ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

Розділ ІІ ЦИВІЛІЗАЦІЇ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ

Тема 2. ЦИВІЛІЗАЦІЇ ПЕРЕДНЬОЇ* ТА ЦЕНТРАЛЬНОЇ АЗІЇ. КІМЕРІЙСЬКО – СКІФСЬКИЙ СВІТ

§ 17. ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е.

1. УТВОРЕННЯ Й РОЗКВІТ НОВО-АССИРІЙСЬКОГО ЦАРСТВА

На чому трималася могутність Стародавньої Ассирії?

Ассирією в стародавні часи називали північну частину Дворіччя. Спочатку Ассирія була невеликою державою, тому її неодноразово підкорювали сильніші сусіди. Це спонукало країну до створення потужної боєздатної армії.

Армія Ассирії складалася з колісничних,

кіннотників та піхотинців. Кіннота у взаємодії з бойовими колісницями завдавала блискавичних і несподіваних ударів по ворогу.

На основі тексту й ілюстрацій зробіть припущення, чому ассирійська армія вважалася найсильнішою.

 ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

1 – ассирійські воїни;

2 – колісниця ассирійського царя; (малюнки з ассирійських рельєфів)

Протягом IX-VII ст. до н. е. ассирійські царі завоювали значні території в Азії й навіть Єгипет і заснували Ново-Ассирійське царство. Столицею царства було місто Ніневія, яке ще називали “лігвом левів” або “містом крові”.

Руйнуючи

чужі міста та палаци, ассирійські правителі будували та упорядковували свої з величезною розкішшю.

Опишіть за сучасною реконструкцією та давньою скульптурою, як виглядала Ніневія. Що дозволило побудувати її так велично?

 ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

Місто Ніневія (сучасна комп’ютерна реконструкція)

 ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

Один із крилатих биків, що охороняв царський палац

Найосвіченішим з ассирійських царів вважається Ашшурбаніпал який правив приблизно в 669-627 pp. до н. е. За його наказом у палац звозили не тільки коштовності, а й глиняні таблички-“книжки”. Так було зібрано величезну бібліотеку, що вціліла навіть після захоплення Ніневії і під час пожежі. Вона була знайдена під час розкопок уже в XIX ст.

Утім, постійні війни знесилили Ассирію. Країну звідусіль оточувала ненависть завойованих народів. У 612 р. до н. е. Ніневію було взято штурмом і зруйновано вавилонянами. Колись могутнє Ново-Ассирійське царство припинило своє існування.

2. НОВО-ВАВИЛОНСЬКЕ (ХАЛДЕЙСЬКЕ) ЦАРСТВО

Чим в історії відоме Ново-Вавилонське царство?

Після підкорення Ассирії утворилося Ново-Вавилонське, або Халдейське*, царство.

Най відомішим царем Халдейського царства був Навуходоносор II, за правління якого (605-562 pp. до н. е.) столиця держави Вавилонпереживала нове піднесення.

Вавилон розташовувався на обох берегах Євфрату, що були з’єднані мостом, дерев’яна частина якого на ніч розсувалася. За підрахунками вчених, у ньому на той час налічувалося щонайменше200 тисяч мешканців. Через місто проходила широка Дорога процесій. Вона починалася біля головних воріт, названих на честь богині Іштар. Башти воріт та стіни будинків на цій дорозі були облицьовані полив’яною плиткою із зображеннями різних тварин – биків, левів, драконів.

* Халдеї – назва напівкочових племен з берегів Перської затоки, що були при владі у Вавилонії під час її боротьби з Ассирією.

 ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

Ворота богині Іштар у Вавилоні (сучасна реконструкція)

 ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

Фрагмент оздоблення воріт богині Іштар

Поблизу воріт був розташований царський палац із ” висячими садами”, де зростали різноманітні дерева, кущі, квіти. “Висячими” їх називали тому, що їх розміщували на відкритих кам’яних плитах, покладених уступами на міцні цегляні склепіння. Навуходоносор наказав побудувати їх для своєї улюбленої дружини, яка сумувала за горами й лісами своєї батьківщини. “Висячі сади” викликали захоплення в усіх, хто їх бачив. Греки вважали їх одним із Чудес світу.

У центрі міста підносилася Вавилонська вежа. Її висота становила 91м. Вавилоняни вірили, що вона поєднує землю з небом, і називали її “храмом наріжного каменя небес і землі”.

Розкажіть про стародавній Вавилон та його пам’ятки.

 ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

Висячі сади Вавилона (сучасна історична реконструкція)

 ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

Пітер Брейгель Старший. Вавилонська вежа

У VI ст. до н. е. племена персів напали на Вавилон. Зрадники відчинили ворота, і неприступне місто було взято.

3. ПЕРСЬКЕ ЦАРСТВО

На основі тексту і карти визначте країни, що входили до Перського царства. Які народи межували з ним? Як було влаштовано управління Персіею?

На схід від Вавилонії простягається Іранське нагір’я. У стародавньому світі його населяли численні племена та народності: мідійці, перси та ін. У VI ст. до н. е. перський правитель Кір II Великий, з династії * Aхeмeнідів, створив сильне військо і підкорив значну частину Передньої Азії. Ного держава простягалася від кордонів Індії на сході до грецьких міст на заході. Уже після загибелі Кіра ІІ персами було завойовано Єгипет. У результаті ви никло Перське царство, що об’єднало під своєю владою велику кількість народів і держав.

ПЕРСЬКЕ ЦАРСТВО

 ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

Найбільшої могутності Персія досягла за Дарія І, який правив у 522-486 pp. до н. е. Він поділив країну на 20 окремих областей – сатрапій*. На чолі кожної з них стояв намісник – сатрап.

* Династія – правителі, які змінюють одне одного на троні в державі за правом успадкування або спорідненості.

* Підкорені країни вважалися окремими сатрапіями, Так, Вавилонія – це одна сатрапія, Єгипет – інша. Кілька сатрапій було утворено в Малій Азії.

 ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е

Дарій І на троні (рельєф із гробниці перського правителя)

Дарій І чітко визначив податки для кожної сатрапії. Він увів єдину для всієї держави монету – золотий дарік.

Щоб полегшити зв’язки між різними части нагли великої держави, прокладалися широкі, вимощені каменем шляхи. Скрізь у країні будували палаци, храми і мости. У перського царя було навіть кілька столиць: на території самої Персії – Персеполь, у Дворіччі – Вавилон та інші. І він мешкав то в одній столиці, то в іншій.

Цар оточував себе розкішшю. У нього було 10 тисяч охоронців, яких називали безсмертними, тому що їхня кількість завжди залишалася незмінною. Якщо охоронець гинув, на його місце відразу добирали іншого.

Незважаючи на свою міць у IV ст. до н. е., величезна держава персів була підкорена військами Александр а Македонського.

Перевірте засвоєне на уроці

1. Як Ассирія стала могутньою імперією?

2. За правління якого царя Ново-Вавилонське царство досягло свого розквіту?

3. У який період Перська держава досягає най більшої могутності?

4. Яка архітектурна споруда Вавилона, на вашу думку, уособлювала могутність держави? Поясніть, чому ви так вважаєте.

Домашнє завдання

1. Вправа з “історичної математики”: чи міг Дарій І листуватися з єгипетським фараоном Тутмосом III? Свою відповідь аргументуйте.

2. Складіть невелику історичну розповідь (9-10 речень) “Екскурсія Вавилоном часів Навуходоносора II”. Крім тексту підручника, бажано використати додаткову літературу, інтернет-джерела.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е - Історія


ЯКОЮ БУЛА ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В І тис. до н. е