Утвердження США як провідної країни повоєнного біполярного світу

Тема 2. США ТА КАНАДА У 1945 Р. – НА ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

§ 6 . США в 40-60-х роках XX ст.

1. Утвердження США як провідної країни повоєнного біполярного світу.

Сполучені Штати Америки зробили вагомий внесок у розгром нацизму та мілітаризму в роки Другої світової війни. Людські втрати країни становили 322 тис. вбитих і 800 тис. поранених, тих, що потрапили в полон і зникли безвісти.

Проте США, на території яких Fie велися воєнні дії, були чи не єдиною країною, чия економіка вийшла з Другої світової війни значно зміцнілою. Вартість промислової продукції

США становила 2/3 вартості промислової продукції всього світу, за винятком країн комуністичного блоку. Сполучені Штати зосередили 73 % світового золотого запасу, за 5 років війни прибуток американських компаній досяг 87 млрд доларів, а середньорічні темпи зростання економіки становили 18,7 %.

Основні суперники США або тимчасово вибули з конкурентної боротьби (Німеччина, Японія), або потрапили у фінансово-економічну залежність від них (Велика Британія, Франція). США скористалися з цієї обставини, щоб освоїти нові ринки, збільшити експорт товарів і капіталу, створити велику “імперію долара”.

У

1945 р. Сполучені Штати досягли найвищого за свою історію рівня військової могутності. Військово-морські та військово-повітряні сили США базувались у найважливіших стратегічних пунктах. Наприкінці війни збройні сили

 Утвердження США як провідної країни повоєнного біполярного світу

Статуя Свободи символ CША

Країни налічували 12 млн вояків. США монопольно володіли атомною бомбою. Якщо до Другої світової війни зовнішньополітичний курс країни визначала політика ізоляціонізму, то зі зростанням економічної та військової могутності відбулася його кардинальна переорієнтація на військову силу, прагнення посилити свій вплив на перебіг подій у всіх країнах світу. Оптимальною, з погляду правлячих кіл США, формою устрою міжнародних відносин був би “мир на американський зразок”.

В умовах конфронтації із СРСР основною метою зовнішньополітичного курсу США стало зміцнення національної безпеки, створення союзу західних країн, протидія поширенню комунізму. 25 червня 1947 р. Конгрес США ухвалив закон про національну безпеку, яким уперше в американській історії запроводжена посада міністра оборони. Крім того, була створена Рада національної безпеки (РНБ) та Центральне розвідувальне управління (ЦРУ).

Доктрина “стримування комунізму” була запропонована радником посольства США в Москві Дж. Кеннаном у лютому 1946 р. та опублікована в липні 1947 р. в часописі “Закордонні справи” (“Foreing Office”). Вона передбачала захист усього західного світу від можливого проникнення комунізму.

Боротьбі проти посилення впливу комунізму в Туреччині та Греції була присвячена “доктрина Трумена”, з якою президент США виступив 12 березня 1947 р. на об’єднаному засіданні обох палат Конгресу США. Він закликав терміново асигнувати 400 млн доларів для надання допомоги грецькому та турецькому урядам.

Значно посилила роль США у світі реалізація “плану Маршалла”, коли було надано економічну допомогу 17 країнам Європи.

Показником міжнародного авторитету США став їх особливий вплив на світове співтовариство під час створення Північноатлантичного блоку (НАТО) в 1949 р. Американські генерали посіли основні позиції в його керівництві.

Отже, після Другої світової війни Сполучені Штати Америки перетворилися на державу-лідера західного світу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Утвердження США як провідної країни повоєнного біполярного світу - Історія


Утвердження США як провідної країни повоєнного біполярного світу