = (10 + 6) • 3 = 30 + 18 = 48 (грн.) – вартість печива;

3) 60 + 48 = 108 (грн.) – вартість усієї покупки.

Вираз: 15 • 4 + 16 • 3 = 60 + 48 = 108 (грн.)

Відповідь: 108 грн. вартість усієї покупки.

697.

360 • 2 = (300 + 60) • 2 = 300 • 2 + 60 • 2 = 600 + 120 = 720

180 • 3 = (100 + 80) • 3 = 100 • 3 + 80 • 3 = 300 + 240 = 540

150 • 4 = (100 + 50) • 4 = 100 • 4 + 50 • 4 = 400 + 200 = 600

120 • 8 = (100 + 20) • 8 = 100 • 8 + 20 • 8 = 800 + 160 = 960

450 • 2 = (400 + 50) • 2 = 400 • 2 + 50 • 2 = 800 + 100 = 900

140 • 5 = (100 + 40) • 5 = 100 • 5 + 40 • 5 = 500 + 200 = 700

698.

150 + х = 300

Х = 300 – 150

X = 150

150 + 150 = 300

300 = 300

230 – х = 80

Х = 230 – 80

X = 150

230 – 150 = 80

80 = 80

Х • 10 = 400

Х = 400 : 10

X = 40

40 • 10 = 400

400 = 400

Х : 2 = 490

490 = (400 + 90) • 2 = 400 • 2 + 90 • 2 = 800 + 180 = 980

X = 490 • 2

980 : 2 = (900 + 80) : 2 = (440 + 400 + 100 + 80) : 2 = 200 + 200 + 50 + 40 = 490

Х – 980

980 : 2 = 490

490 = 490

699.

Ціна

Кількість

Вартість

9 грн.

?

36 грн.

Розв’язання.

1) 36 : 9 = 4 (м.)

Відповідь: 4 марки купив Василько.

700. 1 цегл. – 4 кг

130 цегл. – ? кг

Розв’язання.

1) 4 • 130 = 4 • (100 + 3) = 400 + 120 = 520 (кг)

Відповідь: 520 кг маса 130 цеглин.

701. Розв’язання.

1) 500 : 10 = 50 (г) – маса 1 пиріжка;

2) 60 : 10 = 6 (штук) – кількість цукерок;

3) 70 • 3 = 210 (г) – загальна маса мандаринів.

Відповідь: 50 г маса пиріжка, 6 цукерок купили, 3 мандарини важать 210 г.

702. Розв’язання.

1) 18 + 15 = 33 (б.) – загальна кількість квитків, які купили;

2) 7 • 2 = 14 (б.) – квитки, які були куплені 7 учнями;

3) 33 – 14 = 19 (б.) – кількість квитків, які учні купили по одному. Тобто 19 учнів купили по 1 квитку, і 7 учнів купили по 2 квитки.

4) 19 + 7 = 26 (учнів)

Відповідь: 26 учнів класу купили квитки.

703.

230 • 3 = (200 + 30) • 3 = 200 • 3 + 30 • 3 = 600 + 90 = 690

320 • 2 = (300 + 20) • 2 = 300 • 2+ 20 • 2 = 600 + 40 = 640

180 4 = (100 + 80) • 4 = 100 • 4 + 80 • 4 = 400 + 320 = 720

270 • 4 = (200 + 70) • 4 = 200 • 4 + 70 • 4 = 800 + 280 = 1080

160 • 5 = (100 + 60) • 5 = 100 • 5 + 60 • 5 = 500 + 300 = 800

704. 1 мон. – 25 г

3 мон. – ?

Розв’язання.

1) 25 • 3 = (20 + 5) • 3 = 20 • 3 + 5 • 3 = 60 + 15 = 75 (г)

Відповідь: 75 г маса 3 монет.

706.

218 • 2 = 200 • 2 + 10 • 2 + 8 • 2 = 400 + 20 + 16 = 436

328 • 3 = 300 • 3 + 20 • 3 + 8 • 3 = 900 + 60 + 24 = 984

134 • 4 = 100 • 4 + 30 • 4 + 4 • 4 = 400 + 120 + 16 = 536

453 • 2 = 400 • 2 + 50 • 2 + 3 • 2 = 800 + 100 + 6 = 906

165 • 5 = 100 • 5 + 60 • 5 + 5 • 5 = 500 + 300 + 25 = 825

237 • 3 = 200 • 3 + 30 • 3 + 7 • 3 = 600 + 90 + 21 = 711

707.

(6 + 5) : х = 7

21 : х = 7

Х = 21 : 7

X = 3

(6 + 15) : 3 = 7

21 : 3 = 7

7 = 7

Х : (240 + 20) = 2

Х : 260 = 2

Х = 260 • 2

X = 520

520 : (240 + 20) = 2

520 : 260 = 2

2 = 2

260 • 2 = 200 • 2 + 60 • 2 = 400 + 120 = 520

Х • (108 – 100) = 64

Х • 8 = 64

Х = 64 : 8

X = 8

8 • (108 – 100) = 64

8 • 8 = 64

64 = 64

Х : (180 – 12) = 4

Х : 168 = 4

Х = 168 • 4

X = 672

672 : (180 – 12) = 4

672 : 168 = 4

4 = 4

168 • 4 = 100 • 4 + 60 • 4 + 8 • 4 = 400 + 240 + 32 = 672

708. 1 пакет – 2 кг

125 пакетів – ? кг

Розв’язання.

1) 2 • 125 = 2 • 100 + 2 • 20 + 2 • 5 = 200 + 40 + 20 = 250 (кг)

Відповідь: 250 кг маса 125 пакетів.

709. 8 хлібин – 16 кг

1 хлібина – ? кг

Розв’язання.

1) 16 : 8 = 2 (кг)

Відповідь: 2 кг маса 1 хлібини.

711. За 3 дні 6 овець – 36 кг

За 1 день 1 вівця – ? кг

Розв’язання.

I спосіб.

1) 36 : 3 = 30 : 3 + 6 : 3 = 10 + 2 = 12 (кв) – сіна для 6 овець на 1 день;

2) 12 : 6 = 2 (кг) – сіна для 1 вівці на 1 день.

II спосіб. 1) 36 : 6 = 6 (кг) – сіна для 1 вівці на 3 дні;

2) 12 : 6 = 2 (кг) – сіна для 1 вівці на 1 день.

Відповідь: 2 кг сіна для 1 вівці на 1 день.

712. Мишці до нірки 20 кроків, а кішці до мишки – 5 стрибків, це 50 мишачих кроків

1) 10 • 5 = 50 (кроків). Ще 20 кроків до нірки.

2) 50 + 20 = 70 (кроків). Усього кішці до нірки 70 кроків. За 1 стрибок кішка подолає 10 мишачих кроків.

До нірки 70 : 10 = 7 (стрибків кішки).

А за 7 стрибків мишка зробить 21 крок.

3) 3 • 7 = 21 (крок), а потрібно зробити всього 20.

20 < 21. Тому мишка встигає врятуватися в нірці.

613.

219 • 3 = 200 • 3 + 10 • 3 + 9 • 3 = 600 + 30 + 27 = 557

324 • 2 = 300 • 2 + 20 • 2 + 4 • 2 = 600 + 40 + 8 = 648

411 • 2 = 400 • 2 + 10 2 + 1 • 2 = 800 + 20 + 2 = 822

139 • 7 = 100 • 7 + 30 • 7 + 9 • 7 = 700 + 210 + 63 = 973

714. 2 дівч. 6 днів – 48 квітів

1 дівч. 1 день – ? квітів

Розв’язання.

I спосіб.

1) 48 : 6 = 8 (кв.) – 2 дівчинки за 1 день;

2) 8 : 2 = 4 (кв.) – 1 дівчинка за 1 день.

II спосіб.

1) 48 : 2 = 40 : 2 + 8 : 2 = 20 + 4 = 24 (кв.) – 1 дівчинка за 6 днів;

2) 24 : 6 = 4 (кв.) – 1 дівчинка за 1 день.

Відповідь: 4 квітки 1 дівчинка виготовляла за 1 день.

716.

5 • 150 = 5 • (100 + 50) = 5 • 100 + 5 • 50 = 500 + 250 = 750

2 • 280 = 2 • (200 + 80) = 2 • 200 + 2 • 80 = 400 + 160 = 560

3 • 320 = 3 • (300 + 20) = 3 • 300 + 3 • 20 = 900 + 60 = 960

3 • 330 = 3 • (300 + 30) = 3 • 300 + 3 • 30 = 900 + 90 = 990

4 • 130 = 4 • (100 + 30) = 4 • 100 + 4 • 30 = 400 + 120 = 520

7 • 120 = 7 • (100 + 20) = 7 • 100 + 7 • 20 = 700 + 140 = 840

717.

(50 + 13) : х = 9

33 : х = 9

Х = 63 : 9

X = 7

(50 + 13) : 7 = 9

53 : 7 = 9

9 = 9

Х : (3 + 2) = 132

Х : 5 = 132

Х = 132 • 5

X = 660

660 : (3 + 2) = 132

660 : 5 = 132

132 = 132

132 • 5 – 100 • 5 + 30 • 5 + 5 • 5 = 500 + 150 + 10 = 660

718.

Х • 6 = 48

Х = 48 : 6

X = 8

8 • 6 = 48

8 = 8

Х • 5 = 45

Х = 45 : 5

X = 9

9 • 5 = 45

45 = 45

Х : 4 = 8

Х = 8 • 4

X = 32

32 : 4 = 8

8 = 8

719.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

150 + х = 346

Х = 346 – 150

X = 196

150 + 196 = 346

346 = 346

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Відповідь: 196 кг черешень відвезли другого дня. 720.

720. Було – ?

Вивезли – 734 ц

Залишилось – 242 ц

Розв’язання

Х – 734 = 242

Х = 734 + 242

X = 976

976 – 734 = 242

242 = 242

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Відповідь: 976 ц буряків було.

721. 7 кроликам роздали по 4 морквинки кожному. Скільки всього морквинок було?

Розв’язання.

Х : 7 = 4

Х = 7 • 4

X = 28

28 7 = 4

4 = 4

Відповідь: 28 морквинок.

722. На 4 дні 6 тюленям – 48 кг

На 1 день 1 тюленю – ? кг

Розв’язання.

1) 48 : 6 = 8 (кг) – 1 тюленю на 4 дні;

2) 8 : 4 = 2 (кг) – 1 тюленю на 1 день.

Відповідь: 2 кг риби 1 тюленю на 1 день.

723. Ламана складається з трьох частин:

30 мм + 30 мм + 60 мм = 3 см + 3 см + 6 см.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

724.

2 • 240 = 2 • (200 + 40) = 2 • 200 + 2 • 40 = 400 + 80 = 480

4 • 130 = 4 • (100 + 30) = 4 • 100 + 4 • 30 = 400 + 120 = 520

3 • 330 = 3 • (300 + 30) = 3 • 300 + 3 • 30 = 900 + 90 = 990

725. Розв’язання.

1) 2 • 440 = 2 • 400 + 2 • 40 = 800 + 80 = 880 (м)

Відповідь: 880 м тканини витратили.

726.

900 – 450 = 45 • 10 = 450

50 • 10 = 250 + 250 = 500

728.

