Візантійська культура

ЄВРОПА ВІЗАНТІЯ АРАБСЬКИЙ СВІТ

§ 10. Візантійська імперія

6. Візантійська культура

За багатовіковий період свого існування візантійці створили яскраву й різноманітну культуру, яка стала своєрідним містком між Античністю та Середньовіччям. Цьому сприяла система освіти в країні.

Діти починали вчитися в 6-9-літньому віці. Упродовж двох-трьох років вони навчалися читати за церковними книгами, передусім за Святим Письмом, а також ознайомлювалися з азами лічби та грецької граматики. Школи були як державними, так і приватними. Діти

продовжували навчання в середніх школах, переважно в Константинополі. Із вищих шкіл найвідомішою була Магнаврська, відкрита в IX ст. зусиллями видатного вченого Лева Математика. Її так назвали, бо вона знаходилася в залі Магнавра в імператорському палаці. Однак Магнаврська школа проіснувала всього кілька років. Тож університету як такого у Візантії більше не було.

 Візантійська культура

У скрипторії Константинополя. Мініатюра. XII ст.

До будь-якої освіти, знання і науки візантійці ставилися з надзвичайною повагою, хоча й сприймали науку дещо інакше, ніж сучасники. Усі науки об’єднувалися

під загальною назвою філософія. Сюди зараховували богослов’я, математику, природознавство, етику, політику, правознавство, граматику, риторику, логіку, астрономію, музику. Розвиток природничих наук, а також математики й астрономії, був підпорядкований потребам практичного життя: ремесла, мореплавства, торгівлі, військової справи, сільського господарства. Значних успіхів досягли візантійці і в галузі медицини. Потреби медицини, а також ремісничого виробництва стимулювали розвиток хімії, про успіхи якої свідчило, зокрема, винайдення візантійцями “грецького вогню”.

ЖИТІЯ, ЖИТІЙНА ЛІТЕРАТУРА – розповіді про духовних і світських осіб, канонізованих християнською церквою.

 Візантійська культура

Храм Святої Софії в Стамбулі – шедевр мистецтва Візантії

 Візантійська культура

Інтер’єр храму з ісламськими символами

У Візантії з усіх наук найбільшого розквіту досягла історія. Найвизначнішим візантійським істориком вважається Прокбпій Кесартський, який жив у VI ст. і був учасником багатьох воєн і походів у період правління імператора Юстиніана. Він прославляв імператора, його перемоги у війнах і масштабне будівництво. Але у віднайденій пізніше праці “Таємна історія” Прокопій викривав жахливі вчинки Юстиніана, його дружини Теодори та найближчого оточення.

У ХІ-ХІІ ст. до видатних візантійських істориків належали Михаїл Пселл, Анна Комнина, Нікіта Хоніят та ін.

У візантійській літературі були поширені світські жанри, що продовжували традиції античної культурної спадщини, і церковні, що спиралися на християнське вчення. Найпопулярнішим жанром церковної літератури були “житія святих”. Для цих творів характерний детальний опис різних фактів із життя святих і мучеників, а також побуту середньовічної Візантії.

Найзначнішою архітектурною пам’яткою Візантії став храм Святої Софії (Премудрості Божої) в Константинополі. Його споруджували протягом 532-537 pp. за наказом імператора Юстиніана. Будівельними роботами керували два видатні архітектори – Ісидор із Мілета та Анфимій із Трал. Храм увінчує величезний купол діаметром понад 30 м. Сорок вікон, прорізаних в основі купола і в стінах, наповнюють храм Святої Софії світлом. Усередині він вражає незвичайною пишністю й багатством. Храм оздоблений найкращими сортами мармуру, сріблом, золотом, слоновою кісткою, коштовним камінням. Сучасникам, враженим красою храму Святої Софії, здавалося, ніби цей “дивний витвір… збудований не на камінні, а спущений на золотому ланцюгові з висоти небес”. Велике визнання здобув візантійський живопис, передусім фресками, мозаїками та іконами. Фрески (розписи на стінах) та мозаїки (зображення, викладені із 138 різнокольорових камінців чи скла) здебільшого прикрашали церковні храми.

ІКОНИ – живописне зображення на дерев”яних дошках ликів Христа, Діви, Марії та інших святих можна було побачити не лише в церквах і монастирях, але й в оселях візантійців.

 Візантійська культура


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Візантійська культура - Історія


Візантійська культура