ЯКІ ВОДОЙМИ Є В УКРАЇНІ?

Зустріч 43. ЯКІ ВОДОЙМИ Є В УКРАЇНІ?

Мета: формувати в учнів поняття про штучні та природні водні об’єкти; продовжити формувати вміння працювати з фізичною картою, показувати на карті найбільші річки України, Чорне та Азовське моря; розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до водойм.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти

природу” (с. 133)

2. Бесіда

– Якщо ми подивимося на карту, глобус, то побачимо, що на них переважає блакитний колір. Чому? (Значну частину поверхні землі займає вода.)

– Де вона знаходиться на планеті? (У річках, озерах, морях, океанах і т. ін.)

– Подивіться на фізичну карту України: численні сині жилки вкривають її територію складним узором. Це великі й малі річки, озера, водосховища, лимани, канали тощо – сукупність вод, які необхідні людям для життя і господарської діяльності.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику

“Ти дізнаєшся”.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда з елементами розповіді

– Які водойми вам знайомі? Де ви їх бачили?

– Ви вже знаєте, що водойми поділяються на природні та штучні. Ті водойми, що утворилися самостійно, без втручання людини, є природними: річки, джерела, моря. А ті водойми, що створила сама людина, називаються штучними: водосховища, канали, ставки. Розглянемо карту України. Які водойми ви бачите?

– На півдні Україну омиває Чорне море, на південному заході – Азовське.

Море – це частина океану, яка заходить у сушу. Море завжди сполучене з океаном. Вода в морі є гірко-солоною.

– Поміркуйте, звідки в морській воді беруться солі?

– Якби всю воду в океанах і морях випарувати, то залишилося б стільки солі, що розстеливши її на суші, отримали б пласти заввишки понад 150 км.

Розповідь учителя або підготовлених учнів про річки (з опорою на ілюстрації)

– Дніпро – найбільша в країні і третя за величиною в Європі (після Волги і Дунаю) річка. Вона бере початок на півночі Смоленської області і котить свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2201 км. У межах України довжина Дніпра складає 981 км. Найбільшими притоками Дніпра є Прип’ять і Десна. Меншими за величиною є Тетерів, Псел, Ворскла, Рось, Самара, Конка, Інгулець. Усього у басейні Дніпра – 1424 притоки.

Дністер – друга за величиною річка України, яка протікає у семи областях. Початок бере на північному сході схилу Карпат і впадає у Дністровський лиман Чорного моря. Загальна протяжність річки – 1352 км. Протяжність Україною – 692 км. На території України в Дністер впадають майже 500 річок.

Південний Буг – річка на південному заході України. Єдина велика річка України, що повністю протікає по її території. Довжина річки – 857 км. Південний Буг має 301 приток, кожен з яких завдовжки до 10 км.

До великих річок належить також Сіверський Донець. Його довжина складає 1053 км, а в межах України – 672 км.

Дунай – друга за протяжністю (після Волги) річка в Європі. Довжина – 2960 км. Її називають “інтернаціональною” річкою, оскільки від витоку до гирла вона протікає по території або по межі 10 держав.

– Ріки України – це багатство нашої Батьківщини. З давніх часів вони використовуються як судноплавні шляхи для перевезення вантажів і пасажирів. На річках побудовані гідроелектростанції. Воду річок використовують для зрошування земель, а також там розвинене рибне господарство.

Крім рік на території України є ставки, озера, болота, водосховища.

Озеро – це природна западина на поверхні землі, заповнена водою. В Україні налічується понад 3000 озер, у тому числі 30 площею понад 10 км2. Розрізняють озера великі і маленькі, глибокі і дрібні, з прісною та солоною водою.

Розповідь учителя або підготовлених учнів про озера

– Ялпуг – друге за величиною озеро Європи і найбільше за площею прісне озеро України. Його довжина 39 км, а ширина місцями досягає 5 км, глибина – 6 м.

Озеро Світязь знаходиться у північно-західній частині Волині. Довжина озера 9,3 км. Найбільша ширина 8 км.

Максимальна глибина – 58,4 м. Озеро добре прогрівається влітку, користується популярністю у відпочивальників. В озері виявлено 21 вид риб.

Багато невеликих, але глибоких живописних гірських озер можна зустріти в Карпатах, з них найбільш відоме – Синевир. Воно знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря. Середня глибина 8-10 метрів. Максимальна його глибина – 24 м. Це гірське озеро вражає своєю красою. Посередині озера розмістився невеликий острівець площею всього декілька метрів. Звідси і народна назва озера – Морське око.

Солоні озера є в Херсонській області, у Криму. Відомим озером є озеро Сиваш. Найбільша глибина не перевищує 3 м, середня глибина 0,5-1 м. Улітку вода у ньому добре прогрівається і видає гнильний запах, через що Сиваш називають Гнилим морем. Вода інтенсивно випаровується, через що Сиваш сильно мінералізований. У ньому добувають кухонну сіль.

– Що ви знаєте про болота?

Болото – дуже зволожена ділянка суші, на якій ростуть вологолюбні рослини. Болота зустрічаються у лісах, де на поверхню виходить джерело, а вода не повинна нікуди стікати. Утворюються болота в пониззях біля річок, де вода затримується під час повеней. Болота поширені на Поліссі. З боліт добувають цінну корисну копалину – торф.