5 • 116 = 5 • (100 + 10 + 6) = 5 • 100 + 5 • 10 + 5 • 6 = 500 + 50 + 30 = 580

4 • 235 = 4 • (200 + 30 + 5) = 4 • 200 + 4 • 30 + 4 • 5 = 800 + 120 + 20 = 940

4 • 134 = 4 • (100 + 30 + 4) = 4 • 100 + 4 • 30 + 4 • 4 = 400 + 120 + 16 = 536

3 • 226 = 3 • (200 + 20 + 6) = 3 • 200 + 3 • 20 + 3 • 6 = 600 + 60 + 18 = 678

6 • 129 = 6 • (100 + 20 + 9) = 6 • 100 + 6 • 20 + 6 • 9 = 600 + 120 + 54 = 774

5 • 174 = 5 • (100 + 70 + 4) = 5 • 100 + 5 • 70 + 5 • 4 = 500 + 350 + 20 = 870

729. 3 альб. – 18 грн.

115 альб. – ? грн.

Розв’язання.

1)18 : 3 = 6 (гри.) – ціна 1 альбому;

2) 6 • 115 = 6 • (100 + 10 + 5) = 600 + 60 + 30 = 690 (грн.)

Відповідь: 690 грн. коштують 115 альбомів.

730. 1 діжка – 48 кг

5 діжок – ? кг

Розв’язання.

1) 48 • 5 = (40 + 8) • 5 = 200 + 40 = 240 (кг)

Відповідь: 240 кг маса 5 діжок.

731. х + 555 = 900

Х = 900 – 555

Х = 345

345 + 555 = 900

900 = 900

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

732. ABCD – даний прямокутник (пиріг).

APLM і PBKL – одержані прямокутники.

МКС і MCD – одержані трикутники.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

733.

3 • 324 = 3 • (300 + 20 + 4) = 900 + 60 + 12 = 972

2 • 235 = 2 • (200 + 30 + 5) = 400 + 60 + 10 = 470

4 • 115 = 4 • (100 + 10 + 5) = 400 + 40 + 20 = 460

5 • 197 = 5 • (100 + 90 + 7) = 500 + 450 + 35 = 985

734.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Можна ще так:

Маса 1 яблука

Кількість

Загальна маса

Зелені

120 г

4 шт.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Червоні

135 г

3 шт.

Розв’язання

1) 120 • 4 = (100 + 20) • 4 = 400 + 80 = 480 (г) – маса всіх зелених яблук;

2) 135 • 3 = (100 + 30 + 5) • 3 = 300 + 90 + 15 = 405 (г) – маса всіх червоних яблук;

3) 480 + 405 = 885 (г) – загальна маса.

Вираз: 120 • 4 + 135 • 3 = 480 + 405 = 885 (г).

Відповідь: 885 г загальна маса всіх яблук.

735.

36 • 9 = 204 + 120 = 324

57 • 3 = 300 – 129 = 171

738.

3 • 2 = 6

12 • 2 = 24

24 > 6 у 4 рази

1 • 5 = 5

4 • 5 = 20

20 > 5 у 4 рази

Якщо множник збільшити у 4 рази, добуток збільшиться у 4 рази

2 • 8 = 16

2 • 4 = 8

16 > 8 у 2 рази

3 • 4 = 12

3 • 2 = 6

12 > 6 у 2 рази

Якщо множник зменшити у 2 рази, то і добуток зменшиться у 2 рази.

739.

Маса 1 пакета

Кількість пакетів

Загальна маса

Цукерки

3 кг

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Печиво

4 кг

Розв’язання.

1) 24 : 3 = 8 (пак.) – кількість пакетів з цукерками;

2) 24 + 12 = 36 (кг) – маса пакетів з печивом;

3) 36 : 4 = 9 (пак.) – кількість пакетів з печивом;

4) 8 + 9 = 17 (пак.) – усього пакетів з печивом і цукерками.

Вираз: 24 : 3 + (24 + 12) :4 = 8 + 36 : 4 = 8 + 9 = 17 (пакетів).

Відповідь: 17 пакетів усього з цукерками і печивом.

740.

Маса 1 коробки

Кількість коробок

Загальна маса

Мандарини

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

3 кор.

12 кг

Банани

5 кор.

25 кг

Розв’язання,

1) 12 : 3 = 4 (кг) – маса 1 коробки з мандаринами;

2) 25 : 5 = 5 (кг) – маса 1 коробки з бананами;

3) 5 – 4 = 1 (кг) – різниця.

Вираз: 25 : 5 – 12 : 3 = 5 – 4 = 1 (кг).

Відповідь: на 1 кг маса 1 коробки бананів більша, ніж маса 1 коробки мандаринів.

741. Найменше двоцифрова число – 10.

10 • 3 = 30, 10 • 10 = 100

100 • 3 = 300, 300 > 30 у 10 разів. Добуток збільшиться в 10 разів.

742.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 160 – 10 = 150 (кг) – маса поні;

2) 150 + 100 = 250 (кг) – маса корови;

3) 160 + 150 + 250 = 160 + (150 + 25) = 160 + 400 = 560 (кг)

Відповідь: 560 кг загальна маса всіх тварин.

743. 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9

2 + 4 + 6 + 8 + 10 = 30

1 + 3 + 5 + 7 + 9 = 25

“Сусіди” 9 – це 8 і 10, сума 8 і 10

8 + 10 = 18.

18 • 5 = (10 + 8) • 5 = 50 + 40 = 90

744.

15 • 3 = 10 • 3 + 5 • 3 = 30 + 15 = 45

15 • 5 = 10 • 5 + 5 • 5 = 50 + 5 = 75

25 • 3 = 20 • 3 + 5 • 3 = 60 + 15 = 75

6 • 12 = 6 • 10 + 6 • 2 = 60 + 12 = 72

32 • 3 = 30 • 3 + 2 • 3 = 90 + 6 = 96

8 • 11 = 11 • 8 = 10 • 8 + 1 • 8 = 80 + 8 = 88

16 • 4 = 10 • 4 + 6 • 4 = 40 + 24 = 64

3 • 22 = 22 • 3 = 20 • 3 + 2 • 3 = 60 + 6 = 66

28 • 2 = 20 • 2 + 8 • 2 = 40 + 16 = 56

4 • 28 = 28 • 4 = 20 • 4 + 8 • 4 = 80 + 32 = 112

32 • 4 = 30 • 4 + 2 • 4 = 120 + 8 = 128

3 • 27 = 27 • 3 = 20 • 3 + 7 • 3 = 60 + 21 = 81

745.

120 • 3 = (100 + 20) • 3 = 300 + 60 = 360

2 • 302 = 2 • (300 + 2) = 600 + 4 = 604

302 • 2 = (300 + 2) • 2 = 600 + 4 = 604

3 • 219 = 3 • (200 + 10 + 9) = 600 + 30 + 27 = 657

112 • 5 = (100 + 10 + 2) • 5 = 500 + 50 + 10 = 560

4 • 168 = 4 • (100 + 60 + 8) = 400 + 240 + 32 = 672

184 • 5 = (100 + 80 + 4) • 5 = 500 + 400 + 20 = 920

265 • 3 = (200 + 60 + 5) • 3 = 600 + 180 + 15 = 795

4 • 110 = 4 • (100 + 10) = 400 + 40 = 440

7 • 124 = 7 • (100 + 20 + 4) = 700 + 140 + 28 = 868

746.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Або

Ціна

Кількість

Вартість

Короп

8 грн.

3 шт.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Цибуля

3 грн.

2 кг

Розв’язання.

1) 8 • 3 = 24 (грн.) – вартість коропів;

2) 3 • 2 = 6 (грн.) – вартість цибулі;

3) 24 + 6 = 30 (грн.) – загальна вартість.

Вираз: 8 • 3 + 3 • 2 = 24 + 6 = 30 (грн.).

Відповідь: 30 грн. загальна вартість усієї покупки

747.

Маса 1 птаха

Кількість

Загальна маса

Індик

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

2 шт.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Гуска

2 шт.

Розв’язання

1) 14 : 2 = 7 (кг)- маса 1 індика;

2) 7 – 3 = 4 (кг) – маса 1 гуски;

3) 4 • 2 = 5 (кг) – маса двох гусок;

4) 14 + 8 = 22 (кг) – маса двох індиків і двох гусок.

Відповідь: 22 кг маса двох індиків і двох гусок.

748. 2 заводи за 5 днів – 40 тракторів

1 завод за 1 день – ? тракторів

Розв’язання

1) 40 : 5 = 8 (тракт.) – випускали 2 заводи за 1 день;

2) 8 : 2 = 4 (тракт.) – випускає 1 завод за 1 день.

Вираз: 40 : 5 : 2 = 4 (тракт.).

Відповідь: 4 трактори випускає за 1 день 1 завод.

749. Щоб просунутися вперед на 1 крок, Буратіно робив 3 + 2 = 5 (кроків).

Щоб просунутися на 20 кроків, треба зробити 5 • 20 = 100 (кроків).

1) 3 + 2 = 5 (крок.)

2) 5 • 20 = 100 (крок.)

Вираз: (3 + 2) • 20 = 100 (крок.).

Відповідь: 100 кроків зробив Буратіно.

750.

25 • 4 = (20 + 5) • 4 = 20 • 4 + 5 • 4 = 80 + 20 = 100

5 • 15 = 5 • (10 + 5) = 5 • 10 + 5 • 5 = 50 + 25 = 75

3 • 134 = 3 • (100 + 30 + 4) = 300 + 90 + 12 = 402

128 • 2 = (100 + 20 + 8) • 2 = 200 + 40 + 16 = 256

437 • 2 = (400 + 30 + 7) • 2 = 800 + 60 + 14 = 874

751.

Ціна

Кількість

Вартість

Столи

136 грн.

6 шт.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Стільці

58 грн.

4 шт.

Розв’язання.

1) 136 • 6 = (100 + 30 + 6) • 6 = 600 + 180 + 36 = 816 (грн.) – вартість столів;

2) 58 • 4 = (50 + 8) • 4 = 200 + 32 = 232 (грн.) – вартість стільців;

3) 816 + 232 = 1048 (грн.)

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Вираз: 136 • 6 + 58 • 4 = 816 + 232 = 1048 (грн.).

Відповідь: 1048 грн. вартість усієї покупки.

753.

(24 + 28) : 4 = 24 : 4 + 28 : 4 = 6 + 7 = 13

(25 + 45) : 5 = 25 : 5 + 45 : 5 = 5 + 9 = 14

(30 + 54) : 6 = 30 : 6 + 54 : 6 = 5 + 9 = 14

(48 + 40) : 8 = 48 : 8 + 40 : 8 = 6 + 5 = 11

(36 + 60) : 6 = 36 : 6 + 60 : 6 = 6 + 10 = 16

(18 + 27) : 3 = 18 : 3 + 27 : 3 = 6 + 9 = 15

754. (t + 8) : 2, якщо t = 12, (12 + 8) : 2 = 20 : 2 = 10

Якщо t = 18, (18 + 8) : 2 = 18 : 2 + 8 : 2 = 9 + 4 = 13

755. Розв’язання.

I спосіб. 1) 25 : 5 + 15 : 5 = 5 + 3 = 8 (полиць)

II спосіб. 1) (25 + 15) : 5 = 40 : 5 = 8 (полиць)

Відповідь: 8 полиць використали.

