Взаємодія факторів – ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА

Взаємодія факторів

На організми завжди діє комплекс факторів навколишнього середовища. Найбільш сприятлива для організму інтенсивність екологічного фактора називається оптимальною, або оптимумом. Відхилення від оптимального фактора призводить до пригнічення життєдіяльності організму. Граничні значення інтенсивності дії фактора називаються межами витривалості. Для будь-якого організму та всього виду існують свої межі за кожним екологічним

фактором. Фактор середовища, дія якого виходить за межі витривалості організму, називається лімітувальним (обмежувальним).

Оптимум відображує особливості умов проживання різних видів. Чим ширша межа (діапазон) витривалості, тим гнучкіший організм. Межі витривалості відповідно до різних екологічних чинників в організмів неоднакові. Вузько-пристосовані види менш пластичні і мають невеликий діапазон витривалості, широко пристосовані – більш пластичні й у них відзначається широкий діапазон витривалості до коливань факторів середовища.

Взаємодія різних екологічних факторів полягає в тому,

що зміни інтенсивності одного можуть знизити межу витривалості до іншого фактора або, навпаки, збільшити її. Наприклад, оптимальна температура підвищує витривалість до нестачі вологи та їжі.

Сукупність факторів середовища (абіотичних та біотичних), необхідних для існування виду, називається екологічною нішею, що характеризує спосіб життя організму, умови його проживання та живлення.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Взаємодія факторів – ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА - Довідник з біології


Взаємодія факторів – ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА