Вибір прикладу для наслідування. Безпечні й небезпечні компанії

ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я

Тема 9 КОНФЛІКТИ І ЗДОРОВ’Я

Урок 30 Вибір прикладу для наслідування. Безпечні й небезпечні компанії

На цьому уроці ви дізнаєтесь:

про ознаки спілкування в безпечних та небезпечних компаніях;

про людей, які можуть стати для вас взірцем і прикладом для наслідування.

Пригадайте

Які зміни відбуваються в організмі підлітка?

Стосунки з іншими людьми важливі для людини будь-якого віку. Вони надзвичайно важливі саме в підлітковий період, адже підлітки в цьому віці пізнають складний

світ людських стосунків, задовольняють потребу у спілкуванні, самостверджуються.

Ми живемо в оточенні людей, і навіть коли залишаємося наодинці із собою, нас все одно оточують рідні й близькі, думки про них постійно присутні в нашій свідомості, впливають на нас.

Дуже важливо, у якому оточенні перебуває підліток і хто саме допомагає йому вибирати правильну дорогу в житті.

Чи є у вас ідеал

Не секрет, що кожен із вас має свій ідеал – людину, на яку хоче бути схожим. Здебільшого хлопці захоплюються сильними, вольовими та заможними героями кінофільмів, дівчатам подобаються стильно вдягнені,

з гарною фігурою героїні сучасних серіалів.

Дуже добре, якщо герой, яким ви захоплюєтеся, має позитивні людські якості – чесний, порядний, людяний, щирий, ставиться з любов’ю та повагою до людей, любить природу. Чи замислювалися ви над цим?

Часто підлітки приділяють увагу зовнішнім ефектам – оригінальному одягу, макіяжу, “крутому” мобільному телефону, плеєру. На жаль, і компанії найчастіше об’єднуються саме за цим принципом.

Які компанії є безпечними

Немає нічого поганого в тому, що ви хочете більше спілкуватися з однолітками, об’єднуватися з ними в компанії. Часто ви товаришуєте із сусідами, однокласниками та членами одного гуртка чи спортивної секції. І переважно ваші стосунки грунтуються на взаємодопомозі, повазі один до одного, щирості та відданості. Добре, коли в таких компаніях негативно ставляться до куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин, пропагують здоровий спосіб життя. Про такі компанії говорять, що вони безпечні.

Поміркуйте

У багатьох родинах прийнято знайомити батьків зі своїми друзями. Чи заведено таке у вашій родині?

Ви дорослішаєте, і коло ваших знайомств розширюється. Ви знайомитеся з людьми у таборах відпочинку, на дискотеках, у подорожах. Ви можете змінити місце проживання, і у вас з’являться нові сусіди, однокласники, а отже, і друзі. І ось вас запрошують до незнайомої компанії. Як вам бути? Насамперед поцікавтеся, чому вас запросили. Які захоплення мають підлітки із цієї компанії? Кого там більше – хлопців чи дівчат? Чи вживають вони алкоголь, наркотичні речовини, курять? Чи немає там людей набагато старших за вас? На жаль, на ці запитання не завжди можна отримати вичерпну відповідь. Тому не буде помилкою відмовитися від подібної пропозиції. Якщо ви все-таки вирішили піти, обов’язково залиште дорослим адресу та імена людей, які вас запросили. Навіщо такі перестороги? А тому, що незнайома компанія може виявитися небезпечною.

Що таке небезпечні компанії

Небезпечні компанії – це зібрання підлітків, стосунки яких побудовані на брехні, злобі, агресивності. Там ви не побачите справжньої дружби, взаємоповаги. Зазвичай такою компанією керує “ватажок”, якому всі мусять підкорятися та виконувати його вказівки. У таких компаніях нормою є куріння, вживання алкоголю і навіть наркотиків.

Ви вже знаєте, що наркотики коштують дорого, тому небезпечні компанії заради грошей часто скоюють злочини.

Поміркуйте

Роздивіться уважно малюнок 73. На ньому зображені різні види компаній. Серед них – так звана крута. Як ви пояснюєте собі слово “крутий”? Які інтереси властиві такій компанії?

Чи вмієте ви проводити вільний час

Що таке вільний час? Це те саме дозвілля, яке має бути використане на відновлення сил і саморозвиток, а насправді часто переростає в звичайне байдикування та безцільне вештання вулицями.

Домашнє завдання

Визначити, чи вмієте ви з користю для свого здоров’я проводити свій вільний час, допоможе цей любительський тест. На його запитання слід відповідати “так” чи “ні”.

1. Чи здаються вам вихідні дні надто короткими?

2. Чи буває так, що ви не знаєте, що робити?

3. Чи зупиняєте ви розмову з друзями через те, що вам стало нецікаво?

4. Коли ви разом з друзями, чи ви ініціатор витівок?

5. Знаєте ви хоча б чотири різновиди настільних ігор?

6. Чи полюбляєте просто вештатися без мети?

7. Чи любите ви читати?

8. Ви щось колекціонуєте?

9. Чи ведете ви щоденник?

10. Чи полюбляєте розгадувати кросворди?

11. Чи вважаєте ви дощ у вихідні катастрофою?

12. Коли ви на щось чекаєте, можете чимось себе розважити, щоб не нервувати?

Одне очко виставляється за кожну відповідь “так” на запитання 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12 та за кожну відповідь “ні” на запитання 2, 3, 11.

Понад 8 очок. Ви вмієте проводити вільний час. Друзі ніколи з вами не нудьгують. Такій якості можна позаздрити.

Від 4 до 8 очок. У вас, як і в більшості людей, бувають невдалі дні, коли нічого не виходить, ніщо не розважає, тому, напевне, вам буде корисно мати яке-небудь захоплення, яке в будь-якій ситуації зможе підняти вам настрій.

