ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

Розділ 2 ЦИВІЛІЗАЦІЇ ДАВНЬОГО СХОДУ

Творцями перших цивілізацій на Землі стали народи, які заселяли долини великих річок – Нілу, Євфрату, Тигру, Інду, Хуанхе. Ці території Північно-Східної Африки та Азії розташовані на схід та південний схід від Європи. Саме тому в розповідях про історію розвитку людства на цих землях послуговуються поняттям Давній Схід.

Історія Давнього Сходу бере свій початок від виникнення наприкінці 4 тисячоліття до н. е. перших держав у нижній течії річок Євфрат та Тигр у Передній Азії (так називають західну частину

Азії, що простягається на схід від Середземного моря). Майже одночасно виникає держава в долині річки Ніл у Північно-Східній Африці. Саме з теми, присвяченої давньоєгипетській цивілізації, розпочинається вивчення історії Давнього Сходу.

Історію Давнього Єгипту поділяють на кілька періодів: Раннє та Давнє царство – час виникнення єдиної держави та зміцнення влади її володарів (31-22 ст. до н. е.); Середнє та Нове царство – періоди розквіту, перетворення Єгипту на світову державу (21-11 ст. до н. е.) та Пізнє царство (10-4 ст. до н. е.) – занепад Єгипту. У 332 р. до н. е. Єгипет захопила армія правителя Македонії

Александра Македонського.

§ 9. ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

– Роздивіться ілюстрацію. Яке враження справляють на вас зображені споруди? Чи подобаються вони вам? – Як, на вашу думку, мав відчувати себе єгиптянин, споглядаючи піраміду?

“Усе на світі боїться часу, але час боїться пірамід”, – так здавна кажуть про гробниці, у яких ховали правителів Єгипту 5-4 тисячоліть тому. Вони й зараз височіють уздовж західного берега Нілу. Піраміди – символ могутності Єгипту, необмеженої влади його правителів.

 ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

Піраміди Хефрена та Хеопса неподалік Каїра – столиці сучасного Єгипту.

1. У чому особливість природних умов Єгипту і який вплив вони справляли на життя мешканців?

В Африці протікає одна з найдовших на Землі річок – Ніл. Довжина його становить 6671 км. Впадаючи в Середземне море, Ніл поділяється на кілька рукавів. Болотяну місцевість тієї частини Нілу, яка своєю трикутною формою нагадувала літеру грецького алфавіту “Д”, греки згодом так і назвали – дельта. Після закінчення льодовикового періоду в Північній Африці встановився спекотний та посушливий клімат і лише в нільській долині склалися сприятливі природні умови для проживання людей. У 5 тисячолітті до н. е. вони опанували землеробство. Навесні річки, які впадають у Ніл, несли до нього безліч решток рослин та гірських порід. У середині липня повінь досягала південних кордонів Єгипту. Рівень води в Нілі піднімався на 8-14 м. Від середини листопада вода поверталася в береги, а земля навколо вкривалася шаром мулу й ставала надзвичайно родючою. Колір її змінювався, і місцеві мешканці називали її Та-Кемет Чорна земля. Там, де вона закінчувалася, починалися пустелі – з піску та каміння. Ці території єгиптяни називали Червоною землею.

 ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

Селитися близько біля річки давні єгиптяни ще не наважувалися, оскільки під час повені вода заливала поля та долину. Вони укріплювали береги, будували дамби, споруджували греблі, аби мул краще осідав на полях.

Спорудження зрошувальних систем спонукало різні племена, що прийшли в долину Нілу, до згуртування. Так виникали сусідські общини. Кілька громад утворювали ном. Згодом номи перетворилися на певну область (округ) із власного територією та своїм центром – обнесеним мурами поселенням, у якому мешкав правитель та було розташоване святилище місцевого божества. Таке поселення було також центром ремесла. На землях Єгипту було 42 номи.

