ЯКА ПРИРОДА В СТЕПУ?

Зустріч 55. ЯКА ПРИРОДА В СТЕПУ?

Мета: сформувати в учнів поняття “степ” та уявлення про природу степу; пояснити особливості пристосування тварин і рослин до життя в умовах степу; розвивати спостережливість, увагу, уяву; виховувати дбайливе ставлення до природи; вчити розуміти і відчувати її красу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 161)

2. Природнича розминка “Чи вірите ви?”

Чи вірите ви в те, що територію не перетинають ріки Дністер і Дніпро?

– Чи вірите ви в те, що у зоні лісостепу переважають чорноземи та сірі лісові грунти?

– Чи вірите ви в те, що у зоні степів зосереджені родовища корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам’яне вугілля?

3. Гра “Упізнай мене”

– Аж ось перед очима розкинувся неосяжно великий край. Доки сягає око, видно лише небо і трави.

– До якої природної зони ми потрапили?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)

IV. ВИВЧЕННЯ

НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

– Як ви уявляєте зону степів? Що таке степ?

– Знайдіть цю природну зону на карті.

– Яким кольором її позначено?

– Що ви можете сказати про її розміри?

– Де на території України розташована лісостепова зона?

2. Робота за підручником (с. 162-164)

Вправа “Мікрофон”

Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.

– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки і виконайте завдання, яке вона пропонує.

– Де пролягла степова зона?

– Які форми земної поверхні переважають у зоні?

– Що є характерною ознакою степової зони?

– Які інші грунти трапляються в степовій зоні?

– Розкажіть за діаграмою про грунти у степовій зоні.

– Розкажіть про погодні умови степової зони.

Робота в парах

Учні працюють за завданнями підручника.

– Прочитайте розповідь козака Подорожника.

– Що постає перед очима, коли лунає слово степ?

– Назвіть типову представницю степів. Що ви дізналися про ковилу?

– Чому всі види ковили занесені до Червоної книги України?

– Які інші степові рослини ви знаєте? Що ви про них дізналися?

– Якими тваринами представлений тваринний світ степів?

– Які хижаки тут мешкають? Які птахи? Які плазуни?

– Що ви знаєте про заповідник Асканія-Нова?

– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України”.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра “Так чи ні?”

– Майже всі тварини степу набули жовто-сірого забарвлення. Так чи ні?

– Багато степових тварин, рятуючись від сонця і хижаків, пристосувалися жити в норах. Так чи ні?

– Степові птахи не гніздяться на землі. Так чи ні?

– У степах не мешкають плазуни. Так чи ні?

– У степах безліч комах: метеликів, жуків, сарани, коників. Так чи ні?

– Звірі степів не дуже дрібні. Так чи ні?

2. Гра “Знайди “зайве” слово”

Перепілка

Черепаха степова

Півники

Стрепет

Ящірка прудка

Крокуси

Дятел

Гадюка степова

Тюльпан

Дрохва

Тушканчик

Півонії

Боривітер

Типчак

3. Слухання уривка з оповідання О. Гончара

– Про які ознаки степової зони йдеться у тексті твору?

Тиша панує тут. Дзвенять цикади. Гаряче пахнуть насичені сонцем трави. Лише зашерхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи в траві. Та ще жайворонки дзюркочуть у тиші. Вони невидимі в повітрі, як струмки, що течуть розмаїті, джерельно-дзвінкі. Здається співає саме повітря.

Кожна стеблина закоренилась в суху, місцями вже потріскану землю. Пливуть гнучкі тонконогі, квітучі типчаки. Серед золотавого їх розливу рясніють в улоговинах озеречка квітів. Сизіють де-не-де, немов покриті інеєм, острівки степового чаю. Зрідка видніються над ковилами кулясті кущі, верблюдки, каршена та молодого кураю.

4. Вікторина “Відгадай!”

– Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)

– Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть. (Полин)

– Тваринка, в якої задні ноги в 4 рази довші за передні. (Тушканчик)

– Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)

– Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Полівка)

5. Робота в парах

– Запишіть назви тварин степу за групами.

Лисиця, борсук, метелик, сарана, ховрах, тушканчик, гадюка степова, ящірка, перепілка, стрепет, боривітер, бабак, коник, жайворонок, богомол.

Звірі

Птахи

Комахи

Плазуни

6. Розгадування кросвордів “Степ”

Кросворд “Рослини”

 ЯКА ПРИРОДА В СТЕПУ?

1. Рослина, схожа на вогник з іскрами. (Костриця)

2. Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)

3. Рослина з чорними ягодами, про неї складена пісня. (Терен)

4. Рослина, що має гіркі речовини, ліки від глистів. (Полин)

Кросворд “Тварини”

 ЯКА ПРИРОДА В СТЕПУ?

1. Тварина з коротким хоботом. (Сайгак)

2. Тварина, у якої задні ноги у 4 рази довші за передні. (Тушканчик)

3. Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)

4. Маленьке, сіреньке, хвостик, як шило. (Полівка)

7. Робота в групах

– Серед тварин степів багато таких, які риють нори у землі. З чим це пов’язано? Запишіть назви цих тварин.

– Серед тварин степів багато таких, які добре бігають. З чим це пов’язано? Запишіть.

8. Гра “П’ять речень”

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому?

– Якої пори року в степах буйно розростаються трави?

– Як рослини пристосувалися до нестачі вологи у степу?

– Наведіть приклади пристосування тварин до життя в степу.

– Які заповідники створено у зоні степу?

– Які форми земної поверхні є в степовій зоні?

– Які водойми зустрічаються у степовій зоні?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 162-164.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ЯКА ПРИРОДА В СТЕПУ? - Плани-конспекти уроків по натурології


ЯКА ПРИРОДА В СТЕПУ?