СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 22 Як охороняти грунт? Підбиваємо підсумки. Що ти знаєш про неживу природу?
Тема. Як охороняти грунт? Підбиваємо підсумки. Що ти знаєш про неживу природу?
Мета: розповісти про значення грунту для життя рослин, тварин, людини; ознайомити з перетворювальною діяльністю людей; формувати уявлення про охорону і збереження грунту; розвивати мову, мислення учнів; виховувати пошану до землі.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
– Продовжіть речення: “До складу
– Що беруть із грунту рослини?
– Яке значення грунту для людей?
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про значення грунту для природи та життя людей.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 52-53)
– Розгляньте фото на с. 52 вгорі.
– Що на них зображено?
– Розкажіть: куди висаджують рослини?
– Поміркуйте: від чого залежить урожай рослин?
– Урожай рослин залежить від родючості грунту.
– Розгляньте фото на с. 52 внизу.
– Що ви бачите?
– Родючий шар землі – це і є грунт. Тому люди здавна
– Чому землю називають годувальницею?
– Отже, як треба дбати про грунт, щоб отримати щедрий урожай? ‘Потрібно багато праці до землі докласти: ретельно обробити, зорати, удобрити, засіяти, прополоти і лише тоді урожай зібрати.)
– Що потрібно від людини для збереження грунту?
– Поясніть і запам’ятайте прислів’я.
– Земля багата – народ багатий.
– Про землю піклуйся – золотим зерном милуйся.
– Розгляньте фото на с. 53.
– Розкажіть, як потрібно охороняти грунт?
Завдання для друга природи
– Пригадайте загадки про землю та врожай. Загадайте їх однокласникам.
– Усіх годує, напуває,
А про нього не всяк дбає. (Грунт)
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота в парах
– Поміркуйте, куди зникає брудна вода після миття посуду, прання білизни, купання?
– Що станеться з грунтом, якщо його поливати брудною водою?
– Чим ще людина забруднює грунт?
– Як ви вважаєте, що станеться з людиною, якщо грунт зникне?
2. Підбиваємо підсумки. Що ти знаєш про неживу природу?
– Розгляньте малюнки на с. 54.
– Як взаємопов’язані Сонце, вода, повітря, гірські породи та грунти?
– Поміркуйте: як Сонце впливає на повітря і воду?
– Як вода впливає на каміння та грунт?
– Як Сонце впливає на життя рослин?
– Розгляньте фото на с. 54.
– Розкажіть, для чого людям, тваринам і рослинам потрібні Сонце, повітря і вода?
– Роздивіться фото на с. 55 та поясніть, чи може нежива природа існувати окремо від живої?
– Поміркуйте: що може статися, якщо на Землі зникнуть грунти?
– Що впливає на грунт позитивно й негативно?
V. Підсумок уроку
– Що вам запам’яталося, сподобалося?
– Що вас вразило, здивувало?
– Які знання будуть вам потрібні у житті?