Роздивіться карту. Покажіть на карті річку Ніл від першого порога до Середземного моря. Визначте місце розташування Давнього Єгипту.

Зверніть увагу, що, показуючи на карті та визначаючи місце розташування якоїсь держави, насамперед вказуємо та називаємо материки, океани або моря, річки, озера, гори, а іноді й сусідні країни.

Отже, спершу визначаємо сторони світу та континент (материк), потім показуємо річку за течією – від витоків до гирла й при цьому зазначаємо: “Давній Єгипет розташований в північно-східній частині Африки в долині та дельті річки Ніл від першого порога до Середземного моря”.

1. Розкажіть за малюнком, якою була зрошувальна система єгиптян. 2. О6грунтуйте або спростуйте слова грецького історика Діодора (1 ст. до н. е.), який твердив, що “Єгипет з усіх боків захищений самою природою”.

 ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

Ніл та зрошувальна система. Реконструкція.

2. Коли та за яких обставин виникла давньоєгипетська держава?

Унаслідок боротьби між номами утворювалися великі об’єднання, які очолював правитель ному-переможця. Наприкінці 4 тисячоліття до н. е. в Єгипті існували два таких утворення – держави Верхній Єгипет (на півдні) і Нижній Єгипет (дельта Нілу).

Близько 3000 р. до н. е. між Верхнім та Нижнім Єгиптом тривало протистояння. Боротьба закінчилася перемогою правителя Верхнього Єгипту Міни. Він став засновником першої династії єгипетських царів і першої загальнодержавної столиці, яку єгиптяни називали Хет-ка – Птах (у перекладі – “Храм душі Птаха”), а греки – Мемфіс (“Білі стіни”). Згодом своїх правителів єгиптяни сталиназивати фараонами.

Колись правитель Верхнього Єгипту мав білу високу корону, а правитель Нижнього – червону. Після об’єднання фараони носили обидві корони, які вставляли одна в одну.

Династія (від грецького слова “будинок”) – покоління правлячих осіб, які були родичами і правили один за одним.

 ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

1. Корона Верхнього (Південного) Єгипту.

2. Корона Нижнього (Північного) Єгипту.

3. Подвійна корона, що символізувала об’єднаний Єгипет.

4. Рельєфне зображення фараона у момент перемоги над супротивником за часів об’єднання Єгипту. Близько 3 тисячоліття до н. е.

– Роздивіться зображення на давньому рельєфі. На його основі доведіть, що переможець, який об’єднав державу, був правителем Верхнього Єгипту.

– Розв’яжіть хронологічну задачу. Скільки тисяч років тому виникла давньоєгипетська держава?

1. Чи зауважили ви, працюючи з картою, що Нижній Єгипет розташований над Верхнім? Поясніть, чому історики використовують такі назви. 2. Знайдіть на карті першу столицю давньоєгипетської держави та розкажіть про місце її розташування.

3. Хто і як керував Єгипетською державою? Для чого будували піраміди?

Ви вже знаєте, що об’єднану країну очолював фараон. Фараон був також верховним жерцем.

Лише фараон ухвалював рішення розпочати війну, побудувати зрошувальну споруду чи палац тощо.

Тільки він мав право командувати військом.

Другою людиною після фараона був головний суддя та управляючий господарством країни. Крім фараона-жерця, були й верховні жерці найбільших храмів, яких призначав фараон.

Коли фараон помирав, його піддані дбали про безсмертя душі свого володаря. Згідно з віруваннями давніх єгиптян душа людини може жити доти, доки в неї є куди повернутися, доки в неї є дім. Саме тому єгиптяни прагнули якнайдовше зберегти тіло небіжчика. Для знатних осіб будували гробниці. Гробницями фараонів були піраміди.

Першу піраміду було споруджено близько 2650 р. до н. е. для фараона Джосера. Ця піраміда була ступінчастою, заввишки сягала 62 м. Піраміди, споруджені згодом, мали правильну геометричну форму. їх будували із суцільних кам’яних блоків масою від 25 до 500 центнерів. Грані пірамід чітко орієнтовано за сторонами світу.

