ЯК УТВОРИЛАСЯ РИМСЬКА СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКА ДЕРЖАВА

Розділ IV ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ

Тема 1. СТАРОДАВНІЙ РИМ ЗА ЦАРСЬКОЇ ТА РЕСПУБЛІКАНСЬКОЇ ДОБИ

§ 45. ЯК УТВОРИЛАСЯ РИМСЬКА СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКА ДЕРЖАВА

1. ПЕРША ПУНІЧНА ВІЙНА

Назвіть причини Пунічних війн.

Римляни не обмежилися завоюванням Апеннінського півострова і прагнули вийти за його межі аж до Середземного моря. Насамперед вони намагалися захопити багату на хліб Сицилію, на території якої у II ст. до н. е. були володіння держави Карфаген. Саме в районі Сицилії зіткнулися інтереси двох сильних держав – Риму і Карфагену,

що призвело до кровопролитних Пунічних* воєн, які з перервами тривали 118 років (264-146pp. до н. е.). У 264 р. до н. е. Рим і Карфаген вступили у війну за володіння островом Сицилія. Розпочалася Перша Пунічна війна. Римляни мали значну сухопутну армію, проте в них не було великого військового флоту. Карфаген, навпаки, мав перевагу на морі і невелику сухопутну армію з найманців.

За роки Першої Пунічної війни римляни побудували і втратили п’ять флотів. Зрештою вони навчилися споруджувати добротні бойові кораблі, вести морські битви і перемогли карфагенян на морі.

Коли римські війська висадилися в Африці,

Карфаген визнав себе переможеним. У 241 р. до н. е. Рим і Карфаген уклали мирну угоду, за якою Карфаген віддав римлянам острів Сицилію та виплачував римлянам велику контрибуцію. Саме острів Сицилія став першою римською провінцією.

Контрибуція – грошове відшкодування збитків під час війни на користь переможця.

Провінції – у Стародавньому Римі – підвладні римлянам території поза Апеннінським півостровом, що керувалися римським намісником.

Знайдіть на карті (див. с. 207) території, захоплені Римом у Першій Пунічній війні. Які території відтепер міг контролювати Рим?

* Від римської назви карфагенян – пуни.

ПУНІЧНІ ВІЙНИ

 ЯК УТВОРИЛАСЯ РИМСЬКА СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКА ДЕРЖАВА

2. ЯКИМИ БУЛИ ХІД І РЕЗУЛЬТАТИ ДРУГОЇ ПУНІЧНОЇ ВІЙНИ

Чому Ганнібалу не вдалося перемогти римлян?

Карфаген не змирився із втратами своїх територій і, відновивши сили, знову готувався до війни з Римом. Карфагенську армію в цей час очолював талановитий полководець і запеклий ворог Риму Ганнібал.

Як характеризував Ганнібала давньоримський історик Тит Лівій? Які риси допомогли Ганнібалу стати видатним полководцем?

Тит Лівій про Ганнібала

Наскільки він був сміливий, кидаючись у небезпеку, настільки ж був він обачний у самій небезпеці. Не було такої праці, при якій він утомлювався б тілом або падав духом. І спеку, і холод він переносив з рівним терпінням, їв і пив стільки, скільки вимагала природа, а не для задоволення…

Часто бачили його, як він, загорнувшись у військовий плащ, спав серед воїнів, що стояли на варті. Одягом він анітрохи не відрізнявся від ровесників, тільки з озброєння та по коню його можна було впізнати…

Але його жорстокість переходила всі людські межі… Він не знав ні правди, ні чесноти, не боявся богів, недотримувався клятви, не поважав святині.

Навесні 218 р. до н. е. почалася Друга Пунічна війна. План Ганнібала полягав у тому, щоб вести війну з Римською державою в самій Італії. Це було можливим лише завдяки вторгненню з півночі, через Альпи, позаяк на морі панував римський флот. Карфагенська армія, яка складалася з піхоти, кінноти та бойових слонів, вирушила з Іспанії до Італії. Наприкінці вересня армія Ганнібала підійшла до Альп. Надзвичайно тяжким був гірський перехід: карфагенська армія зазнала значних втрат. Проте поява військ Ганнібала в Італії стала для римлян повною несподіванкою.

2 серпня 216 р. до н. е., біля містечка Канни, відбулася одна з найвеличніших битв в історії Стародавнього світу.

1) За допомогою карти (див. с. 207) розкажіть про похід Ганнібала. Назвіть гори, які йому вдалося подолати. Як ця експедиція характеризує Ганнібала? Знайдіть на карті місто Канни.

2) Проаналізуйте дані, подані в таблиці, і висловіть припущення, хто має більше шансів здобути перемогу і чому.

Військові сили сторін напередодні битви під Каннами

Сторони

Піхота

Кіннота

Римляни

80 тис.

