Відкриття нових земель у VII-XV ст

Розділ І РОЗВИТОК ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ ПРО ЗЕМЛЮ

§ 3. Відкриття нових земель у VII-XV ст.

Подумайте, що з давніх часів спонукає людей до пошуку нових земель.

Нормани. Значний внесок у відкриття нових земель зробили нормани (вікінги) – давньоскандинавські племена, які населяли північ Європи. Вони займалися переважно полюванням і рибальством. Згодом почали шукати й освоювати нові землі для поселення. Судна норманів були пристосовані до морських плавань (мал 9), вони організовували бойові дружини й робили розбійницькі набіги на узбережжя

Північного й Балтійського морів, Атлантичного океану та Середземного моря.

У IX ст. нормани відкрили о. Ісландія й заснували там колонію. У 982 р. ісландець Ейрік Рудий, разом із командою. що налічувала 32 особи, вирушив шукати нові землі. Після тривалого плавання на захід мореплавці побачили узбережжя, укрите зеленими луками. Цю землю Ейрік назвав Гренландія, що в перекладі означає “Зелена країна”. Переселенці почали обживати нову територію. У 999 р. син Ейріка, вікінг Лейе, прозваний Щасливим, теж вирушав на південь у пошуках нових земель. Через кілька днів мореплавці побачили пагорби, порослі лісом.

Вірогідно, це був о. Лабрадор. Так. задовго до X. Колумба було відкрито Північну Америку. Однак про це європейці не довідалися. Мабуть, нормани приховували свої відкриття.

Подорож Марко Поло. Італієць Марко Поло народився в родині багатих купців із Венеції.

У 1271 р. разом із батьком він вирушив у тривалу й небезпечну подорож до Китаю. Там хлопця взяли на службу, що тривала 17 років. За цей час молодий венеціанець побував в усіх частинах Китаю, у Бірмі, повернувся до Венеції в 1295 р.

 Відкриття нових земель у VII XV ст

Мал. 9. Дракар1 норманів

 Відкриття нових земель у VII XV ст

Марко Поло

1 Дракар – довгий вузький дерев’яний корабель із заломленим носом і кормою.

 Відкриття нових земель у VII XV ст

Ібн Баттута

У цей час вона воювала з Генуезькою республікою за сфери впливу. Під час бойових дій Марко Поло потрапив у полон. Там він познайомився з письменником Рустачано, який запропонував за розповідями Марко Поло написати книжку. Так була надрукована “Книга про різноманітність світу” Марко Поло. У ній подано опис усіх країн, де побував мандрівник, звичаїв, традицій, способу життя місцевих жителів, казкових багатств Сходу. Книжка принесла Марко Поло європейську славу, а купців спонукала шукати нових шляхів до країн Сходу.

Ще одним відомим мандрівником був Ібн Баттута, мешканець Марокко. У 1325 р. він здійснив паломництво в Мекку – місто мусульман на Аравійському півострові. З караваном купців помандрував уздовж північного узбережжя Африки до Каїра, а звідти дістався Мекки. У перервах між паломництвом подорожував Іраком. Персією (Іраном), побував на півдні Аравійського півострова та в східній частині Африки. Потім Ібн Баттута відвідав Крим, пониззя Волги. Кавказ. Середню Азію, з якої потрапив до Індії. Він відвідав м. Делі, о. Цейлон (Шрі-Ланка), о. Суматра, окремі міста Китаю. У 1349 р. через Індію та Мекку він повернувся на батьківщину.

За 25 років мандрівник пройшов суходолом і проплив морем майже 130 тис. км. Його розповіді про подорожі записав султанський писар. Згодом їх надрукували окремою книжкою. У ній було подано багато цікавих відомостей про країни Сходу того часу.

Пошуки португальцями морського шляху до Індії. Наприкінці XV ст. в Європі швидко зростало виробництво товарів і розвивалася торгівля. Потрібні були нові ринки збуту цих товарів. Такими ринками могли стати країни Сходу – Китай, Індія та інші держави, про які європейці довідалися з розповідей Марко Поло. Ці країни приваблювали європейських купців і своїми товарами, зокрема продуктами тропічних пряних рослин (гвоздика, ваніль, кориця, імбир тощо), які дуже цінувалися в Європі.

Проте шлях до Індії суходолом контролювали арабські держави, які не бажали конкуренції європейських купців. Тому європейці змушені були шукати морські шляхи на Схід. У цих пошуках найбільше пощастило португальцям, які мали великий флот. Морські експедиції організував принц Енріке, відомий як Генріх Мореплавець, хоча він сам у жодній експедиції участі не брав.

Спочатку португальці відкрили Азорські острови, потім почали освоювати шлях уздовж західного узбережжя Африки.

У 1487 р. капітан Бартоломеу Діаш (близько 1450-1500) обігнув крайню південну точку Африки – мис, який пізніше назвали мисом Доброї Надії, сподіваючись, що шлях до Індії буде подолано.

 Відкриття нових земель у VII XV ст

Васко да Гама

Проте минуло ще 10 років, перш ніж португальці перетнули Індійський океан і потрапили в Індію. Наступну експедицію, що в 1498 р. дісталася берегів Індії, очолив багатий португальський вельможа Васко да Гама, який повернувся на батьківщину в 1499 р. з цінним вантажем – прянощами. Так було відкрито для Європи зручний шлях до багатств Азії.

Повторимо головне

– Значний внесок у відкриття нових земель зробили нормани. Вони першими з європейців поселитися на о. Ісландія та узбережжі о. Гренландія. відкріпи Північну Америку.

– Венеціанець Марко Поло першим з європейців досяг Китаю й Індії. Його розповіді про нові країни спонукали європейських купців шукати до них шляхів.

– Шлях до Індії відкрив португальський мореплавець Васко да Гама, який обігнув із півдня Африку й перетнув Індійський океан.

Ключові терміни і поняття

– Нормани.

Запитання та завдання

1. Хто такі нормани? Що спонукало їх до відкриття нових земель?

2. Які країни відвідав арабський мандрівник Ібн Баттута?

3. Мореплавці якої європейської країни першими дісталися до берегів Індії?

4. Хто відкрив шлях до Індії?

5. Чим прославився Марко Поло? Яке значення для пізнання Землі мала його подорож?

Нанесіть на контурну карту шлях мандрівки Васко да Гами.

Скарбничка дослідника

Мис Доброї Надії, відкритий у 1488 р. португальським мореплавцем Бартоломеу Діашем, отримав назву мис Бур. Імовірно, мисом Доброї Надії його назвав португальський король Жуан II Досконалий (1455-1495). Король був невимовно радий тому, що Португалія знайшла шлях до Індії й тепер складе конкуренцію арабським купцям.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Відкриття нових земель у VII-XV ст - Географія


Відкриття нових земель у VII-XV ст