Урок 117
Тема. Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні
Мета: актуалізувати знання дітей з цієї теми, удосконалювати вміння аналізувати речення, виділяючи головні та другорядні члени речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; розвивати вміння виділяти і використовувати у мовленні числівників; виховувати любов до природи.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Встановіть зв’язки,
Іменник + дієслово
? (іменник, займенник) + прикметник; дієслово + ? (прислівник);
? (іменник) + числівник;
? (дієслово, прикметник) + займенник.
– Наведіть приклад словосполучення “іменник + числівник”.
– Введіть це словосполучення в речення.
– Усно встановіть зв’язок слів у реченні.
III. Оголошення теми й мети уроку
– Сьогодні ми будемо згадувати все, що знаємо про зв’язок слів у реченні, особливу увагу звернемо на числівники.
ІV. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота із вправою 224 Завдання
– До першого речення складіть схему речення.
– Визначте частини мови у другому реченні. Яких частин мови ви там не зустріли?
2. Диктант із творчим завданням Один учень працює на дошці.
– Назвіть одним словом кожне із вказаних чисел і запишіть.
Десять одиниць, десять десятків, десять сотень, два десятки, три десятки, вісім десятків, шість десятків, сім сотень, вісім сотень, дев’ять сотень, тисяча тисяч, п’ять десятків, п’ять сотень.
– Які словникові слова були в диктанті? Поясніть їх правопис.
– Чим схожі всі ці числівники? (Вони кількісні.)
– Усно доберіть порядкові числівники до кількісних.
– Складіть усно речення з одним із числівників. З яким словом пов’язаний числівник?
– Поставте у родовому відмінку числівники вісімдесят, п’ятдесят, шістдесят.
3. Робота в парах (вправа 225)
V. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Що ми згадали з теми “Речення”?
– Які відомості про числівник ми повторили?
– Які вміння вдосконалювали?
– До чого закликають нас тексти із вправ 224 та 225?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Домашнє завдання
Вправа 226.