Вплив алкоголю, наркотиків і токсинів на нервову систему та поведінку людини

РОЗДІЛ X. БІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОВЕДІНКИ ЛЮДИНИ

Тема 2. МИСЛЕННЯ І СВІДОМІСТЬ

УРОК-ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ 103. Вплив алкоголю, наркотиків і токсинів на нервову систему та поведінку людини

Освітня мета: сформувати переконання про шкідливий вплив наркотичних речовин на організм людини і профілактику наркоманії.

Основні поняття: наркотики, наркоманія, токсикоманія, алкоголізм.

Структура уроку, основний зміст і методи роботи

Клас прикрашений плакатами, малюнками відповідно до теми конфе­ренції. Перед учнями – учасниками

прес-конференції – таблички: “соціо­лог” (голова), “історик”, “біолог”, “лікар-нарколог”, “вчитель”, “тренер”. За бічними столами розташувались учні – кореспонденти газет.

Вступне слово вчителя. Дорогі діти! Сьогодні ми говоритимемо про шкідливий вплив наркотичних речовин, алкоголю і токсинів на нервову систему людини і її поведінку. Ці речовини руйнують здоров’я, розслаб­люють волю, позбавляють людину життєвих цінностей, призводять до злочинності. Юне покоління, яке житиме в XXI ст., повинне уникнути цих нещасть.

У нас в гостях – кореспонденти газет

і журналів. На їхні запитання відповідатимуть спеціалісти. Надаємо слово кореспондентам.

Кореспондент місцевої газети. Дедалі частіше на сторінках різних газет і журналів трапляються повідомлення про те, як згубно діє на організм людини, особливо в юнацькому віці, алкоголь. Звідки з’явився цей ворог?

Голова. На запитання кореспондента відповідає історик.

Історик. Про шкідливу дію алкоголю було відомо ще в сиву давнину. Але в ті часи вживались напої з невеликим вмістом алкоголю (пиво, вино, напої з меду). Соціальним лихом алкоголь став у епоху капіталізму. Ви­робництво спиртних напоїв із кустарного перетворилось на промислове, причому у великій кількості почали виготовляти дешеві напої з високим вмістом алкоголю (горілка, вино). Багатьма законами і релігіями забо­ронялось їхнє вживання. Боротьба з пияцтвом триває й досі.

Кореспондент. Як діє алкоголь на організм людини?

Голова. На запитання відповідає біолог.

Біолог. Алкоголь – наркотична речовина, здатна викликати полег­шення, розслаблення, приємне відчуття, так звану ейфорію. Саме цим він привернув увагу й набув поширення в усьому світі. Відомий вчений

І. Павлов довів, що алкоголь не збуджує центральної нервової системи, а навпаки, викликає гальмування кори великих півкуль. Чутливість лю­дини до токсичної дії алкоголю тим вища, чим вона молодша. Так, для

Дітей смертельна доза – 3 г на 1 кг ваги тіла (для річної дитини – 100 г), для підлітків – 4-5 г (250-500 г горілки). Підраховано, що систематичне вживання алкоголю скорочує життя людини на 10 років.

Кореспондент журналу “Здоров’я”. Чи справедлива думка, що алко­гольні напої мають лікувальні властивості?

Голова. На запитання відповідає лікар-нарколог.

Лікар. Деколи хворі призначають собі вино як ліки, по столовій ложці кілька разів на день. У результаті цього ослаблений хворобою організм одержує чималу дозу алкоголю. Є люди, які вдаються до чарки горілки як снодійного. Спочатку спиртні напої викликають сонливість, в’ялість, але сон буває поверховим. Через деякий час вже жодними засобами не можна побороти безсоння. Необгрунтована думка про те, що спиртні напої посилюють апетит. Якби це було так, то хронічні алкоголіки ви­різнялися б “вовчим апетитом”. Але відомо, що вони майже не їдять під час запою. Можуть заперечити, що спирт широко використовують у медицині, що він вбиває збудників багатьох хвороб, є ідеальним роз­чинником. Але щоб одержати в крові концентрацію спирту, необхідну для знищення хвороботворних мікробів, потрібно зразу випити 25 л горілки. Кожному зрозуміло, що вже на початку такого експерименту помер би сам хворий, а не мікроби.

Голова. Слово надається кореспондентові газети “Спорт”.

Кореспондент. Чи сумісні алкоголь і спорт?

Голова. На запитання кореспондента відповідає тренер.

Тренер. Алкоголь і спорт несумісні. Одним із сильних засобів боротьби

З пияцтвом є спорт. Фізична культура сприяє зміцненню фізичної, ро­зумової працездатності людини, розвиває, удосконалює і виправляє ор­ганізм, поліпшує психічний стан, зовнішній вигляд і настрій людини.

Кореспондент. Поряд із шкідливою дією алкоголю на організм підліт­ків особливо гостро порушується проблема впливу інших наркотичних речовин. Що таке наркоманія, токсикоманія?

Голова. На запитання відповідає біолог.

Біолог. Наркоманія – це особливий психічний стан, який проявля­ється потягом людини до наркотичних речовин. Це стан психічного розслаблення, легкості, вседозволеності, припливу енергії, галюцинації. В узагальненому вигляді цей стан дістав назву ейфорії, яка розвивається під впливом наркотиків. До них належать героїн, кокаїн, анаша, гашиш, маріхуана та ін. Наркотичні речовини діють на центральну нервову систему, змінюючи хімічним шляхом хід психічних процесів і, перш за все, в нервових центрах, які відповідають за емоції. Поряд із терміном “наркоманія” вживають більш загальну назву – “токсикоманія”, Токсикоманія – це зловживання деякими лікарськими препаратами і продуктами побутової хімії, які при передозуванні можуть викликати токсичну дію на психіку людини.

Кореспондент місцевої газети. Які біологічні та соціальні наслідки наркоманії і токсикоманії?

Голова. На запитання відповідає нарколог.

Нарколог. Наркоманія – небезпечне соціальне явище, яке має зна­чний вплив на оточуючих. Воно супроводжується значними змінами в органах і системах. При цьому гинуть клітини, патологічні зміни відбу­ваються в нервовій системі. Вживання наркотиків призводить до зміни особистості, інтелекту. Необхідність отримувати чергову дозу призводить до тяжких злочинів.

Заключне слово вчителя. Прес-конференцію проведено у формі гри, але у ній порушено серйозні, важливі та злободенні питання. Наркома­нія – одне з найнебезпечніших соціальних явищ. Наркотики, алкоголь і токсини впливають на нервову систему і поведінку людини. Якщо ви все зрозуміли – зробіть висновок. Ніколи не вживайте алкоголю та інших наркотичних речовин. Хай життя дарує вам справжню радість і здоров’я.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Вплив алкоголю, наркотиків і токсинів на нервову систему та поведінку людини - Плани-конспекти уроків по біології


Вплив алкоголю, наркотиків і токсинів на нервову систему та поведінку людини