ВЕРЕТЕНОПОДІБНА КРОНА

Сад і город (енциклопедія)

ВЕРЕТЕНОПОДІБНА КРОНА

Інша назва цієї крони – шпиндельбуш. Веретеноподібну крону можна робити у двох варіантах: округлу та плоску. Для формування веретена підходять середньорослі й слаборослі сорти на карликових і напівкарликових підщепах.

Округле веретено. При формуванні округлого веретена на добре вираженому центральному провіднику закладають 12-15 напівскелетних гічок. Вони розташовані горизонтально, спрямовані в усі боки по колу. Висота сформованої крони – 2 м на карликовій підщепі, 3 м – на

напівкарликовій.

При закладенні напівскелетких гілок починають із нижніх і закладають їх групами по 4-6 гілок. Відстань між окремими гілками має бути в межах 10-15 см, а відстань між групами – у межах 30-50 см. Верхні та нижні гілки формують так, щоб вони розташовувалися в шаховому порядку.

Під час формування крони нижнє напівскелетне гілля навесні підв’язують. Для цього вбивають кілочки, до яких шпагатом підв’язують гілку так, щоб кут відхилення від вертикалі був 60-70°. У такому положенні гілки краще ростуть. Напівскелетне гілля, розташоване вище, підв’язують до нижнього так, аби воно розміщувалося

під кутом 80-90° від центрального провідника. Стежать за тим, щоб біля основи гілки не утворювався дугоподібний вигин, оскільки в цьому випадку у верхній точці вигину активно ростимуть жирові пагони. У підв’язаному положенні гілки зачитають на 2-3 місяці. Якщо є необхідність, то шпагат можна зняти навесні наступного року.

Щоб крона зберігала задані параметри, центральний провідник потрібно щороку вкорочувати так, щоб відстань від останньої групи гілок до верхньої точки провідника становила 50-60 см. Усі пагони, які ростуть під гострим кутом, видаляють, також видаляють конкурентів пагонів продовження гілок першого порядку.

Подальший догляд за веретеном полягає в тому, аби регулярно вкорочувати обростаюче гілля на горизонтальні розгілки. У старіючих дерев регулярно омолоджують плодову деревину. Якщо гілки згинаються донизу під вагою плодів, їх формують так, щоб вони росли вгору. Для цього напровесні вкорочують обростаюче гілля на більш підняті пагони.

Обрізання при формуванні веретена дуже незначні, тому дерева з такою кроною раніше починають плодоносити. Крім того, така крона дозволяє сильно ущільнити насадження, завдяки чому можна зняти більший урожай з меншої площі. Якщо висаджувати дерева під крону веретено, то щільність насадження становитиме 3×1 м.

При виборі форми крони слід ураховувати, що сорти, у яких природна форма крони пірамідальна, не можна використовували під веретено. До них належать Кандиль синап, Банан зимовий, Пармен зимовий золотий.

Плоске веретено, або плоский шпиндельбуш. При формуванні такої крони напівскелетні гілки закладуються на шпалерах. На відміну від округлого веретена, при плоскому веретені гілля орієнтують уздовж ряду дерев. Щоб закріпити їх у такому положенні, їх підв’язують до шпалер під кутом 80-90° до центрального провідника. Ширина плодової спіни при сформованих кронах становить 1-1,5 м, тому гілки, які ростуть у бік міжрядь, укорочують. Висота крони при плоскому веретені становить 2 м на карликових підщепах і 3 м на напівкарликових.

При формуванні плоского веретена напівскелетні гілки закладають на центральному провіднику так, щоб вони розташовувалися рівномірно. Пагін продовження центрального провідника вкорочують на висоті 25-40 см над верхнім гіллям. У дерев, які слабко гілкуються, висота центрального провідника може бути меншою, а в таких, що гілкуються сильно, – більшою. Аби напівскелетне гілля добре росло, улітку пагін продовження центрального провідника прищипують, а навесні наступного року вкорочують наполовину (мaл. 23).

 ВЕРЕТЕНОПОДІБНА КРОНА


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


ВЕРЕТЕНОПОДІБНА КРОНА - Рослинництво


ВЕРЕТЕНОПОДІБНА КРОНА