Урок 38
Тема. Встановлення зв’язку слів у реченнях за питаннями
Мета: розширити знання учнів про зв’язок слів у реченні; вчити встановлювати зв’язок між членами речення; закріплювати знання про головні та другорядні члени речення; розвивати мовні вміння дітей; виховувати працелюбність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 170)
Перевірка – індивідуальне опитування.
– Упізнайте речення за схемами. Складіть
2. Бесіда
– Відновіть схему.
– Складіть речення за схемою.
– Як можна довести, що ви склали саме речення? Які ознаки речення?
III. Повідомлення теми та мети уроку
– Сьогодні ми з’ясуємо, як зв’язуються слова в реченні, і будемо вчитися ці зв’язки встановлювати.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна пошукова діяльність (вправа 171)
Після виконання завдань 2, 3 можна описати речення й вказати зв’язок слів безпосередньо в реченні, підкресливши його члени.
– Що цікавого ви помітили?
2. Робота в парах (вправа 172)
Двоє учнів працюють на дошці.
– Підкресліть члени речення.
Перевірка – за зразком.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Усна колективна робота (вправа 173)
Після виконання вправи можна запропонувати учням аналогічні завдання.
Горобці, голуби, ластівки (що…?) … .
Намалювати (…?) …, …, … .
Сидіти (на чому?) …, …, … .
2. Самостійна робота з підручником (вправа 174)
Перевірка – індивідуальне опитування.
– Як можна утворити речення з окремих слів?
3. Хвилинка чистопису
Од ві р’я подвір’я
– Усно складіть речення зі словом подвір’я так, щоб воно було другорядним членом. Установіть зв’язок слів у реченні.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Про що ми сьогодні дізналися?
– Що вчилися робити?
– Складіть речення за схемою.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 175.