756. Гнат – 12 стр. по 2 стр. на? гілок

Василина – k стр. по 2 стр. на? гілок

K = 8

І спосіб:

1) (12 + 8) : 2 = 20 : 2 = 10 (гілок)

ІІ спосіб:

1) 12 : 2 = 6 (гілок) – прикрасив Гнат;

2) 8 : 2 = 4 (гілки) – прикрасила Василина;

3) 6 + 4 = 10 (гілок) – прикрасили разом.

Вираз: 12 : 2 + 8 : 2 = 10 (гілок).

Відповідь: 10 гілочок прикрасили діти.

757. Якщо перший відрізок довший від другого на 2 см, то 14 – 2 = 12 (см)

Отримаємо суму довжин двох однакових відрізків.

Тепер 12 : 2 = 6 (см) – І відрізок, а інший відрізок довший на 2 см, тобто

6 + 2 = 8 (см), а сума 6 + 8 = 14 (см).

Вийшло: І відрізок – 6 см, II відрізок – 8 см.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

758. Пояснення див. до № 306.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення  Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

759.

(30 + 48) : 6 = 30 : 6 + 48 : 6 = 5 + 8 = 13

(24 + 64) : 8 = 24 : 8 + 64 : 8 = 3 + 8 = 11

(27 + 54) : 9 = 27 : 9 + 54 : 9 = 3 + 6 = 9

760.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

I спосіб.

1) (8 + 4) : 2 = 12 : 2 = 6 (полиць)

II спосіб.

1) 8 : 2 = 4 (пол.) – полиці для глечиків Вінні-Пуха;

2) 4 : 2 = 2 (пол.) – полиці для глечиків П’ятачка;

3) 4 + 2 = 6 (пол.) – усього полиць.

Вираз: 8 : 2 + 4 : 2 = 6 (пол.).

Відповідь: 6 полиць використали.

762.

39 : 3 = (30 + 9) : 3 = 30 : 3 + 9 : 3 = 10 + 3 = 13

45 : 5 = 9

18 : 4 = (40 + 8) : 4 = 40 : 4 + 8 : 4 = 10 + 2 = 12

55 : 5 = (50 + 5) : 5 = 50 : 5 + 5 : 5 = 10 + 1 = 11

28 : 2 = (20 + 8) : 2 = 20 : 2 + 8 : 2 = 10 + 4 = 14

36 : 3 = (30 + 6) : 3 = 30 : 3 + 6 : 3 = 10 + 2 = 12

763.

За 1 год назбирав

Кількість годин

Усього назбирали

Єнот

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

3 год

36 гілок

Полоскун

4 год

36 гілок

Розв’язання.

1) 36 : 3 = (30 + 6) : 3 = 30 : 3 + 6 : 3 = 10 + 2 = 12 (гіл.) – назбирав за 1 годину Єнот;

2) 36 : 4 = 9 (гіл.) – назбирав за 1 годину Полоскун;

3) 12 – 9 = 3 (гіл.) – різниця.

Вираз: 36 : 3 – 36 : 4 = 12 – 9 = 3 (гілки).

Відповідь: на 3 гілочки Єнот зібрав більше, ніж Полоскун.

764. Розв’язання.

1) 66 : 6 = (60 + 6) : 6 = 10 + 1 = 11 (м) – робили за 1 годину на І верстаті;

2) 11 + 2 = 13 (м) – виготовляли за 1 годину на II верстаті;

3) 13 • 5 = (10 + 3) • 5 = 50 + 15 = 65 (м) – виготовляли на II верстаті за 5 годин.

Відповідь: 65 м виготовляли на II верстаті.

765. За 4 дні 6 корів – 48 кг силосу

За 1 день 1 корове – ? кг силосу

Розв’язання.

I спосіб.

1) 48 : 6 = 8 (кг) – 1 корова з’їдає за 4 дні;

2) 8 : 4 = 2 (кг) – 1 корова за 1 день з’їдає.

Вираз: 48 : 6 : 4 = 2 (кг).

II спосіб.

1) 48 : 4 = (40 + 8) : 4 = 10 + 2 = 12 (кг) – з’їдають 6 корів за 1 день;

2) 12 : 6 = 2 (кг) – з’їдає 1 корова за 1 день.

Вираз: 48 : 4 : 6 = 2 (кг).

Відповідь: за 1 день 1 корова з’їдає 2 кг силосу.

766.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

767.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання

Щоб у всіх рибалок була однакова кількість риби, треба всю рибу додати і суму розділити на 3 людини порівну.

1) 17 + 12 + 10 = 29 + 10 = 39 (риб) – усього;

2) 39 : 3 = (30 + 9) : 3 = 10 + 3 = 13 (риб) – рівні частини кожному з рибалок;

3) 17 – 13 = 4 (риби) – перший рибалка повинен віддати 4 рибини;

4) 13 – 12 = 1 (риба) – другому рибалці треба додати 1 рибину;

5) 13 – 10 = 3 (риби) – третьому рибалці треба додати 3 рибини. Відповідь: по 13 рибин повинно бути у кожного, перший рибалка повинен віддати 1 рибу другому рибалці і 3 рибини – третьому.

768.

22 : х = 2

Х = 22 : 2

X = 11

22 : 11 = 2

2 = 2

Х 2 = 24

Х = 24 : 2

X = 12

12 • 2 = 24

24 = 24

24 : 2 = (20 + 4) : 2 = 10 + 2 = 12

769. За 3 дні 6 овець – 36 кг сіна

За 1 день 1 вівця – ? кг сіна

Розв’язання.

I спосіб.

1) 36 : 6 = 6 (кг) – 1 вівця з’їдає з 3 дні;

2). 6 : 3 = 2 (кг) – 1 вівця з’їдає за 1 день.

Вираз: 36 : 6 : 3 = 6 : 3 = 2 (кг).

II спосіб.

1) 36 : 3 = (30 + 6) : 3 = 10 + 2 = 12 (кг) – з’їдають 6 овець за 1 день;

2) 12 : 6 = 2 (кг) – з’їдає 1 вівця за 1 день.

Вираз: 36 : 3 : 6 = 12 : 6 = 2 (кг).

Відповідь: 2 кг сіна з’їдає 1 вівця за 1 день.

771.

32 : 2 = (20 + 12) : 2 = 20 : 2 + 12 : 2 = 10 + 6 = 16

90 : 6 = (60 + 30) : 6 = 60 : 6 + 30 : 6 = 10 + 5 = 15

78 : 6 = (60 + 18) : 6 = 60 : 6 + 18 : 6 = 10 + 3 = 13

60 : 5 = (50 + 10) : 5 = 50 : 5 + 10 : 5 = 10 + 2 = 12

95 : 5 = (50 + 45) : 5 = 50 : 5 + 45 : 5 = 10 + 9 = 19

56 : 4 = (40 + 16) : 4 = 40 : 4 + 16 : 4 = 10 + 4 = 14

54 : 3 = (30 + 24) : 3 = 30 : 3 + 24 : 3 = 10 + 8 = 18

84 : 6 = (60 + 24) : 6 = 60 : 6 + 24 : 6 = 10 + 4 = 14

772.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) (28 : 32) : 4 = 7 + 8 = 15 (пакетів)

Відповідь: 15 пакетів використали.

773.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання

1) 45 : 3 + 45 = (30 + 15) : 3 + 45 = 10 + 5 + 45 = 60 (кг)

Відповідь: 60 кг вишень зібрали з двох дерев.

774.

Х • 5 = 55

Х = 55 : 5

X = 11

11 • 5 = 55

55 = 55

55 : 5 = (50 + 5) : 5 = 10 + 1 = 11

Відповідь: Тетянка задумала число 11.

775. З особи – 1 дерево

45 осіб – х дерен

Розв’язання.

Х • 3 = 45

Х = 45 : З

X = 15

15 • 3 = 45

45 = 45

45 : 3 = (30 + 15) : 3 = 10 + 5 = 15

15 • 3 = (10 + 5) • 3 = 30 + 15 = 45

Відповідь: 15 хлібних дерев потрібно для 45 осіб.

776. 60 + 40 • 2 = 140 мм

6 см + 4 см + 4 см = 14 см

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

777.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Іа і Вінні – 14 горщ.

Якщо ми додамо всі горщечки, шо з’їли Іа, П’ятачок і Вінні, то отримаємо таку суму: 11 + 15 = 26 горщ., це

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Тепер віднімемо горщечки, що з’їли Вінні і Іа: 26 – 14 = 12 горщечків. Вийшло, що П’ятачок + П’ятачок з’їли 12 горщ. з медом. Тобто 1 П’ятачок з’їв 6 горщечків.

12 : 2 = 6 (горщ.).

Тепер із 11 – 6 = 5 (горщ.) – з’їв Ослик Іа

Із 15 – 6 = 9 (горщ.) – з’їв Вінні-Пух.

Відповідь: Ослик Іа з’їв 5 горщечків, П’ятачок – 6 горщечків, Вінні-Пух – 9 горщечків.

778.

45 : 3 = (30 + 15) : 3 = 30 : 3 + 15 : 8 = 10 + 5 = 15

70 : 5 = (50 + 20) : 5 = 50 : 5 + 20 : 5 = 10 + 4 = 14

96 : 2 = (80 + 16) : 2 = 80 : 2 + 16 : 2 = 40 + 8 = 48

51 : 3 = (30 + 21) : 3 = 30 : 3 + 21 : 3 = 10 + 7 = 17

60 : 4 = (40 + 20) : 4 = 40 : 4 + 20 : 4 = 10 + 5 = 15

95 : 5 = (50 + 45) : 5 = 50 : 5 + 45 : 5 = 10 + 9 = 19

779.

Х + 396 = 702

Х = 702 – 396

Х = 306

306 + 396 = 702

702 = 702

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

O “Кругові приклади” – це приклади, де результат попереднього прикладу є початком наступного.

780. 54 : 6 = 9

9 • 11 = 9 • 10 + 9 • 1 = 90 + 9 = 99

99 – 39 = 60

60 – 12 = 48

48 : 8 = 6

6 • 14 = 6 • 10 + 6 • 4 = 84

84 – 57 = 27

27 • 2 = 20 • 2 + 7 • 2 = 40 + 14 = 54

781.

52 : 4 = (40 + 12) : 4 = 40 : 4 + 12 : 4 = 10 + 3 = 13

62 : 2 = (60 + 2) : 2 = 60 : 2 + 2 : 2 = 30 + 1 = 31

39 : 3 = (30 + 9) : 3 = 30 : 3 + 9 : 3 = 10 + 3 = 13

45 : 3 = (30 + 15) : 3 = 30 : 3 + 15 : 3 = 10 + 5 = 15

12 : 3 = (30 + 12) : 3 = 30 : 3 + 12 : 3 = 10 + 4 = 14

92 : 4 = (80 + 12) : 4 = 80 : 4 + 12 : 4 = 20 + 3 = 23

56 : 8 = 7

30 : 5 = (50 + 30) : 5 = 50 : 5 + 30 : 5 = 10 + 6 = 16

84 : 7 = (70 + 14) : 7 = 70 : 7 + 14 : 7 = 10 + 2 = 12

75 : 5 = (50 + 25) : 5 = 50 : 5 + 25 : 5 = 10 + 5 = 15

782.

Ціна

Кількість

Вартість

Лимонад

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

9 пл.

54 грн.

Сік

6 пак.

72 Грн.