 Вибір прикладу для наслідування. Безпечні й небезпечні компанії

Мал. 73

Менше ніж 4 очки. Схоже, що вас нічого не цікавить. Що ж, буває, але так жити нудно. Тож поспостерігайте за тими, хто постійно зайнятий, і, можливо, ви також навчитеся цінувати й заповнювати свій час.

Чи прагнете ви здобути схвалення людей, думка яких для вас важлива? Пропонуємо 20 тверджень, на які можуть бути відповіді “так” чи “ні”.

1. Я уважно читаю кожну книжку перед тим, як здати її у бібліотеку.

2. Я не вагаюсь, коли треба комусь допомогти.

3. Я завжди стежу за тим, як одягнений (одягнена).

4. Удома я поводжуся за столом так само, як і в шкільній їдальні.

5. Я ніколи ні до кого не відчуваю неприязні.

6. Траплялося колись кидати незавершену справу.

7. Іноді я люблю пліткувати про відсутніх людей.

8. Я завжди уважно слухаю співбесідника, ким би він не був.

9. Були випадки, коли я вигадував (вигадувала) будь – які причини, щоб виправдатися.

10. Траплялося, я користувався (користувалася) необачністю інших людей.

11. Я завжди охоче визнаю свої помилки.

12. Іноді, замість того щоб пробачити людині, я намагаюся відплатити їй тим самим.

13. Я, буває, наполягаю на тому, щоб робили по-моєму.

14. У мене не виникає внутрішнього протесту, коли мене просять про послугу.

15. Мені ніколи не буває прикро, коли висловлюють думку, протилежну моїй.

16. Перед тривалою поїздкою я завжди ретельно розмірковую, що із собою взяти.

17. Траплялося, я заздрив (заздрила) перемогам інших.

18. Іноді мене дратують люди, які звертаються до мене з проханням.

19. Коли у людей неприємності, я іноді думаю, що вони їх заслужили.

20. Я ніколи з посмішкою не говорив (говорила) неприємних речей.

Один бал отримують відповіді “так” на твердження

1-5, 8, 11, 14-16, 20 та відповіді “ні” на твердження

6, 7, 9, 10, 12, 13, 17-19. Чим ближче кількість балів, яку ви набрали, до 20, тим важливішою є для вас думка інших людей.

Чи знаете ви, що

– Одні емоції сприяють досягненню мети, інші можуть заважати здійсненню бажань, роблячи людину пасивною, безпомічною, розгубленою. Мужній лікар Ален Бомбар зобов’язався розібратися у причинах загибелі людей, які потерпіли від корабельної аварії. Він особистим досвідом довів можливість перепливти океан у рятувальному човні і дійшов висновку про те, що під час морських трагедій головною причиною загибелі людей є відчуття приреченості, страху перед стихією. Він писав: “Жертви легендарних аварій кораблів, які загинули передчасно, я знаю: вас згубило не море, вас убив не голод, вас убила не спрага! Похитуючись на хвилях під жалібні крики мартинів, ви померли від страху!”

– Емоційний стан людини значною мірою залежить від життєвих ситуацій, у які вона потрапляє. Тому кожна людина має прагнути уникнути штучних негативних ситуацій. Цьому сприяє тактовність, ввічливість, доброзичливість, фізкультура і спорт, улюблена справа, мистецтво. Будьте оптимістами і не забувайте, що ключі до здоров’я у ваших руках.

– Античний філософ Теофраст, який жив наприкінці IV – у першій половині III сторіччя до н. е., здобув слави своїм видатним трактатом з назвою “Характери”. Характер – грецьке слово, походить від дієслів дряпати, писати. Спочатку воно означало інструмент, яким ставили штамп або тавро. Потім – сам відбиток, штамп. Поступово образ штампа почали застосовувати до людини.

– “Веселі люди завжди видужують”, – підмітив ще у XVI сторіччі французький лікар-новатор Амбруаз Паре. А видатний російський хірург Микола Іванович Пирогов звернув увагу на те, що у солдатів армії, яка відступає, рани гояться повільніше, ніж у солдатів-переможців.

– У стародавніх рукописах, складених жерцями Давнього Єгипту, є згадки про те, що музика здатна сильно впливати на організм людини. У III сторіччі до н. е. у Пергамському царстві був побудований музично-медичний театр, де лікували людей, виконуючи переважно ніжні та спокійні музичні твори.

– У XIV столітті в Італії за допомогою музики, темп якої зростав з кожною хвилиною, лікували від отруйних укусів тарантула – величезного павука. Підкоряючись

Ритму, людина рухалась усе швидше, ніби “станцьовуючи” недугу. До речі, мелодія, яку при цьому використовували, дістала назву “тарантела”.

– Цікаво, що Ескулапа – бога медицини у давніх греків

– також вважали музикантом, а покровитель музики Орфей, спів якого зачаровував не тільки людей, а й диких звірів, дерева, скелі, річки, був ще й лікарем.

– Звуки можуть лікувати, а можуть і шкодити. Як зрозуміти, які звуки корисні для організму, а які ні? Дуже просто. Ті звуки, які нам неприємні, не можуть бути корисними. Вони спричинюють хвороби.

– Ще у І столітті до н. е. Піфагор встановив, що музика здатна підвищувати і розвивати інтелект людини. Тому учні піфагорійської школи проводили заняття з математики під звуки музики.

– Марші для походів зазвичай пишуть у ритмі серцебиття? Така музика полегшує тривалу подорож, знижує втому.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Вибір прикладу для наслідування. Безпечні й небезпечні компанії - Валеологія


Вибір прикладу для наслідування. Безпечні й небезпечні компанії