ВАДИ ЗОРУ ТА ЇХНЄ ВИПРАВЛЕННЯ

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

§22 . ПОМІЧНИКИ ОКА

1. ВАДИ ЗОРУ ТА ЇХНЄ ВИПРАВЛЕННЯ

За допомогою лінз можна виправляти вади зору.

Мабуть, ви помічали, що деяким людям, особливо похилого віку, важко розглядати близькі предмети, зокрема розташовані на відстані найкращого зору.

Цю ваду зору називають далекозорістю: щоб розглянути близькі предмети, далекозорі люди намагаються відсунути їх подалі.

Однією з причин далекозорості є зменшення з віком пружності кришталика: він утрачає здатність збільшувати свою оптичну силу настільки,

щоб сфокусувати на сітківці зображення близько розташованих предметів. Тому зображення предмета, розташованого на відстані найкращого зору, буде за сітківкою (рис. 22.1). Ось чому багато людей, яким понад 40-50 років, є далекозорими.

У разі далекозорості допомагають окуляри зі збиральними лінзами. Збиральна лінза допомагає кришталику сфокусувати на сітківці промені, які виходять від близько розташованих предметів. Унаслідок цього на сітківці виникає чітке зображення таких предметів (рис. 22.2).

Дуже поширена (цього разу – у будь-якому віці) і “протилежна” вада зору, коли людина добре бачить близькі

предмети, але погано розрізняє віддалені.

Таку ваду зору називають короткозорістю. Короткозора людина намагається наблизити предмет до очей, коли вона розглядає його без окулярів.

У короткозорості “винуватий” часто не кришталик, а форма ока: воно дещо витягнуто, унаслідок чого сітківка розташована занадто далеко від кришталика. Через це промені, що виходять від віддалених предметів, фокусуються не на сітківці, а перед нею (рис. 22.3).

 ВАДИ ЗОРУ ТА ЇХНЄ ВИПРАВЛЕННЯ

У випадку короткозорості допомагають окуляри з розсіювальними лінзами: вони ніби зменшують оптичну силу роговиці й кришталика, унаслідок чого зображення віддалених предметів “відсувається” саме так, що попадає на сітківку (рис. 22.4).

Короткозорість часто є успадкованою, але вона може сформуватися й у шкільному віці через надмірне навантаження на очі під час читання й писання, особливо у разі поганого освітлення робочого місця – удома й у класі. Тому бережіть очі “як зіницю ока”!

Ви вже знаєте, що лінза створює уявне пряме збільшене зображення предмета, якщо він перебуває від лінзи на відстані, меншій від фокусної.

Одержати на екрані уявне зображення не можна, але побачити його можна! Подивіться крізь збиральну лінзу на предмет, розташований ближче від її фокуса, і ви побачите збільшене пряме зображення предмета (рис. 22.5). Чому ми можемо бачити уявні зображення, розказано в розділі “Хочеш дізнатися більше?”.

Збиральну лінзу, призначену для розглядання дрібних предметів, називають лупою1. Її фокусна відстань – від 1 см до 15 см.

Збільшення, яке можна одержати за допомогою лупи, залежить від її оптичної сили. Розрахунки показують, що це збільшення дорівнює відношенню відстані найкращого зору (25 см) до фокусної відстані лупи. Так, лупа з фокусною відстанню 2,5 см може дати десятикратне збільшення, тому що 25 : 2,5 = 10. Про те, як правильно користуватися лупою, розказано в розділі “Хочеш дізнатися більше?”.

 ВАДИ ЗОРУ ТА ЇХНЄ ВИПРАВЛЕННЯ

1 У побуті її часто називають “збільшувальним склом”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


ВАДИ ЗОРУ ТА ЇХНЄ ВИПРАВЛЕННЯ - Фізика


ВАДИ ЗОРУ ТА ЇХНЄ ВИПРАВЛЕННЯ