Харчова промисловість

РОЗДІЛ III. ГОСПОДАРСТВО

Тема 11. Харчова промисловість

1. Галузевий склад харчової промисловості. Фактори розміщення підприємств

Харчова промисловість – галузь промисловості, яка виробляє продукти харчування, використовуючи як сировину продукцію сільського господарства.

Структура харчової промисловості

Підгалузі, що переробляють продукцію рослинництва: зернові культури – борошномельно-круп’яна, макаронна, кондитерська, спиртова, пивоварна; технічні культури – олійно-жирова, цукрова, тютюнова; картоплярство

– крохмало-патокова; овочівництво, садівництво – плодоовочева; виноградарство – виноробна.

Підгалузі, що переробляють продукцію тваринництва: маслоробна, сироварна, м’ясна, молочно-консервна, рибна.

Підприємства галузі розміщені практично скрізь, де проживають люди. Цьому сприяють широкий спектр сировини, яку використовують у галузі, та повсюдне споживання продуктів харчування (схема 26).

Схема 26

 Харчова промисловість

– Розгляньте схему 26. Які підгалузі харчової промисловості пов’язані між собою? Наведіть приклади.

Фактори розміщення підприємств

Розміщення

галузей харчової промисловості визначається переважно особливостями сировини, що переробляється.

1. Якщо сировина швидко втрачає якість під час перевезення й збереження або при переробці дає багато відходів, то підприємства розміщуються поблизу сировини. Наприклад, виробництво цукрового піску (вміст цукру в коренеплодах зменшується щодня після збирання), вершкового масла, сиру, молочних консервів і сухого молока, м’ясних і плодоовочевих консервів.

2. Якщо готова продукція підприємства має короткий термін зберігання, нетранспортабельна, то підприємства розміщуються поблизу споживача (хлібопекарська, частково кондитерська промисловість). Ті підгалузі, що використовують сировину, яка вже пройшла первинну промислову переробку, розміщаються в районах споживання, тобто по всій країні відповідно до кількості населення (хлібопекарська, макаронна, кондитерська промисловість).

2. Географія харчової промисловості

В Україні набула розвитку борошномельна та круп’яна промисловість, яка виробляє із зернових культур борошно та крупи. Підприємства цієї промисловості розташовані в районах вирощування зерна, а також у місцях споживання продукції. Хлібозаводи розташовані у всіх містах та селищах міського типу, макаронні та круп’яні підприємства – у великих містах країни. Найбільшими центрами є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Миколаїв, Донецьк, Львів, Запоріжжя, Чернігів, Кривий Ріг.

Значного розвитку набула в Україні олійно-жирова промисловість. Відповідну сировинну базу створюють великі посіви соняшників у південних і центральних областях. Олійно-жирова промисловість співпрацює з іншими підгалузями: олія – цінний харчовий продукт, а також важлива сировина для виготовлення маргарину, майонезу, консервів тощо. У країні працюють потужні Дніпропетровський, Полтавський, Харківський, Одеський, Кіровоградський, Запорізький, Чернівецький, Вінницький олійно-жирові та жирові комбінати.

Цукрова промисловість – одна з найстаріших галузей харчової промисловості України й одна з провідних галузей країни. Цукрові заводи зосереджені в районах вирощування цукрових буряків. Найбільше цукрових заводів у Правобережному Лісостепу, особливо в Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Черкаській областях, на Лівобережжі – у Полтавській, Сумській, Харківській областях.

– Які галузі харчової промисловості найкраще розвинені у вашій області? Назвіть фактори розміщення підприємств харчової промисловості.

Схема 27

 Харчова промисловість

Україна є значним виробником м’яса, переробку якого здійснюють підприємства м’ясної промисловості. Основна продукція – свіже м’ясо, копченості, субпродукти, консерви тощо – виробляється на підприємствах, що розміщені в усіх областях. Найбільші м’ясокомбінати знаходяться у великих містах.

Північні й центральні райони України спеціалізуються на молочному (мал. 57) та молочно-м’ясному тваринництві. У цих районах розміщені підприємства молочноконсервної промисловості, бо вони орієнтуються на сировину. Виробництво сиру, масла, незбираного молока розміщується у великих та невеликих містах по всій території України, тому що орієнтується на споживача.

Рибна промисловість розвинена у портових містах – Севастополі, Керчі, Одесі, Маріуполі, Очакові, Бердянську, Білгород-Дністровському. Багато продукції дають судна-заводи, що знаходяться у містах вилову риби. Великий обсяг рибних консервів виробляється на спеціальних плавучих базах. Українські моряки виловлюють й одночасно здійснюють переробку риби в Атлантичному океані, тому що рибні ресурси Чорного і Азовського морів незначні.

– Охарактеризуйте виробничі зв’язки при виготовленні цукру (схема 27). Що, крім цукрового буряку, використовується у виробничому процесі? Чому тваринницькі ферми розміщуються біля подібних підприємств?

 Харчова промисловість

Мал. 57. Молочні вироби

 Харчова промисловість

Мал. 58. Хлібобулочні вироби

Географічна задача 24

1. За даними таблиці покажіть доцільність розміщення поблизу сировинних районів підприємств, що виробляють:

А) цукровий пісок; б) вершкове масло; в) хлібобулочні вироби. Для цього порівняйте масу сировини з масою готової продукції. Майте на увазі також транспортабельність і терміни збереження продукції.

Витрати сировини на 1 т готової продукції

Продукти

Витрати сировини, т

Продукти

Витрати сировини, т

Цукровий пісок

7,3

Сир

9,4

Соняшникова олія

3,3

Молочні консерви

2,6

Вершкове масло

23,0

М’ясо

1,8

2. Де вигідніше будувати макаронну фабрику: у великому місті чи невеликому селищі міського типу в центрі зернового господарства? (У 60-тонний вагон уміщується лише 40 т макаронів, а борошном, що витрачається на їх виготовлення, він може бути завантажений повністю).

3. У сільських населених пунктах створюються міні-заводи з переробки м’яса. Поясніть доцільність створення міні-виробництв.

Підприємства плодоовочевої промисловості (мал. 59) тяжіють до районів вирощування овочів, плодів та ягід у зв’язку з тим, що сировина має низьку транспортабельність. Підприємства цієї галузі розміщені у всіх областях України. Найвища їх концентрація на Півдні (Кримська, Одеська,

Миколаївська, Херсонська області), Поділлі та Закарпатті.

 Харчова промисловість

Мал. 59. Підприємство з переробки овочів

 Харчова промисловість

Мал. 60. Продукція винзаводу “Масандра”

Традиційною для України є спиртова промисловість. У розміщенні вона орієнтується на сировинну базу, якою переважно є відходи цукрової промисловості. Великі спиртові заводи розміщені у Вінницькій, Полтавській, Харківській областях та у великих містах. Виноробна промисловість розвинена у районах виноградарства – в Одеській, Херсонській, Закарпатській областях та в Криму. У багатьох країнах відома продукція винзаводів “Масандра” (мал. 60), “Коктебель”, “Сонячна долина”, “Магарач” та ін.

Також в Україні розвинені пивоварна промисловість та виробництво безалкогольних напоїв. Підприємства цих галузей працюють у Києві, Харкові, Одесі, Львові, Запоріжжі та Чернігові.

3. Проблеми та перспективи. Харчова промисловість

Розвиток харчової промисловості світу призвів до її поділу на дві гілки: одна частина перетворилась на так звану фаст-фуд-систему (мал. 61), друга експлуатує традиційні підходи до технології виробництва продуктів харчування, які потребують додаткової обробки перед споживанням.

У наші дні багато уваги приділяється виробництву екологічно чистих продуктів харчування. Якими шляхами повинна вирішуватися ця проблема? Поясніть, чому, незважаючи на більш високу ціну, екологічно чисті продукти харчування мають значний попит у країнах Західної Європи?

 Харчова промисловість

Мал. 61. Фаст-фуд

Система фаст-фуду має як свої переваги, так і недоліки.

До переваг насамперед належать скорочення часу для приготування їжі, зручність. Але вважається, що фастфуд призводить до порушень обміну речовин в організмі, провокує ожиріння, інші види захворювань. Фаст-фуд став поширеним явищем в Україні, але він потребує вивчення з точки зору раціонального харчування.

Друга гілка – традиційне харчування. Йдеться про продукти, які потребують обробки під час приготування у домашніх умовах або не потребують її (кисломолочні продукти). Перерозподіл у споживанні й виробництві харчової продукції є сьогодні одним із головних завдань підприємств харчової промисловості. Традиційна гілка харчової промисловості України стрімко розвивається.

Для України як одного із потужних світових виробників зернової та інших видів харчової продукції залишається важливою проблема продовольчої безпеки та безпеки продуктів харчування, які є основою національної безпеки.

Швидкість змін у технологічних процесах у зв’язку з використанням харчових добавок, нових технологій з часом призводить до погіршення якості харчових продуктів, наявності канцерогенів, які утворюються під час різноманітних термічних обробок продуктів.

Застосування генетично модифікованих організмів при виробництві сільськогосподарської продукції є значною проблемою для харчової промисловості. З одного боку, існує ряд переваг: велика врожайність, високий термін зберігання врожаю, але, з іншого, вчені ще не зробили остаточного висновку, наскільки безпечно вживати такі продукти.

Соціогеографічний практикум. 12

1. Практично всі продукти харчування мають маркувальні дані: дату виготовлення, термін зберігання (або реалізації), місце виготовлення тощо. Складіть галузеву й територіальну характеристики – “географію” продуктів харчування вашої кухні:

А) продукти харчування, що виготовлено на території вашої області:

Б) в інших областях України;

В) імпортного виробництва.