Розв’язання

1) 54 : 9 = 6 (грн.) – ціна лимонаду;

2) 72 : 6 = (60 + 12) : 6 = 60 : 6 + 12 : 6 = 10 + 2 = 12 (грн.) – ціна 1 пакету соку;

3) 12 – 6 = 6 (грн.) – різниця.

Вираз: 72 : 6 – 54 : 9 = 12 – 6 = 6 (грн.).

Відповідь: на 6 грн. одна пляшка лимонаду дешевша, ніж один пакет соку.

783.

– Вирізав за 1 годину

Кількість годин

Загальна кількість прапорців

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

2 год

18 прап.

3 год

24 прап.

Розв’язання.

1) 18 : 2 = 9 (пр.) – вирізав за 1 годину Петрик;

2) 24 : 3 = 8 (пр.) – вирізала за 1 годину Оленка;

3) 9 + 8 = 17 (пр.) – вирізали разом.

Вираз: 18 : 2 + 24 : 3 = 9 + 8 = 17 (пр.)

Відповідь: 17 прапорців вирізали за 1 годину Петрик та Оленка разом.

786. І. У цьому завданні можливі варіанти. Один із варіантів такий:

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

(тобто додаємо ряд непарних чисел: 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17…

Або такий варіант (по 3 числа).

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

II. У цій закономірності один із варіантів може бути такий:

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

787.

9 • 4 = 36

36 : 3 = (30 + 6) : 3 = 30 : 3 + 6 : 3 = 10 + 2 = 12

12 • 4 = (10 + 2) • 4 = 10 • 4 + 2 • 4 = 40 + 8 = 48

48 + 2 = 50

50 : 10 = 5

5 • 7 = 35

35 + 3 = 38

788.

Шоколадок в 1 подарунку

Кількість подарунків

Загальна кількість шоколадок

?

Однакова

9 под.

36 шокол.

?

15 под.

? шокол.

Розв’язання

1) 36 : 9 = 4 (шокол.) – поклали в 1 подарунок;

2) 4 • 15 = (4 • 10 + 4 • 5 = 40 + 20 = 60 (шокол.)

Вираз: 36 : 9 • 15 = 4 • 15 = 60 (шокол.)

Відповідь: для 15 подарунків треба 60 шоколадок.

Обернена задача

Шоколадок в 1 подарунку

Кількість подарунків

Загальна кількість шоколадок

?

Однакова

9 под.

36 шокол.

?

?

60 шокол.

Розв’язання.

1) 36 : 9 = 4 (шоком.) – в 1 подарунку;

2) 60 : 4 = (40 + 20) : 4 = 40 : 4 + 20 : 4 = 10 + 5 = 15 (подарунків)

Відповідь: для 60 шоколадок треба 15 подарунків.

790.

120 : 8 = (80 + 40) : 8 = 80 : 8 + 40 : 8 = 10 + 5 = 15

102 : 6 = (60 + 42) : 6 = 60 : 6 + 42 : 6 = 10 + 7 = 17

108 : 9 = (90 + 18) : 9 = 90 : 9 + 18 : 9 = 10 + 2 = 12

126 : 7 = (70 + 56) : 7 = 70 : 7 + 56 : 7 = 10 + 8 = 18

144 : 8 = (80 + 64) : 8 = 80 : 8 + 64 : 8 = 10 + 8 = 18

108 : 6 = (60 + 48) : 6 = 60 : 6 + 48 : 6 = 10 + 8 = 18

119 : 7 = (70 + 49) : 7 = 70 : 7 + 49 : 7 = 10 + 7 = 17

791. а = 9

99 : а > 99 : 9 = (90 + 9) : 9 = 90 : 9 + 9 : 9 = 10 + 1 = 11

171 : а > 171 : 9 = (90 + 81) : 9 = 90 : 9 + 81 : 9 = 10 + 9 = 19

135 : а + 68 > 135 : 9 + 68 = 15 + 68 = 83

1) 135 : 9 = (90 + 45) : 9 = 90 : 9 + 45 : 9 = 10 + 5 = 15

2) 15 + 68 = 83

792. t + t : 5, якщо t = 95

95 + 95 : 5 = 95 + 19 = 114

1) 95 : 5 = (50 + 45) : 9 = 50 : 5 + 45 : 5 = 10 + 9 = 19

2) 95 + 19 = 114

794.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

(12 + а) : 4, якщо а = 60

1) (12 + 60) : 4 = 72 : 4 = (40 + 32) : 4 = 40 : 4 + 32 : 4 = 10 + 8 = 18 (кн.)

Відповідь: 18 книг у 1 коробці.

795.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

I спосіб.

(28 + 35) : 7 = 63 : 7 = 9 (сторінок)

II спосіб.

1) 28 : 7 = 4 (стор.) – зайняли марки про космос;

2) 35 : 7 = 5 (стор.) – зайняли марки про спорт;

3) 4 + 5 = 9 (стор.) – усі сторінки разом.

3) Відповідь: 9 сторінок зайняти марки про космос і про спорт.

796.

27 : 3 : 3 = 3

27 • 3 + 3 = 84

1) 27 • 3 = (20 + 7) • 3 = 60 + 21 = 81

2) 81 + 3 = 84

797.

128 : 8 = (80 + 48) = 80 : 8 + 48 : 8 = 10 + 6 = 16

144 : 9 = (90 + 54) : 9 = 90 : 9 + 54 : 9 = 10 + 6 = 16

133 : 7 = (70 + 63) : 7 = 70 : 7 + 63 : 7 = 10 + 9 = 19

105 : 7 = (70 + 35) : 7 = 70 : 7 + 35 : 7 = 10 + 5 = 15

798.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Якщо х = 128

1) 128 : 8 = (80 + 48) : 8 = 80 : 8 + 48 : 8 = 10 + 6 = 16 – друге число;

2) 128 – 16 = 112 – різниця І і II чисел.

Відповідь: на 112 І число більше, ніж II.

799.

8 + 24 = 32

32 : 4 = 8

8 • 9 = 72

72 : 8 = 9

800.

66 : 6 = (60 + 6) : 6 = 60 : 6 + 6 : 6 = 10 + 1 = 11

98 : 7 = (70 + 28) : 7 = 70 : 7 + 28 : 7 = 10 + 4 = 14

84 : 7 = (70 + 14) : 7 = 70 : 7 + 14 : 7 = 10 + 2 = 12

144 : 8 = (80 + 64) : 8 = 80 : 8 + 64 : 8 = 10 + 8 = 18

114 : 6 = (60 + 54) : 6 = 60 : 6 + 54 : 6 = 10 + 9 = 19

135 : 9 = (90 + 45),: 9 = 90 : 9 + 45 : 9 = 10 + 5 = 15

60 : 3 : 4 = 20 : 4 = 5

(70 + 28) : 7 = 70 : 7 + 28 : 7 = 10 + 4 = 14

(54 + 18) : 6 = 54 : 6 + 18 : 6 = 9 + 3 = 12

12 : 2 + 137 = 6 + 137 = 143

48 : 3 + 225 = (30 + 18): 3 + 225 = 10 + 6 + 225 = 16 + 225 = 241

730 – 72 : 4 = 730 – (40 + 32) : 4 = 730 – (10 + 8) = 730 – 18 = 712

801.

5 – у = 80

У = 80 : 5

Y = 16

5 • 16 = 80

80 = 80

80 : 5 = (50 + 30) : 5 = 10 + 6 = 16

5 • 16 = 5 • 10 + 5 • 6 = 50 + 30 = 80

Z • 2 = 48

Z = 48 : 2

Z = 24

24 • 2 = 48

48 = 48

48 : 2 = (40 + 8) : 2 = 20 + 4 = 24

24 • 2 = (20 + 4) • 2 = 40 + 8 = 48

300 – х = 299 + 1

300 – х = 300

Х = 300 – 300

X = 0

300 – 0 = 299 + 1

300 = 300

Х – 545 = 600 – 375

Х – 545 = 225

Х = 545 + 225

X = 770

770 – 545 = 600 – 375

225 = 225

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

802.

Ціна

Кількість

Вартість

?

5 лист.

40 грн.

Розв’язання.

1) 40 : 5 = 8 (грн.) – ціна 1 листівки.

Обернені задачі.

Ціна

Кількість

Вартість

8 грн.

5 лист.

?

8 грн.

?

40 грн.

Розв’язання.

1) 8 • 5 а 40 (грн.) – вартість 5 листівок;

2) 40 : 8 = 5 (лист.) – кількість листівок.

Відповідь: ціна листівки 8 грн., купили 5 листівок, вартість 40 грн.

803.

Ціна

Кількість

Вартість

Ручки

3 грн.

8 шт.

?

Однакова

Зошити

6 грн.

?

?

Розв’язання.

1) 3 • 8 = 24 (грн.) – вартість ручок (і зошитів також);

2) 24 : 6 = 4 (шт.) – кількість зошитів.

Вираз: 3 • 8 : 6 = 24 : 6 = 4 (шт.).

Відповідь: 4 зошити купили.

804.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

Сказано, що ворон стало порівну.

1) 36 : 3 = 12 (ворон)

На III дерево прилетіло 4 ворони, отже, спочатку їх було на 4 менше.

2) 12 – 4 = 8 (ворон)

На II дерево прилетіло 6 ворон, а відлетіло 4 ворони. Отже, що додалось 2 ворони, їх треба відняти, щоб знайти, скільки було спочатку.

3) 6 – 4 = 2 (ворони)

4) 12 – 2 = 10 (ворон) – на II дереві.

З І дерева відлетіло 6 ворон. Значить, їх треба додати.

5) 12 + 6 = 18 (ворон)

Перевірка: 18 + 10 + 8 = 36 (ворон).

Відповідь: було спочатку: І дерево – 18 ворон, II дерево – 10 ворон, III дерево – 18 ворон.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) 36 : 3 = 12 (ворон) – стало порівну на кожному дереві;

2) 12 – 4 = 8 (ворон) – було на III дереві;

3) 12 – 6 + 4 = 10 (ворон) – було на II дереві;

4) 12 + 6 = 18 (ворон) – стало на І дереві.

805.

54 : 3 = (30 + 24) : 3 = 30 : 3 + 24 : 3 = 10 + 8 = 18

76 : 4 = (40 + 36) : 4 = 40 : 4 + 36 : 4 = 10 + 9 = 19

65 : 5 = (50 + 15) : 5 = 50 : 5 + 15 : 5 = 10 + 3 = 13

84 : 6 = (60 + 24) : 6 = 60 : 6 + 24 : 6 = 10 + 4 = 14

90 : 5 = (50 + 40) : 5 = 50 : 5 + 40 : 5 = 10 + 8 = 18

46 : 2 = (40 + 6) : 2 = 40 : 2 + 6 : 2 = 20 + 3 = 23

102 : 6 = (60 + 42) : 6 = 60 : 6 + 42 : 6 = 10 + 7 = 17

126 : 9 = (90 + 36) : 9 = 90 : 9 + 36 : 9 = 10 + 4 = 14

105 : 7 = (70 + 35) : 7 = 70 : 7 + 35 : 7 = 10 + 5 = 15

117 : 9 = (90 + 27) : 9 = 90 : 9 + 27 : 9 = 10 + 3 = 13

Ціна

Кількість

Вартість

Тістечка – 8 грн.

3 шт.

?

Однакова

Зайчики – 4 грн.

?

?

Розв’язання.