Ставки і водосховища схожі на озера, але вони штучні, тобто створені людиною. На території України налічується близько 1 157 водосховищ. Найбільші водосховища утворені на Дніпрі: Кременчуцьке, Каховське, Київське, Канівське, Дніпродзержинське і Дніпровське.

Кременчуцьке водосховище посідає перше місце в Україні за площею басейну (2252 км2). Його довжина становить 185 км, найбільша глибина – 28 м. Знаходиться у Полтавській, Кіровоградській та Черкаській областях України.

Каховське водосховище знаходиться у Херсонській, Дніпропетровській та Запорізькій областях України. Його площа – 2155 км2, довжина – 230 км.

Київське водосховище знаходиться в межах Київської та Чернігівської областей. Його площа – 922 км2, довжина – 110 км.

Канівське водосховище розташоване частково у Черкаській та Київській областях України. Його площа – 675 км2, довжина – 123 км, найбільша глибина – 21 м.

Дніпродзержинське водосховище знаходиться частково у Кіровоградській, Полтавській і Дніпропетровській областях України. Його площа – 567 км2, довжина – 114 км, найбільша глибина – 16 м.

Дніпровське водосховище знаходиться на території Запорізької та Дніпропетровської областей України. Його площа – 420 км2, довжина – 170 км, середня глибина – 8 м.

Крім поверхневих, є і підземні води. Дощова вода, просочуючись у землю, легко проходить через шар грунту, товщу піску, гравію, гальки до шару глини, яка майже не пропускає її. Утворюються підземні струмочки, які течуть у напрямі нахилу шару глини. Інколи вони виходять на поверхню в яру, долині, біля підніжжя схилу. Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода, називають джерелом. Джерельні води, у яких розчинені гази, солі, називають мінеральними. На території України виявлено понад 500 джерел різноманітних мінеральних вод. Далеко за її межами відомі такі води, як “Миргородська”, “Свалява”, “Поляна квасова”, “Лужанська”, “Нафтуся” та багато інших.

2. Складання схеми

 ЯКІ ВОДОЙМИ Є В УКРАЇНІ?

– Вода – цінний дар природи. Без води не було б життя на Землі. Тому до водойм необхідно ставитися дбайливо, по-господарськи їх використовувати та охороняти.

3. Робота за підручником (с. 134-135)

Вправа “Мікрофон”

– Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.

– Прочитайте розповідь козака Подорожника.

– Яку відповідь ви дасте на його запитання?

– Що таке водойми?

– Які водойми називають поверхневими?

– За якою ознакою водойми поділяють на прісні й солоні?

– Які бувають природні водойми?

– Що таке озеро?

– Назвіть найбільші озера України на південному заході, у плавнях Дунаю та на узбережжі Чорного моря.

– Яке найвідоміше озеро серед Шацьких озер?

– Яке озеро є окрасою Карпат?

– До яких водойм належать ставки?

– У яких областях України найбільше ставків?

– Яка основна цінність водойм?

– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України”.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Гра “Незакінчене речення”

Водойми це – …, …, …, …, …

Водойми бувають… та… Природні водойми: … Штучні водойми: …

Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода, називають…

2. Гра “Хто більше?”

– Які бувають водойми?

Водойма – берег, болото, брід, водоймище, джерело, затока, лиман, море, озеро, океан, плесо, ріка, ручай, став, струмок, трясовина.

3. Гра “Лабіринт”

– Знайдіть у лабіринті букв слова – назви водойм. Вони можуть читатися у різних напрямках. Викресліть їх лініями. Поміркуйте, що є “зайвим”. Чому? (В Україні немає океанів.)

Р

І

Ч

Б

О

О

К

Н

С

Т

К

И

Л

О

Є

А

О

А

В

К

А

Т

А

А

3

Е

К

М

Н

А

Л

Щ

Д

Р

И

О

Р

Е

И

И

Ж

А

Л

А

Д

О

О

В

Е

Р

Е

В

О

С

Х

Й

4. Загадки-жарти

– Що стоїть посеред річки? (Літера “ч”)

– Озеро й болото. Що між ними? (Літера “й”)

– Де вода стоїть ставком? (У склянці)

– У чому не можна провертіти дірку? (У воді)

– 3 якого крана не набереш води? (З підйомного)

– У яку бочку не можна налити води? (У повну)

– Хто може вийти сухим з води? (Качка і гуска)

– Чи можна носити воду в решеті? (Так, якщо під нього підставити посуд.)

– До країни знань ішов мандрівник і зустрів цікаві складники: поєднались префікс і числівник і зробились назвою річки. Яка це назва? (Прип’ять)

5. Гра “П’ять речень”

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Що нового дізналися на уроці?

– Чи можливе життя на Землі без водойм?

– Чи потрібно охороняти водойми?

– Назвіть природні водойми України. Покажіть їх на карті.

– Назвіть штучні водойми України. Покажіть їх на карті.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 134-135.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


ЯКІ ВОДОЙМИ Є В УКРАЇНІ? - Плани-конспекти уроків по натурології


ЯКІ ВОДОЙМИ Є В УКРАЇНІ?