 Харчова промисловість

Мал. 62. Традиційне харчування

– Наведіть приклади фаст-фуду іноземного та вітчизняного походження.

2. Імпортним чи вітчизняним продуктам віддає перевагу ваша родина? Яке співвідношення (у відсотках) цих груп продуктів? На чому грунтується вибір вашої родини (ціна, якість, смак, безпека вживання, упакування та інші критерії)? Які у зв’язку з цим перспективи вітчизняних виробників харчових продуктів?

3. Назвіть продукти, що швидко псуються, продукти із середнім і тривалим терміном реалізації. Як це співвіднести з “географією” (тобто місцем ) їх виготовлення?

Перспективи розвитку галузі базуються на таких положеннях:

1. Необхідно використовувати кращий світовий досвід виробництва як традиційних продуктів харчування, так і фаст-фуду.

2. Слід удосконалити законодавчу базу для максимального захисту споживача, прийняти ряд законодавчих актів, які б дозволили перекласти відповідальність за безпеку харчових продуктів на виробника.

3. У зв’язку зі вступом України до СОТ більшість вітчизняних виробників продуктів харчування можуть не витримати конкуренції, оскільки у західних виробників з’явиться вільний доступ на наш ринок. Тому підприємства галузі повинні бути оснащені передовою лабораторною технікою, більш сучасним обладнанням, мати відповідну систему стандартизації.

Це цікаво знати

– Кондитерська корпорація ROSHEN – лідер національного ринку кондитерських виробів. Близько 25 % усіх вітчизняних солодощів випускається на фабриках корпорації – Київській, Вінницькій, Маріупольській та Кременчуцькій. Із 2001 року корпорація ROSHEN набула міжнародного статусу: до її складу увійшли Ліпецька кондитерська фабрика “Ліконф” (Росія), а 2006 року – Клайпедська кондитерська фабрика (Литва). Також до складу корпорації входить масломолочний комбінат “Бершадьмолоко”, що забезпечує фабрики корпорації натуральною високоякісною сировиною. В асортименті корпорації понад 200 різновидів цукерок, шоколаду, карамелі, печива, вафель, мармеладу і тортів. Продукція експортується до Росії, Казахстану, Узбекистану, Молдови, Естонії, Латвії, Литви, США, Канади, Німеччини, Ізраїлю та інших країн.

– Один із лідерів вітчизняної харчової промисловості України, що працює з 1998 року, – ВАТ “Миронівський хлібопродукти. Сьогодні це вертикально інтегрований комплекс із 19 підприємств, який об’єднує виробничі потужності всього технологічного ланцюга м’ясного виробництва – від вирощування та виробництва кормів, інкубаційних яєць, вирощування великої рогатої худоби та домашньої птиці (торговельна марка “Наша Ряба”) до переробки й реалізації готової продукції.

Соціогеографічний практикум 13

Проаналізуйте дані, наведені в таблиці.

Споживання найголовніших продуктів харчування на душу населення на рік, кг

Продукти

Науково

Обгрунтована

Норма

Споживання

У розвинутих країнах

В Україні (за роками)

1985

1998

2000

2007

М’ясо і м’ясопродукти

78

114

66

33

32

61

Молоко і молокопродукти

405

350

350

213

198

265

Яйця, шт.

292

250

276

154

163

240

Риба і рибопродукти

18,2

18

18,5

5,9

8,0

18

Цукор

40

34

46,5

31

34

38

Олія

19

10,6

8,2

9,3

20

Картопля

80

70

139

126

133

99

Овочі та баштанні культури

130

144

124

94

101

104

Фрукти та ягоди

91

110

50

28

ЗО

43

Хліб і хлібопродукти (макаронні вироби, борошно, бобові)

115

101

138

126

123

Ив,

За якими видами продуктів харчування споживання в Україні перевищує науково обгрунтовані норми? Менше, ніж норма? Які галузі сільського господарства України повинні розвиватися прискорено для ліквідації розриву?

Контрольні запитання

1. Назвіть підгалузі харчової промисловості.

2. Охарактеризуйте фактори розміщення підприємств харчової промисловості.

3. Складіть схему виробничих зв’язків рибної промисловості України.

4. Які області спеціалізуються на виробництві олії, цукру і м’яса? Поясніть цю спеціалізацію.

5. Як ви вважаєте, чи впливає на здоров’я людини постійне споживання продуктів харчування, що містять у собі генетично модифіковані організми? Відповідь поясніть.

6. Охарактеризуйте систему фаст-фуду. Які, на вашу думку, переваги й недоліки має ця система перед традиційним харчуванням? Відповідь поясніть.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Харчова промисловість - Географія


Харчова промисловість