1) 8 • 3 = 24 (грн.) – вартість тістечок (тобто і зайчиків);

2) 24 : 4 = 6 (шт.) – кількість зайчиків.

Вираз: 8 • 3 : 4 = 24 : 4 = 6 (шт.).

Відповідь: 6 шоколадних зайчиків купили.

813. За 2 дні 3 бензоколонки – 180 л

За 1 день 1 бензоколонка – ? л

Розв’язання.

I спосіб. 1) 180 : 3 = 60 (л) – 1 бензоколонка за 2 дні;

2) 60 : 2 = 30 (л) – 1 бензоколонка за 1 день.

Вираз: 180 : 3 : 2 = 60 : 2 = 30 (л).

II спосіб. 1) 180 : 2 = 90 (л) – 3 бензоколонки за 1 день;

2) 90 : 3 = 30 (л) – 1 бензоколонка за 1 день.

Вираз: 180 : 2 : 3 = 90 : 3 = 30 (л).

Відповідь: 30 л пального продавали щодня на 1 бензоколонці.

814. За 7 днів 3 столяри – 210 стільців

За 1 день 1 столяр – ? стільців

Розв’язання.

I спосіб.

1) 210 : 3 = 70 (стільців) – за 7 днів 1 столяр;

2) 70 : 7 = 10 (стільців) – за 1 день 1 столяр.

Вираз: 210 : 3 : 7 = 70 : 7 = 10 (стільців).

II спосіб.

1) 210 : 7 = 30 (стільців) – за 1 день 3 столяри;

30 : 3 = 10 (стільців) – за 1 день 1 столяр.

Вираз: 210 : 7 : 3 = 30 : 3 = 10 (стільців).

Відповідь: 10 стільців полагодив 1 столяр за 1 день.

O Круглі числа – це числа, які закінчуються нулем.

818. 40; 340; 70; 100; 370; 20; 110; 640; 30; 280.

819.

70 = 7 дес.

30 = 8 дес.

190 = 19 дес.

120 = 12 дес.

180 = 18 дес.

30 = 3 дес.

821.

240 : 20 = 24 дес. : 2 дес. = (20 дес. + 4 дес.) : 2 дес. = 12

80 : 40 = 2

640 : 80 = 8

360 : 40 = 9

420 : 70 = 6

540 : 30 = 54 : 3 = (30 + 24) : 3 = 10 + 8 = 18

O При діленні чисел з нулями можна користуватися правилом: у діленому треба закреслити справа стільки нулів, скільки їх у дільнику.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

822.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 270 : 30 = 27 : 3 = 9 – II число;

2) 270 + 9 = 279 – сума двох чисел.

Відповідь: 279 сума двох чисел.

823. Розв’язання.

1) 65 • 4 = (60 + 5) • 4 = 240 + 20 = 260 (грн.) – вартість футболок;

2) 60 : 2 = 30 (грн.) – ціна тенісної ракетки;

3) 48 : 8 = 6 (шт.) – кількість м’ячів.

Відповідь: 260 грн. вартість футболок; 39 грн. ціна тенісної ракетки; 6 шт. м’ячів купили.

824.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) (48 + 112) : 20 = 160 : 20 = 16 : 2 = 8 (полиць)

Відповідь: треба 8 полиць.

825.

(13 + 15) : 7 = 28 : 7 = 4

(17 + 3) : 5 = 20 : 5 – 4

(21 + 15) : x = 4 ?

36 : х = 4

Х = 36 : 4

X = 9

(21 + 15) : 9 = 4

Отже, невідоме число 9.

У третього ведмедика числа 21 і 15.

826.

490 : 70 = 49 : 7 = 7

840 : 20 = 84 : 2 = (80 + 4) : 2 = 40 + 2 = 42

320 : 40 = 32 : 4 = 8

360 : 20 = 36 : 2 = (20 + 16) : 2 = 10 + 8 = 18

827.

Ціна

Кількість

Вартість

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

8 пак.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

12 пак.

Розв’язання.

1) 6 • 8 = 48 (грн.) – вартість гречаної крупи:

2) 6 : 2 = 3 (грн.) – ціна ячневої крупи;

3) 3 • 12 = 3 • 10 + 3 • 2 = 30 + 6 = 36 (грн.) – вартість ячневої крупи;

4) 48 + 36 = 84 (грн.) – вартість усієї покупки.

Відповідь: 84 грн. загальна вартість покупки

828.

15 : 3 = 20 : 4

35 – 8 = 9 • 3

6 • 9 = 70 – 16

8 • 6 = 90 – 42

37 + 8 = 9 • 5

24 : 6 = 36 : 9

829.

35 : 7 = 5

30 : 10 = 3

60 : 6 = 10

5 • 7 = 35

3 • 10 = 30

10 • 6 = 60

831.

60 : 10 = 6

60 : 30 = 2

100 : 20 = 5

10 • 6 = 60

30 • 2 = 60

20 • 5 = 100

832.

80 : 20 = 4

20 • 2 = 40 – число 2 не підходить;

20 • 3 = 60 – число 3 не підходить;

20 • 4 = 80 – число 4 підходить.

40 : 10 = 4

10 • 2 = 20 – число 2 не підходить;

10 • 3 = 30 – число 3 не підходить;

10 • 4 = 40 – число 4 підходить.

80 : 40 = 2

40 • 2 = 80 – число 2 підходить.

40 : 20 = 2

20 • 2 = 40 – число 2 підходить.

833.

30 : а > 2 при а = 5 > 30 : 5 > 2 > 6 > 2

А = 6 > 30 : 6 > 2 > 5 > 2

75 : а > 10 при а = 5 > 75 : 5 > 10 > 15 > 10

80 : а < 5 при а = 20 > 80 : 20 < 5 > 4 < 5

45 + а > 40 при а = 5 > 45 + 5 > 40 > 50 > 40

А = 6 > 45 + 6 > 40 > 51 > 40

А = 10 > 45 + 10 > 40 > 55 > 40

А = 15 > 45 + 15 > 40 > 60 > 40

А = 20 > 45 + 20 > 40 > 65 > 40

А = 35 > 45 + 35 > 40 > 80 > 40

60 – а < 50 при а = 15 > 60 – 15 < 50 > 45 < 50

А = 20 > 60 – 20 < 50 > 40 < 50

А = 35 > 60 – 35 < 50 > 25 < 50

400 : а < 35 при а = 20 > 400 : 20 < 35 > 20 < 35

835.

Вміщується в 1 коробку

Кількість коробок

Загальна кількість яєць

Писанки

20 шт.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

140 шт.

Крашанки

30 шт.

150 шт.

Розв’язання

1) 140 : 20 = 14 : 2 = 7 (кор.) – коробок для писанок;

2) 150 : 30 = 15 : 3 = 5 (кор.) – коробок для крашанок;

3) 7 + 5 = 12 (кор.) – загальна кількість.

Вираз: 140 : 20 + 150 : 30 = 7 + 5 = 12 (кор.).

Відповідь: 12 коробок вийшло у майстринь.

836.

80 : 40 = 2

60 : 20 = 3

40 • 2 = 80

20 • 2 = 40 – число 2 не підходить;

20 • 3 = 60 – число 3 підходить.

100 : 50 = 2

50 • 2 = 100 – число 2 підходить.

30 : 10 = 3

10 • 2 = 20 – число 2 не підходить;

10 • 3 = 30 – число 3 підходити.

А можна зробити так: якщо ділимо числа з нулями, можна закреслити в діленому стільки нулів, скільки їх у дільнику.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

837.

Ціна

Кількість

Вартість

?

3 шт.

15 грн.

? однакова

? шт.

30 грн.

Розв’язання.

1) 15 : 3 = 5 (грн.) – ціна альбому;

2) 30 : 5 = 6 (альб.) – кількість альбомів.

Вираз: 30 : (15 : 3) = 30 : 5 = 6 (альб.).

Відповідь: 6 альбомів купили.

838.

700 = 7 сот.

400 = 4 сот.

900 – 9 сот.

2 сот. = 200

6 сот. = 600

3 сот. = 300

840.

400 : 200 = 2

700 : 100 = 7

1000 : 200 = 5

200 • 2 = 400

100 • 7 = 700

200 • 5 = 1000

841.

900 : 300 = 3

300 • 2 = 600 – число 2 не підходить;

300 • 3 = 900 – число 3 підходить.

600 : 200 = 3

200 • 2 = 400 – число 2 не підходить;

200 • 3 = 600 – число 3 підходить;

400 : 100 = 4

100 • 2 = 200 – число 2 не підходить;

100 • 3 = 300 – число 3 не підходить;

100 • 4 = 400 – число 4 підходить.

А можна ще зробити так: закреслити в діленому стільки нулів, скільки в дільнику.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

842.

800 : у = 200

У = 800 : 200

Y = 4

800 : 4 = 200

200 = 200

400 : z = 200

Z = 400 : 200

Z = 2

400 : 2 = 200

200 = 200

Х • (225 + 75) = 600

Х • 300 = 600

Х = 600 : 300

X = 2

2 • (225 + 75) = 600

2 • 300 = 600

600 = 600

Х • 400 = 137 + 663

Х • 400 = 800

Х • 800 : 400

X = 2

2 • 400 = 800

137 + 663 = 800

800 = 800

843.

Вишні в 1 пакеті

Кількість пакетів

Загальна кількість вишень

?

Однакова

4 пакета

32 кг

?

6 пакетів

? кг

Розв’язання.

1) 32 : 4 = 8 (кг) – вишні в 1 пакеті:

2) 8 • 6 = 48 (кг)

Вираз: 32 : 4 • 6 = 48 (кг)

Відповідь: 48 кг вишень можна розкласти у 6 пакетів.

845. За 3 дні по 5 годин – 60 хол.

За 1 день по 3 години – ? хол.

Розв’язання.

І спосіб.

1) 60 : 5 = 12 (хол.) – зроблять за 3 дні, працюючи 1 годину на день;

2) 12 : 3 = 4 (хол.) – зроблять за 1 день, працюючи 1 годину на день;

3) 4 • 3 = 12 (хол.) – зроблять за 1 день, працюючи 3 години на день.

Вираз: 60 : 5 : 3 • 3 = 12 (хол.).

II спосіб.

1) 60 : 3 = 20 (хол.) – зроблять за 1 день, працюючи 5 годин на день;

2) 20 : 5 = 4 (хол.) – зроблять за 1 день, працюючи 1 годину на день;

3) 4 • 3 = 12 (хол.) – зроблять за 1 день, працюючи 3 години на день.

Вираз: 60 : 3 : 5 • 3 = 12 (хол.).

Відповідь: 12 холодильників зроблять за 3 години.

846.

600 : 300 = 2, 300 • 2 = 600, число 2 підходить.

300 : 100 = 3, 100 • 2 = 200, число 2 не підходить,

100 • 3 = 300, число 3 підходить.

1000 : 500 = 2, 500 • 2 = 1000, число 2 підходить.

800 : 400 = 2, 400 • 2 = 800 число 2 підходить.

847.

Тканині: на 1 костюм

Кількість

Загальна кількість тканини

?

Однакова

7 кост.

21 м

?

9 кост.

?

Розв’язання.

1) 21 : 7 = 3 (м) – використовують тканини на 1 костюм;

2) 3 • 9 = 27 (м) – усього тканини для всіх костюмів.

Вираз: 21 : 7 • 9 = 27 (м).

