ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Розділ 4. Соціальна складова здоров’я

ТЕМА 1. СОЦІАЛЬНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ СПІЛКУВАННЯ І ЗДОРОВ’Я

§ 18. ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Дізнаєшся про різні види стосунків; як поліпшити стосунки з різними людьми

Пригадай

Як треба спілкуватися з оточуючими? Яку перевагу має ефективне спілкування?

Види стосунків

Усі люди спілкуються одне з одним, між ними виникають стосунки.

 ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Стосунки В родині, класі, підлітковому середовищі

У кожної людини може бути

різний склад сім’ї, можливо, хтось живе під опікою близьких або родичів. По-різному можуть складатися і стосунки між членами родини. Добре, коли молодші поважають дорослих членів сім’ї, а дорослі – молодших. Розуміють одне одного, радіють успіхам, обговорюють проблеми, шукають шляхи їх розв’язання. Стосунки в таких родинах сприяють здоров’ю.

 ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Проте іноді в сім’ї виникають непорозуміння. Наприклад, через те, що дорослі контролюють кожен вчинок молодших членів родини. Іноді, навпаки, приділяють їм мало уваги. Підлітки можуть надто різко реагувати на такі ситуації.

src="/image/1/image156_45.jpg" class=""/>

Поліпшити стосунки допоможуть доброзичливе спілкування, взаємні поступки, уміння слухати одне одного. Якщо спокійно, не підвищуючи голосу, пояснити свою думку, оточуючі краще зрозуміють її. Взаємна допомога в домашніх справах, щирий інтерес до справ близьких, спокійне висловлювання і сприймання порад сприятимуть подоланню непорозумінь.

 ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Для підлітків важливо мати авторитет серед однолітків. Спілкуючися, легше порозумітися, зрозуміти оточуючих. Серед товаришів у класі, компанії у дворі чи спортивній секції швидше набувають навичок спілкування, формується самооцінка. У розмовах і суперечках одне з одним учаться відстоювати й захищати власні думки й визнавати помилки. Під час таких розмов формується власна точка зору, переконання. Вчаться працювати в команді.

У багатьох підлітків-товаришів спільні не тільки навчання, інтереси й дозвілля, а й мрії про майбутнє. Однолітки часто більше впливають одне на одного, ніж дорослі. До думок ровесників прислуховуються уважніше, ніж до порад старших. Іноді, на жаль, це може підштовхнути до незважених рішень і дій.

Важливо, щоб серед однолітків складалися стосунки взаємної довіри. У колі однокласників товариське доброзичливе ставлення одне до одного, готовність допомогти у складній ситуації допомагатимуть долати труднощі, сприятимуть розвитку кожного. У такому класі навчатися комфортно, спілкуватися з однокласниками завжди приємно. Підлітки разом не тільки на уроках, вони грають у спільні ігри, обмінюються музичними дисками, разом проводять дозвілля.

У школі важливі також і стосунки з учителем. Добре, якщо взаємини грунтуються на взаємоповазі та довірі. Учнів, які володіють навичками впевненої поведінки, уміють доводити власну точку зору вчителю та однокласникам спокійно, аргументовано, завжди поважають і охоче спілкуються з ними.

Серед однолітків кожен може знайти однодумця. Того, хто розуміє його, з ким можна ділитися секретами. Так виникає дружба.

 ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

 ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Справжній друг для підлітка – це той, хто не зрадить і не підведе. Чесність, щирість, порядність дуже важливі для підтримки дружніх стосунків, гарного настрою.

Щоб бути вірним і надійним другом, слід додержуватися правил дружби.

 ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Справжнім друзям легко долати труднощі. Щира дружба, що виникає в підлітковому віці, залишається на все життя.

Висновок

Існують різні види стосунків. Але в будь-якому виді стосунків важливі довіра, чесність і щирість. Поліпшенню стосунків сприятимуть навички ефективного спілкування, уміння працювати в команді. Уміння дружити сприятиме повазі оточуючих. Доброзичливі стосунки зміцнюють здоров’я.

Завдання

1. Назви види стосунків між людьми.

2. Які чинники сприяють будь-якому виду стосунків?

3. Яке спілкування сприятиме взаємоповазі в родині?

4. Коли складаються товариські стосунки?

5. Що спільного між товариськими і дружніми стосунками? Що відмінне?

6. Які правила дружби знаєш? За потреби доповни їх власними правилами.

Моделюй – набувай життєвих навичок

Склади план покращання стосунків у ситуаціях:

1. Підліток вважає, що дорослі недостатньо поважають його.

2. Спілкування між новачком й однокласниками не складається.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ - Валеологія