ВЗАЄМОДІЇ В МАКРОСВІТІ

Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ

§4. МАКРОСВІТ, МЕГАСВІТ І МІКРОСВІТ. ВЗАЄМОДІЇ ТА СИЛИ

2. ВЗАЄМОДІЇ В МАКРОСВІТІ

СИЛИ ПРУЖНОСТІ

Спостереження свідчать, що в разі безпосереднього контакту тіла ніби “упираються” одне в одне: завдяки цьому, наприклад, ми не провалюємося “крізь землю”.

Коли тіла тиснуть одне на одне, між ними діють сили пружності. Ці сили зумовлено деформацією тіл, тобто зміною їхньої форми. І хоча часто ми на око не помічаємо деформації тіла, її можна вимірити за допомогою приладів. А іноді тілу навмисно

надають такої форми, щоб його деформація була добре помітною, – саме таку форму, наприклад, мають пружини.

Сила пружності є проявом сил електричної взаємодії між частинками речовини. Про ці сили ви дізнаєтеся далі.

СИЛИ ТЕРТЯ

Роблячи крок, ви відштовхуєтеся від Землі з деякою силою F1 (рис. 4.7). Земля ж при цьому штовхає вас уперед із силою F2. Обидві ці сили є силами тертя.

Сила тертя розганяє також автомобілі та мотоцикли завдяки тому, що їхні колеса відштовхуються від дороги (рис. 4.8). Гальмують автомобілі теж завдяки силам тертя: гальмові колодки притискаються до ободів коліс і зупиняють

їхнє обертання.

Сили тертя діють між двома тілами, що дотикаються та рухаються одне відносно другого, а також коли одне тіло намагаються зрушити відносно другого. Ці сили завжди перешкоджають рухові одного тіла відносно другого.

 ВЗАЄМОДІЇ В МАКРОСВІТІ

Сили тертя відіграють величезну роль у макросвіті, хоча ми їх часто не помічаємо: так, завдяки їм тканини не розпадаються на нитки, а нитки – на волокна.

Сили тертя, як і сили пружності, є проявом сил електричної взаємодії між частинками речовини.

СИЛА ТЯЖІННЯ

Третя сила, що помітно виявляє себе в макросвіті, – це сила тяжіння, про яку ми вже розповідали.

ЕЛЕКТРИЧНІ ТА МАГНІТНІ СИЛИ

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІДИ

З’ясуємо на досліді, чи можуть тіла взаємодіяти, не торкаючись одне одного, тобто на відстані.

Розчешіть сухе волосся пластмасовим гребінцем, і він притягатиме шматочки паперу (рис. 4.9).

Піднесіть магніт до скріпок або шурупів. Ви побачите, що магніт притягує ці предмети (рис. 4.10).

 ВЗАЄМОДІЇ В МАКРОСВІТІ

У першому досліді діяли електричні сили, а в другому – магнітні.

Електричні сили діють між електрично зарядженими тілами та частинками. Набувати електричного заряду тіла можуть, наприклад, завдяки тертю, коли деяка кількість електронів переходить з одного тіла на друге. Тоді тіло, що втратило електрони, набуває позитивного заряду, а тіло, на яке перейшли електрони, – негативного. Заряджене тіло, як ми бачили, притягує і незаряджені тіла, оскільки в цих тілах відбувається перерозподіл електричних зарядів.

Магнітні сили діють, наприклад, між постійними магнітами. Будь-який магніт має північний і південний полюси, названі так тому, що північний полюс вільно підвішеного магніту вказує на північ, а південний – на південь. Однойменні (північний-північний або південний-південний) полюси магніту відштовхуються, а різнойменні (північний і південний) – притягуються. Як ми бачили, магнітні сили виявляють себе і в притяганні постійними магнітами залізних і сталевих предметів.

Закони електричних сил установив на досліді французький учений Шарль Огюстен Кулон у 18-му столітті. А в 19-му столітті данський учений Ганс Хрістіан Ерстед і французький учений Андре Марі Ампер виявили, що поблизу провідника зі струмом магнітна стрілка повертається, а котушка зі струмом притягує залізні й сталеві предмети як постійний магніт. Спираючись на ці та свої власні досліди, англійський учений Майкл Фарадей припустив, що електричні й магнітні взаємодії є проявами єдиної електромагнітної взаємодії, а його співвітчизник Клерк Джеймс Максвелл створив теорію електромагнітних взаємодій.

 ВЗАЄМОДІЇ В МАКРОСВІТІ


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ВЗАЄМОДІЇ В МАКРОСВІТІ - Фізика


ВЗАЄМОДІЇ В МАКРОСВІТІ