Відповідь: 27 метри тканини потрібно для 9 костюмів.

848.

81 : 9 • 6 = 54

800 : 200 : 2 = 2

849.

180 : 30 = 6

150 : 50 = 3

280 : 70 = 4

300 : 60 = 5

540 : 90 = 6

320 : 80 = 4

850. (200 – 20) : 20 = 180 : 20 = 9

851.

На пошиття 1 піджака

Кількість піджаків

Усього тканини

?

Однакова

4 шт.

12 м

?

8 шт.

? м

Розв’язання.

I спосіб.

1) 12 : 4 = 3 (м) – тканини витрачаю на 1 піджак;

2) 3 • 8 = 24 (м) – усього тканини витрачають.

Вираз: 12 : 4 • 8 = 24 (м).

II спосіб.

1) 8 : 4 = 2 (рази) – у 2 рази більше повинні пошити піджаків, і тканини теж використати треба в 2 рази більше;

2) 12 • 2 = 24 (м) – усього тканини використали на 8 піджаків.

Відповідь: 24 м тканини використали на 8 піджаків.

852. За 4 однакові спортивні костюми заплатили 400 грн. Скільки таких костюмів можна купити за 600 грн.?

Ціна

Кількість

Вартість

?

Однакова

4 шт.

400 грн.

?

?

600 грн.

Розв’язання.

1) 400 : 4 = 100 (грн.) – ціна 1 костюму;

2) 600 : 100 = 6 (кост.) – кількість костюмів.

Вираз: 600 : (400 : 4) = 6 (шт.).

Відповідь: 6 костюмів можна купити за 600 грн.

853.

Ремонтує за 1 день сівалок

Кількість днів

Загальна кількість сівалок

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

6 дн.

42 сів.

2 дн.

? сів.

Розв’язання.

1) 42 : 6 = 7 (сів.) – ремонтує за 1 день;

2) 7 + 2 = 9 (сів.) – буде ремонтувати за 1 день;

3) 9 • 2 = 18 (сів.) – усього за 2 дні відремонтують.

Вираз: (42 : 6 + 2) • 2 = (7 + 2) • 2 = 18 (сів).

Відповідь: 18 сівалок відремонтують за 2 дні.

854. 5 авт. за 2 рейси – 300 пас.

1 авт. за 3 рейси – ? пас.

Розв’язання.

1) 300 : 5 = 60 (пас.) – перевозить 1 автобус за 2 рейси;

2) 60 : 2 = 30 (пас.) – перевозить 1 автобус за 1 рейс;

3) 30 • 3 = 90 (пас.) – перевозить 1 автобус за 3 рейси.

Вираз: 300 : 5 : 2 • 3 = 90 (пас.).

Відповідь: 90 пасажирів перевезе 1 автобус за 3 рейси.

855.

240 : 60 = 4

60 • 2 = 120 – не підходить;

60 • 3 = 180 – не підходить;

60 • 4 = 240 – підходить.

340 : 170 = 2

180 : 60 = 3

60 • 3 = 180 – підходить.

170 • 2 = 340 – підходить;

60 • 2 = 120 – не підходить.

856. 2 оператори за 4 години – 40 сторінок

1 оператор за 6 годин – ? сторінок

Розв’язання

1) 40 : 4 = 10 (стор.) – надрукують 2 оператори за 1 годину;

2) 10 : 2 = 5 (стор.) – надрукує 1 оператор за 1 годину;

3) 5 • 6 = 30 (стор.) – надрукує 1 оператор за 6 годин.

Вираз: 40 : 4 : 2 • 6 = 30 (стор.).

Відповідь: 30 сторінок надрукує 1 оператор за 6 годин.

857.

200 : 20 = 10

10 • 40 = 400

400 : 200 = 2

2 • 300 = 600

600 : 600 = 1

1 • 20 = 20

20 • 10 = 200

856.

60 : 10 = 6

100 : 10 = 10

300 : 100 = 3

1000 : 10 = 100

800 : 10 = 80

500 : 100 = 5

859.

60 : 20 = 3, 20 • 2 = 40 – не підходить;

20 • 3 = 60 – підходить.

600 : 200 = 3, 200 • 2 = 400 – не підходить;

200 • 3 = 600 – підходить.

90 : 3 = 30, 30 • 2 = 60 – не підходить;

30 • 3 = 90 – підходить.

900 : 300 = 3, 300 • 2 = 600 – не підходить;

300 • 3 = 900 – підходить.

80 : 20 = 4, 20 • 2 = 40; 20 • 3 = 60; 20 • 4 = 80 – підходить.

800 : 200 = 4, 200 • 2 = 400; 200 • 3 = 600;

200 • 4 = 800 – підходить.

860.

Х • 100 = 200

Х = 200 : 100

X = 2

2 • 100 = 200

200 = 200

200 : х = 100

Х = 200 : 100

X = 2

200 : 2 = 100

100 = 100

861. 2 блендери 6 хв – 60 склянок

1 блендер 7 хв – ? склянок

Розв’язання.

1) 60 : 6 = 10 (скл.) – можна зробити 2 блендерами за 1 хвилину;

2) 10 : 2 = 5 (скл.) – можна зробити 1 блендером за 1 хвилину;

3) 5 • 7 = 35 (скл.) – можна зробити за 7 хвилин 1 блендером.

Вираз: 60 : 6 : 2 • 7 = 10 : 2 • 7 = 5 • 7 = 35 (скл.).

Відповідь: 35 склянок фреш-соку можна зробити 1 блендером за 7 хвилин.

862. Розв’язання.

1) Скільки банок по 3 л вийшло?

30 : 3 = 10 (б.)

2) Скільки банок залишилось?

10 : 4 = 2 (ост. 2); 2 полиці і 2 банки залишилось.

Відповідь: 2 банки залишилось.

863. Сергійко міг узяти такі 3 монети: 10 коп., 5 коп., 5 коп.

Усього 20 коп.

864.

50 : 10 = 5

900 : 100 = 9

600 : 300 = 2

700 : 10 = 70

900 : 90 = 10

80 : 40 = 2

865.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 80 : 20 = 4 (грн.) – ціна 1 порції морозива;

2) 4 • 5 = 20 (грн.) – вартість 5 порцій морозива;

Вираз: 80 : 20 • 5 = 20 (грн.).

Відповідь: 20 грн. коштують 5 порцій морозива.

866.

16 : 4 = 4

28 : 4 = 7

80 : 4 = 20

20 : 4 = 5

40 : 4 = 10

868.

39 : 3 = 3

24 : 12 = 2

64 : 16 = 4

13 • 3 = 39

12 • 2 = 24

16 • 4 = 64

869.

72 : 18 = 4, 18 • 2 = 36, число 2 не підходить;

18 • 3 = 54, число 3 не підходить;

18 • 4 = 72, число 4 підходить,

75 : 25 = 3, 25 • 2 = 50, число 2 не підходить;

25 • 3 = 75, число 3 підходить;

42 : 14 = 3, 14 • 2 = 28, число 2 не підходить;

14 • 3 = 42, число 3 підходить;

80 : 16 = 5, 16 • 2 = 32, число 2 не підходить;

16 • 3 = 48, число 3 не підходить;

16 • 4 = 64, число 4 не підходить;

16 • 5 = 80, число 5 підходить;

96 : 24 = 4, 24 • 2 = 48, число 2 не підходить;

24 • 3 = 72, число 3 не підходить;

24 • 4 = 96, число 4 підходить;

75 : 15 = 5, 15 • 2 = 30, число 2 не підходить;

15 • 3 = 45, число 3 не підходить;

15 • 4 = 60, число 4 не підходить;

15 • 5 = 75, число 5 підходить;

63 : 21 = 3, 21 • 2 = 42, число 2 не підходить;

21 • 3 = 63, число 3 підходить;

54 : 18 = 3, 18 • 2 = 36, число 2 не підходить;

18 • 3 = 54, число 3 підходить.

870.

Х • 16 = 64

Х = 64 : 16

X = 4

4 • 16 = 64

64 = 64

240 : х = 80

Х = 240 : 80

X = 3

240 : 3 = 80

80 = 80

600 : х = 300

Х = 600 : 300

X = 2

600 : 2 = 300

300 = 300

871. Столи – 14 шт.

Стільці – у 4 рази більше, розставили в 7 кімнат по? стільців

Розв’язання

1) 14 • 4 : 7 = 56 : 7 = 8 (стільців)

Відповідь: по 8 стільців у кожній кімнаті.

872. 3 вівці на 6 днів – 36 кг

? вівцям на 1 день – 20 кг

Розв’язання.

1) 36 : 6 = 6 (кг) – 3 вівцям на 1 день силосу;

2) 6 : 3 = 2 (кг) – 1 вівці на 1 день;

3) 20 : 2 = 10 (вівц.)

Відповідь: 10 вівцям вистачить 20 кг силосу на день.

873.

75 л молока – 3 кг вершків

100 л молока – ? кг вершків

Розв’язання.

1) 75 : 3 = 25 (л) – треба для отримання 1 кг вершків;

2) 100 : 25 = 4 (кг) – вершків.

Відповідь: з 100 л молока виготують 4 кг вершків.

874.

72 : 12 = 6;

12 • 2 = 24 – ні

12 • 3 = 36 – ні

12 • 4 = 48 – ні

12 • 5 = 60 – ні

12 • 6 = 72 – так

84 : 21 = 4;

21 • 2 = 42 – ні

21 • 3 = 63 – ні

21 • 4 = 84 – так

48 : 16 = 3;

16 • 2 = 32 – ні

16 • 3 = 48 – так

96 : 32 = 3;

32 • 2 = 64 – ні

32 • 3 = 96 – так

68 : 17 = 4;

17 • 2 = 34 – ні

17 • 3 = 51 – ні

17 • 4 = 68 – так

875. 2 набори із 12 чашок – 480 грн.

2 набори із 6 чашок – ?

Розв’язання

I спосіб.

1) 12 • 2 = 24 (чаш.) – усього чашок;

2) 480 : 24 = 20 (грн.) – ціна 1 чашки;

3) 20 • 6 = 120 (грн.)- вартість 6 чашок.

II спосіб.

1) 480 : 2 = 240 (грн.) – коштує 1 набір із 12 чашок;

2) 240 : 12 = 20 (грн.) – ціна 1 чашки;

3) 20 • 6 = 120 (грн.) – вартість 6 чашок.

Відповідь: 120 грн. коштують 6 чашок.

876.

4 • 8 + 9 = 41

23 – 3 – 2 = 18

7 • 5 + 25 = 60

(66 – 36) : 5 = 6

63 : 7 : 3 = 3

56 : 7 • 4 = 32

877.

45 : 15 = 3; 15 • 2 = 30 – ні

15 • 3 = 45 – так

63 : 21 = 3; 21 • 2 = 42 – ні

21 • 3 = 63 – так

36 : 12 = 3; 12 • 2 = 24 – ні

12 • 3 = 36 – так

52 : 13 = 4; 13 • 2 = 26 – ні

13 • 3 = 39 – ні

13 • 4 = 52 – так

878.

15 • а = 45

А = 45 : 15

A = 3

15 • 3 = 45

45 = 45

B • 200 = 1000

B = 1000 : 200

B = 5

5 • 200 = 1000

1000 = 1000

96 : d = 24

D = 96 : 24

D = 4

96 : 4 = 42

24 = 24

K : 5 = 1

K = 5 • 1

K = 5

5 : 5 = 1

1 = 1

879. Розв’язання.

8 • 6 + а • 4.

880.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

T = 4

Розв’язання.

1) 4 • 2 + 6 • 4 = 8 + 24 = 32 (дерева) або

1) 4 • 2 = 8 (ялинок)

2) 6 • 4 = 24 (сосни)

3) 8 + 24 = 32 (дерева) – усього.

Відповідь: 32 дерева усього.

881.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

K= 7

Розв’язання.

1) 5 • 3 = 15 (троянд)

2) 7 • 2 = 14 (гвоздик)

3) 15 + 14 = 29 (квіток) – усього.

Вираз: 5 • 3 + 7 • 2 = 15 + 14 = 29 (квіток).

Відповідь: 29 квітів усього.

882.

0 + 1 + 2 + 3+ 4 = 10

0 • 1 • 2 • 3 • 4 = 0

Тому що при множенні нуля на будь-яке число завжди буде 0 (нуль). Тобто сума більша за добуток.

883.

45 • х = 180

Х = 180 : 45

X = 4

45 • 4 = 180

180 = 180

Х • 3 = 45

Х = 45 : З

X = 15

15 • 3 = 45

45 = 45

884.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

K = 2

Розв’язання.

1) 38 • 2 = 76 (грн.) – вартість усіх коробок цукерок;

2) 9 • 5 = 45 (грн.) – вартість усіх шоколадок;

3) 76 + 45 = 121 (грн.) – вартість покупки.

Вираз: 38 • 2 + 9 • 5 = 76 + 45 = 121 (грн.).

Відповідь: 121 грн. вартість усієї покупки.

885.

48 : 12 = 4, 12 • 2 = 24 – ні; 12 • 3 = 36 – ні;

12 • 4 = 48 – так;

39 : 13 = 3; 13 • 2 = 26 – ні; 13 • 3 = 39 – так;

48 : 12 = 4; 12 • 2 = 24 – ні; 12 • 3 = 36 – ні;

12 • 4 = 48 – так;

55 : 11 = 5; 11 • 2 = 22 – ні; 11 • 3 = 33 – ні;

11 • 4 = 44 – ні; 11 • 5 = 55 – так;

45 : 15 = 3; 15 • 2 = 30 – ні; 15 • 3 = 45 – так.

887.

48 : (6 • 4) = 48 : 6 : 4 = 8 : 4 = 2

45 : (5 • 3) = 45 : 5 : 3 = 9 : 3 = 3

80 : (10 • 2) = 80 : 10 : 2 = 8 : 2 = 4

500 : (10 • 5) = 500 : 10 : 5 = 50 : 5 = 10

889.

Скільки в 1 ящику

Кількість ящиків

Загальна маса ящиків

І – 30 кг

20 ящ.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

II – 50 кг

? ящ.

Розв’язання

1) 30 • 20 = 600 (кг) – яблук у малих ящиках;

2) 1000 – 600 = 400 (кг)- усі яблука у великих ящиках;

3) 400 : 50 = 8 (ящ.) – кількість великих ящиків.

Відповідь: 8 великих ящиків з яблуками.

890. Квадрат – це прямокутник із рівними сторонами. Тобто Ркв. = а • 4.

1) 6 • 4 = 24 (см) – довжина дроту.

O Щоб знайти сторону трикутника з рівними сторонами, треба розділити довжину дроту на три сторони.

2) 24 : 3 = 8 (см)

Відповідь: 8 см сторона трикутника.

891. З першого поверху на третій поверх ведуть 36 сходинок. Але на перший поверх не треба підніматися. Тобто виходить 36 : 2 = 18 (сход.)

Тому, щоб піднятися на шостий поверх, треба пройти 18 • 5 = 10 • 5 + 8 • 5 = 50 + 40 = 90 (сход.)

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Тобто Петрик робив неправильно.

392. 64 : (8 • 2) = 64 : 8 : 2 = 8 : 2 = 4

36 : (6 • 2) = 36 : 6 : 2 = 6 : 2 = 3

100 : (10 • 2) = 100 : 10 : 2 = 10 : 2 = 5

300 : (10 • 5) = 300 : 10 : 5 = 30 : 5 = 6

893.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 18 • 2 = 10 • 2 + 8 • 2 = 20 + 16 = 36 (л)

2) 17 • 3 = 10 • 3 + 7 • 3 = 30 + 21 = 51 (л)

3) 36 + 51 = 87 (л)

Вираз: 18 • 2 + 17 • 3 = 36 + 51 = 87 (л).

Відповідь: усього надоїли 87 л молока.

894. 45 : 15 = 45 : (5 • 3) = (45 : 5) : 3 = 9 : 3 = 3

896.

56 : 14 = 56 : (7 • 2) = (56 : 7) : 2 = 8 : 2 = 4

81 : 27 = 81 : (9 • 3) = (81 : 9) : 3 = 9 : 3 = 3

72 : 18 = 72 : (9 • 2) = (72 : 9) : 2 = 8 : 2 = 4

48 : 16 = 48 : (8 • 2) = (48 : 8) : 2 = 6 : 2 = 3

200 : 40 = 200 : (10 • 4) = (200 : 10) : 4 = 20 : 4 = 5

897.

64 : х = 16

Х = 64 : 16

X = 4

64 : 4 = 16

16 = 16

64 : 16 = 64 : 8 : 2 = 4

12 • х = 80 + 28

12 • х = 108

Х = 108 : 12

X = 9

12 • 9 = 108

108 = 108

Х • 14 = 56

Х = 56 : 14

X = 4

4 • 14 = 56

56 = 56

56 : 14 = 56 : 7 : 2 = 4

(63 + 27) : х = 15

90 : х = 15

Х = 90 : 15

X = 6

(63 + 27) : 6 = 15

15 = 15

900. Номери будинків: 37; 39; 41.

37 + 39 + 41 = 117; 117 : 3 = 39; 39 – 2 = 37; 39 + 2 = 41

901.

180 : 3 = 300 – 240 ? 60 = 60

280 : 4 = 400 – 330 ? 70 = 70

96 : 6 = 2 • 8 ? 16 = 16

84 : 7 = 9 + 3 ? 12 = 12

902.

54 : 18 = 54 : (9 • 2) = 54 : 9 : 2 = 6 : 2 = 3

36 : 18 = 36 : (6 • 3) = 36 : 6 : 3 = 6 : 3 = 2

45 : 15 = 45 : (5 • 3) = 45 : 5 : 3 = 9 : 3 = З

84 : 14 = 84 : (2 • 7) = 84 : 2 : 7 = 42 : 7 = 6

72 : 24 = 72 : (8 • 3) = 72 : 8 : 3 = 9 : 3 = 3

903. Розв’язання.

1) (12 + 8) : 4 = 20 : 4 = 5 (ов.)

Відповідь: 5 овочів на 1 тарілці.

904. 13; 22; 31; 40.

13 = 1 дес. + 3 од.

1 + 3 = 4

22 = 2 дес. + 2 од.

2 + 2 = 4

31 = 3 дес. + 1 од.

3 + 1 = 4

40 = 4 дес. + 0 од.

4 + 0 = 4

905.

96 : 16 = 96 : (8 • 2) = 96 : 6 : 2 = 12 : 2 = 6

90 : 15 = 90 : (3 • 5) = 90 : 3 : 5 = 30 : 5 = 6

48 : 12 = 48 : (6 • 2) = 48 : 6 : 2 = 8 : 2 = 4

75 : 15 = 75 : (5 • 3) = 75 : 5 : 3 = 15 : 3 = 5

600 : 300 = 600 : (100 • 3) = 600 : 100 : 3 = 6 : 3 = 2

906.

25 • х = 100 – 25

25 • х = 75

Х = 75:25

X = 3

25 • 3 = 75

75 = 75

(80 + 16) : х = 24

96 : х = 24

Х = 96 : 24

X = 4

96 : 4 = 24

24 = 24

907. 3 кг – 36 грн.

5 кг – ? грн.

Розв’язання.

1) 36 : 3 = 12 (грн.) – ціна 1 кг апельсинів;

2) 12 • 5 = 60 (грн.) – вартість.

Відповідь: 60 грн. коштують 5 кг апельсинів

908. 5 пар – 55 грн.

7 пар – ? грн.

Розв’язання.

1) 55 : 5 = 11 (грн.) – ціна 1 пари рукавичок;

2) 11 • 7 = 77 (грн.) – вартість 7 пар рукавичок.

Вираз: 55 : 5 • 7 = 77 (грн.).

Відповідь: 77 грн. вартість 7 пар рукавичок.

909. 4 роб. за 5 днів – 240 колод

2 роб. за? днів – 192 колоди (у підручнику помилка)

1) 240 : 4 = 60 (кол.) – розпилює 1 робітник за 5 днів;

2) 60 : 5 = 12 (кол.) – розпилює 1 робітник за 1 день;

3) 12 • 2 = 24 (кол.) – розпилюють 2 робітники за 1 день;

4) 192 : 24 = 8 (дн.)

Відповідь: за 8 днів 2 робітники розпиляють 192 колоди.

910.

Ціна

Кількість

Вартість

30 грн.

?

600 грн.

Розв’язання.

30 • х = 600

Х = 600 : 30

X = 20

30 • 20 = 600

600 = 600

Відповідь: купили 20 стільців.

911. 154 – номер першої сторінки.

451 – номер останньої сторінки.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Якщо треба дізнатися кількість аркушів, то

(297 + 1) : 2 = 149 (аркушів).

912.

36 : 12 = 36 : (6 • 2) = 36 : 6 : 2 = 6 : 2 = 3

54 : 18 = 54 : (9 • 2) = 54 : 9 : 2 = 6: 2 = 3

60 : 15 = 60 : (3 • 5) = 60 : 3 : 5 = 20 : 5 = 4

400 : 50 = 400 : (10 • 5) = 400 : 10 : 5 = 40 : 5 = 8

160 : 40 = 160 : (10 • 4) = 160 : 10 : 4 = 16 : 4 = 4

913. 18 кг – в 6 кор.

15 кг – в? кор.

Розв’язання.

1) 18 : 6 = 3 (кг) – в 1 Коробці;

2) 15 : 3 = 5 (кор.) – кількість коробок.

Вираз: 15 : (18 : 6) = 15 : 3 = 5 (кор.)

Відповідь: 5 коробок для 15 кг халви.

914. “Кругові приклади”

16 + 16 = 32

32 : 4 = 8

8 : 4 = 2

2 • 9 = 18

18 : 3 = 6

6 • 4 = 24

24 – 8 = 16

915.

48 : 12 = 4

84 : 14 = 6

80 : 20 = 4

36 : 12 = 3

39 : 13 = 3

72 : 18 = 4

56 : 14 = 4

75 : 25 = З

96 : 32 = 3

75 : 15 = 5

64 : 16 = 4

54 : 18 = 3

Ціна

Кількість

Вартість

90 грн.

?

900 грн.

Розв’язання.

90 • х = 900

Х = 900 : 90

X = 10

90 • 10 = 900

900 = 900

Відповідь: 10 лавок купили.

917.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 27 + 81 = 108 – II число;

2) 108 : 27 = 4

Вираз: (27 + 81) : 27 = 108 : 27 = 4.

Відповідь: перше число у 4 рази менше, ніж друге.

