Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis) – Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ

Розділ 3

БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ

3.4. Медична гельмінтологія

3.4.3. Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

3.4.3.6. Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis)

Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis) – збудник стронгілоїдозу.

Географічне поширення: повсюдне, переважає в країнах з жарким вологим кліматом.

Морфологія. Статевозріла особина (рис. 3.120) безбарвна, напівпрозора, самка довжиною 2-3 мм, самець – 0,7 мм. Передній кінець тіла рівномірно звужений, задній – загострений. Ротова капсула

коротка, з чотирма слабко вираженими губами.

 Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis)   Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

Рис. 3.120. Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis), статевозріла особина (самка).

Яйця прозорі, овальні, розміром 50 х 30 мкм. Всередині знаходиться зріла личинка, що вивільняється відразу після відкладання яйця.

Рабдитоподібні личинки (рис. 3.121) довжиною 0,2-0,25 мм, мають стравохід із двома розширеннями.

 Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis)   Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

Рис. 3.121. Вугриця кишкова, рабдитоподібна личинка.

Філярієподібні личинки (рис. 3.122) довжиною близько 0,55 мм, містять стравохід циліндричної форми і розщеплений хвостовий кінець.

 Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis)   Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

Рис.

3.122. Вугриця кишкова, філярієподібна личинка.

Життєвий цикл (рис. 3.123). Геогельмінт. Паразитує тільки в людини. Особливість життєвого циклу – чергування вільноживучого і паразитичного поколінь.

 Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis)   Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

Рис. 3.123. Життєвий цикл вугриці кишкової:

1, 4, 6 – філярієподібналичинка; 2, 8 – яйце; 3, 5, 7- рабдитоподібна личинка.

Локалізація: тонка кишка.

Самки відкладають яйця, з яких у просвіті кишки виходять рабдитоподібні личинки. Вони з фекаліями потрапляють у грунт, де за сприятливих умов перетворюються в доросле вільноживуче покоління. Вільна генерація може існувати довготривало.

Якщо умови середовища несприятливі, рабдитоподібні личинки після линяння перетворюються у філярієподібні. Інвазійна стадія – філярієподібні личинки. Людина заражається, проковтнувши останніх із забрудненими овочами і фруктами або при активному проникненні личинок через шкіру (переважаючий шлях зараження). В останньому випадку личинки з течією крові мігрують крізь серце в легені, де двічі линяють, згодом піднімаються повітроносними шляхами у глотку і заковтуються. Вугриці можуть досягати статевої зрілості і виділяти яйця в легенях. Міграція продовжується 17-21 добу.

Рабдитоподібні личинки, що затрималися в кишківнику, перетворюються у філярієподібні, проникають у стінку кишки, потрапляють у просвіт кровоносних судин і починають новий цикл розвитку, проходять міграцію по тілу людини (аутосуперінвазія).

Патогенна дія: виражений токсично-алергічний вплив; механічне ушкодження тканин у період міграції личинок; ураження слизової оболонки тонкої кишки, що призводить до приєднання вторинної інфекції.

Клініка. У гострій стадії хвороби (період міграції личинок) характерні підвищена температура, алергічна висипка, кашель, задуха, біль у грудній клітці.

У кишковій стадії характерні слабкість, схуднення, біль у животі, можливі домішки слизу і крові у калі.

При аутосуперінвазії повторна міграція личинок призводить до загострення захворювання і прояву ознак гострої стадії хвороби.

У хворих зі зниженим імунітетом можливий розвиток генералізованої форми хвороби. Генералізований стронгілоїдоз відноситься до ВІЛ-асоційованих захворювань.

Діагностика. Клінічна: алергічні прояви в поєднанні з ураженням шлунково-кишкового тракту, тривалий перебіг хвороби з періодичними загостреннями. Лабораторна: виявлення личинок (лярвоскопія) у фекаліях або дуоденальному вмісті (метод Бермана) , можливе виявлення личинок у харкотинні; дослідження повторюють 3-5 разів з проміжками в 5-7 днів.

Лікування. Застосовують антигельмінтні препарати (тіабендазол). Контрольні дослідження один раз на місяць впродовж 3 міс.

Профілактика. Та ж, що і при анкілостомозі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis) – Тип Круглі черви (Nemathelminthes) - Довідник з біології


Вугриця кишкова (Strongyloides stercoralis) – Тип Круглі черви (Nemathelminthes)