Тема: Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що не перевіряються наголосом
Мета: вчити учнів користуватися орфографічним словником для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях, що не перевіряються наголосом; збагачувати словниковий запас, розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати культуру мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 62, впр. 137)
2. Каліграфічна хвилинка
Н н Нн Не на дн тн ан
Неділя новий олень
Напившись води, не забувайте про джерело.
– Назвіть орфограму в слові джерело.
3. Диктант
Спить озеро, спить ліс і очерет.
Хвилюється широкий лан зелений.
Вже сонечко в море сідає, у тихому морі темніє.
Земля наче вбралась у білу сорочку.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо вивчати вимову і правопис слів із ненаголошеними
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над прислів’ями та прикметою (с. 63, впр. 139)
– Прочитайте прислів’я та народну прикмету, уставляючи букви є чи и. Поясніть їх зміст. Що об’єднує ці речення?
– Спишіть прислів’я, уставляючи пропущені букви. Доберіть перевірні слова, щоб визначити правильне написання ненаголошених [е], [и].
– Підкресліть слово, до якого не можна підібрати перевірне.
Запам’ятайте! Правопис багатьох слів із ненаголошеними [е], [и] у корені не можна перевірити наголосом. Такі слова називають словниковими. Їх правильне написання перевіряють за орфографічним словником. |
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота з орфографічним словником
Але є слова, що в них
Написання голосних
Через наголос бува
Перевірить неможливо,
А тому такі слова
Пам’ятати нам важливо.
Я включаю їх у вірш:
Це, наприклад, керувати,
Це – легенда і чекати,
Це – левада і леміш.
Д. Білоус
Ну ж бо спробуйте, малята,
В словнику слова шукати!
Ап..льсин, к..шеня, абр..кос, пш..ниця, оч..рет, хв..лина, д..ректор.
2. Гра “За алфавітом” (с. 63, впр. 140)
– Прочитайте виразно слова.
– Спишіть слова за алфавітом. Поставте наголоси. Підкресліть букви, якими позначені ненаголошені [е], [и]. Поуправляйтесь у вимові цих слів.
Словникова робота
Бетон – будівельний матеріал, виготовлений із суміші твердих матеріалів (піску, щебеню, глини та ін.) і цементу.
Президент:
1) вибраний голова, керівник установи, організації, товариства.
2) у багатьох країнах – обраний на певний строк голова держави.
Фермер – орендар або власник ферми.
Арифметика, бетон, велосипед, верблюд, горизонт, дециметр, дисципліна, кипіти, кишеня, криниця, медаль, метал, пиріг, президент, пшениця, секунда, тривога.
3. Робота над текстом (с. 64. впр. 141)
– Прочитайте текст, уставляючи словникові слова з довідки. Доберіть до нього заголовок.
Словникова робота
Коридор – вузький (переважно довгий) прохід у середині будинку, який з’єднує окремі кімнати, квартири, тощо.
Апетит – бажання їсти, охота до їди.
– Коли так кажуть: “Вовчий апетит?” (Дуже гарний апетит)
– Запишіть речення та поясніть їх.
Апетит приходить під час їжі.
Мама приготувала апетитний бутерброд.
Депутат:
1) член органу державної влади, обраний виборцями.
2) обрана або визначена особа, уповноважена для виконання певного доручення.
– Спишіть текст, підкресліть уставлені слова. Запам’ятайте їх написання.
– Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Який вид роботи ви навчилися сьогодні виконувати?
– Які слова називають словниковими?
– Які слова ви сьогодні запам’ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 64, впр.142. Складіть 3 речення зі словниковими словами вправи 140 (на вибір).