918. Було – 63 квартири у 9-поверховому будинку

Заселили – 9 поверхів по 3 квартири

Залишилось – ?

Розв’язання

I спосіб.

1) 3 • 9 = 27 (кв.) – вже заселили;

2) 63 – 27 = 36 (кв.) – залишилось.

Вираз: 63 – 3 • 9 = 63 – 27 = 36 (кв.).

II спосіб.

1) 63 : 9 = 7 (кв.) – на кожному поверсі квартир;

2) 7 – 3 = 4 (кв.) – не заселені на одному поверсі;

3) 4 • 9 = 36 (кв.) – не заселені на всіх поверхах.

Відповідь: 36 вільних квартир.

920. 1) Скільки грошей залишилось?

48 – 20 = 28 (грн.)

2) Скільки коштує одна ручка?

28 : 4 = 7 (грн.)

Вираз: (48 – 20) : 4 = 7 (грн.).

Відповідь: 7 грн. ціна ручки.

921.

18 • х = 72

Х = 72 : 18

X = 4

18 • 4 = 72

72 = 72

18 • 2 = 36, ні

18 • 3 = 54, ні

18 • 4 = 72, так

64 : х = 16

Х = 64 : 16

X = 4

64 : 4 = 16

16 = 16

16 • 2 = 32, ні

16 • 3 = 48, ні

16 • 4 = 64, так

922. Розв’язання.

1) 110 – 2 = 108 (м) – тканини пішло на 12 комбінезонів:

2) 108 : 12 = 9 (м) – пішло на 1 комбінезон.

Вираз: (110 – 2) : 12 = 108 : 12 = 9 (м).

Відповідь: 9 м тканини пішло на 1 комбінезон.

923.

А = 60

А – а : 6

60 – 60 : 6 = 60 – 10 = 50

А = 24

24 – 24 : 6 = 24 – 4 = 20

А = 36

36 – 36 : 6 = 36 – 6 = 30

А = 54

54 – 54 : 6 = 54 – 9 = 45

А = 42

42 – 42 : 6 = 42 – 7 = 35

А = 48

48 – 48 : 6 = 48 – 8 = 40

А = 6

6 – 6 : 6 = 6 – 1 = 5

А

60

24

36

А – а : 6

60 – 60 : 6 = 50

24 – 24 : 6 = 20

36 – 36 : 6 = 30

54

42

48

6

54 – 54 : 6 =45

42 – 42 : 6 =35

48 – 48 : 6 = 40

6 – 6 : 6 = 5

924.

12 : 2 < 24 : 2. При однаковому дільнику частка більша там, де ділене більше.

12 : 4 < 12 : 3. При однаковому діленому частка більша там, де дільник менший.

120 : 6 > 12 : 6. (див. 1 приклад)

120 : 10 > 120 : 20. (див. 2 приклад)

927.

(45 + 27) : 9 = 72 : 9 = 8

(10 + 8) • 3 = 18 • 3 = 54

9 • (90 – 83) = 9 • 7 = 63

(40 + 6) : 2 = 46 : 2 = 23

90 : 30 • 8 = 3 • 8 = 24

60 : 3 : 4 = 20 : 4 = 5

928. Розв’язання.

1) 96 – 16 = 80 (стор.) – залишилося читати після першого дня;

2) 80 : 10 = 8 (днів) – кількість днів, за які Тарасик прочитав книгу;

3) 8 + 1 = 9 (днів)

Вираз: (96 – 16) : 10 + 1 = 8 + 1 = 9 (днів).

Відповідь: за 9 днів хлопчик прочитав усю книжку.

929. 6 чашок – 240 грн.

4 чашки – ? грн.

Щоб дізнатися, скільки коштують 4 чашки, треба знати, скільки коштує 1 чашка.

1) 240 : 6 = 40 (грн.) – ціна 1 чашки;

2) 40 • 4 = 160 (грн.)

Вираз: 240 : 6 • 4 = 160 (грн.).

Відповідь: 4 чашки коштують 160 грн.

930.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) Щоб знайти 1 сторону, треба

32 : 4 = 8 (см) – сторона 1-го квадрата;

2) 64 : 4 = 16 (см) – сторона 2-го квадрата;

3) 16 : 8 = 2 (рази)

Щоб порівняти, у скільки разів сторона більша, треба більше число розділити на менше.

931.

20 : 5 > 20 : 10. При однаковому діленому частка більша там, де дільник менший

20 : 5 < 40 : 5. При однаковому дільнику частка більша там, де ділене більше.

80 : 10 > 80 : 20. (Див. 1 приклад)

80 : 10 > 40 : 10. (Див. 2 приклад)

932. Ртрикутника а = b = с = 36 см

Ршестикутника a = b = c = d = m = n = 36 см

1) 36 : 3 = 12 (см) – сторона трикутника;

2) 36 : 6 = 6 (см) – сторона шестикутника;

3) 12 : 6 = 2 (рази)

Вираз: (36 : 3) : (36 : 6) = 12 : 6 = 2 (рази).

Відповідь: у 2 рази сторона трикутника більша, ніж сторона шестикутника

933.

80 – х = 34

Х = 80 – 34

X = 46

80 – 46 = 34

34 = 34

Х – 17 = 40

Х = 40 + 17

X = 57

57 – 17 = 40

40 = 40

68 – 68 = 0

68 • 0 = 0

934. Першою виконують дію в дужках. Другою виконують дії множення і ділення. Третьою виконують дії додавання і віднімання.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) 101 + 99 = 200

2) 200 : 100 = 2

3) 2 • 55 = 110

4) 110 : 10 = 11

935.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) 89 + 107 = 196

2) 196 • 4 = 100 • 4 + 90 • 4 + 6 • 4 = 400 + 360 + 24 = 784

3) 120 : 4 = 30

4) 830 – 30 = 800

5) 800 + 784 = 1584

936.

(160 – 70) : 30 = 90 : 30 = 3

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

(120 : 40) • 5 = 3 • 5 = 15

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) 167 + 234 = 401

2) 125 : 25 = 5 (підбором)

3) 401 – 5 = 396

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) 110 – 76 = 34

2) 48 • 2 = 96

3) 96 – 34 = 62

937.

6 • 5 + 4 = 34, оскільки 34 – 4 = 6 • 5, 30 = 6 • 5

7 • 8 – 6 = 50, оскільки 7 • 8 = 50 + 6, 7 • 8 =56

28 : 7 • 9 = 36, оскільки 28 : 7 = 36 : 9, 28 : 7 = 4

64 : 8 + 7 = 15, оскільки 64 : 8 = 15 – 7, 64 : 8 = 8

938.

Місткість однієї посудини

Кількість посудин

Загальна місткість

3 л

?

96 л

?

7 пак.

14 л

Розв’язання.

1) 96 : 3 = 32 (б.) – кількість трилітрових банок;

2) 14 : 7 = 2 (л) – місткість 1 пакета.

Відповідь: 32 трилітрові банки томатного соку, по 2 л морквяного соку в пакеті.

940.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) 6 + 4 = 10 (см) – відрізок CD

2) 6 • 2 = 12 (см) – відрізок МК

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

941.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

942.

А = 5 см

B = 3 см = ?

Рпр. = ?

Pпр. = Pкв.

P = (a + b) • 2

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) (5 + 3) • 2 = 8 • 2 = 16 (мm)

2) 16 : 4 = 4 (cm) – сторона квадрата.

Відповідь: 4 см сторона квадрата.

943.

96 : 24 = 4, 24 • 2 = 48 – ні, 24 • 3 = 72 – ні, 24 • 4 = 96 – так;

72 : 18 = 4, 18 • 2 = 36 – ні, 18 • 3 = 54 – ні, 18 • 4 = 72 – так;

42 : 14 = 3, 14 • 2 = 28 – ні, 14 • 4 = 42 – так;

90 : 18 = 5, 18 • 2 = 36 – ні, 18 • 3 = 54 – ні; 18 • 4 = 72 ні, 18 • 5 = 90 – так;

63 : 21 = 3, 21 • 2 = 42 – ні, 21 • 3 = 63 – так;

75 : 25 = 3, 25 • 2 = 50 – ні, 25 • 3 = 75 – так;

900 : 300 = 3

700 : 100 = 7

800 : 200 = 4

Треба закреслити в діленому стільки нулів, скільки їх у дільнику. А потім ділити менші числа.

900 : 300 = 9 : 3 = 3

700 : 100 = 7 : 1 = 7

800 : 200 = 8 : 2 = 4

944.

27 • 3 – 60 : 15 = 81 – 4 = 77

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

(49 – 24) : 5 • 8 = 25 : 5 • 8 = 5 • 8 = 40

6 • 9 – 28 : 2 = 54 – 14 = 40

63 – 63 : 7 = 63 – 9 = 54

14 + 28 : 7 = 14 + 4 = 18

(14 + 28) : 7 = 42 : 7 = 6

100 : 100 • 0 = 0

1 • 8 + 2 – 0 = 8 + 2 – 0 = 10

0 • 6 + 4 • 7 = 0 +28 = 28

40 • 30 : 100 = 1200 : 100 = 12

500 : 100 – 5 = 5 – 5 = 0

24 • 3 – 24 : 3 = 72 – 8 = 64

230 • 4 – 300 = 920 – 300 = 620

84 : 2 + 50 : 2 = 42 + 25 = 67

945.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) 45 • 20 = 900

2) 810 : 10 = 81

3) 16 : 5 = 80

4) 900 – 81 = 819

5) 819 + 80 = 899

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

1) 660 : 30 = 22

2) 22 • 8 = 176

3) 25 • 4 = 100

4) 890 – 100 = 790

5) 790 + 176 = 966

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

946.

(200 – 128) : 4 = 72 : 4 = 18

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

420 : (7 + 3) = 42

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

947.

 Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення

Розв’язання.

1) 18 • 2 = 36 (яхт) – малих яхт;

2) 18 + 36 = 54 (яхти) – усього яхт;

3) 36 – 18 = 18 (яхт) – різниця, на скільки більше малих яхт.

Відповідь: усього 54 яхти; на 18 яхт більше малих, ніж великих.

948. 55 • 6 – 96 : 2 • 6 = 330 – 48 • 6 = 330 – 288 = 42 (хв)

Відповідь: на 42 хвилини більше потрібно учневі, ніж майстру, щоб виготовити 6 деталей.

949. а + b = 7 см

Р прям.- ?

Рпрям. = (а + b) • 2

1) 7 • 2 = 14 (см)

Відповідь: Рпрям. = 14 см.

950.

70 – 27 • 2 + 19 = 70 – 54 + 19 = 16 + 19 = 35

3 • 12 – 65 : 5 = 36 – 13 = 23

24 : (90 – 82) + 67 = 24 : 8 + 67 = 3 + 67 = 70

42 : (71 – 64) • 8 = 42 : 7 • 8 = 6 • 8 = 48

951. Молоко розлили у 6 бідонів по 40 л у кожному. Таку ж кількість сметани розлили у бідони по 12 л у кожному. Скільки бідонів зі сметаною вийшло?

Розв’язання.

1) 40 • 6 = 240 (л) – загальна кількість молока, усього було молока, а значить, і сметани;

2) 240 : 12 = 20 (бідонів) – кількість бідонів.

Вираз: 40 • 6 : 12 = 20 (бідонів).

Відповідь: 20 бідонів зі сметаною.



1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Циклічні зміни поведінки
Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивості множення і ділення