Жерці – суспільна група, що виконувала релігійні обряди.

– За текстом документа розкажіть, як уявляєте працю єгиптян на будівництві піраміди. – Чи сприяла така діяльність розвиткові єгипетського господарства? – Чи було доцільно споруджувати піраміди?

Геродот про будівництво піраміди Хеопса розповідав так: “…Хеопс примусив весь народ працювати на себе. Так, єгиптяни були зобов’язані перетягати до Нілу величезні кам’яні брили з кам’яних копалень в Аравійських горах (через річку каміння перевозили на кораблях), а іншим було наказано тягнути їх далі, до так званих Лівійських гір. Сто тисяч людей безперервно виконували цю роботу, змінюючись кожні три місяці. Десять років довелося змученому народові будувати дорогу, якою тягнули ці кам’яні брили, праця, на мою думку, не менш важка, ніж будувати піраміду… Спорудження самої піраміди тривало 20 років…”.

Казковою розкішшю відзначалися поховання фараонів. За часів розквіту Єгипту традиція споруджувати піраміди урвалася, а померлих фараонів стали ховати в гробницях у Долині царів. Найвідомішою є гробниця фараона Тутанхамона. Фараоном він став у 9 років і володарював десятиліття, упродовж якого, щоправда, нічого примітного не сталося. Проте ім’я саме цього фараона чи не найвідоміше нині: адже його усипальниця збереглася непограбованою й неушкод женою. Поховання складалося з кількох приміщень, заповнених коштовними речами. Серед них – золотий трон Тутанхамона, оздоблений малюнками й пишно інкрустований.

 ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

1. Піраміда Джосера – “праматір пірамід”. 2. Найбільша піраміда – піраміда Хеопса – заввишки 146,5 м, збудована близько 2560 р. до н. е. Для її будівництва використано 2 мільйони 300 тисяч блоків.

У поховальній камері було знайдено велику скриню, покриту листовим золотом. Усередині три менші скрині. В останній був кам’яний саркофаг з трьома вкритими золотом трунами. У найменшій труні, виготовленій із золота, покоїлася мумія Тутанхамона. Обличчя закривала майстерно виконана золота маска. Мумію прикрашено амулетами, намистом, підвісками, браслетами, перснями.

Мумія – спеціально оброблене та замотане в полотно тіло небіжчика.

 ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

1. Фрески та саркофаг у гробниці Тутанхамона.

2. Десятикілограмова золота маска Тутанхамона, прикрашена емаллю та коштовним камінням, – чи не найвідоміший твір єгипетського мистецтва. 3. Трон Тутанхамона з його гробниці.

– Чим вражають вироби єгипетських майстрів? Зробіть висновок про розвиток єгипетського мистецтва.

– Розв’яжіть хронологічну задачу. У 1922 р. внаслідок тривалих пошуків англійський археолог Говард Картер знайшов гробницю Тутанхамона. Обчисліть, скільки років недоторканою пролежала в саркофазі мумія Тутанхамона, якщо 18-літній фараон помер 1342 р. до н. е. Коли народився цей давньоєгипетський правитель?

Оцініть себе

1. Коли виникла давньоєгипетська держава? Скільки тисяч років тому? Де був розташований Давній Єгипет?

2. Витлумачте поняття: фараон, жерці, номи, єгипетські піраміди.

3. Як природні умови Давнього Єгипту впливали на життя його мешканців?

4. Як виникла єдина давньоєгипетська держава? Чому фараони особисто керували будівництвом пірамід?

– Що, на вашу думку, стало основною причиною виникнення держави в Давньому Єгипті? Яку роль у цьому відіграли природні умови та заняття її мешканців? Чому “батько історії” Геродот називав Єгипет “дарунком Нілу”?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ - Історія


ВИНИКНЕННЯ ЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