Єдність живої природи

ПІСЛЯМОВА Єдність живої природи

1. Функції тварин у біосфері. Ви закінчуєте вивчення курсу зоології. Однак ви не закінчуєте вивчення предмета біологія.

На початку курсу ми обіцяли, що з часом ви поглянете на екосистему, яка зображена на форзаці 1, по-новому. Переконайтеся, що це сталося! Ви дізналися багато нового про особливості окремих груп тварин, про їхнє різноманіття, будову, функціонування, поведінку та зв’язок із середовищем. Настав час оцінити роль тварин у біосфері в цілому.

Роздивіться схему, що відображає основні процеси,

які відбуваються в біосфері (рис. 62.14). Усі організми поділяються на автотрофів і гетеротрофів. Ці дві основні групи відповідають одна одній! Ресурси для гетеротрофів – це те, що виробляють автотрофи. Ресурси для автотрофів – відходи життєдіяльності гетеротрофів і сонячне світло. Завдяки цим взаємодіям в екосистемах відбувається колообіг речовин. Синтез органіки змінюється її розкладом. І перший, і другий процеси дають життя певним групам організмів. Цей нескінченний процес потребує витрат енергії. Потік енергії, що проходить крізь екосистеми, забезпечує Сонце. Еволюція живих складових екосистем
відбувається завдяки вдосконаленню процесу перетворення сонячної енергії. У його ході зростало різноманіття життя й з’являлися нові групи організмів. Поява людини – частина цього величного процесу.

 Єдність живої природи

Рис. 62.14. Основні процеси, що відбуваються в екосистемах і в біосфері в цілому

Трикутниками на рисунку 62.14 позначені епохи вимирань. Поширення на Землі людини викликало ще одну епоху вимирань. Може здаватися, що внаслідок людської діяльності види зникають досить повільно. На жаль, у масштабі еволюції це відбувається майже блискавично. Як цей процес буде розвиватися в майбутньому – залежить, крім іншого, від вас.

Будемо сподіватися, що людина розвиватиметься як частина біосфери. Запорукою нашого майбутнього стане гармонійне співіснування з живою природою. Щоб досягти цієї великої мети, потрібні глибокі знання, зокрема знання з біології.

Добігає кінця навчальний рік. Сподіваємося, що ви впевнилися, якою цікавою та важливою наукою є біологія. Ми переконані, що та її галузь, яку ви вивчали цього року, – зоологія, є особливо захоплюючою. Тож маємо надію, що ваше ознайомлення з цією наукою не обмежиться тільки підручником. Читайте додаткову літературу, дивіться науково-популярні фільми, шукайте корисну інформацію в Інтернеті (у тому числі – на сторінці інтернет-підтримки цього підручника: batrachos

.com

/school

). Працюйте – і не буде завдань, які ви не зможете вирішити. Зичимо удачі!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Єдність живої природи - Біологія


Єдність живої природи