Ядерне роззброєння

Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

§ 35. СУЧАСНА УКРАЇНА В МІЖНАРОДНІЙ ПОЛІТИЦІ

4. Ядерне роззброєння.

Суверенна Україна утверджувала себе у світі як без’ядерна держава. У Декларації про державний суверенітет України (16 липня 1990 р.) проголошувалося дотримання трьох неядерних принципів: не приймати, не виробляти, не набувати ядерної зброї.

Історичний факт

Проголосивши себе незалежною державою, Україна успадкувала від СРСР 1656 ядерних боєзарядів (17 % від світового ядерного потенціалу). Вона отримала зброю масового знищення,

що перевищувала за своєю потужністю ядерні сили Великої Британії, Франції та Китаю разом узятих. Потужні ядерні сили успадкували також Казахстан – 1410 (15 %) і Білорусь – 74 (0,6 %) ядерних боєзарядів.

Несподіване виникнення трьох нових ядерних держав серйозно стурбувало США та Росію, широку світову громадськість, і, зокрема, сусідів України – Польщу, Словаччину, Румунію, Угорщину: Після проголошення суверенітету Україна зайняла позицію активного учасника глобального процесу ядерного роззброєння, однак потребувала в цій справі фінансово-технічного сприяння, повноцінної компенсації за втрату

високозбагаченого урану, а також гарантій національної безпеки. Перемовини з цього приводу проходили складно й завершились 14 січня 1994 р. тристоронньою угодою України, США і Росії про передачу ядерної зброї під контроль російського командування. У заяві трьох президентів із приводу домовленості стверджувалося, що:

– Україні надаються гарантії національної безпеки одразу після її приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї;

– США, Російська Федерація та Велика Британія беруть на себе зобов’язання поважати незалежність і суверенітет та існування кордонів України, 303

Утримуватися від політичного та економічного тиску на неї і не використовувати проти України будь-яку зброю;

– Україні надаватиметься швидка технічна та фінансова допомога в ході демонтажу ядерної зброї;

– Україні надаватиметься справедлива та своєчасна компенсація за високо – збагачений уран;

– Міністерству оборони України будуть надані можливості для контролю його представниками за тим, щоб розкомплектовані матеріали не були використані для створення нової зброї масового знищення.

У формуванні позитивного іміджу України важливе значення мало рішення Верховної Ради України від 16 листопада 1994 р. про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

5 грудня 1994 р. на міжнародному саміті в Будапешті президенти США, Росії та прем’єр-міністр Великої Британії підписали безпрецедентний у міжнародно-правовій практиці документ – Меморандум про гарантії безпеки України. Окремі гарантії безпеки надали Україні глави держав Китаю та Франції. Відповідно до засад міжнародного права, ядерні держави взяли на себе зобов’язання поважати незалежність, суверенітет та сучасні кордони України. Вони зобов’язалися не порушувати її суверенних прав і утримуватися від економічного тиску на Україну.

Історичний факт

Україна послідовно проводить політику, спрямовану на обмеження й ліквідацію всіх видів зброї масового знищення. Так, у 2005 р. вона першою серед країн пострадянського простору набула членства в “Австралійській групі”, до якої входять країни, які погоджуються на контроль за експортом своїх товарів, які можуть бути використані при виробництві хімічної та бактеріологічної зброї.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Ядерне роззброєння - Історія


Ядерне роззброєння