Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини?

СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ

УРОК 25 Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини?

Тема. Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини?

Мета: ознайомити учнів з різноманітним світом рослин; учити порівнювати дерева, кущі, трав’янисті рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

– Відгадайте загадки.

3 золотому решеті чорних хатинок повно. (Соняшник)

Навесні веселить, улітку

холодить,

Восени харчує, зимою зігріває. (Дерево)

Не розбивши горщика, не з’їси кашки. (Горіх)

Повна діжка жита, п’ятачком накрита. (Мак)

– Що об’єднує слова-відгадки? (Це рослини.)

– Яку будову мають рослини?

– Сьогодні ви дізнаєтеся, на які групи рослини поділяються за будовою.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

І. Робота за підручником (с. 60)

– Розгляньте малюнки і фото.

– Пригадайте: з яких частин складаються рослини?

– Яку будову мають зображені рослини? Назвіть їх частини.

– Допоможіть Сойці розібратися, чим схожі зображені

рослини чим вони різняться?

– Порівняйте стебла дуба і шипшини. (У дуба один дерев’янистий стовбур, гілки дерева починаються на деякій відстані від землі утворюють крону. У шипшини немає загального стовбура, зате у неї є декілька дерев’янистих стебел з гілками, що починаються відразу від землі.)

– Липа – це дерево. У дерев одне стебло – стовбур. Шипшина – кущ. У неї багато невеличких стовбурів. Конюшина – трав’яниста рослина. У неї м’які соковиті стебла.

– Рослини розподіляються на дерева, кущі та трави.

– Чи може дерево бути нижче за кущі? (Так, може,)

– Наведіть приклади.

– Чи може трав’яниста рослина бути вища за дерево? Наведіть приклади.

– Банан – це дерево, кущ чи трав’яниста рослина? Прочитайте про нього у довідковому бюро на с. 135.

На лошці – схема:

 Як розрізняти дерева, кущі й травянисті рослини?

– Прошу вас пам’ятати, що всі рослини – дерева, кущі, трави, квіти – це живі істоти.

2. Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Продовження роботи за підручником (с. 47).

Робота в групах

– Розгляньте фотографії на с. 47.

– Які рослини ви бачите?

– Визначте, яка із зображених рослин – дерево, яка – кущ, яка – трав’яниста рослина?

– Чим вони відрізняються?

Яка рослина тут зайва? Чому?

– Закінчіть речення. Додайте власні приклади.

Тополя, тюльпан, каштан, береза…

Це -________ .

Малина, смородина, проліска, калина…

Це -________ .

Клен, айстра, сон, конвалія…

Це -________ .

– Як відрізнити дерево від інших рослин?

– Як відрізнити кущ від інших рослин?

– Як відрізнити трав’янисті рослини?

Завдання для друга природи

– Пригадайте, які казки про рослини ви знаєте. Розкажіть одну із них сусідові по парті.

2. Гра “Розподіл по групах”

1) мак, тюльпан, волошка, бузок, шипшина, смородина, осика, тополя, ялина.

2)

 Як розрізняти дерева, кущі й травянисті рослини?

– За якими ознаками рослини були розподілені по групах?

V. Підсумок уроку

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Які групи рослин ви знаєте?

– Назвіть дерева нашого краю.

– Назвіть кущі нашого краю.

– Назвіть трав’янисті рослини нашого краю.

– У чому полягає головна відмінність у будові дерева від будови інших рослин?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини? - Плани-конспекти уроків по натурології


Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини?