Вплив природного середовища на здоров’я

ЖИТТЯ І ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

Тема 1 ПРИРОДА І ЗДОРОВ’Я

Урок 2 Вплив природного середовища на здоров’я

На цьому уроці ви дізнаєтесь:

– як правильно використовувати природні чинники довкілля та вміло й ефективно загартовуватися.

Пригадайте

Назвіть чинники середовища, що впливають на здоров’я людини.

Вплив природних чинників на здоров’я

На людину в навколишньому середовищі впливають різноманітні природні чинники: температура і вологість повітря, вітер, атмосферний тиск та інші. Вони постійно змінюються.

Організм здорової людини здатний швидко пристосовуватися до цих змін. Люди зі слабким здоров’ям або після перенесеної хвороби дуже чутливі до примх погоди.

Так, за різкої зміни температури у людини може знизитися або підвищитися тиск крові. Перед дощем можуть боліти суглоби, відчуватися сонливість. Від спеки найбільше потерпають люди із захворюваннями серцево-судинної системи.

На застуди, ангіну і грип найчастіше хворіють узимку. Після зими організм людини також дуже вразливий щодо різних інфекцій. Йому важко протистояти різкому потеплінню, яке може змінюватися раптовим похолоданням.

Сучасне

комфортне житло, теплий одяг, транспорт, інші блага цивілізації зменшили вплив природних чинників на організм людини, але знизили його опірність до їхніх несподіваних змін.

Ви, мабуть, не раз замислювалися над тим, чому деякі ваші однокласники хворіють частіше за інших, а дехто не хворіє зовсім? У чому тут секрет?

Секрет дуже простий – загартовування природними чинниками: сонцем, повітрям і водою. Воно сприяє збереженню і зміцненню вашого здоров’я. А якщо ви потоваришуєте ще й з фізичною культурою, то ніколи не захворієте, будете завжди активними, добре вчитиметеся і обов’язково досягнете своєї мети. Розгляньте малюнок 6. Які чинники загартовування на ньому зображені?

 Вплив природного середовища на здоровя

Мал. 6. Чинники загартовування

Про яку людину говорять, що вона загартована? Про ту, організм якої здатний швидко пристосовуватися до різних умов довкілля, які постійно змінюються.

Запам’ятайте

Правила загартовування

Якщо ви часто хворієте, перед тим як розпочати загартовування, порадьтеся зі своїм лікарем.

– Під час загартовування слід ретельно стежити за своїм здоров’ям та вміло дозувати процедури.

– Якщо ви відчуваєте погіршення самопочуття, у вас порушується сон, апетит, знижується працездатність – припиніть процедури, допоки не видужаєте.

Без поважних причин не припиняйте загартовувальні процедури. Пам’ятайте, що після припинення процедур ефект від загартовування різко знижується вже через 5-6 днів і майже зникає через два тижні.

Після вимушеної перерви інтенсивність загартовувальних процедур нарощуйте поступово.

Якщо не дотримуватися цих правил, можна зашкодити своєму здоров’ю.

Про те, як потрібно загартовувати свій організм, читайте у додатку 1 у кінці підручника.

Корисний чи шкідливий технічний прогрес

Ще сто років тому такі звичні для нас літаки, автомобілі, радіо, телефон, електрика вважалися дивом техніки. Хто в той час міг уявити собі, приміром, телевізор, комп’ютер, космічний корабель? Нині суспільство не уявляє себе без мобільного та супутникового зв’язку, Інтернету. У космос уже вирушають не лише космонавти, а й туристи. Лікарі виконують унікальні операції з пересадження тканин і органів тощо. Це, безперечно, корисні

– надбання людства. Однак пригадайте з уроку 1, як втручання в природу може негативно позначитися на здоров’ї людини, якими небезпеками загрожує дорожній рух, неправильне користування побутовою технікою. Тож блага, створені завдяки технічному прогресу, іноді загрожують здоров’ю і навіть життю людини. Ось чому сучасна людина має володіти чималими знаннями про своє довкілля.

Поміркуйте

Коли ви приїхали відпочивати у санаторій, розташований на березі моря, лікар дав такі рекомендації: у перші три дні не купатися, на сонці перебувати не більше п’яти хвилин, постійно користуватися тентом. Навіщо дотримуватися цих рекомендацій? Адже шкода втрачати три дні відпочинку, та й друзів хочеться вразити своїм “шоколадним” загаром.

Як бути

Про корисність загартовування ви чули у попередніх класах, про це постійно говорять лікарі. Чому таким простим способом бути здоровим не користуються абсолютно всі люди? Чому, як тільки завіють осінні вітри, замрячить холодний дощик, до лікарів у поліклініках вишиковуються великі черги хворих. Отже, змусити себе розпочати загартовування нелегко. Потрібно докласти певних зусиль, проявити волю. А таке не кожному під силу. Тому виховуйте себе, не лінуйтеся! Це дуже допоможе вам у майбутньому дорослому житті.

1. Поміркуйте, під впливом яких чинників навколишнього середовища організм людини може переохолодитися чи перегрітися.

2. Про яку людину можна сказати, що вона загартована?

Домашнє завдання

У своєму “Щоденнику здоров’я” складіть план дій, за яким ви розпочнете загартовування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Вплив природного середовища на здоров’я - Валеологія


Вплив природного середовища на здоров’я