6тис. кінноти

Карфагеняни разом із галлами

Понад 40 тис.

10 тис. кінноти

Ганнібал розташував свою армію у формі півмісяця, опуклою частиною до римлян. У центрі стояли слабші запони його війська – піші воїни, анафлангах – його відбірні загони. На початку битви римляни сильним ударом зім’яли карфагенський центр, який став відступати.

Опукла лінія фронту карфагенян перетворилася у ввігнуту. Тоді Ганнібал кинув на фланги свою кінноту. Вона зламала опір римської кінноти і зайшла в тил ворожій піхоті.

Римська армія була оточена з усіх боків і розгромлена

Ганнібал запропонував розпочати переговори про мир, але римський сенат відмовився. Війн а набувала затяжного характеру. Римляни уникали рішучих боїв з Ганнібал ом. Весною 202 р. до н. е. біля міста – Зами (на півдні від Карфагена) римський полководець Публій Корнелій Сципіон здобув перемогу. Самому Ганні балу пощастило втекти. Він змушений був шукати захисту в сирійського царя.

За умовами миру 201 р. до н. е. Карфаген утратив увесь свій флот і бойових слонів і повинен був сплатити величезну контрибуцію. Ці умови остаточно підірвали військову могутність Карфагену.

3. ХІД І РЕЗУЛЬТАТИ ТРЕТЬОЇ ПУНІЧНОЇ ВІЙНИ

Чим закінчилися Пунічні війни? Чи була жорстокість римлян щодо карфагенян виправданою?

Римляни боялися відродження Карфагена, появи нового Ганнібала і повторення страхіть Другої Пунічної війни. Тож 149 р. до н. е. Рим оголосив Карфагену війну. Римське військо висадилося в Африці й обложило Карфаген. Почалася Третя Пунічна війна. Сили супротивників були нерівні: Рим знищував слабшого.

Упродовж двох років тривала облога Карфагена римлянами. Вдень і вночі жителі міста виготовляли зброю, будували катапульти й балісти, лагодили стіни, жінки обрізали своє волосся і плели з нього мотузки для метальних машин. Відпущені на свободу раби теж захищали місто.

 ЯК УТВОРИЛАСЯ РИМСЬКА СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКА ДЕРЖАВА

Карфагенський бойовий слон (скульптура XVI ст. з парку Сакро Бocкo в Італії)

Лише навесні 146 р. до н. е., коли в місті почалися голод і хвороби, римляни вдалися до штурму Карфагена. На одній ділянці стіни, яку обороняв загін, що знемагав від голоду, римлянам вдалося проникнути в місто.

Шість діб точився жорстокий бій на вузьких вулицях міста. Карфагеняни відчайдушно обороняли кожний будинок. Утім, сили були нерівні, що вирішило результат битви. Усіх полонених римляни продали в рабство, місто зруйнували, а землю, де стояв Карфаген, зорали та “засіяли” сіллю. Більшу частину карфагенських володінь римляни перетворили на провінцію Африку.

4. НАСЛІДКИ ПУНІЧНИХ ВІЙН

Доведіть, що Рим перетворився на най сильнішу державу Середземномор’я. Поміркуйте, які переваги мав Рим порівняно з іншими державами.

Після падіння Карфагена римляни продовжили свої завоювання. У II ст. до н. е. Рим перетворився на велику середземноморську державу. Його володіння охопили все Середземномор’я – як на заході, такі на сході. Останніми в І ст. до н. е потрапили під владу Риму середземноморські царства – Сирія та Єгипет. Крім Африки, провінціями Риму стали території Балкан, Сицилії, Іберії (сучасна Іспанія), Галлії (сучасна Франція) та ін. Пізніше під римською владою опинилися і грецькі міста в Малій Азії. Римські намісники, які ними управляли, зосередили в своїх руках усю військову та судову владу. Провінції мусили утримувати намісника, його обслугу та розміщені в них війська.

Перевірте засвоєне на уроці

1. Назвіть причини Пунічних воєн.

2. Як завершилася Перш а Пунічна війна?

3. Назвіть хронологічні межі Другої Пунічної війни.

4. У чому головна особливість Третьої Пунічної війни?

5. Визначте причини перемог Риму над Карфагеном. Свою відповідь аргументуйте.

6. Кому ви співчуваєте: римлянам чи карфагенянам? Чому?

Домашнє завдання

Уявіть, що ви військовий хроніст, обов’язком якого був докладний опис усіх військових баталій. Складіть план-хроніку битви при Каннах від імені її очевидця.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


ЯК УТВОРИЛАСЯ РИМСЬКА СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКА ДЕРЖАВА - Історія


ЯК УТВОРИЛАСЯ РИМСЬКА СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКА ДЕРЖАВА